Сабақ мақсаттары



Дата04.08.2017
өлшемі133 Kb.
#22956
түріСабақ
Қарынтаев Абдраш Абдраманович

Т.Рысқұлов атындағы мектеп-лицейінің тарих және қоғамтану пәні мұғалімі.

ОҚО, Қазығұрт ауданы

Ауыл шаруашылығының дамуы. Тың игеру

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: Республика ауыл шаруашылығын дамыту және тың және тыңайған жерлерді игерудегі қалыптасқан жағдайлар туралы танысады, біледі;

Оқушылардың басым бөлігі: Тың игерудегі ерекшеліктері мен қиыншылықтарын ажырата алады.

Кейбір оқушылар: Тақырыпты талдайды, салыстырады, маңызды оқиғаларды жатқа біледі, АВ деңгейіндегі оқушылар С деңгейлі сыныптастарына көмектесе алады.

Оқушылар үшін оқу нәтижелері

1. Оқушылар 1950 ж-ғы ауыл шаруашылығында қалыптасқан жағдайлар туралы мәлімет алады.

2. Берілген тақырыптың мағынасы мен мазмұнын түсінеді.

3. Өз пікірлерін жеткізу арқылы берілген тапсырманы орындай алады.

4. Оқушы өз ойын еркін, сыни тұрғыда ойлай отырып жеткізе және талдай алады.



Ресурстар

1. Оқулық «Казахстан тарихы» 9 сынып §36, «Тың игеру деректі фильм» бейнетаспасы.

2. Слайд-таныстырылым.

3. Карта.

4. Ресурс (мәтін)

5. Бағалау парақшалары

6. Ватман, маркерлер, «Карта» топқа бөлуге арналған карточкалар, стикерлер



Әдіс-тәсілдер

СТО, АКТ, диалог, ассоциация, топтық жұмыс, жеке жұмыс, критерий бойынша бағалау.

Тілдік міндеттер

«экстенсивті», «интенсивті», «демография», «экология»

Алдыңғы білім

Өткен білімді еске түсіру және байланыстыру.

Уақытты жоспарлау

Уақыты

Жоспар бойынша орындалуы тиіс тапсырмалар (төменде келтірілген жазбаларды өзіңіз орындататын тапсырмалармен алмастырыңыз)

Бағалау оқыту үшін бағалау

Басы

Ортасы

Соңы

2
1

5


5
3

5


5
3

2

3
5

2

1. Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру, психологиялық серпіліс.

3. Сыныпты «Карта» әдісі бойынша

3-топқа бөлу. «Өлкетану», «Тарих», «Ақиқат»

«Қызығушылығын ояту»

Мағынылы құрылымдық қабаттар –жаттығуы. Слайдта көрсетілген суреттер бойынша сабақтың тақырыбын ашу. Оқушылардан бұл суреттерде не бейнеленгендігін және бұл суреттердің сабаққа қандай қатысы бар екені сұралады. Тың игеру жұмыстары. Осы екі тізбекті суреттердің арасында қандай байланыс бар? Осы суреттегі көріністерді не біріктіреді? деген сұрақтар қойылады. Сыныптық талқылау жүргізіледі.

Әр жұп өзінің жеке ойын білдіру қажет. Оқушылар өз болжамдарын келтірген соң, 1950-1960 ж-ғы республикадағы Кеңестік саясаттың тың игеруді жүргізуде қандай әдіс-тәсілдерді қолданғандығы туралы өткен тақырыптарға сүйене отырып сұралады.
Жоғарыда аталған ауыл шаруашылығы туралы презентация ретінде қысқаша мәлімет беріледі. Оқушылар презентацияны мұқият тыңдаған соң, оқушылармен бірге сабақтың мақсаты мен міндетін анықтау.

1- тапсырма. Оқу

Тақырып бойынша мәтін үзінді беріледі. Берілген тақырыпты түсінгенінше оқып шығады. Мәтінге жоспар құрады.

Тапсырма: Оқулықтың 156, 160 беттерінен, е.еду кз сайтынан алынған материалдан үзінді оқу

2- тапсырма. Білу. Маңыздылықты ажырату.

Тақырыпқа қатысты негізгі тірек сөздер мен сөз тіркестерін тауып, мағынасын түсіндіру.



3- тапсырма. Кесте салу, Кластер, Кескін картамен жұмыс

3-топ өздеріне бөлініп берілген тақырыптың мазмұнына қарай кесте немесе кластер құрастырады.



4- тапсырма. Дәлелдеу

Кім тарихи нысанды кескін картада салса, оны тарихи картадан көрсету ұсынылады, ал кім тарихи оқиға барысын салса, оны түсіндіру қажет, ал кім кескін түрінде көрсетсе, оны талдау керек. Жұмыс барысын түсіндіріп, талдау кезінде оқушылар бір-біріне сұрақ қоюға, өздерінде қосымша қызықты деректер болса, толықтыруға болады. Өзара ақпарат алмасу жүреді.

3 топтың оқушылары өз жұмыстарын қорғайды.

5- тапсырма. Терең білім.

Тақырыпқа байланысты оқушылардың мүмкіндігінше басқа оқушыларға қызықты тапсырма құрастырады. Егер ондай тапсырма жасау қиындық туғызса, мұғалім қызықты фактілер мен видеороликтер көрсету арқылы білімдерін тереңдетеді. Видеороликтерден кейін оқушылардың талдауын тыңдау.

Әр топ өз тақырыбы бойынша 3 логикалық және 2 жай сұрақтар құрастырады

6- тапсырма. СҰРАҚ-ЖАУАП

Тақырып бойынша белгілі мәселе туғызған сұрақтың шешімін таба алатын жауапты жан-жақты дәлелдер келтіре отырып жазады. Жауап қысқа, бірақ маңызды болу керектігін ескерту қажет. Мысалы:



6- тапсырма. Мәтінді жандандыру

Берілген сөйлемді сипаттама беру арқылы аяқтау:



  1. Республика ауыл шаруашылығының дамуы.......

  2. Республика ауыл шаруашылығының дамуы.......

  3. Республика ауыл шаруашылығының дамуы.......

  4. Республика ауыл шаруашылығының дамуы.......

  5. Өз ауданымызда ауыл шаруашылығын дамыту үшін.................


Әділ баға

Мұғалім таратқан бағалау парағына . Мұғалім оқушылардың өзара бағалауын тыңдайды және бақылайды.

  • өзара түсіну

  • жеке пікірлері

  • пайдалы қосымшалар.

  • Соңынан мұғалім таратқан бағалау парағына өз бағаларын қояды.



Формативті бағалау

(мұғалім):

мақұлдау
Формативті бағалау (мұғалім):

бақылау және топтық жұмыстарды ауызша мадақтау


Критериальды бағалау

(оқушылар):

топтық жұмыстарды критери мен дескриптор парақшасы арқылы өзара бағалау

(Нұсқа 2)


Критериальды бағалау

(оқушылар):

топтық жұмыстарды критери мен дескриптор жоспары арқылы өзара бағалау

(Нұсқа 2)

Жеке оқуы деңгейіндегі,оқушылардың ойлау шығармашылығы.



Суммативті бағалау

(мұғалім):

Кері байланыс

2

Бағалау парағы бойынша оқушылар өз топтарын бағалайды. Сабақты қорытындылау. Кері байланыс орнату.

Оқу және көңіл-күй ой толғауы.



«Біздің сабағымыз соңына жақындады, және менің айтайын дегенім …»



Рефлексивті

өзін-өзі бағалау

(оқушылар):


Үйге тапсырма

2

«Ауыл шаруашылығының дамуы» тақырыбына тест сұрақтарын құрастыру, деректер жинақтау.

Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі дүниені атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты)

1:

2:


Қандай екі дүние сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізуші еді? (оқытуға және үйренуге қатысты)

1:


2:

Осы сабақтың барысында мүмкін барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы қандай ақпаратты білдім?






ЖАЛПЫ БАҒАЛАУ КРИТЕРИЙЛЕРІ




Критерийлер

Ең жоғарғы балл

А

Тақырыпқа қатысты терминологиялық және негізгі тірек сөздер мен сөз тіркестерінің мағынасына анықтама беру

3

В

Негізгі оқиғаларды мәтіннен бөліп анықтап жоба құру.(кесте,кластер,т.б.)

3

С

Талдау,мәтінмен жұмыс




С

Тақырып бойынша 3 логикалық және 2 жай сұрақтар құрастыру және оған сыни тұрғыда жауап беру

5

Д

Мәтінді жандандыру. Берілген сөйлемге сипаттама беру

5


КРИТЕРИАЛДЫ БАҒАЛАУ ШКАЛАСЫ (рубрикаторы дескрипторларымен).

Критерий

Жетістік деңгейі

Дескрипторлар

А

(max 3)

3

Терминология мен анықтамаларды толық сипаттай алады,қосымша дәлелдер келтірді

2

Терминология мен анықтамаларды толық сипаттай алады, қосымша дәлелдер жасалған жоқ.

1

Терминдер мен түсініктерге анықтама толық емес, қосымша дәлелдер жоқ.

В

(max 3)

3

Жұмыс талғамға сай жасалған,барлық түйінді ақпарат көздері көрсетілген, жұмыс беті толық қамтылған.

2

Жұмыс талғамға сай жасалған, жұмыс беті толық қамтылған, түйінді ақпарат көздері жартылай көрсетілген.

1

Жұмыс талғамға сай жасалмаған, түйінді ақпарат көздері бойынша қателер бар

С

(max 6)

1

Мәтінді түсінбеген, тақырыпты аша алмады.

2

Мәтінді түсінген, мазмұндауда жоспардан ауытқу бар.

3

Мазмұны тақырыпқа сай, көптеген фактілер бұрмаланған.

4

Мазмұны тақырыпқа сай келеді,бірақ ойын баяндауда дәлсіздіктер кездеседі.

5

Мазмұны тақырыпқа сай, бірақ қажетті қорытындылар жасай алмады.

6

Мазмұны тақырыпқа сай ,мәтінді толық түсінген, тақырып ашылған, өзіндік ой- пікірін орынды қолданған.

Д

(max 3)

3

Сұрақ нақты жүйелі, ойлау қабілетін дамытатын талапқа сәйкес құрылған.

2

Сұрақ нақты жүйелі, жартылай төмен дәрежелі, жақсартуды қажет етеді.

1

Сұрақ толық емес, төмен дәрежелі, жақсартуды қажет етеді.

Е

(max 3)


3

Мәтінге нақты болжам мен дәлелді пікір келтірілген,жүйелі

2

Мәтінге болжам мен дәлел пікір жартылай келтірілген, жүйелігі жақсартушы.

1

Мысалдарды жүйесіз келтірген.


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет