Сабақ№
|
Мектеп:
|
Күні:
Сынып: 7
|
Мұғалімнің аты-жөні:
Қатысқан оқушы саны: Қатыспаған оқушы саны:
|
Сабақтың тақырыбы
|
түріндегі функциялар қасиеттері және графиктері
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
|
7.4.1.10
у=ах2 (𝑎 ≠ 0) функциясының графигін салу және оның қасиеттерін білу; 7.4.1.11
у=ах3 (𝑎 ≠ 0) функциясының графигін салу және оның қасиеттерін білу;
|
Сабақтың мақсаттары
|
Барлық оқушылар: у=ах2 , у=ах3 функциясының графигін сала біледі Оқушылардың басым бөлігі: у=ах2 , у=ах3 функциясының қасиеттерін қолдана алады
Кейбір оқушылар: у=ах2 , у=ах3 функциясын зерттеуге берілген күрделі есептерді шығара алады
|
Жетістік критерийлері
|
Оқушылар осы тақырып бойынша білу, түсіну, талдау, қолдану, анализ, синтез ойлау дағдыларын қалыптастыруы тиіс.
|
Тілдік мақсат
|
Осы тақырыпқа қатысты терминдерді үш тілде меңгереді, қазақ, орыс, ағылшын тіліндегі әдебиеттердегі материалдарды меңгере алады. Ол үшін мынадай сөздіктер қолданамын.
Қазақша
|
Русский
|
English
|
функция
|
функция
|
Function
|
ось
|
ось
|
Axis
|
Координаталар жүйесі
|
Систем координат
|
Coordinate system
|
Вертикаль
|
Вертикаль
|
Vertical
|
Горизонталь
|
Горизонталь
|
Horizontal
|
график
|
график
|
graph
|
|
Құндылықтарды дамыту
|
Әділдікке, патриоттыққа тәрбиелеу, адамгершілік қасиеттерін дамыту
|
Пәнаралық байланыс
|
Геометрия, тұрмыста қолдана алу
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Интерактивті тақста, интернет ресурстары (сайттар, видеолар, есептер), таратпа материалдар, көрнекі-демонстрациялық құралдар, фигуралар
|
Бастапқы білім
|
7.4.2.4
екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешу;
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың кезеңдері
|
Сабақта орындалатын іс-әрекеттер
|
Оқыту ресурстары
|
Басы
5 минут
|
І.Ұйымдастыру сәті:
ІІ.Үй жұмысын тексеру:
Математикалық логикалық есептер арқылы «Миға шабуыл»
|
Оқулық https://www.google.kz
|
Негізгі бөлім Тақырыпты ашу
7 минут
|
ІІІ. Жаңа сабақ: (Слайд арқылы)
|
Оқулық әдістемелік нұсқау
|
Топпен жұмыс
13 минут
|
ІV. Есептер шығару:
Тез есепте
1. Мына нүктелердің ішінен өз функцияңа тиісті нүктеларді тап
І топ ІІ топ
А(-1,0); В(2,1; 4,25); С(-4;16); Д(3;27); Е(0;0);
Жауабы: І топ С(-4;16); Е(0;0); ІІ топ Д(3;27); Е(0;0);
2. Мына нүкте бойынша өз функциядан а-ны тап.
І топ ІІ топ
А(5; 625)
Жауабы: І топ а= 25 ІІ топ а=5
3. Мына функциялардан х-тің мәні бойынша у-тің мәнін тап.
І топ ІІ топ
х=0; -1; 2; -4; х=-1; 2; 3; 0
Жауабы: І топ у= 0; 2; 8; 32; ІІ топ у=-3; 24; 81; 0
Функцияларды зерттеу
І топ ІІ топ
|
Оқулық дидактикалық материал
|
Жұппен жұмыс
10 минут
|
V. Сабақты бекіту:
Функциялардың графиктері бойынша қасиеттерін салыстыру
a > 1 болса, онда у = x2 функциясының графигін 0у осьіне параллель бағытта а есе «созу» арқылы шығады;
0 < a < 1 болса, онда
у = x2 функциясының графигін 0х осьіне қарай а есе «сығу» арқылы шығады;
a < 0 болса, онда ол y = ax2 функциясының графигіне Ох осьіне қарағанда симметриялы болады.
|
Оқулық әдістемелік нұсқау
|
Соңы
5 минут
|
VІ. Сабақты қорытындылау:
Сәйкестендір
Рефлексия
Не білдік? Не үйрендік? Нені білгім келеді? деген сұрақтарға жауап алу.
Маған сабақ ұнады. Тақырыпты меңгердім.
Тақырыпты түсіндім, бірақ есептеген кезде қиналамын.
Сабақ маған түсініксіз.
VІІ. Үйге тапсырма:
|
Оқулық https://www.google.kz
|