САБАҚ ЖОСПАРЫ
САБАҚ:Мазмұндама «Ақ тоқаш»
|
Мектеп:№16
|
Күні:10.04.2017ж.
|
Мұғалімнің есімі: Мадишова Л.Е
|
СЫНЫП: 3 «Б»
|
Қатысқандар
саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақ негізделген оқу
мақсаты (мақсаттары)
|
мәтін мазмұнында сөздер мен сөз тіркестерін пайдаланып сөйлем құрастыру дағдысын қалыптастыру;
-сауаттыжазуғатөсілдіру;
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар: мәтін мазмұнын түсінеді, талдайды
|
|
Оқушылардың басым бөлігі:мәтін мазмұнын түсініп, жоспар құрады
|
|
Кейбір оқушылар: мәтін мазмұнына сәйкес мысалдар келтіреді, мақал-мәтелдер айтады өмірмен байланыстырады
|
Тілдікмақсат
|
Оқушылар:Сұрақтарға жауап бере алады,
... (істей) алады.
|
Негізгі сөздер мен тіркестер:
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік
бірліктер:оқылым, айтылым, тыңдалым, жазылым
|
Талқылауғаарналғантармақтар:
|
Сізнеліктен деп санайсыз?
|
Жазылым бойынша ұсыныстар:
|
Алдыңғы тақырып
|
Көкшетау «Арқамен арқа» әдісімен сабақ сұралады
|
Жоспар
|
Жоспарланған
уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар (төменде
жоспарланған жаттығулармен қатар,
ескертпелердіжазыңыз)
|
Ресурстар
|
Басталуы
|
Психологиялық дайындық: Қадыр Мырза Әли
Не үшін?
-Екі көзің не үшін керек?
-Жақсыларды көру үшін!
-Екі қолың не үшін керек?
-Елге көмек беру үшін!
-Құлақ деген не үшін керек?
-Ақыл-кеңес тыңдау үшін!
-Ал аяғың не үшін керек?
-Шетте жүрсем,
Туған жерге жету үшін!
|
Психологиялық жаттығу
«Арқамен арқа»әдісі
|
Ортасы
|
Ақ тоқаш.
Түс кезі.Екі дос мектептен қайтты.Қызу әңгімелесіп,тым көңілді келеді.Екеуінің қолында ішінде шұжығы бар ақ тоқаш.Сөз арасында ұрттары бұлт-бұлт етіп,
қаужалап қояды.Қажыкен нанның бір кішкене қалдығын қағазға орап,сөмкесіне салып қойды.Ал Болат өзі тойғаннан кейін тоқашының қалғанын бір кескен шұжығымен жолға қарай лақтырып жіберді.Оның үстіне тоқашты доп етіп теуіп,
қуалай жөнелді.Нанды домалатып біраз жерге апарып тастады.Қажыкен досын қуып жетіп,оған ұрысты.Ағыл-тегіл байлық,мыңдаған адамдардың еңбегі,маңдай тері соны бағалай біліп,нанға ұқыпты қарау керек екендігін түсіндірді.Қателігін кеш түсінген досы басын төмен салып,артта ілбіп келе жатты.
Түсіндірілетін сөздер мен сөз тіркестері: қаужалап,шұжығымен,қуалай жөнелді.
Мазмұндама жоспары:
1.Көңілді екі дос.
2.Ақ тоқаш пен шұжық.
3.Жол жиегінде «доп» болған нан.
4.Қажыкеннің ақылы.
|
Түсіндіру,талдау,сұрақ-жауап
|
Аяқталуы
|
Дәптерлерін жинап алып тексеру .Бағалау
|
Кері байланыс«Бағдаршам»
Қызыл –түсінген жоқпын. Сары-әлі де сұрақтар бар. Жасыл-барлығы түсінікті.
|
Қосымша ақпарат
|
Саралау. Сіз қосымша
көмек көрсетуді қалай
жоспарлайсыз? Сіз
қабілеті жоғары
оқушыларға тапсырманы
күрделендіруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Бағалау. Оқушылардың
үйренгенін тексеруді
қалай жоспарлайсыз?
|
Пəнаралық байланыс
Қауіпсіздік жəне еңбекті
қорғау ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтардағы
байланыс
|
Рефлексия
Сабақ / оқу
мақсаттары
шынайы ма?
Бүгін оқушылар
не білді?
Сыныптағы ахуал
қандайболды?
Мен жоспарлаған
саралаушаралары
тиімдіболдыма?
Мен берілген
уақытішінде
үлгердімбе? Мен
өзжоспарыма
қандайтүзетулер
енгіздімжəне
неліктен?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.
Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сəйкес
келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
|
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды
жетілдіругекөмектесетін не білдім?
|
|
САБАҚ:Жолтай Әлмашұлы
«Қауын мен қарбыз»
|
Мектеп:№16
|
Күні:10.04.2017ж
|
Мұғалімнің есімі: Канафина Г.А.
|
СЫНЫП:4 «Б»
|
Қатысқандар
саны:24
|
Қатыспағандар
саны:0
|
Сабақ негізделген оқу
мақсаты (мақсаттары)
|
-ертегі мазмұнымен танысу, негізгі ойды анықтау;
-ертегідегі кейіпкерлердің іс қимылын салыстыру, талдау;
-«Дән - Қауынның жүрегі» тақырыбында эссе жазу, өзін-өзі және өзара бағалау әрекетінде белсенділік таныту
|
Сабақмақсаттары
|
Барлық оқушылар: ертегі мазмұнын түсінеді, негізгі ойды анықтайды, ертегідегі кейіпкерлердің іс-қимылын салыстырады, талдайды;
|
|
Оқушылардың басым бөлігі:ертегі мазмұнын түсінеді, негізгі ойды анықтайды, кейіпкерлердің іс әрекетін салыстырады
|
|
Кейбір оқушылар: эссе жазуда өмірмен байланыстыра алады, мысалдар келтіреді, өзара және өзін-өзі бағалауда белсенділік танытады.
|
Тілдікмақсат
|
Оқушылар: Сұрақтарға жауап бере алады,
Жер - Ана сыйы туралы ойларын жеткізе... (істей) алады.
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: Қауын, Қарбыз,түйнек, жыртқыштар, қария, Жер Ана, дән, доп
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік
бірліктер:оқылым, айтылым, тыңдалым, жазылым
|
Талқылауғаарналғантармақтар:
|
Сіз неліктен «Дән- Қауынның жүрег»і деп санайсыз?
|
Жазылым бойынша ұсыныстар:түсіндірме сөздіктер
|
Алдыңғытақырып
|
Қ.Жармағамбетов «Ормандағы оқиға»
«Позитивті доп» стратегиясы бойынша кері байланыс жасау
Мақсаты: өткен сабақ бойынша алған білімдерін қайталау. (сұрақтарға доп алған оқушы жауап береді)
|
Жоспар
|
Жоспарланған
уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар (төменде
жоспарланған жаттығулармен қатар,
ескертпелердіжазыңыз)
|
Ресурстар
|
Басталуы
|
Кіріспе. Ұйымдастыру кезеңі
Оқушыларды жылы жүзбен қарсы алу,амандасу
Топ ұстанымын құру.
Психологиялық дайындық. Шаттық шеңбері
(оқушылардың көңіл күйлерін көтеру
Қадыр Мырза Әли
Не үшін?
-Екі көзің не үшін керек?
-Жақсыларды көру үшін!
-Екі қолың не үшін керек?
-Елге көмек беру үшін!
-Құлақ деген не үшін керек?
-Ақыл-кеңес тыңдау үшін!
-Ал аяғың не үшін керек?
-Шетте жүрсем,
Туған жерге жету үшін!
«Тұсаукесер»
Қызығушылықты ояту.
Тақырыпты ашу (жұмбақтар жасыру)
|
Шаттық шеңбері
«Позитивті доп»
|
Ортасы
|
Негізгі бөлім
Ертегі авторымен таныстыру.
Ертегі мазмұнымен таныстыру
Сергіту сәті.
Тізбектей оқыту (мәнерлеп түсініп оқиды)
Әр топқа көкөніс, жеміс- жидек суреттерінің бөліктерін тарату.
(шашылып жатқан фигуралардан әр топ толық сурет құрастырады)
Сөздік жұмыс
Қиын сөздерді тапқызу
(сөздік жұмысын дәптерге орындайды)
Топпен жұмыс «Венн диаграммасы»
Әр топқа салыстыруға тапсырма беріледі.(әр топ ұқсастығы мен айырмашылығын анықтайды)
«Ой жинақтау»
Ертегі мазмұны бойынша сұрақтар қою.
(сұрақтарға жауап береді)
|
Оқулық, жұмсақ ойыншық, маркер, суреттер, доп, қима қағаздар,
«Венн диаграммасы»
|
Аяқталуы
|
Қорытынды
«Ой түйін»
« 3 минуттық эссе» жазу «Дән - қауынның жүрегі»
Үйге тапсырма (ертегіні мазмұндау)
«2 жұлдыз, 1 тілек»
Бағалау
|
Біз бүгін не үйрендік?
Кері байланыс
Стикер
смайликтер
|
Қосымша ақпарат
|
Саралау.
|
Бағалау. смайликтер
|
Пəнаралық байланыс
Дүниетану
|
Рефлексия
Сабақ / оқу
мақсаттары
шынайы ма?
Бүгін оқушылар
не білді?
Сыныптағы ахуал
қандайболды?
Мен жоспарлаған
саралаушаралары
тиімдіболдыма?
Мен берілген
уақытішінде
үлгердімбе? Мен
өзжоспарыма
қандайтүзетулер
енгіздімжəне
неліктен?
|
Ж.Әлмашевтің «Қауын және қарбыз» ертегісі бойынша құрылған қысқа мерзімді жоспарымның мақсаты - оқушыларды оқу мазмұнымен таныстыру, ертегідегі негізгі негізгі ойды анықтау, ертегідегі кейіпкерлердің іс қимылын салыстыру, талдау; өзін-өзі және өзара бағалау әрекетінде белсенділіктерін анықтау мақсатында «Дән - Қауынның жүрегі» тақырыбында эссе жаздырту.
Сыныпта "Ынтымақтастық атмосфераны қалыптастыру" мақсатында «Шаттық тренингісін» ұйымдастырып алдым. Алдыңғы тақырып бойынша «Позитивті доп» әдісімен үй тапсырмасы сұралды. Оқушыларды көкөніс суреттерімен төрт топқа бөлдім. Сыныпты төрт топқа бөлдім.
Оқушылардың достық қарым-қатынасы сабақ барысындағы сергіту сәттері, жұптық әңгіме, топтық жұмыс, кері байланыс жүргізу кезеңдерінде жүзеге асты. Сынып оқушылары тәртіп ережелерін ұстанып, сабақта өздерін еркін сезініп, бір-бірлерімен дұрыс қарым-қатынаста болғандарын байқадым. «Венн диаграммасы» бойынша ұқсастық және айырмашылықтарын тауып, салыстырды.
Сабақта оқушыларды сыни тұрғыдан ойлата отырып, «Дән - Қауынның жүрегі» тақырыбына эссе жаздырдым. Мақсатым: оқушылардың ойларын еркін жеткізе білуге қалыптастыру. Әр деңгейдегі оқушылар өз ойларын шамаларына қарай жеткізе білді. Эссе жазуда кейбір оқушылар Қауын мен Қарбызды өмірмен байланыстыра отырып, адамдардың бойындағы қасиеттерге тоқталып қызғаншақтық пен көрсеқызарлықтың жағымсыз қасиет екеніне қөз жеткізе баяндап берді. Әсіресе, ойы тиянақты, жинақы оқушым Абитай Ақбаянның жазбасынан түрлі теңеулер келтіріп, көркем әдеби сөзбен жеткізе білген ойы таңқалдырды. Осындай оқушының қатарына Бектұр Назым, Манас Ерасыл, Әшірбекұлы Еламан, Мырзатай Санжарды қосуға болады. Мұны мен оқушылардың бірін-бірі жұппен бағалауында байқадым.«2 жұлдыз, 1 тілек» әдісімен сынып оқушылары топтық жұмыстарды өзара бағалады. Уақытты тиімді пайдалану жүзеге аспағанымен оның себептерін оқушылар өздері жұмыс барысында бір - бірімен келіспеушіліктен, постерді қайтадан өшіріп құрағаны себеп болғанын түсіндірді. Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды, дегенмен де топпен жұмыс барысында ұйымшылдық пен жылдамдықты арттыру керектігін түсіндім.
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |