№249 мектеп-лицейінің бастауыш сынып мұғалімі Жулдаякова Инкар
Сабақ жоспары
Сыныбы: 3а
Пәні: Әдебиеттік оқу
Сабақтың тақырыбы: Мейірім(Сапарғали Бегалин).
|
|
Сабақтың мақсат-міндеттері:
|
А) білімділік:
|
Оқушыларға балалар жазушысы Сапарғали Бегалин туралы кеңінен таныстыру.Және «Мейірім» әңгімесі туралы түсінік беру.
|
|
Ә) дамытушылық:
|
Сөйлеу тілін жетілдіру , ой - қиял қабілетін шығармашылығын дамыту. Дүниетанымын кеңейту.
|
|
Б) тәрбиелік:
|
Оқушыларды сабақ барысында ұқыптылыққа, жинақылыққа, тазалыққа, еңбек, өнерсүйгіштікке,мейірімділікке тәрбиелеу,жылдам ойлауға баулу.
|
|
Сабақта қолданылатын педагогикалық технология:
|
Оқу мен жазуды сын тұрғысынан ойлау.
|
|
Сабақтың типі:
|
Жаңа білімді меңгерту
|
|
Сабақтың түрі:
|
Шығармашылық сабақ
|
|
Сабақтың әдістері:
|
Түсіндірме-көрнекілік, сұрақ-жауап,талдау - жинақтау
|
|
Сабақтың формасы:
|
Жеке,ұжымдық
|
|
Сабақтың пәнаралық байланысы:
|
Бейнелеу өнері,дүниетану
|
|
Сабақтың көрнекілігі мен қажетті құралдар:
|
Тақта,бор,оқулық.
|
|
Сабақ барысы:
|
|
І. Ұйымдастыру бөлімі
|
-амандасу;
-түгелдеу;
-оқушының назарын сабаққа аудару;
-оқу құралдарының
дайындығын тексеру
|
|
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі
|
«Абай мен Әбіш» мәтіні туралы түсініктерін сұрау.
|
|
ІІІ. Жаңа материалдарды қабылдауға дайындық
|
- Балалар,Сапарғали Бегалин ағамыз туралы не білесіңдер?
- Оның басқа да қандай шығармалары бар?
|
|
ІV. Жаңа материалды түсіндіру
|
1.Мәтінді мұғалім оқиды,мәтінніңнің қалай аталып тұрғанына мән бере отырып,тақтаға «мейірім» сөзі жазылады.Тақтадағы сөзге керекті сөздер жазылып,тақырып мазмұны ашылады.
Мейірім-жылы сөздер,жүрекпен қабылдау,сүйсіне жауап беру,құшағына алу т.б(оқушылар өз ойларын жарыса айтады)
2. Негізгі бөлім:
Оқулықпен жұмыс.
а)Мәтінді мәнерлеп оқу
ә)Рөлдерге бөліп оқыту
б)жоспар құрып,бөлімдерге бөлу
в)мәтінге өз беттерінше ат қою
г)тауып оқу
3. «Көзқарас»
(Оқушылыар мәтән бөйынша сол заманғы іс-әрекеттерге өз көз-қарастарын білдіреді).
4.Сұрақтар мен тапсырмалар:
-Мәтінде басты кейіпкер кім?
-Шыңғыстың шешімі дұрыс па?
-Шоқан қандай адам?
5. «Суретпен бейнелеу»
(Оқушылар мәтін бойынша түсініктерін сурет арқылы бейнелейді)
6. «Сөз қоржынын толтыру»
(Оқушылар таныс емес сөздермен жұмыс жасап,түсініктеме береді)
«Күзек»-қойды күзде қырқатын қоныс
«Жылқының беті»-көп жылқының бара жатқан бағыты
«Шалғын»-шөп шабатын жер
«Ожар»-мінезі тік кісі
«Әмсе»-әрдайым.өне бойы
«Арқалану»-Шоқанды арқа тұту
|
|
|
- Сонымен, балалар,мәтін неліктен мейірім деп аталған?
- Мәтін ішіндегі жағымды және жағымсыз кейіпкерлер кімдер?
-Өз бойымыздан осындай қасиеттер табыла ма?
|
|
VІ. Үйге тапсырма.
|
Мәтінді оқып әңгімелеу.
|
|
ҮІІ.Бағалау
|
Сабаққа қатысу белсенділігіне қарай оқушыларды бағалау.
|
|
Қызылорда облысы,
Қазалы ауданы,
Әйтеке би кенті,
Сүлейменов 2а,кв 4үйдің тұрғыны
№249 мектеп-лицейінің бастауыш сынып мұғалімі Жулдаякова Инкар
Сыныбы: 3а
Пәні: Әдебиеттік оқу
Сабақтың тақырыбы: «Ақ шаш»(В.Сухомлинский), «Ана»(Ғали Орманов).
|
|
Сабақтың мақсат-міндеттері:
|
А) білімділік:
|
Оқушыларға орыс жазушысы Сухомлинский туралы кеңінен таныстыру.Оның «Ақ шаш» әңгімесі туралы түсінік беру. Және Ғали Ормановтың «Ана» өлеңінің мағынасын ашып,өз анасын құрметтеуге баулу.
|
|
Ә) дамытушылық:
|
Тілін жетілдіру , ойлау белсенділігін, шығармашылығын дамыту. Дүниетанымын кеңейту.
|
|
Б) тәрбиелік:
|
Ұқыптылыққа, жинақылыққа, тазалыққа, еңбек, өнерсүйгіштікке,жылдам ойлауға тәрбиелеу.
|
|
Сабақта қолданылатын педагогикалық технология:
|
Дамыта оқыту технологиясы
|
|
Сабақтың типі:
|
Жаңа білім беру
|
|
Сабақтың түрі:
|
Аралас сабақ
|
|
Сабақтың әдістері:
|
Түсіндірме-көрнекілік, сұрақ-жауап
|
|
Сабақтың формасы:
|
Жеке,ұжымдық
|
|
Сабақтың пәнаралық байланысы:
|
Бейнелеу өнері,дүниетану
|
|
Сабақтың көрнекілігі мен қажетті құралдар:
|
Интерактивті оқу құралдары,тақта,бор,оқулық.
|
|
Сабақ барысы:
|
|
І. Ұйымдастыру бөлімі
|
-амандасу;
-түгелдеу;
-оқушының назарын сабаққа аудару;
-оқу құралдарының
дайындығын тексеру
-психологиялық икем
|
|
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі
|
Оқушылардан «Мейірім» мәтіні бойынша түсініктерін сұрау.
|
|
ІІІ. Жаңа материалдарды қабылдауға дайындық
|
- Балалар,мәтін не себепті «Ақ шаш» аталған деп ойлайсыңдар?
-«Ана»тақырыбындағы қандай өлеңдерді жатқа білесіңдер?
- Анаға байланысты басқа қандай шығармалар оқыдыңдар?
|
|
ІV. Жаңа материалды түсіндіру
|
1.а) Ғали Ормановтың «Ана»өлеңі бір оқушыға оқытылып,басқа оқушылар өлеңдегі қызылмен жазылған сөздердің мағынасын айтады.
«мәпелейсің»-аялайсың
«айтқаныңды екі етпей,ақ сүтіңді өтермін»- ананы құрметтеу,көмектесу «Ана»-үлкен құрметке лайық жан т.б
Шығармашылық жұмыс
(Оқушылар анаға деген ақ тілектерін білдіріп хат жазады).
ә) «Ақ шаш» мәтіні оқытылып,атауына мән беріліп,тақтаға «ақ шаш»сөзі жазылады.Сұрақ-жауап арқылы тақтадағы сөзге оқушылардың түсінігі бойынша өз ойлары жазылып,тақырып мазмұны ашылады.
«Ақ шаш»-ақ шашты ана,ағарған шаш,шаш күтімі т.б(оқушылар өз ойларын жарыса айтады)
2. Негізгі бөлім:
Оқулықпен жұмыс.
а)Мәтінді мәнерлеп оқу
ә)Рөлдерге бөліп оқыту
в)мәтінге өз беттерінше ат қою
г)тауып оқу
ғ)кейіпкерді сипатта
3. «Көзқарас»
(Оқушылар мәтін бойынша өз көз-қарастарын білдіреді).
4.Сұрақтар мен тапсырмалар:
-Мәтінде басты кейіпкер кім?
-Мишаның іс-әрекеті дұрыс па?
-Миша қандай бала,ал оның анасы қандай адам?
5. «Суретпен бейнелеу»
(Оқушылар мәтін бойынша түсініктерін сурет арқылы бейнелейді)
6.Мақал-мәтел
(Оқушылар мәтінге сәйкес келетін мақал-мәтелдер айтады,дәптерлеріне жазады,ауызша оқиды)
|
|
|
- Сонымен, балалар,мәтін неліктен «Ақ шаш» аталған деп ойлайсыңдар?
- Автор осы мәтін арқылы бізге не айтқысы келді деп ойлайсыңдар?
-Өз анаңа,апаңа,ажеңе қандай құрмет көрсетесің?
|
|
VІ. Үйге тапсырма.
|
Ана тақырыбына арналған тағы бір шығарма оқып келіңдер,Ғали Ормановтың «Ана» өлеңін жаттаңдар.
|
|
ҮІІ.Бағалау
|
Сабаққа қатысу белсенділігіне қарай оқушыларды бағалау.
|
|
Қызылорда облысы,
Қазалы ауданы,
Әйтеке би кенті,
Сүлейменов 2а,кв 4үйдің тұрғыны
№249 мектеп-лицейінің бастауыш сынып мұғалімі Жулдаякова Инкар
Сабақ жоспары
Сыныбы: 4 ә
Пәні: Еңбекке баулу
Сабақтың тақырыбы: Әшекейлі бет орамалдар
|
Сабақтың мақсат-міндеттері:
|
А) білімділік:
|
Оқушыларға еңбекке баулу сабағында күнделікті қолданысқа қажетті бұйымдарының жасалу жолын үйрету. Матамен жұмыс жасау икемін қалыптастыру
|
Ә) дамытушылық:
|
Оқушылардың үйлестірушілік, ой - қиял қабілетін дамыту.
|
Б) тәрбиелік:
|
Оқушыларды сабақ барысында ұқыптылыққа, жинақылыққа, тазалыққа, еңбек, өнерсүйгіштікке тәрбиелеу
|
Сабақта қолданылатын педагогикалық технология:
|
Дамыта оқыту технологиясы
|
Сабақтың типі:
|
Икем мен дағды қалыптастыру.
|
Сабақтың түрі:
|
Аралас сабақ
|
Сабақтың әдістері:
|
Түсіндірме-көрнекілік, сұрақ-жауап
|
Сабақтың формасы:
|
Ұжымдық,жеке
|
Сабақтың пәнаралық байланысы:
|
Бейнелеу өнері, математика,дүниетану
|
Сабақтың көрнекілігі мен қажетті құралдар:
|
Беторамал түрлері
Маталар,ине,жіп,қайшы.
|
Сабақ барысы:
|
І. Ұйымдастыру бөлімі
|
-амандасу;
-түгелдеу;
-оқушының назарын сабаққа аудару;
-оқу құралдарының
дайындығын тексеру
|
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі
|
-Балалар,ат ойыншығы қандай бөлшектерден тұрады екен?
-Атымыздың қосымша бөлшектеріне нелер жатады екен?
Оқушылардан ат ойыншығының жасалу жолын сұрап, сыныпта аяқтамаған оқушылардың бұйымдарын тексеру
|
ІІІ. Жаңа материалдарды қабылдауға дайындық
|
-Балалар,сабақ барысында қолымызды ластап алсақ,немесе киімімізді былғап алсақ немен сүртіп тазалаймыз?
-Беторамал дегеніміз не?
-Бәрімізде де беторамал бар ма?
-Оны не үшін қолданамыз?
-Қандай түрлерін білесіңдер?
-Ендеше,бүгінгі сабақта бәріміз өз қолымызбен беторамалдар жасаймыз.
|
ІV. Жаңа материалды түсіндіру
|
Беторамал-тазалықтың кепілі.Ол әрқашан өзіңмен бірге жүруі тиіс.Беторамалдың көлемі әр түрлі,ол балаларға,ересектерге арналып тігіледі.Өздеріңе ұнамды матадан бет орамал тігіп, өрнектеп алуларыңа болады.Ол үшін бір түсті үш бөлек шаршы мата алып,жиектерінен бір жіптен суырып,орамал шетін түзулеңдер.Суырылған жіп ізімен матаны қиыңдар.Үш орамалды үш түрлі тор көзді,кестелі,мережкалы өрнектермен көркемдеуге дайындаңдар.
1.Тор көзді бет орамал
Тор көзді шаршы матаның жиектерінен 3-4 жіптен суырып,шашақтап аласың.Содан кейін орамалдың бетін тең бөліктерге бөле белгілеп, бір жіптен суырып аласың,сонда орамал бетінде шаршы, төртбұрыш сызықтармен көмкерілген қарапайым өрнектер шығады.
2.Кестелі бет орамал
Мұндай орамалға кез-келген бір түсті матаны алуыңа болады.Шеті шілтермен немесе ілмекті бізбен тоқып сәнделеді. Ал орамалдың бір ұшына кесте бізімен гүл салынып,әшекейленеді.
3.Мережкалы бет орамал
Мұндай орамалға матаны сәл көлемді етіп қиып алып, мата жиегінен 3см қалдырылып,3-4 немесе одан да көбірек жіп суырамыз.Сосын сабақталған жіппен суырылған жіптерімізді астынан өткізіп буамыз.
|
V. Жаңа білімді бекіту
|
-Беторамалдың қандай түрлері бар екен?
-Оны әшекейлеудің қандай түрлері бар екен?
-Жасаған беторамалыңды кімге сыйлар едің?
|
VІ. Үйге тапсырма.
|
- Беторамалдарыңды өз беттеріңше әшекейлеңдер.
- Сары,жасыл,қара түсті тоқыма жіптері мен қатырма қағаз, желім,қайшы,қарындаш ала келіңдер.
|
ҮІІ.Бағалау
|
Сабаққа қатысу белсенділігіне қарай бағалау.
|
Достарыңызбен бөлісу: |