Сабақтың тақырыбы Нұрдәулет Ақыш Нағыз әже қайда? Келіңдер, ертегі айтып берейін



бет1/2
Дата03.12.2023
өлшемі4,66 Mb.
#194811
түріСабақ
  1   2
Байланысты:
ҚМЖ. Дүйсенова Назипа



Бөлім: «Отбасы құндылықтары»

Мектеп: Пәні: қазақ әдебиеті

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:



Сынып: 5

Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Нұрдәулет Ақыш «Нағыз әже қайда?". Келіңдер, ертегі айтып берейін

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

5.1.1.1.Әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау.



Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: «Нағыз әже қайда?» шығармасының жанрын, сюжеттік дамуын сипаттау, шығарма мазмұнын түсіну;
Көпшілігі: шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау;
Кейбір оқушылар: шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау.

Бағалау критерийі

  • Әдеби шығарманың жанрын анықтайды;

  • жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттайды.

Ойлау дағдыларының деңгейі

Білу, түсіну

Құндылықтарға баулу

Зайырлы қоғам және жоғары руханият(3-құндылық)

Тілдік мақсаттар

Оқушылар орындай алады:
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:
1.Ұршық. 2. Мәсі 3. Кимешек 4. Шылауыш 5. Сөзуар 6. Бүйректен сирақ шығару 7. Нанымды.
Диалог құруға/ шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:
қиялыңдағы әже, нағыз әже
Талқылауға арналған сұрақтар:
Нағыз әже қандай болу керек?

Алдыңғы білім

Отбасы ұғымын, туыстық атауларды түсініп, ажырата алады.
Ақын Абайдың әжесі Зере секілді әжелердің бейнесін аңыз әңгімелерден, әдеби шығармалардан біледі

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы
3 минут

І. Ұйымдастыру кезеңі. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру.
Жарқырап күнде ашылды.
Айналаға нұр шашылды.
Қайырлы күн! Біз көңілді баламыз,
Мақсатымыз білім алу
Міндетіміз еңбектену.
Еңбек ете жұмылып, 5 - ке қолды жеткізу.
Қызығушылықты ояту. Балалар, бұл киімдер кімге арналған? Бүгінгі сабағымыз не туралы болуы мүмкін?


  • Балалар, суретте кім бейнеленген?

  • Сендердің ойларыңша, әже деген кім?

  • Нағыз әже қандай болу керек?

  • Өздеріміз білетін әжелер туралы айтып берейік?



Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады.



Оқушылар назарын сабаққа аудару. Оқушылар өздері білетін адамгершілік туралы мақал-мәтелдерді айтады.

Оқушылар суреттерге байланысты өз ойларын ортаға салып, бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтайды.



ҚБ


5-сынып
Қазақ әдебиеті оқулығы

Сабақтың ортасы


Мағынаны тану. Мұғалімнің түсіндірмесі:
Жаңа сабақтың оқу мақсатымен таныстыру.
1. Ақынның өмірі мен шығармашылығын таныстыру.
Нұрдаулет Ақыш (1950 жылы туған)
2. “Нағыз әже қайда?”әңгімесін оқыту
«Микрофон сөйлейді»әдісі арқылы сұралады.

Сөздікпен жұмыс: Дәптермен жұмыс
Дескриптор:

  • Автор туралы біледі;

  • Әңгіме мазмұнымен танысады;

  • Шығарма мазмұнын айтып береді.

ҚБ
Тапсырма. «Адасқан үзінді» әдісі бойынша әңгіме үзінділері беріледі. Әрқайсысың әңгіме желісі бойынша әңгімені оқи отырып үзінділердің ретін анықтап, түсіндіріңіздер.
1-үзінді
Бұл жолы шақырылған жерге желп етіп жетіп бара салмай , кәдімгідей мән беріп дайындалдық. Тіпті өз отбасымыздағы қуанышты қарсы алатындай-ақ қарадай қарбалас жасап, әбігерге түсіп кеттік... Әсіресе, қыздарымыз алабөтен қуанышты. «Әжеге барамыз, әжені көреміз» деп өздерінше мәз-мейрам...
2-үзінді
-Әже, онда бізге ертек айтып берші,-деді сөздің ретін бағып отырған Ая сабырлы қалпын сақтаған күйі. Осы кезде Жолдастың жұбайының саңқылдаған өктем үні тағы естілді:
-Әй, мына Азаттың қыздары мүлдем басынайын деді ғой, ей! Біздің бабушка сендерге, немене, ойыншық па еді сонша...
3-үзінді
Біреуден ұрыс естіген адамдай болып, тымырайып үнсіз тұрған –Ая екеуміз. Бір-екі рет өзара жасқана қарағанымыз болмаса, бір-бірімізбен жаратып сөйлескеніміз де жоқ. Екеумізді мазалаған ойдың ортақтығын содан-ақ сездім. Жанымды қинаған жайсыз сезімді ашып айта алмай, қуыстанатын секілдімін. «Сәбидің алдында өтірікші болдым-ау» деген өкініш те бір сәт өзегімді жалап өтті...
4-үзінді
Әлгі бір уақыттан бері іштей жақын тартып, өзімше пір тұтып отырған шешей осыны айтуы-ақ мұң екен, біртүрлі жатырқап сала бердім.Әлденеден бойым тітіркенгендей ішіме салқындық үйірілді.
Дескриптор:

  • әңгіме үзінділерімен танысады;

  • әңгіме желісі бойынша әңгімені оқи отырып, үзінділердің ретін анықтайды;

  • шығарма үзінділерін анықтайды.



Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет