Сабақ жоспары Тақырыбы : "Мен "Дәрігерлік этика және деонтология. Науқастарға алғашқы көмек көрсету. Науқастардың күтімі"



Дата22.06.2017
өлшемі107,64 Kb.
#19502
түріСабақ
СМЖ Н. 05-05

Астана қаласы әкімдігінің ШЖҚ“Жоғары медициналық колледж” МКК



Ашық сабақ жоспары

Тақырыбы: "Мен "Дәрігерлік этика және деонтология.

Науқастарға алғашқы көмек көрсету.

Науқастардың күтімі" модулі бойынша не үйрендім ?"

(кіріктірілген сабақ)

Пәні: Кәсіби қазақ тілі, кәсіби ағылшын тілі

Мамандығы: 0301000 «Емдеу ісі»

Курсы: ІІ

Семестрі: ІІІ



Құрастырған оқытушылар: Құлмұқанова С.К.

Артышева Р.Қ.



Астана, 2017

Сабақтың тақырыбы: "Мен "Дәрігерлік этика және деонтология. Науқастарға

алғашқы көмек көрсету. Науқастардың күтімі" модулі бойынша не

үйрендім ?"
Сабақтың типі: Тәжірибелік, нәтиже сабақ, кіріктірілген сабақ.
Сабақтың әдісі: жеке, екеуара, топта жұмыс істеу, оқу мен жазу арқылы сын

тұрғыда ойлауды дамыту, монологтік, диалогтік сөйлесу, пікір алысу,

ой туғызу.
Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта, бейнетаспа, дербес компьютер, проектор, үлестірме қағаздар, манипуляциялық құрал-жабдықтар.

Сабақтың мақсаты:
- Білімділік: Білім алушылардың модуль бойынша берілген материалдарды

жүйелі қабылдап, меңгеруін бағалау.


Дамытушылық:Сөйлеу дағдыларын жетілдіре отырып, оның қатысымдық нысанын дамыту. Білім алушылардың танымдық қабілетін арттыру, білім, білік дағдыларын өз бетінше пайдалана алу іскерлігін дамыту.
Тәрбиелік: өз мамандығына деген сүйіспеншілік, құрмет сезімдерін

қалыптастыруға, ортақ мақсатқа жетуде достық көмек көрсетуге тәрбиелеу.


Пәнаралық байланыс: ағылшын тілі, арнайы пәндер (мейірбике ісі, балалар аурулары, хирургия).
Күтілетін нәтиже: Білім алушылардың сөздік қорын қолдана отырып, бірлесе жұмыс істеу арқылы меңгерген ақпараттарды қолдана білуге үйренеді.
Нәтижені бағалау: алған білімдерін ортаға салады, жоба жасайды, бастапқы көңіл-күйін өзгерте алады.
Сабақтың барысы
І. Ұйымдастыру кезеңі:

(Сабаққа деген қызығушылығын тудыру) – 2'

а) Оқытушылардың кіріспе сөзі;

Балалар! Қайырлы таң! Сабағымызды бастайық. Біз бүгін сіздермен кездескенімізге, бірлесе жұмыс істейтінімізге қуаныштымыз. Таңертең тұрған бетте отбасы мүшелеріне, өзіңе, колледжге келгесін достарыңа, оқытушыларыңызға қандай жылы сөз айттыңыздар.

Ендеше бүгінгі сабағымызды да бір-бірімізге жылы сөз, жақсы тілек айтудан бастайық.

Мен бастайын:


---------- ------------- ----------------- ------

--------- -------------- --------------- -------

Ал бүгінгі келген қонақтарға не айтасыздар ?


  • Қош келдіңіздер ! .............................................

Ендеше алдарыңызда жатқан "Көңіл-күй картасын"─ ашып, өздеріңіздің көңіл-күйлеріңізді анықтаңыздар. (№1 қосымша "Көңіл-күй картасы")

I am very glad to see you. How are you?

Look! Describing your feelings and appearances( feel + adjective)

Talk about yourself. How do you feel at the lesson?

Ex. I feel happy!

I feel worried.

ә) Білім алушыларды топшаларға бөлу. (1')

б) Топшалардың әр мүшесі өзін таныстырады, берілген сұраққа жауап береді.

(№2 қосымша ) (2')

Now, today we have two groups of future physicians. OK, in groups, answer the

following questions. (№ 1-1 қосымша)


в) Оқытушы сабақтың мақсатымен таныстырады

Эпиграф: "Егер сырқат адам дәрігермен әңгімелескеннен

кейін жағдайы жеңілдемесе – ол дәрігер емес"

В.М.Бехтеров.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру (15' )

(Сөйлеу дағдысын тексеру)

"Модуль бойынша не үйрендім ?" деген тақырыпта ой толғайды.

Ой толғанысына әркім өзі тақырып таңдайды.

а) І топша

ә) ІІ топша

OK, your home task was to make up topic “ How can a person gives the first aid?”

I suppose you know our discussed theme “The first aid”


ІІІ. Оқылымын тексеру (15' ) '

Мәтінмен жұмыс



  • І топша – "Дәрігер толғанысы" (қазақ тілінде)

  • ІІ топша ─ «In a hospital» (ағылшын тілінде)

(№1-3 қосымша)

а) мәтінді оқу.

Reading . The text «In a hospital».

Read the text, then complete the sentences (№ 1-2 қосымша)

Find the verbs in Present.
б) мәтін бойынша құрылған тапсырмаларды орындау

─ мәтінді толықтыру (№4 қосымша)

(әр топша бойынша мәтін алмасып, мағынасын түсінгенін тексеру)

─ талдау үлгілері (сөз құрамына талдау).


ІV. Сөйлесімге түсу – 5'
Тақтада берілген жағдаяттар бойынша қатесін тауып, түсіндіру

І топша "Терапевт дәрігердің қабылдауында" (этикалық нормалардың

сақталуы) - қазақ тілінде

ІІ топша - Тәжірибелік іс-әрекеті (манипулация) - ағылшын тілінде)

Look at the film «The nurse`s work in a hospital».

Find the mistake in the work.


V. Шығармашылық жұмыс. (Берілген тақырыпқа санбюллетень шығару)

Тақырыптары: "Тұмау ауруының алдын алу" (ІІ топша), "Жақсы мінез-

құлық ережесі" (І топша)

In groups, make a project “Good health”

Draw a picture of rules of good health, write the information about good habits,

put it on the picture.


VІ. Жоба қорғау.

"21 ғасырдың медицина қызметкерінің келбеті" (10' )

Talk about the medical specialist of the 21 century.
VІІ. Рефлексия (2')

Сабақ туралы пікірім.


VІІІ. Бағалау (1')

"Көңіл-күй картасына" қайта оралу.


ІХ. Үй тапсырмасы.
"Мамандығым мақтанышым" ( шағын шығарма жазу)

Composition “My future profession”.


Х. Қорытындылау
Біз бүгін сабақта тығыз байланыста, бірлесе жұмыс істедік. Бүгінгі

сабағымыз әдеттегідей маған үлкен әсер қалдырды.


Көп рахмет !

№ 2 қосымша


№1
Сіздің болашақ мамандығыңыз қандай? Бұл мамандықты неге таңдадыңыз?

№2

Дәрігер үшін не маңызды?


№3

Дәрігер нені есінде ұстауы керек?


№4

Дәрігерге алған білім мен жинаған тәжірибесі жеткілікті ме?

№5

Сізге мамандық таңдауға кім көмектесті? Қалай?


№6

Болашақ білікті маман болу үшін не істеп жүрсіз?


№7

Сіз үшін диплом деген не?


№8

Дәрігердің бойында қандай қасиеттер болуы керек?


№9

Әр адам өзінің қолынан келетін іспен айналысуы керек. Осы оймен келісесіз бе?

№10

Дәрігер мамандығы қандай мамандық ?


№11

Дәрігердің міндеті:

№12

Медицина қызметкерінің бойында қандай қасиеттер болуы керек ?



№13

Өзіңіздің досыңызға не тілейсіз ?


№14

Мен медицина қызметкері болуға лайықпын. Өйткені ....


№15

Менің таңдаған мамандығым жауапты мамандық. Өйткені ...


№16

Медициналық этика және деонтология қағидалары : ...


№17

Егер сырқат адам дәрігермен әңгімелескеннен кейін ...


№18

Дәрігерлік деонтологияның негізгі талабы " "


№19

Менің алдыма қойған басты міндетім - ...


№4 қосымша


Дәрігер толғанысы
Ол ... . Осы мамандықты .... жақсы көрген.

Тезірек .... , .... болсам, көп ауыратын анамды емдесем деп армандайтын. Алты жыл оқып, дәрігер ... алып шықты. Дәрігер болу, адамды ... өте қиын екен. Себебі оның .... құқы жоқ.

... қатесін түзетуге болмайды.

Өйткені ол .... жауап береді. Дәрігер ... , ... , ... болуға міндетті. Дәрігердің алдына емделуге келген адам ... , ... . Сондықтан да оны міндетті түрде ... қарсы алып, ... айту керек. Тек сонда ғана ол .... жазылғандай болады.

... дәрігерге науқас өз ауруы туралы ашып айтады.

№3 қосымша


ДӘРІГЕР ТОЛҒАНЫСЫ
Мен дәрігермін. Осы мамандықты жас кезімнен-ақ жақсы көруші едім. Тезірек өссем, дәрігер болсам, көп ауыратын шешемді емдесем деп армандайтынмын.

Алты жыл оқып, енді, міне дәрігер болдым. Қазір қарап отырсам, дәрігер болу, адамды емдеу өте қиын екен. Себебі сенің қателесуге құқың жоқ. Сенің қатеңді түзетуге болмайды. Себебі ол адам өміріне байланысты. Сонымен бірге дәрігер қарапайым, кішіпейіл, мейірімді болуға міндетті. Сенің алдыңа емделуге келген адам бала тәрізді, дәрменсіз. Сондықтан да сен оны міндетті түрде жылы шыраймен қарсы алып, жақсы сөздер айтуың керек, сонда ғана ол ауруынан тез жазылғандай болады. Кішіпейіл дәрігерге ауру адам өз ауруы туралы ашып айтады.

Ауру адамға дәрі жазып беру, оны қалай пайдалану керектігін айту – сенің міндетің. Жылы сөзбен ұсынған дәрінің әсері өте зор.

№ 1-1 қосымша


№1

Why do you choose the profession of a doctor`s assistant?


№2

My future profession is responsible because…..


№3

Where can doctor`s assistant work?


№4

What specialist is a doctor`s assistant ?


№5

What is a main task of a doctor`s assistant ?


№6

What specialist should a doctor`s assistant become?


№ 1-2 қосымша


In a hospital
I am nurse. I work at a therapeutic hospital. Many doctors and nurses work at the hospital. Our hospital is very large. Work at the hospital begins at …. o’clock in the morning. The nurses begin to ….. the patients temperature at 6 o’clock. They write it down in …….Then the nurses give the patients …. and carry out other …… of the doctors. They open the windows and … the ward. The doctors come at 9 o’clock in the morning and begin to…. the patients. Each ward nurse tell him that they are well. And sometimes I tell the doctor that the temperature of some of the patients is high and the doctors ….. some new medicine or injections. I like my profession very much. I know that much of the nurse’s work can be learnt by practice. So I am very attentive and try to observe any changes in a patient’s condition.

№ 1-3 қосымша

In a hospital
I am nurse. I work at a therapeutic hospital. Many doctors and nurses work at the hospital. Our hospital is very large. Work at the hospital begins at 6 o’clock in the morning. The nurses begin to take the patients temperature at 6 o’clock. They write it down in temperature charts. Then the nurses give the patients medicine and carry out other prescription of the doctors. They open the windows and air the ward. The doctors come at 9 o’clock in the morning and begin to examine the patients. Each ward nurse tell him that they are well. And sometimes I tell the doctor that the temperature of some of the patients is high and the doctors prescribe some new medicine or injections. I like my profession very much. I know that much of the nurse’s work can be learnt by practice. So I am very attentive and try to observe any changes in a patient’s condition.
Мәтін бойынша жаңа сөздер:


1.to take the temperature-измерять температуру

2.chart-карта

temperature chart-температурная карта

3.medicine-лекарство

4.to carry out-выполнять

5.prescription-предписание,рецепт

6.ward-палата

7.to examine-осматривать

8.ward nurse-палатная сестра

9.condition-состояние

10.to prescribe-прописывать, назначать

11.injection-впрыскивание, инъекция

12.practice-практика

13.attentive-внимательный

14.to observe-наблюдать

15.change-изменение



№1 қосымша



«Көңіл-күй» парағы
Сабақ басталғанда


Қобалжып отырмын



Қуаныштымын




Жұмыс істеуге дайынмын


Сабақ аяқталғанда




Қобалжып отырмын



Қуаныштымын




Жұмыс істеуге дайынмын







Каталог: sabaq-kz -> attachment
attachment -> Қазақ тілі мен әдебиет пәні мұғалімі, филология магистрі Амирханова Сара Бекетқызы Коучинг жоспарының тақырыбы: «Lesson study – сабақты зерттеу әдісі»
attachment -> Сабақ тақырыбы: Химияның негізгі түсініктері мен заңдары Сілтеме
attachment -> Сабақтыңтақырыбы: 3 4
attachment -> Сабақ: Алкандардың қасиеттері. Алкандардың жеке өкілдері және қолданылуы
attachment -> Сабақтың түрі: Аралас сабағы Сабақ уақыты: 90 мин. Сабақтың педагогикалық мақсаты
attachment -> Сабақ Алматы қаласы Алатау ауданы «185 жалпы білім беретін мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі Бастауыш сынып мұғалімі Курманова Маржан Сеилхановна
attachment -> Сабақтың тақырыбы Сағат саны Мерзімі Оқып-үйренудің негізгі мақсаты
attachment -> Сабақтың мақсаты: оқушыларға алжапқыштың және бас орамалдың сызбасын есептеуді және құрастыруды үйрету


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет