САБАҚ: Үлкен және кіші қанайналым шеңберлері . №12 зертханалықжұмыс.Тамырдың соғуын кәрі жілік артериясынан өлшеу.
|
Мектеп : Қосарал орта мектебі
|
Күні: 24.02.2017
|
Мұғалімнің есімі: Убенова Г.Т.
|
СЫНЫП: 8 «А»
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты(мақсаттары)
|
Үлкен және кіші қанайналым шеңберлерінің қызметі туралы біліп, жүрек қан-тамырлар жұмысына зертханалық байқаулар жүргізіп, мөлшерлі жүктемеге дейінгі және кейінгі тамыр соққыларын салыстыру арқылы анықтау
|
Сабақтың мақсаттары
|
Барлық оқушылар:
|
Сабақ мақсаттары
| -
Тамырдың түрлерін ажырата алады.
|
Оқушылардың басым бөлігі:
|
• Үлкен және кіші қанайналым шеңберлерінің қызметі,
қанның қантамырлар бойымен қозғалуы туралы біледі
|
Кейбір оқушылар:
|
-
Жүрек пен тамырлардың құрылысына талдау жасай алады. Кейбір жағыдайда басқаларды қадағалайды
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар:
-
Оқушыларды пікірталас, диалогқа түсіру. Оқушылардың оқуға деген ынтасын қалыптастыру.
-
Өз жұмыстарына түсініктеме бере алады және жақсарту үшін өзгертулер енгізе алады.
Мәтінмен жұмыс жасай алады
|
Негізгі сөздер мен тіркестер
|
-
Электрокардиография, қан қысымы, тонометр, гипертония, гипотония, тамырдың соғуы.
|
Сыныптағы диолог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
|
Талқылауға арналған тармақтар:
-
Қанайналымының үлкен және кіші шеңберлерінің қызметі.
|
Жазылым бойынша ұсыныстар:
|
Биологиялық терминдерді атау және жазу
|
Алдыңғы білім:
|
Қан тамырлары және олардың түрлері
|
Жоспар
|
Сабақ кезеңдері
|
Уақыты
|
Жоспарланған жаттығулар мен тапсырмалар
|
Ресурстар/
Оқу үшін бағалау
|
Басталуы
10 минут
|
2
мин
|
Сергіту сәті: «Шын жүректен»
Балалар бір-біріне жақсы тілектер мен сәттілік тілейді.
Мақсаты: Сыныпта жағымды ахуалды қалыптастыру
|
|
7
Мин
1
мин
|
Үй тапсырмасын тексеру: Қан тамырлары және олардың түрлері
Әдісі: «Кезбе журналист»
Бір оқушы қолына микрофон алып оқушыларға өткен тақырып бойынша сұрақтарын береді.Сұраққа қанағаттанған жағдайда бармақпен бағалау жүреді.
«Ой қозғау» Тақтадағы сурет арқылы жаңа тақырыпты анықтау
|
Оқушылар сұрақтарға жауап беруде қателескен тұстарын сыныптастарының өзара бағалауы арқылы түзетеді
|
Ортасы 25 мин
|
10
мин
|
1-Тапсырма : Үлкен және кіші қанайналым шеңберлерінің қызметі туралы туралы мәтіннен оқып танысу.
Әрбір топ өзіне тиісті тақырыпша бойынша жеке –жеке мәтінді оқып,топта талдап, басқа топтармен пікір бөліседі.
|
Компьютер, интерактивті тақта
|
15
мин
|
2-Тапсырма:
№12 зертханалық жұмыс.Тамырдың соғуын кәрі жілік артериясынан өлшеу.
|
Оқушыларды ынталандыру мақсатында ФБ және ЖБ жүргізіледі
|
Аяқталуы 10 мин
|
8
мин
|
Қорытынды тапсырма: Үлкен және кіші қанайналым шеңберлерінің қызметі туралы білімдерін жинақтау
Әдісі: «Рефлексивті экран»
Оқушылар шеңбер бойына тұрып, музыка тоқтағанша қалпақтарды алмастырады. Музыка тоқтағанда басында қалпақ қалған оқушы сұраққа жауап береді.
|
Суммативті бағалау
|
2
мин
|
Кері байланыс: Оқушылар өздерін блоб ағашына орналастырады
|
Қосымша ақпарат
|
Саралау – сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?
|
Бақылау, тыңдау,оқушыларға ойлануға берілген сұрақтар:
-
Қанайналым шеңбері нешеге бөлінеді? Үлкен қанайналым шеңбері деп неліктен атайды?
-
Қанның қантамырлары бойымен қозғалу себептерін қалай түсінесіңдер?
-
Тамырдың соғуы деген не?
-
Кіші қанайналым шеңбері деп неліктен айтылады?
-
Ең жоғарғы қан қысымы мен ең төменгі қан қысымына жүректің қандай қатысы бар?
|
Бағалау – оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
ФБ формативті бағалау, СБ суммативті бағалау .
|
Пәнаралық байланыс.
АКТ-мен байланыс.
Құндылықтардағы байланыс
|
Математика, биология
Интерактивті тақта, компьютер, интернет
Оқушылардың өз денсаулығына жауапкершілікпен қарауы
|