Сабақ жоспары Поурочный план The plan of the lesson Күні/дата/date: 10. 03. 15 Сынып/класс/class: 1



бет1/3
Дата01.04.2017
өлшемі259,37 Kb.
#13184
түріСабақ
  1   2   3
Қостанай облысы,Жітіқара ауданы, Степной ауылы

«Степная орта мектебі» КММ бастауыш сынып мұғалілі

Байнакатова Жұлдызай Қуандыққызы.

Сабақ жоспары

Поурочный план

The plan of the lesson
Күні/дата/date: 10.03.15
Сынып/класс/class: 1 «Б»

Пән/предмет/subject: Математика
Тақырып/тема/Theme: Санды және әріпті өрнектер .

Сабақтың түрі/вид урока/king of the lesson: дәстүрсіз, ертегі.
Сабақтың типі/тип урока/type of lesson: жаңа білімді бекіту.
Сабақтың әдісі/методы: сұрақ-жауап, түсіндіру, жаттығу, ойын, көрнекілік, мадақтау.
Сабақтың мақсаты/цели урока/objectives:

А) білімділік/образовательная/educational: Санды және әріпті өрнектер туралы түсінікті бекіту.Әріпті теңдіктерді құру,оқу және жазуымен таныстыру,санды мен әріпті өрнектерді бір-бірінен ажырата алуға үйрету.

Ә)дамытушылық/развивающая/developing: Сабақтың дәстүрсіз түрін қолдана отырып, оқушылардың пәнге деген қызығушылығын арттыру; есептер мен тапсырмалар арқылы есептеу дағдыларын жетілдіру, сыни тұрғысынан ойлауды дамыту, логикалық ойлау қабілеттерін жетілдіру.

Б) тәрбиелік/воспитательная/ bringing – up:Ертегі арқылы оқушыларды достыққа, көмек көрсете білуге, адамгершілікке тәрбиелеу; салауатты өмір салтына баулу.

Көрнекі құралдар/оборудование/recourses: кестелер, сызбалар, суреттер, мультимедиялық тақта.


Сабақтың барысы

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Ұйымдастыру кезеңі

Психологиялық дайындық


Қызығушылықты ояту

(ауызша есептеу)

Кіріспе


Негізгі бөлім

Қоянның тапсырмасы


Аюдың тапсырмасы

Жаңа сабақ


«Кім тапқыр?» ойыны:

(Тақтамен жұмыс)

Сергіту сәті

Қасқырдың тапсырмасы

Жаңа сабақты бекіту

(топпен жұмыс)

Түлкінің тапсырмасы

Өткен сабақты қайталау


(Бір оқушыдан тақтаға шығып орындайды, қалғандары топта)

Бекіту

Деңгейлік тапсырмалар

(Өздік жұмысы)

Қорытындылау


Үй тапсырмасы Бағалау





Оқушылармен амандасу, түгендеу,сабаққа дайындығын тексеру.
Аспанға қарап күн көрдім,
Төменге қарап жер көрдім
Оңға, солға бұрылып,
Егеменді ел көрдім!

Балаларды достыққа, бір біріне жақсылықпен қарауға баулу мақссатында оқушыларды шеңберге тұрғызып бүгінгі сабаққа тілек айтуды ұсынамын. арайсыдар балалар!

Балалардың есептеу дағдыларын жетілдіру:

-Үйде 5 адам болды кейін 4 адам шығып кетті, үйде неше адам қалды?;

7 мен 5-тің айырмасы;

Сыныпта бір қыз және екі ұл бала бар, сыныпта неше бас бар?

Қорада бір сиыр және бір ат бар, қорада неше тұяқ бар?;

Далада екі күшік, бір ит және екі мысық жүрді, барлығы неше құйрық?;

Қорада үш сиыр түр, неше мүйіз бар;

Сыныпта үш қыз және төрт ұл бар, сыныпта неше мұрын бар? ;

Бізге қонақа төрт ата және төрт әже келді,сана: неше құлақ бар?;

Сыныпта Ерсал, Ермек, Асқар, Дидар, Самат, Сәкен, Нұрдәулет,Арман, Қанат, Гүлмира оқушылар отыр, сыныпта неше ұл бар?;


5 пен 5 сандарының қосындысының мәні;

Балалар, өсы тапсырманы орындағанда қандай амалдарды қолдандық?

Иә, ендіше кішкене қосу мен азайту таңбаларының тарихына шолып кетейік «Германия елінде ежелгі неміс математик Иогант Видманттың кітабында ең алғашқы рет «-,+» таңбалары қолданылды.»

Балаларды бағалау парағымен таныстыру

Ерте,ерте, ертеде. Ешкі жүні бөртеде.

Кейіпкер ол мейірімді,бауырсақ деп аталды.

Күндердің бір күнінде, көмек сұрап келді бізге.

Ал сендер ойланындар, «иә» ен «жоқ» деп айтындар!

Бауарсақ орманға шығып адасып қалыпты. Енді үйге жетем десе, ормандағы аңдар тапсырманы орындасаң ғана жібереміз деп атады. Ал бауырсақ олардың берген тапсырмаларды өзі орындайалмай жүр.Сондықтан сендерге келіпті.

Ендіше бауырсақтың бірінші бөгеті Қоянның тапсырмасына қараймыз:

Балалар, қоян сабақтың тақырыбын

мозаикаға жасырып қойды. Қане сүреттерді сәйкестендіріп тақырыбын тауып көрейік.

Демек бүгін біз санды және әріпті өрнектерді шешу жолын қайталап аламыз, және көп қызықты ақпаратпен танысамыз.

Қане дәптерлерің ашып, бүгінгі күнді және тақырыбын жазамыз (жазу талаптарын ескерту)

Ал біздің келесі бөгетіміз ол аю. Аю бізге келесі ақпаратты дайындапты:берілген кестені толытыру.

4+ х 3+5 а – 4 10-2

6 – с b – 5 6-2 5+1


Әріпті өрнектер

Санды өрнектер





Егер өрнектің құрамы сандардан құрылса бұл – санды өрнек (4+2)

Егер өрнектің құрамында әріптер болса бұл– әріпті өрнек (7-а)


Теңдеулерді шешуге дайындық жұмысы ретінде «Кім тапқыр?» дидактикалық ойынды ойнаймыз. Балалар ауызша белгісіз санды тақтаға жазып шығарады.



  • Мен бір санды ойладым. Ойлаған

саныма екіні қостым нәтижесінде бес шықты. Мен қандай санды ойладым?

  • Мен төрт санына ойлаған санымды

қоссам менде сегіз шығады. Мен қай санды ойладым?

  • Мен бір санды ойладым. Ойлаған

санымнан бірді азайтсам тоғыз шығады. Мен қандай санды ойладым?

  • Мен жеті саннан ойлаған санымды

азайттым менде үш шықты. Мен қай санды ойладым? Өте жақсы балалар!
Мультимедиялық тақта арқылы би қимылдарын орындау.
Қасқыр бізге өте қызықты тапсырманы дайындапты: қара жәшікте не жасырылған? Оны білу үшін әріпті өрнектердің мәнін шығару керек.

Мысалы: 4+В= (4+5)=9

мұндағы В=5

Ол үшін сынып оқушылары бір жетоннан алады, кейін жетонның түсі бойынша үш топқа бөлінеді: қызыл, жасыл, көк.Әр топқа карточкалық тапсырма таратылады. Топтардан бір оқушы тақтаға шығып шығарады,қалғандары өз бетінше орында шығарады.

B+3= 9 – B= 9 – B= В+1=

B=1 B=3 B=8 B=2


С-3= 10-E= 3+D= 6-С=

С= 4 E=8 D=0 С=4


А-6 9-А= 1+А= 7-А=

А= 7 А =7 А= 1 А=6



В4,В6,В1,В3 дәрумендері

Адамның иммунитетін нығайтады, жұқпалы және жүрек ауруларын алдын алады

С1, Е2, D3, С2 дәрумендері

Қан айналымын жақсартады, адамның терісін қорғайды, сүйекті нығайтады.

А1, А2, А2, А1 дәрумендері

Адамның иммунитетіне өте жағымды, көзге өте пайдалы,адам ағзасының өсуі мен дамуына көмектеседі.

Сонымен, жәшіктің ішіндегі жауаптар нені білдіреді? Жарайсындар балалар, тапсырманы тамаша орындадындар!



Бауырсағымыз көп ұзамай үйге де жетіп қалады. Бірақ алдымызда тағы бір бөгетіміз бар ол түлкі.Қане тапсырманы көрейік, сөз есептерді шығар: Тапсырманы орындамас бұрын сынып оқушылары бір кәмпиттен алады, одан кейін қағаздың түсіне қарай топқа бөлінеді. (екі топ: қызыл,сары) әр топқа екі есептен беріледі. Есептің шешімін ғана жазу керек.

  • Айгүл мен Айжан екеуі дүкенге барды. Айгүл 4 ал Айжан 5 сатыр алды. Олар барлығы неше жеміс сатып алды?




  • Көктемде Асхат 6 отырғызды , ал Алмат 4 отырғызды. Олар екеуі барлығы қанша көкөніс отырғызды?




  • Әсемнің үйінде 8 бар, ал Мариямның үйінде 3 бар, кімнің үйінде құс көп?




  • Дүкенде 5 болды. Сатып алу шылар 2 сатып алды. Дүкенде барлығы қанша қуыршақ қалды?

Тамаша! Жарайсындар! Міне бауырсақты үйіне жеткізіп қойдық. Ата мен әже сендерге үлкен рахмет айтуда!Сондықтан сендерге «Жарайсын!» деген медаль жіберіпті.

Сабақты қорытындылау және әділ бағалау мақсатында оқушыларға деңгейлік тапсырмалар ұсынылады.



1 деңгей

баға

2+5= 7-2= 1+2+1=

4+6= 8-4= 4-2-1=

3+4= 10-4= 1+2+3=


3


2 деңгей

баға

10-5= 2+В= 7-A=

6+3= В=7 A=5

5+4+1=

6-2-3= С+5= 6+А=



С= 3 А=4
4 см кесіндіні сыз.



4


3 деңгей

баға

1.Әріпті өрнекті тап:

  1. 4+2

  2. 3+2+1=6

  3. А+1

2.Өрнекті шығар: 10+В=, В=5

  1. 15

  2. 13

  3. 8

3.Cалыстыр: 4-а, а=2.....в-6,в=10

  1. =

  2. <

  3. >

4.Өрнектің мәнін тап: 2+1+3+1=

  1. 3

  2. 7

  3. 10

5.Қыздар-3

5

Ұлдар- ?



  1. 2

  2. 6

  3. 1

Қабрғасы 3 см шаршы сыз.


5


Сұрақтар:

Бүгінгі сабақта қандай тақырыппен таныстық?

Қандай жақсылықты жасадық?

Қандай тапсырмаларды орындадық?

Сен үшін тапсырмалар қиын болды ма?

Қандай қызықты ақпаратты білдің?

Саған сабақ ұнады ма?

Үйге тапсырма тест тапсырмасын орындау.

Оқушыларды бағалап шығу.

Осымен біздің сабағымыз өз мәрісіне жетті. Сабаққа белсене араласқандары үшін көп рахмет!



Сабаққа дайындалады.

Ерсал бүгінгі сабақта саған тілейтінім «сабақ пайда берерлік болсын» т.б.

өрнектердің мәнін ауызша есептеп, жауаптарын қазақ, орыс және ағылшын тілде айтады.

1,2,3,4,5,6,7,8,9,10

Әр оқушы өз бағалау парағымен танысады.

Балалар көмек көрсетеміз деп жауап береді.

Балалар тапсырманы бірге орындап шығарады.
дәптерге күнді және тақырыпты жазады.

Әр оқушыға кесете таратылады


Үш саны;


Төрт саны;

Он саны;

Төрт саны

Слайдтта көрсетілген биді қайталайды.


сынып топтарға бөлінеді.

4; 6; 1; 3.

1; 2; 3; 2.

1; 2; 2; 1.
Балалар жәшіктегі жауаптар дәрумендер екенін білу керек.

дәрумендерді.

оқушылар топқа бөлініп, есептерді шығарады.Әр топтан бір оқушы тақтада шығарады.

(4+5=9 (жеміс)


6+4=10(көкөніс)

8 > 3 (қаз көп)

5-2=3 (қуыршақ)

Балалар тапсырманы өз бетінше орындап, өздеріне баға қойып шығады.







Каталог: uploads -> doc -> 048d
doc -> Сабақ тақырыбы: Шерхан Мұртаза «Ай мен Айша» романы Сабақ мақсаты: ҚР «Білім туралы»
doc -> Сабақтың тақырыбы Бала Мәншүк ( Мәриям Хакімжанова) Сілтеме
doc -> Ана тілі №2. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық Мақсаты
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
048d -> Сабақ жоспары Сабақтың тақырыбы: Менің оқу-құраладарым. Зат есім, тәуелдік жалғау. Сабақтың мақсаты
048d -> Нұр себеле, Ұлыстың ұлы күні! Мақсаты


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет