Күнделікті сабақ жоспарлары (жыл бойына)
1-4 сынып (математика, қазақ тілі, ана тілі, дүниетану пәндері бойынша) Cабақ жоспары 12 шрифтпен 2 бет көлемінде жазылған. Сабақ этаптары толық, сурет-кестелер берілген. Математикадан есептері толық шығарылған.
І, ІІ, ІІІ, ІҮ тоқсан. «Атамұра» баспасы оқулықтары
Байланыс тел.: 8777 117 39 92, 8707 273 97 34
Логин: S_Talgarbaeva@mail.ru
4402 5735 5103 9813
3 сынып
Қазақ тілі Сабақ №
Мұғалім:
Сабақтың тақырыбы: Сөз және оның құрамы. 1–5 жаттығулар.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік Сөз құрамымен таныстыру. Түбір мен қосымшаның бір-бірінен айырмашылығын аңғарту. Қосымшаның түрлері жалғау және жұрнақ. Олардың өзіндік белгілері.
Дамытушылық: Оқушылардың ойлау қабілетін, сөздік қорын дамыту, сөйлеу, әңгімелеу дағдысын жетілдіре отырып, мәнерлеп сөйлеуге, әдемі жазуға, өз бетінше жұмыс орындауға дағдыландыру.
Тәрбиелік: Ұжымда өзін-өзі ізгілікке тәрбиелеуге дағдыландыру.Зеректікке, ұқыптылыққа, адалдыққа баулу. Көркем жазу арқылы әсемдікке тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Оқушылардың жаңа білімді меңгеру сабағы.
Әдіс-тәсілдері: СТО технологиясының тәсілдері, түсіндіру, сұрақ-жауап,
көрнекілік көрсету арқылы түсіндіру,жарыс, ойын.
Көрнекілік: Сөйлем , суреттер, қи мақағазар
Жоспар:
І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй тапсырмасымен тексеру
ІІІ. Жаңа сабақ.
ІҮ. Жаңа сабақты бекіту.
Ү. Қорытындылау, бағалау.
ҮІ. Үйге тапсырма.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі: а) Сәлемдесу , оқушыларды түгендеу,психологиялық дайындық.
ә) Сабаққа әзірлігін тексеру, оқу құралдарын дайындау.
Үй тапсырмасымен жұмыс:.
Білімді жан-жақты тексеру кезеңі.
Сөз және оның мағынасы.
Оқушылардың білімді белсенді меңгеруге дайындау кезеңі.
Түбір мен қосымшаның шартты белгілері.
өнер лі - жаңа мағына беріп тұр
өнер ге - сөзді байланыстырып тұр.
Жаңа сабақ.
Оқушыларды сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру.
Сөздің түбірі мен қосымшасын таба алу;
Түбір сөз және қосымшалы сөзді қатыстырып сөйлем құрай алу;
жұрнақ пен жалғауды бір-бірінен айыра алу;
Жұрнақ пен жалғау жалғанған сөзді қатыстырып сөйлем құрау.
Дәптермен жұмыс. Көркем жазу сәті
--------------------------------------------------------------------
(Қаламсапты дұрыс ұстау мен дұрыс отыру ескертіледі.
(Тақтаға сөздер жазу) Сөздерді оқы. Бұлар қандай сөздер?
Күй, сыз, таза, жазу, ұш, іс, сый, көл, ем, ойын.
Сөздерге жұрнақ жалғау.
Түбір сөздердің мағыналары жұрнақ жалғанғанда қалай өзгергенін айт.
сөздер қосымшалар
------------------------------------------------------------------------------------------------
Күй‚ сыз‚ таза‚ -дық
Жазу‚ ұш‚ іс‚ -ші
Сый‚ көл‚ ем‚ ойын -дік
-ші
-шы‚ т.б.
Жұрнақ жалғанған сөздерді қатыстырып бірнеше сөйлем құрау.
1-жаттығу.
Қарамен берілген сөздерді сөз құрамына талда.
Машина, жолға, сен, інім, кім, домнада, металл, құрышшы, машинаны, зауытта, іскер, жұмысшы.
Қосымшалардың жалғану реті.
жұрнақ
Түбір
жалғау
2. Берілген сөздерді сөз құрамына талдау.
Құлақшын, құлақшындар, әнші, әншінің, биші, бишіге, жұмысшыны, жұмысшылар, жұмыстан, дәптерлер, теміршілер, қалаларға, мектепке, білімді, орындаушылар.
5-жаттығу. Жаңылтпашты жатқа жаз.
Құрышшы құрышына
Күріш алды.
Күрішші күрішіне
Құрыш алды.
Сөздердің түбірі мен қосымшасын ажырат.
Ребусты шешу.
3-жаттығу.
Сөздерге тұсындағы жұрнақтардың қайсысын жалғауға болады?
Олардың мағыналары қалай өзгерді?
Жаңа сөздерді қатыстырып бірнеше сөйлемдер құра.
Ән, жылқы, жер, мал, би
|
–шы, –ші, –шіл, –шыл
|
Жұмыс, ойын, іс, үй
|
–кер, –шық, –шік
|
Арба, жаз, қыс, қала, күз, түйе
|
–лы, –лі, –қы, –ғы, –гі
|
Сыныппен қосымша жұмыс.
Жұмбақты оқып, шешуін тап.
Балықшы емес,
Балықты
Судан жиып алыпты.
Көрмесін деп оны ешкім
Дорбасына салыпты.
Қарамен жазылған сөздің түбірін тап, оған жалғанған қосымшаның түрін анықта.
Сабақты қорыту: Біз не білдік? Талқылау.
Үйге тапсырма: Ереже жаттау 4-жаттығу. .
Оқушы білімі мен белсенділігін бағалау
3 сынып
Қазақ тілі Сабақ №
Мұғалім:
Сабақтың тақырыбы: Сөз және оның құрамы. 6–13 жаттығулар.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік Сөз құрамымен таныстыру. Түбір мен қосымшаның бір-бірінен айырмашылығын аңғарту. Қосымшаның түрлері жалғау және жұрнақ. Олардың өзіндік белгілері.
Дамытушылық: Оқушылардың ойлау қабілетін, сөздік қорын дамыту, сөйлеу, әңгімелеу дағдысын жетілдіре отырып, мәнерлеп сөйлеуге, әдемі жазуға, өз бетінше жұмыс орындауға дағдыландыру.
Тәрбиелік: Ұжымда өзін-өзі ізгілікке тәрбиелеуге дағдыландыру.Зеректікке, ұқыптылыққа, адалдыққа баулу. Көркем жазу арқылы әсемдікке тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Оқушылардың жаңа білімді меңгеру сабағы.
Әдіс-тәсілдері: СТО технологиясының тәсілдері, түсіндіру, сұрақ-жауап,
көрнекілік көрсету арқылы түсіндіру,жарыс, ойын.
Көрнекілік: Сөйлем , суреттер, қи мақағазар
Жоспар:
І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй тапсырмасымен тексеру
ІІІ. Жаңа сабақты пысықтау
ІҮ. Қорытындылау, бағалау.
Ү. Үйге тапсырма.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі: а) Сәлемдесу , оқушыларды түгендеу,психологиялық дайындық.
ә) Сабаққа әзірлігін тексеру, оқу құралдарын дайындау.
Үй тапсырмасымен жұмыс:.
Оқушылардың білімді белсенді меңгеруге дайындау кезеңі.
Түбір мен қосымшаның шартты белгілері.
өнер лі - жаңа мағына беріп тұр
өнер ге - сөзді байланыстырып тұр.
Жаңа сабақ.
Оқушыларды сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру.
Сөздің түбірі мен қосымшасын таба алу;
Түбір сөз және қосымшалы сөзді қатыстырып сөйлем құрай алу;
жұрнақ пен жалғауды бір-бірінен айыра алу;
Жұрнақ пен жалғау жалғанған сөзді қатыстырып сөйлем құрау.
Дәптермен жұмыс. Көркем жазу сәті
--------------------------------------------------------------------
(Қаламсапты дұрыс ұстау мен дұрыс отыру ескертіледі).
6-жаттығу. Сөздердің түбіріне басқа қосымша жалғау арқылы жаңа сөз жаса. Сол сөздерді қатыстырып екі–үш сөйлем құрап жаз.
Дәріні – дәрі – дәрігер
Жұрнақ жаңа сөз жасайды
Жұмыспен – жұмыс – жұмысшы
өнерім – өнер – өнерлі
оқуға – оқу – оқушы
кітаптан – кітап – кітапхана
бүркіті – бүркіт – бүркітші
7–жаттығу. Көп нүктенің орнына тиісті жалғауды қойып жаз.
Еңбектің наны тәтті, жалқаудың жаны тәтті. Ердің атын еңбек шығарады. Жері байдың – елі бай. Шеге тағаны сақтайды, таға тұлпарды сақтайды.
Жалғау сөз бен сөзді байланыстырады
8-жаттығу ауызша орындалады.
Өлеңді оқы
Түбір сөздерді тап.
Қарамен жазылған сөздерді сөз құрамына талда.
Жаңа, кең, жас сөздеріне мағынасы қарама–қарсы сөздер тауып айт.
9–жаттығу.
Суретпен жұмыс
Әуе шарымен ұшуға көмекке кел. Ол үшін ұш сөзінен
Бірнеше қосымшалы сөз жасап жаз.
Бір–біріңді тексер.
10–жаттығу. Достық сөзі шығатындай етіп сөзжұмбақ құра.
12–жаттығу. Сөздерді оқы. Құрамына қарай қандай сөздер?
Сөздерді сызба бойынша өзгертіп жаз.
Қосымшалардың жалғану реті.
жұрнақ
Түбір
жалғау
жұрнақ + жалғау
Ән, жұмыс, мұнай, өнер, су, таза
13–жаттығу. Сызбаға сай сөздер табу.
Сабақты қорыту: Біз не білдік? Талқылау.
Үйге тапсырма: Ереже жаттау 11-жаттығу. .
Оқушы білімі мен белсенділігін бағалау
3 сынып
Қазақ тілі Сабақ №
Мұғалім:
Сабақтың тақырыбы: Негізгі және туынды зат есім. 19–23 жаттығулар.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік Оқушыларды зат есімнің негізгі және туынды түрлерімен таныстыру. Негізгі және туынды зат есімді таныту.
Дамытушылық: Оқушылардың ойлау қабілетін, сөздік қорын дамыту, сөйлеу, әңгімелеу дағдысын жетілдіре отырып, мәнерлеп сөйлеуге, әдемі жазуға, өз бетінше жұмыс орындауға дағдыландыру.
Тәрбиелік: Ұжымда өзін-өзі ізгілікке тәрбиелеуге дағдыландыру.Зеректікке, ұқыптылыққа, адалдыққа баулу. Көркем жазу арқылы әсемдікке тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Оқушылардың жаңа білімді меңгеру сабағы.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ.
Әдіс-тәсілдері: СТО технологиясының тәсілдері, түсіндіру, сұрақ-жауап,
көрнекілік көрсету арқылы түсіндіру,жарыс, ойын.
Көрнекілік: «Сөз таптары» картасы, Сөйлем , суреттер, қи мақағазар
Жоспар:
І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй тапсырмасымен тексеру
ІІІ. Жаңа сабақ.
ІҮ. Жаңа сабақты бекіту.
Ү. Қорытындылау, бағалау.
ҮІ. Үйге тапсырма.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі: а) Сәлемдесу , оқушыларды түгендеу,психологиялық дайындық.
ә) Сабаққа әзірлігін тексеру, оқу құралдарын дайындау.
Үй тапсырмасымен жұмыс:.
Білімді жан-жақты тексеру кезеңі.
Оқушылардың білімді белсенді меңгеруге дайындау кезеңі.
Жекеше
Зат есім
Көпше Жалқы есім
Жалпы есім
Жаңа сабақ.
Оқушыларды сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру.
Оқушыларды зат есімнің негізгі және туынды түрлерімен таныстыру.
Негізгі және туынды зат есімді таныту.
Дәптермен жұмыс. Көркем жазу сәті
--------------------------------------------------------------------
(Қаламсапты дұрыс ұстау мен дұрыс отыру ескертіледі.
19-жаттығу.
Сөздерді салыстырып оқы.
Олардың әрқайсысына сұрақ қой, айырмашылығын байқа.
Қосымшалы сөздерді көшіріп жаз.
Сөз құрамына талда.
өнер – өнерпаз балық – балықшы
күй – күйші көл –көлшік
сый –сыйлық орын –орындық
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Зат есім негізгі және туынды болып екіге бөлінеді
Негізгі түбірден болған зат есімді негізгі зат есім дейміз: ана, жер, көз.
Түбір сөзге жұрнақ жалғану арқылы жасалған зат есімді туынды зат есім
дейміз: іскер, байлық, кезекші.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
20-жаттығу.
Өлеңді мәнерлеп оқы.
Туынды зат есімдерді теріп жаз, олардың түбірін тап.
«Бармағынан бал тамған» дегенді қалай түсінесің?
Тау мен тасты қопарар Бармағынан бал тамған
Кенші болғым келеді. Аспаз болғым келеді.
Достық сәлем апарар Алар озып бәйгені
Елші болғым келеді. Малшы болғым келеді.
21–жаттығуды орындау.
. Жаңылтпашты жатқа жаз. Туынды зат есімдерді тап.
Шын еңбекшіл – өрмекші,
Өрмекші – шын өрнекші.
22-жаттығу.
Негізгі зат есімдерге -шы, -ші жұрнақтарын жалғап, туынды зат есім жаса.
Негізгі зат есімдерді бірінші бағанға, туынды зат есімдерді екінші бағанға жаз.
Әрбір бағандағы сөздерге сұрақ қой, олардың мағыналық айырмашылығын түсіндір.
Сыныппен жұмыс.
Сөздік диктант
Астық, бұлт, бұрандалар, жиен, жолсеріктер, шатыр, сиыршы, ойыншық, қаршыға, бұлбұл, сушы, жусан, сауыншы, қауыншы.
Тапсырма:
Туынды түбірлердің астын сыз.
Сауыншы, ойыншық сөздерін буынға бөл.
Сабақты қорыту: Біз не білдік? Талқылау.
Оқушы білімі мен белсенділігін бағалау
Үйге тапсырма: Ереже жаттау . 23-жаттығу
3 сынып
Қазақ тілі Сабақ №
Мұғалім:
Сабақтың тақырыбы: Негізгі және туынды зат есім. 24–30 жаттығулар.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік Оқушыларды зат есімнің негізгі және туынды түрлерімен таныстыру. Негізгі және туынды зат есімді таныту.
Дамытушылық: Оқушылардың ойлау қабілетін, сөздік қорын дамыту, сөйлеу, әңгімелеу дағдысын жетілдіре отырып, мәнерлеп сөйлеуге, әдемі жазуға, өз бетінше жұмыс орындауға дағдыландыру.
Тәрбиелік: Ұжымда өзін-өзі ізгілікке тәрбиелеуге дағдыландыру.Зеректікке, ұқыптылыққа, адалдыққа баулу. Көркем жазу арқылы әсемдікке тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Оқушылардың игерген білімді пысықтау сабағы.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ.
Әдіс-тәсілдері: СТО технологиясының тәсілдері, түсіндіру, сұрақ-жауап,
көрнекілік көрсету арқылы түсіндіру,жарыс, ойын.
Көрнекілік: Сөйлем , суреттер, қи мақағазар «Сөз таптары» картасы
Жоспар:
І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй тапсырмасымен тексеру
ІІІ. Өткен тақырыпты пысықтау.
ІҮ. Қорытындылау, бағалау.
Ү. Үйге тапсырма.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі: а) Сәлемдесу , оқушыларды түгендеу,психологиялық дайындық.
ә) Сабаққа әзірлігін тексеру, оқу құралдарын дайындау.
Үй тапсырмасымен жұмыс:.
Білімді жан-жақты тексеру кезеңі.
Зат есім негізгі және туынды болып екіге бөлінеді
Негізгі түбірден болған зат есімді негізгі зат есім дейміз: ана, жер, көз.
Түбір сөзге жұрнақ жалғану арқылы жасалған зат есімді туынды зат есім
дейміз: іскер, байлық, кезекші.
Оқушылардың білімді белсенді меңгеруге дайындау кезеңі.
ЗАТ ЕСІМ
Негізгі зат есім Туынды зат есім
Жаңа сабақ.
Оқушыларды сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру.
Оқушыларды зат есімнің негізгі және туынды түрлерімен таныстыру.
Негізгі және туынды зат есімді таныту.
(тақтада жұмыс)
Түбір сөздерге тиісті жұрнақтарды жалғап, туынды зат есім жаса.
шебер, таза, жақсы, ем, ас, -лық, -лік, -хана
ойын, тал, жаңа, әділ, дос -шық, -дік, -тық
Дәптермен жұмыс. Көркем жазу сәті
--------------------------------------------------------------------
(Қаламсапты дұрыс ұстау мен дұрыс отыру ескертіледі).
24-жаттығу.
Туынды зат есімдерден негізгі зат есімді ажыратып жаз.
Негізгі және туынды зат есімдерге сұрақ қой, бір-бірінен өзгешелігін айт.
Адалдық, астық, ұзындық, көрік, жолдас, сызғыш, қырат, өшіргіш, татулық.
25–жаттығу.
Туынды зат есімдерден негізгі зат есімдерді ажыратып жаз.
Негізгі және туынды зат есімдерді қатыстырып сөйлмдер құрап жаз.
Сөздік
батырлық
әділдік
достық
сыйлық
27-жаттығу.
Мақалды жатқа жаз.
Туынды зат есімді тап, сөз құрамына таллда.
Туынды зат есімнің түбірі қай сөз табы?
Талант қартаймайды,
Білім ортаймайды.
28-жаттығу. –қыш, - кіш, -ғыш, -гіш, -лық, -лік, -дық, -дік жұрнақтарын жалғап, қандай
зат есім жасауға болатынын айт.
Үлгі: ілгіш, тазалық, ...
Сабақты қорыту: Біз не білдік? Талқылау.
Оқушы білімі мен белсенділігін бағалау
Үйге тапсырма: Ереже жаттау . 29, 30-жаттығу.
3 сынып
Математика Сабақ № 88
Мұғалім:
Сабақтың тақырыбы: Текшелерден құрастырылған геометриялық фигуралардың
көлемдерін салыстыру.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік Текше және оның көлемі‚ кубтың көлемі жайлы түсінік қалыптастыру.
Дамытушылық: Есепті шығару және түрлендіру, ауызша және жазбаша есептеу дағдыларын дамыту.
Тәрбиелік: Балаларды білімділікке, адамгершілікке, жолдастық қарым-
қатынасқа тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Оқушылардың жаңа білімді меңгеру сабағы.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ.
Әдіс-тәсілдері: Түсіндіру, сұрақ-жауап, көрнекілік көрсету ‚ практикалық іс–әрекет
арқылы түсіндіру,жарыс.
Көрнекілік: Сыйымдылық пен көлемге байланысты суреттер.
Жоспар:
І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй тапсырмасымен тексеру
ІІІ. Жаңа сабақ.
ІҮ. Жаңа сабақты бекіту.
Ү. Қорытындылау, бағалау.
ҮІ. Үйге тапсырма.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі: а) Сәлемдесу , оқушыларды түгендеу.
ә) Сабаққа әзірлігін тексеру, оқу құралдарын дайындау.
Үй тапсырмасын тексеру:
Оқушылардың білімді белсенді меңгеруге дайындау кезеңі.
А) Кесінді ұзындығын анықтауға болады.
Ол бір өлшеммен (ұзындығы) өлшенеді. 4 см
Ә) Тік төртбұрыштың ауданын екі өлшеммен (ұзындығы‚ ені) табуға болады.
2×4=8 (см )
Б) Білеушенің көлемін табуға болады. Ол үш өлшеммен (ұзындығы‚ ені‚ биіктігі) өлшенеді. 4 × 2 × 1 = 8 ( см )
Бұл – текше (куб) Оның үш өлшемі бар. Ұзындығы – 1 см‚ ені – 1 см‚ биіктігі – 1 см. Текшенің көлемі – 1 см
Жаңа сабақ.
Сабақ мақсатымен таныстыру.
1. Куб және оның көлемі‚ кубтың көлемі жайлы түсінік қалыптастыру.
Бұл текше(куб). Оның 8 төбесі бар. Төбелерді қосатын кесінділерді қыры
деп атайды. Текшенің 8 қыры бар. Текшенің 6 жағы бар. Сана.
Фигурада екі қатар қойылған текшелерді сана. Барлығы неше текше. Фигураның көлемі туралы не айтуға болады?
Формуламен таныстыру.
Көлемді V әріпімен белгілейміз
V = а×в×с
V= 10×10×10=1000 (см )
V=10×10×20=2000 (см )
V=10×10×30=3000 (см )
1 л = 10 см × 10 см × 10 см = 1000 см (мың куб сантиметр)
Көбейту және оның компоненттері
Көбейткіш
|
9
|
6
|
8
|
7
|
5
|
10
|
Көбейткіш
|
4
|
3
|
5
|
2
|
7
|
9
|
К.мәні
|
36
|
18
|
40
|
14
|
35
|
90
|
3‚ 4 тапсырмаларды орындау.
5. Теңдеулерді шешу.
Теңдеулерді шешу.
Белгісіз компонент не?
Белгісіз компоненті табу үшін не істейміз?
Сатып алды – 500 г –нан 1 қорап шай және 100 г–нан 3 шай
Барлығы неше грамм?
500+100×3=800(г) – барлығы
Ж:
8–тапсырма. Есептерді құрастыру және шығару.
Қараторғайдың 1 үйшігііне жұмсалатын шегелер саны
|
Қараторғайдың үйшіктерінің саны
|
Шегелердің жалпы саны
|
Бірдей
|
10
|
8
|
80
|
10
|
4
|
40
|
7–тапсырма.
10, 11, 12, 13–тапсырмаларды өзіндік жұмыс ретінде орынду, талдау.
Сабақты қорыту: Біз не білдік? Талқылау.
Оқушы білімі мен белсенділігін бағалау.
Үйге тапсырма: 6,9–тапсырма
3 сынып
Математика Сабақ № 92
Мұғалім:
Сабақтың тақырыбы: Қосындыны санға көбейту (көбейтудіңң үлестірімділік қасиеті)
Сабақтың мақсаты:
Білімділік Көбейтудің қасиеттерін есепті шығару барысында қолдану жолдарын пысықтау.
Дамытушылық: Есепті шығару және түрлендіру, ауызша және жазбаша есептеу дағдыларын дамыту.
Тәрбиелік: Балаларды білімділікке, адамгершілікке, жолдастық қарым-
қатынасқа тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Оқушылардың жаңа білімді меңгеру сабағы.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ.
Әдіс-тәсілдері: Түсіндіру, сұрақ-жауап, көрнекілік көрсету ‚ практикалық іс–әрекет
арқылы түсіндіру,жарыс.
Көрнекілік: «Көбейтудің қасиеттері» кестесі.
Жоспар:
І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй тапсырмасымен тексеру
ІІІ. Жаңа сабақ.
ІҮ. Жаңа сабақты бекіту.
Ү. Қорытындылау, бағалау.
ҮІ. Үйге тапсырма.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі: а) Сәлемдесу , оқушыларды түгендеу.
ә) Сабаққа әзірлігін тексеру, оқу құралдарын дайындау.
Үй тапсырмасын тексеру:
Оқушылардың білімді белсенді меңгеруге дайындау кезеңі.
Жаңа сабақ.
Сабақ мақсатымен таныстыру.
Көбейту амалының әр түрлі қасиеттері:
5×3=3×5=15 Көбейтудің ауыстырымдылық
6×4=4×6=24 қасиеті
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
(3×2)×4=6×4=24 Көбейтудің терімділік
3×(2×4)=3×8=24 қасиеті
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
(2+4)×2=2×2+4×2=12 Көбейтудің қосуға қатысты
(3+5)×2=3×2+5×2=16 үлестірімділік қасиеті
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––-
1. Әр түрлі тәсілмен есептеп тап.
Тік төртбұрыштың ауданы – 4×2=8(см) немесе 2 см × 4 см =8 см
Яғни – 2 см × 4 см = 4 см × 2 см = 8 см Мұнда көбейтудің ауыстырымдылық қасиетін қолдандық
Тік төртбұрыштың периметрі –
4 см + 2 см + 4 см + 2 см = (4 см + 4 см) + (2 см + 2 см )=8 см + 4 см = 12 см немесе
4 см × 2+ 2 см ×2=2 × (4 см +2 см)= 12 см Мұнда бірінші жағдайда көбейтудің үлестірімділік қасиетін қолдандық.
Қораптың көлемі (3 см × 1 см)× 2 см=6 см Мұнда көбейтудің терімділік қасиетін пайдаландық.
Қосындыны санға көбейту үшін, әр қосылғышты сол санға көбейтіп, шыққан мәндерін қосу керек.
Қосудың үлестірімділік қасиетін пайдаланып есепте:
(3+2)×5=3×5+2×5=25
(3+6)×3
(6+7)×3
(4+2)×6
(9+5)×4
3. Өрнек құрып, мәндерін тап:
(3+4)×5=3×5+4×5=35
(6+2)×7=6×7+2×7=56
(5+6)×3=5×3+6×3=33
(4+5)×6=4×6+5×6=54
4. Кестені толтыр:
а
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
(3+2)×а
|
10
|
15
|
20
|
25
|
30
|
5,6 тапсырмалар өткен сабақтардағыдай орындалады.
Есептерді әр түрлі тәсілмен шығар:
Күн сайын – 12 және 8 түйір
Күнде – ? түйір қант
(12+8)×2=40 (т.) – барлығы
Ж:
60 теңгеден 6 кг сбіз, 4 кг пияз
Барлығы – ? теңге
(4+6)×60=600 (тг) – барлығы
Ж:
Жұмсалды – 72 м болатын 8 орам түсқағаз
Кіреберіс бөлме – 4 орам, ? метр
72:8×4=36 (м) – кіреберіс бөлмеге
Ж:
12, 13, 14–тапсырмаларды орындау және талдау
Сабақты қорыту: Біз не білдік? Талқылау.
Оқушы білімі мен белсенділігін бағалау.
Үйге тапсырма: 10,11–тапсырма
3 сынып
Математика Сабақ № 101
Мұғалім:
Сабақтың тақырыбы: Тура теңдіктер қасиеттері негізінде қарапайым
теңдеулерді шешу
Сабақтың мақсаты:
Білімділік Оқушыларға қарапайым теңдеулер мен оларды шешу жолдарын үйрету. Теңдеулерді шешу тәсілдерін көрсету. Ауызша көбейту және бөлу тәсілі жайлы білімдерін пысықтау.
Дамытушылық: Есепті шығару және түрлендіру, ауызша және жазбаша есептеу, теңдеу және оны шешу дағдыларын дамыту.
Тәрбиелік: Балаларды білімділікке, адамгершілікке, жолдастық қарым-
қатынасқа тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Оқушылардың жаңа білімді меңгеру сабағы.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ.
Әдіс-тәсілдері: Түсіндіру, сұрақ-жауап, көрнекілік көрсету арқылы түсіндіру,жарыс.
Көрнекілік: Көбейту кестесі.
Жоспар:
І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй тапсырмасымен тексеру
ІІІ. Жаңа сабақ.
ІҮ. Жаңа сабақты бекіту.
Ү. Қорытындылау, бағалау.
ҮІ. Үйге тапсырма.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі: а) Сәлемдесу , оқушыларды түгендеу.
ә) Сабаққа әзірлігін тексеру, оқу құралдарын дайындау.
Үй тапсырмасын тексеру:
Оқушылардың білімді белсенді меңгеруге дайындау кезеңі.
Пысықтау жұмысы.
Теңдеуді, оның екі бөлігін де бірдей санға бөлу арқылы шеш және оның шешімін тексер:
а) х×4=80; ә)10×х=90; б)х×5=100; в)3×х=60.
х×4=80:4
х=20
20×4=80
80=80
Жаңа сабақ.
Сабақ мақсатымен таныстыру.
1. Өрнектердің мәнін тап:
15:3×3
: 3
15 ?
× 3
9×4:4
27:9×9
8:2×2
Х:4×4
У×5:5
2,3. Теңдеулерді шешу тәсілдерін түсіндір:
Х×3=27 х:9=4
4. Есепте:
300×2=600 500:5=100 420:7=60
720:8=90 800:4=200 450:9=50
Есептер шығару:
6 жәшік – 40 кг–нан
2 контейнер – 100 кг–нан
Барлығы – ? кг спорттық құрал–жабдықтар
40×6+100×2=240+200=440 (кг) – барлығы
Ж:
5 корпус – 16 ұлдан
4 корпус – соншадан, яғни 16 қыздан
Барлығы – ? балалар
16×5+ 16×4=80+64=144 (б.) – барлығы
Ж:
Жүгіру жолының ұзындығы – 18 м, бұл стадионның периметрінің 1/5 бөлігі
Стадионның периметрі – ? м
18×5=90 (м) –барлығы
Ж:
10, 11–тапсырмаларды орындау.
Сыныппен қосымша жұмыс.
Теңдеулерді шеш:
а – 140 = 150 а – 280 = 320 а : 10 = 93 а : 7 = 80
Үшбұрыштың петиметрі 12 см. Оның Тік төртбұрыштың периметрі 10 см.
белгісіз қабырғасын тап. Оның белгісіз қабырғасын тап.
Р=12 см
Р=10 см
Х см 3 см 1 см
5 см х см
Сабақты қорыту: Біз не білдік? Талқылау.
Оқушы білімі мен белсенділігін бағалау.
Үйге тапсырма: 12, 13–тапсырма
3 сынып
Математика Сабақ №107
Мұғалім:
Сабақтың тақырыбы: Қосындыны санға бөлу.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік Оқушыларды қосындыны санға бөлу тәсілдерімен таныстыру
Дамытушылық: Есепті шығару және түрлендіру, ауызша және жазбаша есептеу дағдыларын дамыту.
Тәрбиелік: Балаларды білімділікке, адамгершілікке, жолдастық қарым-
қатынасқа тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Оқушылардың жаңа білімді меңгеру сабағы.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ.
Әдіс-тәсілдері: Түсіндіру, сұрақ-жауап, көрнекілік көрсету ‚ практикалық іс–әрекет
арқылы түсіндіру,жарыс.
Көрнекілік: Тақырыпқа байланысты «Қосындыны санға бөлу» кестесі.
Жоспар:
І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй тапсырмасымен тексеру
ІІІ. Жаңа сабақ.
ІҮ. Жаңа сабақты бекіту.
Ү. Қорытындылау, бағалау.
ҮІ. Үйге тапсырма.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі: а) Сәлемдесу , оқушыларды түгендеу.
ә) Сабаққа әзірлігін тексеру, оқу құралдарын дайындау.
Үй тапсырмасын тексеру:
Оқушылардың білімді белсенді меңгеруге дайындау кезеңі.
Жаңа сабақ.
Сабақ мақсатымен таныстыру.
Қосындыны санға көбейту тәсілдерін еске түсіру.
І тәс. (3+4)×2 = 7×2=14
Әуелі қосындының мәнін есептеп, содан кейін оны санға көбейтіп, өрнектің мәнін таптық.
ІІ тәс. 3×2+4×2= 6+8=14
Әуелі көбейтінділердің мәнін есептеп, содан оларды қосу арқылы өрнектің мәнін таптық.
Түсіндірме жұмыс.
К Д
Е М
Қосындыны санға бөлу.
ЕКДМ тік төртбұрышы неше шаршыдан құрастырылған?
Қызыл шаршыларды тең екіге бөлу керек. Көк шаршыларды тең екіге бөлу керек. Сонда әр бөлікте неше шаршы болады? Ол үшін:
(6+4) :2= 6:2+4:2=3+2=5
Әуелі қосылғыштардың әрқайсысын санға бөліп, бөлінділердің мәнін есептеп, содан кейін оларды қосып, қосындының мәнін таптық.
Пысықтауға арналған тапсырмаларды орындау – 2,3,4–тапсырмалар.
5. Суреттегі фигуралардың көлемдерін табу.
1) 1 см3×(4×2) = 8 см3
2) 1 см3× (4×3)= 12 см3
3) 1 см3× (2×4)= 8 см3
4) 1 см3× (3×4)= 12 см3
5) 1 см3× (4×4)= 16 см3
Есептерді шығару.
Әкелінді – 24 пиранья мен 36 тұсқанат
Бөлінді – 6 аквариум
Әр аквариумда – ? балықтан
І тәсіл. (24+36) :6=60:6=10 (б.) –әр аквариумда
ІІ тәсіл. 24:6+36:6=4+6=10 (б.) –әр аквариумда
Ж:
Натюрморт – 14
?, 1/7 бөлігіндей портрет
Пейзаж – ?, одан 3 есе артық
Көрмеге неше портрет қойылды?
14×3 :7=6 – портрет
Ж:
10, 11–тапсырмаларды орындау.
Қосымша тапсырма.
Берілді: шаршы
Р=20 см
а – ? см
Р= а×4, яғни 20:4 немесе а×4=20
а=20:4
а=5(см) – қабырғасы 5 см
Ж: шаршының қабырғасы 5 см
Сабақты қорыту: Біз не білдік? Талқылау.
Оқушы білімі мен белсенділігін бағалау.
Үйге тапсырма: 7–тапсырма(2)‚ 9–тапсырма.
3 сынып
Ана тілі Сабақ №
Мұғалім:
Сабақтың тақырыбы: Жаңбыр. Б. Майлин.
Бұлбұлдың әні М. Төрежанов.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік .Оқушыларды «Жаңбыр » өлеңі мен «Бұлбұлдың әні » әңгімесімен таныстыру. Әңгіменің мазмұны мен идеясын меңгерту. Жыл мезгілдерінің ерекшеліктері мен сұлулығы жайлы әңгімелеу.
Дамытушылық: Оқушыларды сауатты, мәнерлі, әсерлі оқуға баулу. Шығармашылықпен жұмыс істеуге ықпал ету, ойлау шеберлігі мен сөйлеу мәдениетін дамыту.
Тәрбиелік: Оқушылардың өнерге, білімге деген сүйіспеншілігін арттыру, тәрбиелеу. Адамгершілік, ізгілік қасиеттерін бала бойына ұялату.Табиғатты аялау, табиғатқа жанашырлықпен қарауға баулу.
Сабақтың типі: Оқушылардың жаңа білімді меңгеру сабағы..
Сабақтың түрі: Аралас сабақ.
Әдіс-тәсілдері: СТО технологиясының тәсілдері, түсіндіру, сұрақ-жауап,
көрнекілік көрсету арқылы түсіндіру,жарыс, ойын.
Көрнекілік: Суреттері. Бүктемелер. «Жыл мезгілдері», «Көктем» тақырыбындағы суреттер.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй тапсырмасымен тексеру
ІІІ. Жаңа сабақ.
ІҮ. Жаңа сабақты бекіту.
Ү. Қорытындылау, бағалау.
ҮІ. Үйге тапсырма.
Ұйымдастыру кезеңі: а) Сәлемдесу , оқушыларды түгендеу.
ә) Сабаққа әзірлігін тексеру, оқу құралдарын дайындау.
Үй тапсырмасымен жұмыс:
Оқушылардың білімді белсенді меңгеруге дайындау кезеңі.
Жаңа сабақ.
Сабақ тақырыбы мен мақсатымен таныстыру
Оқушыларды «Жаңбыр » өлеңі мен «Бұлбұлдың әні » әңгімесімен таныстыру
Әңгіменің мазмұны мен идеясын меңгерту.
Жыл мезгілдерінің ерекшеліктері мен сұлулығы жайлы әңгімелеу.
Оқушылардың білімді белсенді меңгеруге дайындау кезеңі.
Жаңбыр түрлері
Жаңылтпашты жаңылмай айт.
Көктем жауын-шашынсыз болмас,
Жауын-шашынсыз болмаса,
Жасынсыз болмас.
Жыл мезгілдерінің ерекшеліктері
Оқулықпен жұмыс.
Өлеңді мәнерлеп оқу.
- Мәнерлеп оқып беру.
- Мазмұнын түсіндіру.
- Өлеңді оқушыларға тізбектей оқыту
Сұрақтар мен тапсырмаларды орындау:
1. Осының алдында оқылған өлеңдерде жаңбыр туралы не айтылып еді? Мына өлеңде ше?
2. Жаңбыр жылдың қай мезгілінде көбірек жауады? Неліктен?
3. Жаңбыр жауғанда көл неге көбейеді?
1. «Шалғынға» мағыналас сөздер тауып көр.
2. Өлеңде қайталанып тұрған сөзді тап. Өлеңді жаттап ал.
Сергіту сәті. Жаңылтпашты жаңылмай айт.
Тамшылар тамшы тамса,
Тағылар таса тапса.
М. Төрежановтың «Бұлбұлдың әні» әңгімесін мәнерлеп оқу.
- Мәнерлеп оқып беру.
- Мазмұнын түсіндіру.
- Мәтінді оқушыларға тізбектей оқыту.
Сұрақтар мен тапсырмаларды орындау.
1. Мәтіннен Әбдеш пен жолдасының қайсысының көп білетінін байқадың?
2. Әбдешті жолдасы не мақсатпен ызаландырды?
3. Әбдештер тоғай аралап жүріп нені көрді? Көрген құстың даусы., түрі қандай еді?
4. Ол қандай құс еді‚ неге даусы жағымсыз болып шықты?
5. Бұлбұл балалар ұзаған соң неліктен сайрай жөнелді?
1. Мәтінге сүйеніп балалардың әңгіме-дүкен құрып отырған жерін суретте.
2. Әңгімені рөлге бөліп оқыңдар. Мәтінді бөліктерге бөл‚ ат қой.
Сабақты қорыту: Біз не білдік? Талқылау.
Оқушы білімі мен белсенділігін бағалау.
Үйге тапсырма: Әңгімені түсініп оқу, мазмұндауға дайындалу.
3 сынып
Ана тілі Сабақ №
Мұғалім:
Сабақтың тақырыбы: Тұңғыш ғарышкер Олжас Сүлейменов
Сабақтың мақсаты:
Білімділік Оқушыларды тұңғыш ғарышкер туралы мәліметпен таныстыру. О.Сүлейменовтың «Тұңғыш ғарышкер» өлеңімен таныстыру. Өлеңнің мазмұны мен идеясын меңгерту.
Дамытушылық: Оқушыларды сауатты, мәнерлі, әсерлі оқуға баулу. Шығармашылықпен жұмыс істеуге ықпал ету, ойлау шеберлігі мен сөйлеу мәдениетін дамыту.
Тәрбиелік: Оқушылардың өнерге, білімге деген сүйіспеншілігін арттыру, тәрбиелеу. Адамгершілік, ізгілік қасиеттерін бала бойына ұялату.Өнерді құрметтеуге, өнер адамдарын тани білуге, өнерлі болуға баулу. Оқушыларды ерлікке , батылдыққа, отансүйгіштікке баулу.
Сабақтың типі: Оқушылардың жаңа білімді меңгеру сабағы..
Сабақтың түрі: Аралас сабақ.
Әдіс-тәсілдері: СТО технологиясының тәсілдері, түсіндіру, сұрақ-жауап,
көрнекілік көрсету арқылы түсіндіру,жарыс, ойын.
Көрнекілік: Суреттері. Бүктемелер.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй тапсырмасымен тексеру
ІІІ. Жаңа сабақ.
ІҮ. Жаңа сабақты бекіту.
Ү. Қорытындылау, бағалау.
ҮІ. Үйге тапсырма.
Ұйымдастыру кезеңі: а) Сәлемдесу , оқушыларды түгендеу.
ә) Сабаққа әзірлігін тексеру, оқу құралдарын дайындау.
Үй тапсырмасымен жұмыс:
Оқушылардың білімді белсенді меңгеруге дайындау кезеңі.
Жыл мезгілдерінің ерекшеліктері туралы әңгімелеу.
Көктем мезгілінде 12 сәуір – ғарышкерлер күні
Жаңа сабақ.
Сабақ тақырыбы мен мақсатымен таныстыру
ҒАРЫШ. ҒАРЫШКЕРЛЕР (суреттермен жұмыс)
Достарыңызбен бөлісу: |