Тақырыбы:
|
Қазақ халқының қалыптасуының негізгі кезеңдері
|
Мақсаты:
|
Оқушыларға антропология ғылымының мән-мағынасын түсіндіру. Қазақ халқы қалыптасу кезеңдеріндегі адамдардың антропологиялық бет-бейнелерін біледі, салыстыра алады.
|
Нәтижесі:
|
Оқушылар жұппен жұмыс жасайды, бірін-бірі үйрету арқылы нақты мәліметті бөліп алуға үйренеді, талдау, салыстыру, қорытынды шығару дағдылары жетіледі.
|
Әдістер мен технологиялар:
|
Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, диалогтік оқыту, АКТ, өздік жұмыс, миға шабуыл
ой қозғау технологиялары, сәйкестендіру, ББҮ кестесі, «ИНТЕРВЬЮ» әдісі
|
Ресурстар мен құрал-жабдықтар:
|
Оқулық, дидактикалық ақпарат, карта, таратпа ақпарат, карточкалар, бағалау парақтары.
|
Сабақтың кезеңдері:
|
Мұғалімнің іс-әрекеті:
|
Оқушының іс-әрекеті:
|
Тапсырма:
|
Бағалау:
|
І.Ұйымдастыру кезеңі:
|
Сәлемдесу;
Оқушыларды түгендеу;
Сыныптағы психологиялық ахуалды қалыптастыру.
|
Сәлемдесу;
Өз-өздерін реттейді;
Назарларын сабаққа аударады.
|
Сәлемдесу түрлерін орындайды.
«Бейне ролик»
|
|
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру:
|
Өткен сабақта алған білімдерін еске түсіру үшін тапсырма береді
|
Оқушылар қарама-қарсы отырып, бір-бірлеріне өткен тақырыпты мазмұндайды, сұрақ қояды
|
Оқушылар бір-біріне мазмұндайды, сұрақтар қояды, нақты шешімдерін шығарады
|
мұғалімнің бағалауы
|
ІІІ. Жаңа сабақты меңгеру:
Білім:
|
Оқушыларға тапсырма береді, бақылайды.
|
Оқушылар біраз ойланып, сұраққа жауап береді. Өздері берген жауаптарын оқулық мәтіні арқылы тексереді, дұрыс жауабын анықтайды. ББҮ кестесін толтырады.
|
Оқулық мәтінің пайдалана отырып,
антропология ғылымының зерттеу аясын анықтаңдар. Бұл ғылым неше сатыға бөлінеді?
ББҮ кестесінің бірінші бағаның
толтырады. Қазақ жерін мекендеген адамдардың бет-бейнесін зерттеуді неше кезеңге бөлуге болады? Өз ойынды айтып бер.
Білемін
|
Білгім келеді
|
Үйрендім
|
|
|
|
|
Өзін-өзі бағалау
|
Түсіну:
|
Оқушылардың өз-өздерін бағалай алуына жағдай жасайды.
|
Оқулықпен жұмыс істей отырып, тапсырманы орындайды. Сұраққа жауапты тауып алады, интервью әдісі арқылы, біреуі түсіндірсе, екіншісі сұрақ қояды.
|
ББҮ кестесінің екінші бағаның
толтырады;
«ИНТЕРВЬЮ» әдісі
1-оқушы: Қазақстан жерін ҚОЛА дәуірінде мекендеген адамдардың бет-бейнесі;
2-оқушы: ЕРТЕ темір дәуірінде Қазақстан жерін мекендеген тайпалардың бет-бейнесі туралы мәліметті оқындар. Сұрақ қойындар.
|
мадақтау
|
СЕРГІТУ СӘТІ
|
Қолдану:
|
Оқушылардың жауаптарын, атқарған жұмыстарын бақылайды, бағдар береді.
|
Тапсырманы жұппен орындайды, оқулықты пайдаланады, сараптайды, нақты қорытынды шығарады.
|
Түрік дәуірінің антропологиясы мен Қазақ халқының антропологиялық типіне сызба құрастырыңдар. Осы сызбаны пайдаланып, мәнін сипаттаңдар.
|
Өзін-өзі бағалау
|
Талдау:
|
Тапсырманы орындау ретін түсіндіреді, қызметтерін бақылайды
|
Бір-бірімен ақылдасып, үйретеді, түзетеді, тапсырманы бірге орындайды.
|
Қола дәуірі адамдарының бет-бейнесіндегі ерекше белгілер қандай болды? Мәтіннен қарындашпен белгілендер. Тізіп, дәптерлеріне көшіріңдер.
|
мадақтау
|
Жинақтау (синтез):
|
Оқушыларға тапсырманы түсіндіреді.
|
Оқушылар өз ойларын жинақтап, тақырып бойынша тапсырманы орындайды, өз ойларымен бөліседі.
|
Қазақстан жерін мекендеген тайпаардың антропологиясындағы монғорлоидтік тектің әр замандағы өзгерісін диаграммаға түсіріңдер.
|
вербальды
мадақтау
|
Бағалау:
|
Сұрақ қоямын
|
Өз ойларын талқылап, жауап береді.
|
Адамның антропологиялық бет-бейнесіндегі қалыптасуы қандай факторларға байланысты?
факторлар
|
Адамзаттың антроп.қалптасуына қалай әсер етті?
|
|
|
|
өзін-өзі бағалау
|
IV. Рефлексия:
|
Оқушыларға бағалау парақтарын таратады
|
Сабақ қорытындысын шығарады.
|
Кері байланыс
«СЭНДВИЧ» әдісі
|
кері байланыс
|
V.Үй тапсырмасы:
|
Оқушыларға үй тапсырмасын түсіндіреді
|
Жазып алады
|
Тақырыпты оқып, мазмұндауға дайындалу
|
|