САБАҚ: Растрлық графиканы өңдеу редакторы
|
Мектеп: КММ «Ортақ орта мектебі»
|
Күні:
|
Мұғалімнің есімі: Салимова Айбота Маулытбаевна
|
СЫНЫП: 7
|
Қатысқандар саны: 10
|
Қатыспағандар саны: 0
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)
|
Растрлық графиканы өңдеу редакторы туралы мәлімет алады;
Растрлық графика редакторымен жұмыс істеуге және
практикалық жұмыс арқылы растрлық графика редакторымен жұмыс істеуді үйренеді.
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар: 10
|
Растрлық графика редакторын мұғалімнің көмегімен компьютерде көрсете алады
|
Оқушылардың басым бөлігі: сурет сала алады
|
Компьютерде суретті өздігінен сала алады
|
Кейбір оқушылар:
|
Растрлық графика редакторында қалай жұмыс істеу керектігін мұғалімге түсіндіріп бере алады
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар:
Сабақ барысында жұптық, топтық жұмыс жүргізеді.
|
Негізгі сөздер мен тіркестер:
|
•GIMP бағдарламасы
Растрлық графика редакторы
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
Discuss the chart that is created. Which is the most popular fruit choice? How do we know?
Has every learner’s choice been recorded? How can we check?
Ask learners if they can think of other questions that we might have investigated. If ideas are not forthcoming, ‘lead’ the discussion by suggesting – what else could we have put in the basket? What other things could we try, to see if people have favourites? What other questions could we have asked about our fruit basket?
Take ideas and ask – What do you think the result might be? What would the pictogram look like?
|
Талқылауға арналған тармақтар:
|
Компьютерлік графика нешеге бөлінеді?
|
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?
|
Векторлық графика мен растрлық графиканың айырмашылығы неде екенін айта аласың ба?
|
Жазылым бойынша ұсыныстар:
|
Растрлық графиканың құралдарын пайдаланып компьютерде сурет салу дағдылары сабақ барысында жүргізіледі
|
Алдыңғы оқу
|
Растрлық графика редакторы туралы біледі
|
Жоспар
|
Жоспарланған уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)
|
Ресурстар
|
Басталуы
|
1.«Сәлемдесу» ойыны:
Қазір біз сендермен ойын ойнаймыз, қимылды тез жасауларың керек. «Бастаймыз» деген белгі берілгенде, мен қалай амандасу керек екенін айтамын, сонда сендер бір-бірлеріңмен тез-тез амандасасыңдар. Әр адаммен әртүрлі амандасасыңдар. Сонымен, көзбен, қолмен, иықпен, өкшемен, арқамен.
2.«Мозайка» әдісі бойынша сурет арқылы сыныпты топқа бөлу топқа бөліп психологиялық ахуал қалыптастырдым
Әрбір оқушы суреттің жартысын тауып, тиісті орнына отырады
3. Кім жылдам?
Үйге берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы әр топты диалогқа түсіру.
Өткен тақырыпқа арналған үй тасырмасын қайталауға сұрақтар жасау.
Оқушылардың мұндағы мақсаты берілген тапсырмаларды қатесіз топпен табу, білімдерін тексеру.
Топпен жұмыс жасау, жарыс арқылы сабаққа деген ынталары артады.
Сұрақ жауапты пайдалану
1 топ
1. Контурдың анықтамасын беріңдер.
2. Қарындаш құралымен салынған контурдың қандай айырмашылығы бар?
3. Қисықты қалай редакциялауға болады?
4. Контурды қалай ажыратуға болады?
2 топ
1.Мәтін құралын қалай таңдаймыз?
2. Қаріптің параметрлерін қалай өзгертеді?
3. Мәтінді қалай контурға түрлендіруге болады?
4.Мәтіннің бағытын қалай өзгертуге болады?
Жаңа сабақты бастамас бұрын ой қозғау мақсатында оқушыларға сұрақ арқылы диалогқа түсіру, сақина салмақ әдісі арқылы әр топқа арнайы сұрақтар беру, олар сол сұрақты постерге түсіреді
4.Сақина салмақ
2 топқа тапсырмалар беру
1 топ
GIMP бағдарламасының интерфейсін сипаттаңдар
2 топ
Растрлық кескіннің элементтері
2 топ осы айтылған тапсырмаларды постерге түсіріп, қорғайды.
Топтар бір-бірлерін бағдаршам арқылы бағалау
«5-жасыл», «4-сары», «3-қызыл»
|
«Мозайка» суреттері
7-сынып оқулығы
Флипчарт, маркерлер
|
Ортасы
|
5.Ойлан, жұптас, бөліс тәсілі
бойынша тақырыпты ашу үшін тапсырмалар қолдану. Бір-бірлерімен жұптасып, өз ойларын бір бірлеріне айтады. Ойларымен бөліскеннен кейін оқушылар ноутбукте жеке жұмыс жасайды.
GIMP бағдарламасын іске қосыңыздар
Әр топ өз топтарының атына сәйкес құралды ғана қолданып сурет салыңыз.
Суретті өз қалауларың бойынша бояңыздар
Суретке “Бейне” атын беріп сақтаңыздар.
Сергіту сәті:
«Қыдырып қайтайық» атты жаттығу жасау
Интербелсеңді тақтадағы бейнероликтегідей жаттығулар жасайды.
Жаңа тақырыпты талдау мақсатында тапсырмалармен кіттаппен жұмыс жасау тапсырылады
|
Ноутбук
|
Аяқталуы
|
6.Суреттер сөйлейді
Сурет арқылы ойларын ортаға салу
Әр топ өзіне берілген суреттегі тапсырмаларды ашады
Әр топ суреттегі тапсырмаларды орындайды
Топтар бір-бірлерін бағалау
7.Кері байланыс
ББҮ кестесін толтыру
Мен нені білемін ?
Мен нені білгім келеді?
Мен нені білдім?
8.Үйге тапсырма
Жеміс-жидектердің суреттерін салу
9.Бағалау
Бағалау парақшасын толтырады.
|
Тақырып бойынша сурет салынған парақтар
|
Қосымша ақпарат
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?
|
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтардағы байланыс
|
Қабілеті жоғары оқушыларға күрделі тапсырма беру
Әлсіз оқушыларды бақылап, тапсырмаларды жеңілдету
|
Өзін-өзі бағалау
Бағдаршам арқылы бағалау
Бірін-бірі бағалау
|
АКТ
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер
Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалу
Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету
Оқытуды басқару және көшбасшылық
|
Рефлексия
Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма?
Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?
Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
Сабақтың мақсаты шынайы деп ойлаймын, себебі сабақ мақсатына
45 минутта жеттік.
|
Бүгін оқушылар сабақта «Растрлық графика» редакторы туралы білімдерін шыңдай түсті, жаңа тақырыпты ашу үшін оқулық бойынша жұмыс жасаған кезде оқушыларға жеке және жұппен жұмыс жасау ұнады.
|
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|