Сабақтың тақырыбы: Лепті сөйлем. 185-189-жаттығу.
Жалпы мақсаты: Оқушыларға лепті сөйлемнің мағынасын түсіндіру,
көңіл - күйді, сезімді білдіретін сөздер туралы алғашқы түсініктерін қалыптастыру.
1. Лепті сөйлемді тиісті дауыс ырғағымен оқуға жаттықтыру;
лепті сөйлемнің қандай мағына білдіріп тұрғанын анықтату.
2. Өз бетімен жұмыс жасай білуін және өзін бағалай білуге үйрету,
байланыстырып сөйлеуін, жазба тілін дамыту. Сөздік қорларын молайту.
Сілтеме: Қазақ тілі 2-сынып Г. Уайысова, Р. Әміров «Атамұра» 2013 , электронды оқулық
Күтілетін нәтиже Сыни тұрғыда ойлана алады, лепті сөйлем түрлерін ажырата алады.
Негізгі идеялар: Лепті сөйлем құрайды , түрлерін ажыратады.
Қолданылатын материалдар: Интерактивті тақта,слайдтар,маркер,стикер,суреттер, бейнетаспа, электронды оқулық.
Оқыту формасы, технологиясы, әдістері: Жаңа оқыту әдістері, диалог, СТО, АКТ, формативті бағалау.
Жұмыс түрлері: Сұрақтарға жауап беру, ой-толғау, топтық жұмыс,
жұптық жұмыс, шығармашылық жұмыс
Сабақ кезеңдері Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті
Психологиялық
дайындық «Ақ тілек » жаттығуы Өзімізге: Сәттілік, қуаныш!
Қонағымызға: Жақсы көңіл - күй!
Елімізге: Ашық аспан, молшылық!
Оқушыларды топқа бөлу «Әртүрлі конфеттер тарату арқылы топқа бөледі. Таңдаған конфеттер бойынша топқа бөлініп отырады
Үй тапсырмасын сұрау Сөйлем туралы не білеміз? Белгіленген уақыт ішінде сұрақтар беру.
1. Сөйлем дегеніміз не?
2. Сөйлем айтылу мақсатына қарай нешеге бөлінеді?
3. Сұраулы сөйлем дегеніміз не? Жауап парағы арқылы тексеріп, соған сай ұпай қойып бағалау парағына қойып отырады
Ой қозғау Бейбітшілік жасасын!
Көйлегім қандай әдемі!
Отан сүйер ұлан бол!
Жүйрік тұлпарым болса ғой! Сөйлемдерді мәнерлеп, дауыс мәнерін келтіріп оқу. Оқушыларға осы сөйлемдерге қатысты сұрақтар қою арқылы ереже шығару.
1. Әр сөйлем қалай оқылды?
2. Сөйлемдегі ой қандай көңіл - күйде айтылып тұр?
І. Білу
Ойын «Сәйкестендіру» Өкіну --- Сүйікті менің Қазақстаным жасасын!
Армандау --- Қап, бақшаның есігін жауып қоймағаным - ай!
Бұйрық ---- Қане, күнделігіңді берші!
Ұрандату ----- Шіркін, айға самғап ұшсам ғой!
.
ІІ.Түсіну -Бүлдірген тереміз балақай
-Алақай!
Қандай көңіл - күймен оқыдым? Қандай тыныс белгісін қойдым? Ендеше, бұл – сөйлемнің үшінші түрі, ол лепті сөйлем деп аталады. Адамның көтеріңкі көңіл күйімен айтылған сөйлемді лепті сөйлем дейді. Лепті сөйлемнің соңына леп (!) белгісі қойылады.
Ережелерді жаттайды.
ІІІ. Қолдану
186-жаттығу
Хабарлы сөйлемдерді сұраулы ,лепті сөйлемге айналдырып жазады..
Сергіту сәті Оқушыларды сергітіп алу мақсатында әуен ойнатылады Оқушылар қызықты әуенге жаттығуларды бірге орындады, ребус шешеді.
ІҮ. Талдау
Топтарға тапсырма береді.
Бағдаршаммен бағалатады. 187-жаттығудағы қарамен жазылған сөздерден сөйлем құрады.
Ү.Жинақтау
Жұптарға тапсырма береді.
Сөйлемдерді салыстырып, айырмашылығые дәлелдейді..
Мысалдар келтіреді.
ҮІ.Бағалау
Критерий бойынша топ басшыларының бағалау парақтары арқылы бағалайды. Оқушылар бағалау парақтары арқылы өздерін жұпта бағалайды.
Үй тапсырма-сын беру 189-жаттығуды орындау, ережені жаттауға тапсырма береді. 189-жаттығуды орындайды, ережені жаттайды.
VII. Рефлексия Рефлексия парақтары таратылады.
Смайликтер арқылы Смайликтер арқылы өз пікірлерін білдіреді.
Бұйрықты сөйлем
Күні:
Сыныбы:8А,Ә
Пәні: қазақ тілі
Тақырыбы: Бұйрықты сөйлем
САБАҚТЫҢ МАҚСАТЫ:
Бұйрықты сөйлем туралы біледі, қосымша ақпараттар алады, сөйлемнің түрлері бөлімінен алған білімдерін тиянақтайды.
САБАҚТЫҢ МІНДЕТІ:
А)Сынып мүшелері өздерінше ойланады;
Ә)Оқушыларға қолайлы орта жасалады;
СТО-ҒА БАЙЛАНЫСТЫ МІНДЕТТЕР:
А)Сынып топ болып бірігіп жұмыс жасауға дағдыланады;
Ә)Өзінің жауапкершілік, білім алу үшін ізденімдік қабілеттерін арттырады;
КҮТІЛЕТІН НӘТИЖЕ:
Түрлі-әдісдер арқылы бұйрықты сөйлемнен алған білімін тереңірек қалыптастыру;
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың типі: Білім-білікті қалыптастыру
Сабақтың әдісі: Блум таксономиясы
Сабақтың пән аралық байланысы: әдебиет, өзін-өзі тану
Сабақтың технологиясы:СТО
Сабақтың көрнекілігі: плакаттар, интер белсенді тақта.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
- Сәлемдесу;
- Сыныпты үш топқа бөлу;
- Оқу-құралдарын тексеру;
- Назарын сабаққа аудару;
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау
1. жаттығу жұмысы тексеріледі
2. Тест тапсырмасы орындалады
Жауап:
1-Е ; 2-Е; 3-А; 4-А; 5-С; 6-А ; 7-В; 8-А; 9-В; 10-А
Бағалау критериі: 1-3/2; 1-5/3; 1-8/4; 1-10/5;
ІІІ. Қызығушылығын ояту
Бұйыра сөйлеудің пайдасы мен зияны бар ма?
Пайдасы Зияны
Сөзіңді өткізе аласың.
Өзіңді күштірек сезінесің Адамның көңілін қалдырасың.
Өтініп сұрау арқылы да тіл табысуға болады.
ІҮ. Мағынаны тану
Блум таксономиясы
1 Білу Жигсо-2 (әр топ өз бөлімін оқып, түсінік айтады)
І топ Бұйрықты сөйлем туралы
ІІ топ Бұйрықты сөйлемнің жасалу жолы
ІІІ топ Бұйрықты сөйлемнің сызбасы
2 Түсіну Шығармашылық тапсырмалар.
І топ Мына сөйлемді сұраулы, лепті, бұйрықты сөйлемге айналдырыңдар.
Асан Қайғы желмая мініп желдіріп, әр жерге сын айтқан екен.
ІІ топ Сызбаны сөйлет
ІІІ топ Мына сөйлемдерге синтаксистік талдау жаса
Иран мен Тұран жеңісе алмай, бір-біріне қарсы тұрған заман екен. Олар кіммен соғысып жүр екен? Талай қыз мен сияқты сорлады ғой!
3 Қолдану Жаттығу жұмыстары
І топ 28-жаттығу (бұйрықты сөйлемді тауып, жасалу жолын, сызбасын көрсет)
ІІ топ 30-жаттығу ( құрмалас сөйлемдердің әрқайсысын бұйрықты жай сөйлемге айналдырыңдар)
ІІІ топ 32-жаттығу (бұйрықты сөйлемді тауып, мағынасын түсіндіріңдер)
4 Талдау "Қарғыс” сөзін қалай түсінесіңдер? "Құдайым қарғыстан сақтасын!” тақырыбында ой толғаңдар.
5 Жинақтау Топта өзін-өзі талдау (берілген сауалнама арқылы топ белсенділігін анықтау)
6 Баға беру Топ мүшелерінің өзара бір-біріне баға беріп, пікір алмасуы.
Ү. Бекіту
"Кері әсер парағы”
1. Бүгінгі сабақ саған ұнады ма?
2. Сабақтан алған әсерің?
3. Қояр сұрағың бар ма?
ҮІ. Үй тапсырмасы
Адамгершілік, имандылық тақырыбына байланысты даналық сөздер тауып жазу. Оларға синтаксистік талдау жасау.
ҮІІ. Бағалау
Бағалау парағын жинап, қорытынды бағасын қою.
Бағалау парағы
Р/с Оқушының аты-жөні Топ басшының бағасы Мұғалімнің қорытынды бағасы
Күні: сыныбы: 8 «А»
|
Тақырыбы
| Лепті сөйлем |
Жалпы мақсат
|
Лепті сөйлемнің жұмсалу мақсатын, интонациялықерекшеліктерін ұғындыру. Өз ойын ашық, еркін жеткізе білуге үйрету.
|
Күтілетін нәтиже
|
Лепті сөйлемнің түрлі көңіл-күйді білдіру мақсатында қолданылатынын, интонациялық ерекшеліктерін түсінетін болады, ойларын ашық, еркін жеткізе алатын болады.
|
Негізгі идеялар
|
Лепті сөйлемнің жасалу жолдары мен интонациялық ерекшеліктері
|
Тапсырмалар
|
Жеке, жұптық,топтық тапсырмалар
|
Сабақтың әдіс – тәсілдері
|
«Ой қозғау», «» әдісі
|
Сабақтың кезеңдері
|
Уақыты
|
Мұғалімнің іс – әрекеті
|
Оқушының іс – әрекеті
|
Ұйымдастыру кезеңі
Үй тапсырмасын сұрау
Тұсаукесер
Зымыран сұрақтар
Жаңа сабақ
Жеке жұмыс
Жұптық жұмыс
Топтық жұмыс
Топтық жұмысты қорғау
Бағалау.
Топтық жұмыс
Жаттығу орындау
Сабақты бекіту
Кері байланыс
|
2 мин
3 мин
2 мин
3 мин
2 мин
3 мин
5 мин
4 мин
3 мин
4 мин
12 мин
2 мин
|
Сынып оқушыларына жағымды ахуал туғызу. Топқа бөлу.
Санау арқылы 4 топқа бөлу.1/2/3/4/5
Үй тапсырмасын топтық тексеру арқылы жүргіземін.
1.Сөйлем дегеніміз не?
2.Қалай жасалады?
3.хабарлы сөйлем дегеніміз не?
4. сұраулы сөйлемдер
Олардың интонациялық ерекшеліктері?
Қалай жасалады?
Лепті сөйлем мен бұйрықты сөйлемнің айырмашылығы қандай?
Осы сұрақтың жауабын қазір өзіміз талқылаймыз, талдаймыз.
Оқулықпен жұмыс жасау.
Тақырыпты ашуға ғаламтор көздерін пайдалануға болатынын ескертемін.
Тақырыпты жеке оқу
Тақырып бойынша оқушыларға жұптық жұмыс жүргізу керектігін ескертемін.
Топ бойынша әрқайсысы өздерінің ойын ортаға салып, постер жасау керек.
Постерлер 4 топқа ауысып беріледі. Соңында топ жұмыстарын қорғайды.
Әр топ жұмыстарын қорғайды.
«2 жұлдыз, 1 ұсыныс» арқылы жүргізіледі.
1-3-топ 24-аттығу
2-4-топ 25-жаттығу
Күрделі тапсырмалар
|
Достарыңызбен бөлісу: |