Сабақ мақсаттары Оқушылар: Интерфаза ұғымымен танысады; Интерфазаның кезеңдерін сипаттайды



Дата22.01.2022
өлшемі33,03 Kb.
#129596
түріСабақ
Байланысты:
ҚМЖ Интерфаза




Ұзақ мірзімді жоспар бөлімі:




Күні:


Мұғалімнің аты - жөні:

Тақырыбы:

Интерфаза. Интерфазаның кезеңдері: Gl, S и G2.

Сынып: 9

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

(оқу бағдарламасына сілтеме)

9.2.2.1- жасуша айналымының интерфаза кезіндегі жүретін үдерістерді түсіндіру



Сабақ мақсаттары

Оқушылар:

  • Интерфаза ұғымымен танысады;

  • Интерфазаның кезеңдерін сипаттайды

  • Интерфаза – жазушаның бөлінуге дайындық кезеңі екенін дәлелдейді

Тілдік мақсаттар


Терминология: ядро, тіршілік циклы, жасушалық цикл, интерфаза, пресинтетикалық G1, синтетикалық S, постсинтетикалық G2, ДНК-ның екі еселенуі, жасушаның бөлінуі

Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы: Интерфаза деген ....; интефаза үш кезеңнен тұрады...; синтетикалық кезеңнің маңызы ...

Бастапқы білім

Өсімдік және жануар жасушаларының кұрылымы (Раздел 7.1.А)

Хромосомаларда генетикалық ақпарат сақталынады (Раздел 8.4А)

Хромосомалар ДНКдан тұрады (Раздел 8.4А)


Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер

Ресурстар

Сабақтың басы
1 мин

5 мин



Ұйымдастыру кезеңі

ДНКның қызметі туралы басқатырғышты шешу

Активити –оқушылар өсімдік, жануар және бактерия жасушасының құрылысы бойынша пазл жинайды.


Презентация 1 слайд


Пазлдар «Органоидтар және олардың қызметі»

1 қосымша





Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер

Ресурстар

Сабақтың ортасы
3 мин

5 мин


5 мин

4 мин
Конец урока

7 мин

2 мин


1 мин

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау.

(Т) 4-6 сдайдтармен танысып, сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау

Проблемалық сұрақтар қою



Жаңа тақырыпты түсіндіру: 1. «Интерфаза» түсініктемесі

2. Интерфаза кезеңдері

3. Интерфаза кезеңдерінде өтетін процесстер

Оқушылар кесте толтырады:



Кезеңі

Сипаттамасы

G1

Жасушаның бөлінуіне қажетті нуклеотидтер, аминқышқылдар, ферменттер және АТФ молекулалары жинақталады

S

ДНК молекуласы екі еселенеді. Әрбір хромосома екі хроматидадан тұрады.

G2

Энергия жинақталады

Бағалау критерийлері:

  1. Интерфаза кезеңдерін дұрыс анықтап, жазады

  2. Интерфаза кезеңдерінде өтетін процесстеріне дұрыс сипаттама береді

(Т) Топтарға жасушаның суреті және интерфазның кезенінің аты беріледі. Оқушылар кезінде өтетін процестерді сипаттап, суретті толықтыру кажет.

(П) Видео көріп, кестені тексеру

Бағалау критерийлері: 1. Интерфазанаң кезеңдерін дұрыс сипаттайды.

2. Суретті дұрыс толықтырады

(Г) «Әр түрлі жасушалардың тіршілік цикл ұзақтығы» кестесімен танысу. Сұрақтарға жауап беру:


  1. Кестеде берілген мәліметтерді салыстырып, жасушалардың тіршілік циклі ұзақтығы туралы қорытынды жасаңдар. Ол неге байланысты?

  2. Дене жасушада 46 хромосомадағы барлық ДНК молекуласының жалпы салмағы 6*10-9 мг тең. Прессинтетикалық және постинтетикалық кезеңдердегі барлық ДНҚ молекулаларының массасы қандай? Массаның өзгеруі неге байланысты?

  3. Келесі деректерді пайдаланып әр сегменттің өлшемін есептеу арқылы шеңберлік диаграмма жасаңыз:

105 минут митозға (=циклдің 26.3°)

25 минут цитокинезге (=циклдің 6.1°)

1310 минут интерфазаға (=циклдің 327.6°).

ФБ (Ж) «Биологиялық лабиринт» Оқушылар биологиялық лабиринттің сұрақтарына жауап береді. Дарынды оқушыларға лабиринтті өздері құрастыруға ұсынуға болады.

Рефлексия – «Пирамида»


Обобщение урока



Презентация

4-6 слайдтар

Слайд 7
Слайд 8

Жасушаның суреті

2 қосымша

https://www.youtube.com/watch?v=8XFrUyVc6rc

1 мин 58 с дейін

Слайд 14


Слайд 15

Биологиялық лабиринт

3 қосымша

16 слайд





Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік

техникасының сақталуы




Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыда нкүтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдарымен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.

Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады



Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттерімен белсенді

іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын



Қауіпсіздік техникасы

ережелерінің тармақтары


Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?



Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз.

Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға



жауап беріңіз.




Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқытутуралыда, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?





Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет