Сабақ: Менің досым
|
Мектеп: Рассвет жалпы білім беретін негізгі орта мектебі
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні: Байтасова Гулзат Куандыковна
|
Сынып: 5
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары:
|
(5.О6.) Оқылым стратегияларын қолдану: жалпы мазмұнын түсіну үшін оқу, нақты ақпаратты табу үшін оқу
|
Сабақ мақсаттары:
|
Барлық оқушылар орындай алады: Мәтіннің тақырыбы мен мазмұнын болжай алады
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтап, ой қорыта алады.
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Өз ойларын еркін жеткізеді, мәтіндегі ойды аяқтап, болжай алады
|
Тілдік мақсат:
|
Оқушылар орындай алады: Мәтінді оқып, мазмұнын талдап, ойды аяқтай алады
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Жалпы дос, шын дос, адалдық
|
Диалог құруға/ шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: құрбы, адалдық және амал достық
|
Талқылауға арналған сұрақтар:
Дос деген сөзді қалай түсінесің?
Өмірде достар қандай болады?
Адал достық дегенді қалай түсінесің?
Амал достық дегенді қалай түсінесің?
|
Не себепті ... деп ойлайсыз?
Неліктен достық әр түрге бөлінеді?
|
Алдыңғы оқу:
|
Оқушылар «дос», «достық» деген мағынаны түсінеді, адалдық, шынайы, амал деген сөздерді ажырата алады
|
Жоспар
|
|
Жоспарланған уақыт
|
Жоспарланған жаттығу түрлері
|
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
Ұйымдастыру кезеңі
Топқа бөлу
2 мин.
|
«Мозайка әдісі» арқылы
«Адал достық»
«Шынайы достық»
«Амал достық» топқа бөлу
|
Оқушылар сөздер арқылы топқа бөлінеді
1-топ – «Адал достық»
2-топ – «Шын достық»
3-топ – «Амал достық»
|
Сөздер жазылған парақшалар
|
Сабақтың ортасы
Жаңа сабақ
3 мин
8 мин
2 мин
7 мин
6 мин
|
1-тапсырма
«Акроним» әдісі арқылы тақырыпты ашу
«Д-
О-
С-
Т-
Ы-
Қ-» сөзіне қатысты сөздерді жазып шығуды тапсырады.
2-тапсырма
«Екі дос» атты мәтін үлестіріледі. Мәтінді оқып кесте бойынша жұптық жұмыс
Оқырдың алдында
|
Оқу кезінде
|
Оқығаннан кейін
|
«Тақырып-ты оқығанда не туралы ойладыңыз?»
|
«Мәтін-ге байланысты тірек сөздер жазу»
|
«Оқиғаны басқа кейіпкердің көзқарасы тұрғасынан әңгімелеңіз»
|
Сергіту сәті
«Көңілді күн» бейне жазбасын қосу
3-тапсырма
«Дана үкі әдісі» арқылы тапсырма беру
4- тапсырма
Әр жұпқа деңгейлі тапсырмалар беру
|
«Достық» сөзіне байланысты сөздерді әрбір әріп қатарына жазып, шығады.
Оқушлар мәтінді оқиды, кестемен жұмыс жасайды
Оқушылар бейне жазбаға қарап іс- қиыл жасайды
Әр топ мәтін бойынша жұмыс жасайды
І топ: Мәтіндегі тірек сөздерді тауып, бір сөзбен түйіндейді
ІІ топ: Мәтінді мақал-мәтелмен түсіндіру
ІІІ топ: Мәтін бойынша сұрақтар дайындайды
І деңгей: «Ақпаратты сүзу» әдісі арқылы мәтінен керегін алып, керек емесін сүзгіден өткізеді
ІІ деңгей: «Мюстенберг» әдісі арқылы мәтіннен көшбасшының сөзін табады
ІІІ деңгей: «Т кестесі» әдісі арқылы мәтіннің жақсы және кері жақтарын жазады
|
Үлестірме қағаз
Кесте
Бейне жазба
А4 парақшалары
А4 парақшалары, үлестірмелі қкеспелер
|
Сабақтың соңы
Қорытындылау
7 мин
|
«Достық» тақырыбын «гармошка» әдісі арқылы қорытындылаймын. Бүктелген қағазға бір сөйлемнен жазып шығуды тапсырады.
|
Оқушылар бүктелген қағазға бір сөйлемнен жазып шығады. Кейін бір оқушы барлық жазылған сөйлемді оқиды.
|
Бүктелген қағаз
|
Бағалау
4 мин
|
Критериалды бағалау
Критерий
|
Дескриптор
|
Балл
|
Оқылым стратегиаларын қолдана алады
|
Мәтіннен нақты ақпаратты анықтайды
|
1
|
Мәтін мазмұнын біледі
|
1
|
Мәтін мазмұнын болжай алады
|
Нақты ақпаратты саралап, талдайды
|
1
|
Мәтінді маңызды және қызықты етіп құрай алады
|
1
|
Барлығы:
|
|
|
|
Бағалау парағы
|
Рефлексия
4 мин
|
|
|
Үйге тапсырма
2 мин
|
«Менің досым» тақырыбында ой-толғау жазу
|
|