Сабақ жоспары Тақырыбы: 10 саны. Бір таңбалы және екі таңбалы сандар Сынып: 1 Мұғалім



Дата13.08.2017
өлшемі87,66 Kb.
#23503
түріСабақ
Бестөбе кенті негізгі мектебі

«Үздік педагог - 2015» байқауының

сабақ жоспары

Тақырыбы: 10 саны. Бір таңбалы және екі таңбалы сандар
Сынып: 1
Мұғалім: Саттарова Анара Муратовна

2014 – 2015

оқу жылы

Сабақтың тақырыбы: 10 саны. Бір таңбалы және екі таңбалы сандар.
Сабақтың мақсаты: Оқушыларды 10 саны бір таңбалы және екі

таңбалы сандармен таныстыру.



Білімділік: Сандар қатары,санның құрамы, бір және екі таңбалы сан туралы

түсінік ұғымдарын қалыптастыру. Сандар қатары

құрылуы заңдылықтарының анықталуының сандарды салыстыру

үшін пайдалануын қалыптастыру, әр түрлі тапсырмалар орындату

арқылы нақты білім қалыптастыру.

Дамытушылық: Оқушының ойлау қабілетін, есте сақтауын, логикалық ой – өрісін,

пәнге қызығушылығын, ауызша есептеулерін дамыту.


Тәрбиелік: Достыққа, татулыққа, бір – біріне көмекке, топпен жұмыс жасай

білуге, сандарды әдемілеп жазуға, өз бетінше жұмыс істеу,

ұқыптылыққа, ізденімпаздыққа тәрбиелеу.
Ғылымилығы: Цифрлардың қай ғасырда ойлап тапқаны, олардың аталуы жөнінде
түсініктерін қалыптастыру.
Сабақтың әдіс - тәсілдері: Түсіндіру, сұрақ – жауап, СТО
Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта, 10 саны мен цифры, суреттер
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі

Сәлеметсіңдер ме, балалар?

Кәне, балалар орнымыздан тұрып сабаққа дайындалып алайық.

ІІ.Сабаққа психологиялық дайындық

Ойнап, күліп аламыз,

Оқып білім аламыз.

Белсенді тақтамен,

Дамиды бүгін санамыз.

Ұстаз сөзін тыңдайтын,

Біз әдепті баламыз.
Балалар біз бүгін топпен отырамыз.

Топтың аттары

1 топ: Үшбұрыш

2 топ: Шеңбер

3 топ: Тік төртбұрыш

4 топ: Шаршы


Балалар қазір жылдың қай мезгілі? (қыс)

қыз мезгілінде қандай қыс қызықтарын білесіңдер?

«Қыс қызығы» видеосын көрсету.

Енді жаңағы алған әсерлеріңмен, ішкі толғаныстарыңмен сабақты жалғастырамыз.



ІІІ.Өткен материалды қайталау

0-9 дейін санау.



ІV. Жаңа сабақ
Балалар математикада тоғыз цифр бар. Әр цифр бір таңбалы санды білдіреді. Бұл сандардан басқа екі, үш көп таңбалы цифрдан тұратын сандар құралады.
Бір таңбалы сандар: 0,1,2,3,4,5,6,7,8,9
Екі таңбалы сандар: 10,13,21,63,71,88
Үш таңбалы сандар: 100,133,624,801
Екі таңбалы үш таңбалы тақырыптарды әлі де өтетін боласыңдар.
Сандардың көмегімен неше зат екенін санауға, олардың мөлшерін білуге, заттың ұзындығының енін, биіктігін, қанша салмақ тартатынын білуге болады.

Енді осы цифрларды ең алғаш VI ғасырда ойлап тапқан. Бұл үнді жерінде болған. Бірақ бұл цифрларды араб цифрлары деп атайды. Өйткені Европаға үнділерден үйренген арабтар арқылы келген.



Санамақ арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашу.

Слайдтан көрсету
Алшаға кеп күнара

Қонушы еді бір ара

Бүгін тоғыз туысын

Ертіп келді бұл ара

Сонда бүгін алшаға

Келіп қонды қанша ара? (10)


Бүгінгі біздің сабақтың тақырыбы 10 саны. Бір және екі таңбалы сандар. 10 саны екі цифрмен белгіленеді, екі таңбалы сан деп аталады.

Сандар қатарында 9 – дан кейін тұрады.


«Тура кері» санау

012345678910

109876543210

V.Дәптермен жұмыс

Қолға қалам алайық,

Дәптерімізді ашайық.

Салақтықтан қашайық,

Әдемі етіп жазайық.

10 санын тақтаға жазу

Кәне, балалар 10 санын ауада жазайық.

10 цифрын жазып көрсету. Екі цифрдан тұратынын ескеру, екі торға жазылатынын айтып кету.Бір жол жазып шығу. Ең алдымен 1 - ді жазамыз содан кейін жанына 0 - ді жазамыз.

Енді балалар 10 санын дәптерге жазамыз.

Сергіту сәті

1,2,3


Ал, кәнеки, ұш

4,5,6,7


Мынау ауыл шеті

8,9,10


Ал, қанеки, қон!

VI.Оқулықпен жұмыс

1.Шаблондарды санай отырып теңдік құру.



Әр топқа тапсырма беру.


Ойын «Көрші сандар»

1 топ 1
2 топ 5


3 топ 8
4 топ 9

Теңсіздіктер құрастыру

Әр топ теңсіздіктер құрастырады.

10 * 4 + 4 8 < 7 + 8 +1 < 9 + 1 >

8 * 7 - 2 8 > 9 - 9 – 5 > 5 – 2 <

9 * 5 +4 9 = 4 + 3 + 6 = 10 – 5 >
VІІ.Бекіту

Ойын «Орнын тап»

І топ. 4 7 10

ІІ топ. 0 3 6 9

ІІІ топ. 9 6 3 0

ІҮ топ. 1 5 8
VIII.Сабақты қорыту

Жұмбақ есеп

Қалау қауын ұрлады,

Қасым қарап қалмады.

Қалау салды үшеуін,

Қасым салды жетеуін

Көріп бағбан тыстағы

Ұрыларды ұстады

Бағбан ашып қапты

Қанша қауын тапты. (10 қауын)

-Бүгінгі сабақта қандай санмен таныстық?

-Бір таңбалы сандар неше цифрмен белгіленеді?

-Екі таңбалы сан қай сан?

-Ол қандай екі цифрмен белгіленеді?

IХ.Рефлексия

Балалар, осы сабақ сендерге ұнаған болса алдарыңда жатқан алмаларды мына ағашқа ілеміз сабақ ұнаса қызыл алманы ілеміз, егер орташа ұнаса сары алмаларды, сабақ ұнамаса онда жасыл алмаларды ілеміз.

Балалар іліп жатқан кезде «Көңілді күн» видеосын қою.
Х.Үй тапсырмасы

Балалар 10 санына есеп шығаруды үйде тағы жалғастырып келіңдер


ХІ.Бағалау

Бүгінгі сабақта белсене қатысқандарыңа көп рахмет.



Белсене қатысқан оқушыларға жұлдызша тарату.




Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет