Сыныбы
|
10-сынып
|
Пән аты
|
Қазақ әдебиеті
|
Өтілу мерзімі
|
|
Тақырыбы
|
Шортанбай – айтыскер ақын
|
Мақсаты
|
Білімділік: Ақынның айтыскерлігі жөнінде мағлұмат беру.
Дамытушылық: Оқушылардың сөйлеу тілін, ойлау қабілетін дамыту, өзіндік пікірлерін еркін айтуға үйрету
Тәрбиелік: Жас ұрпақты ақын шығармаларындағы адамгершілік, өрлік, адалдық, патриоттық, әділеттілік сияқты адамзат бойында болуы тиіс асыл қасиеттерге тәрбиелеу.
|
Қолданылатын әдіс-тәсілдер
|
Жеке, жұптық, сыныптық жұмыс, «Сандар сөйлейді» Зерттеушілік әңгіме.
«Ойлан, тап» Семантикалық карта. Еркін жазу.
|
7 модульдің қолданылуы
|
«Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”,СТО АКТ, «Талантты және дарынды балаларды оқыту», ОүБжәне ОБ
|
Негізгі дереккөздер, ресурстар, жұмыс құралдары
|
Интербелсенді тақта, оқулық, кесте
|
Оқу нәтижелері
|
Ақынның айтыскерлігі жөнінде мағлұматты меңгере отырып, тақырыбы мен идеясын түсінеді, өзіндік пікірлерін еркін айтуға бағытталады. Сыни көзқарасы дамиды.
|
Ұйымдастыру кезеңі
|
Жағымды ахуал қалыптастыру. «Мұрын, құлақ» ойсергек
Топқа бөлу: Түсті қаламсаптар арқылы 3 топқа бөлу
|
Сабақ кезеңдері
|
Тапсырма
|
Білім
|
«Сандар сөйлейді»
Шортанбай Қанайұлының өмірі шығармашылығына байланысты даталар жазылған кестені толтырады, интерактивті тақтадағы кестедемен салыстыра отырып, дұрыс, терісін тексереді. Бағалау бағамдары бойынша өздерін бағалайды.
|
Түсіну
|
«Шортанбай мен Шөже» айтысы, «Шортанбай мен Орынбай» айтысы туралы оқулықтан оқып, топта талқылайды.(Слайд, мұғалім түсіндірмесі)
|
Қолдану
|
Зерттеушілік әңгіме. Шортанбай өлеңдеріндегі афоризмдерді теріп жазу.
Ойлан тап. «Зар заман ақындары» сөзжұмбақ шешу.
|
Талдау
|
Кестені толтыру. «Шортанбай поэзиясынан алар тағылым»
Өлеңнен үзінді
|
Нені ғибрат етеді?
|
Бүгінгі күнде бұл мәселе маңызды ма?
|
|
|
|
|
Жинақтау
|
Сұрақ-жауап.
Құспек төренің шақыруымен келген айтыс ақыны кім?
Шортанбайдың адамгершілігін мойындаған ірі айтыс ақыны кім?
Шортанбайдың Шөжемен айтысы барысында көтерген мәселесі қандай?
Еркін жазу. Шортанбай туралы білімдерін топтастырады, қорғайды.
|
Бағалау
|
Өзін-өзі бағалау. Смайликтер.
|
Рефлексия
|
«Менің сабақтан кейінгі әсерім» кестесі
|
Үйге тапсырма беру
|
Майлықожа Сұлтанқожаұлының өмірі, шығармашылығы туралы оқу.
|