Сабақ реті: Тарау: VI тақырып Маңызды s- элементтердің жалпы қасиеттері



Дата04.08.2017
өлшемі113,84 Kb.
#22551
түріСабақ
Сабақ жоспары

Пәні:

химия

Сыныбы: 10

Сабақ реті:

Сабақ реті:

Тарау:

VI тақырып Маңызды s- элементтердің жалпы қасиеттері

Сабақтың тақырыбы:

§6.6 Магний және кальций. §6.7 Кальций және магний қосылыстары. Олардың табиғаттағы және техникадағы рөлі

№7 Зертханалық жұмыс. Кальцийдің табиғи қосылыстарының үлгілерімен танысу.



Сілтеме:

Электрондық оқулық, ақпарат құралдарынан мәліметтер

Стратегия:

1.Оқушының химияға деген қызығушылығын арттыру мақсатында 7 модульді тиімді пайдалану

1.1.Білім беру мен білім алудағы жаңа тәсілдер

1.2.Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету

1.3.АКТ қолдану

1.4.Талантты және дарынды балаларды оқыту

1.5.Жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту



Күтілетін нәтиже:

Жұбымен жұмыс жасай біледі, топта бірлесе жұмыс жасай алады, бірін-бірі үйретуге машықтанады, әртүрлі көзқарастарды, басқа оқушылардың пікірлерін құрметтейді, бағалауды үйренеді ерекшеліктерін анықтай алады, өз ойларын сараптай алады, ойлау логикасы дамиды, сұрақ қоя білу дағдылары дамиды, сыни тұрғыда ойлауға үйренеді, қалай нені оқу керектігін үйренеді, АКТ тиімді пайдалана алады.

Сабақтың мақсаты:

Кальций мен магнийдің жай және күрделі қосылыстармен реакцияға түсу ерекшеліктерін тәжірибе арқылы көрсету, жаңа тақырыпты игерту.

- Өзіндік жұмыс істеуге баулу, оқушылардың ойлау және шығармашылық қабілеттерін дамыту, алған теориялық білімдерін іс жүзінде қолдана білуге және пәндермен байланыстыра білуге үйрету; жалпы металдарға сипаттама бере отырып, жаңа технология әдістері арқылы оқушылардың сабаққа белсенділігін арттыру.

-Топтық жұмыс жүргізу барысында өзара ынтымақтастық атмосферасын құру алған білімдерін өмірде пайдалана білуге үйрету. Оқушыларды периодтық кестедегі металдардың морнын, атом құрылысының ерекшеліктерін білуге және оқушылардың сабаққа деген белсенділігін арттыру мақсатында қосымша материалдарды пайдалануға дағдыландыру

Сабақтың түрі:

Жаңа сабақты меңгеру

Әдіс-тәсілі:

1.Репродуктивті әдіс. Білім- білік дағдыларын қайта жаңғырту арқылы білімді белсенді игерту

2.Зерттеу әдісі. Мұғалімнің оқушыға шығармашылық тапсырма беруі, оқушылар өз бетімен шешіп, материалмен жұмыс жасайды.

3.Мақсатты әдіс. Мұғалім белгілі бір мақсат қойып оған жету жолдарын көрсетеді, оқушылар одан әрі әрекетке көшеді. Топтық жалпы міндеттен туындаған мақсатты шешу жолында топ түрінде әрекеттеніп жауап топ ішінде жинақталады. СТО технологиясы бойынша стратегияларды пайдалану, Венн диаграммасы, салыстыру, репродуктивтік, жартылай ізденгіштік


Пәнаралық байланыс:

география, экология, биология

Көрнекі құралдар:

Интерактивті тақта, оқулық, қажетті реактивтер, слайд



Сабақтың жүру барысы:

  1. Үй тапсырмасын тексеру «Химиялық диктант» 5 минут

  2. Топқа бөлу, топ мүшелерін сайлау 2 минут

  3. Сабақ мақсатын айту, тапсырма беру Өз бетінше дайындық жұмысын жүргізу 5 минут

  4. Металл үлгілерімен танысу. Кесте толтыру 5 минут

  5. «Ойлан тап» 15 минут

  6. «Кубизм әдісі» 10 минут

  7. Оқушылардың білімін формативті бағалау 2 минут

  8. Үйге тапсырма 1 минут

Сабақ кезеңдері:

Берілген уақыт мөлшері:

Мұғалім қызметі

Оқушы қызметі

Блум таксономиясы

Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушыларды түгендеу, оқушыларды топқа бөлу

Келмеген оқушылар туралы мәлімет алу

Оқушы зейінін сабаққа аудару

« Химиялық диктант»

Оқушыларға үй тапсырмасын сұрау мақсатында «Химиялық диктант» беріледі.

1.Мұхит суларында ...% натрий хлориді кездеседі.

2.Мирбилиттің формуласы қандай?

3.Натрий алғаш қандай тәсілмен алынды? Тиісті реакция теңдеуін жазыңыз.

4.Натрий хлориді .... қолданылады.

5.Мына айналымдарды жүзеге асыр:

Na→NaOH→Na2CO3→NaCl→Na


Оқушының міндеті үй тапсырмасын естеріне түсіру.

1. 2,8%


2. Na2SO4 *10 H2O

3. Электролиз әдісі

4. Натрий хлориді – ас тұзы. Ол консервлеуші зат, зең саңырауқұлақтары мен шіріткіш бактерияларды жояды және сода алу үшін шикізат ретінде қолданылады.


1.Білу

Өз бетімен ізденіп жұмыс жасай білу



Жаңа материалды меңгерту

Мағынаны тану

Мәтінмен жұмыс

Мұғалім оқушыларға мәтінді зейін қойып оқып шығуын айтады.

Мәтінді оқығаннан кейін мұғалім жаңа тақырыпты тәжірибемен жалғастырады.


Оқушы мәтінді оқып бір-біріне түсіндіріп береді.

7. Зертханалық жұмыс. Натрий мен калийдің маңызды тұздарының үлгілерімен танысу.

Кальцийдің маңызды үлгілерімен танысып, кестені толтыру


2. Түсінді

Тақырыпты талдай отырып,



«Ойлан тап»

Оқушылардың алған білімдерін карточкадағы есептерді шығару арқылы оқушыны бағалау

  1. Натрий гидроксидінің массалық үлесі 10% ,көлемі 20 мл ерітіндісін дайындау үшін (ƿ= 1,109 г/мл) натрий гидроксидтің қандай массасы қажет болатынын есептеңіздер.

  2. Натрий гидроксидінің массалық үлесі 20% ,көлемі 40 мл ерітіндісін дайындау үшін (ƿ =1,109 г/мл) натрий гидроксидінің массасын табыңыз.

  3. Калий гидроксидінің массалық үлесі 5%, көлемі 25 мл ерітіндісін дайындау үшін (ƿ =1,090 г/мл) калий гидроксидінің массасын есептеңіз.




Алған білімдерін жүйелеу.

І топ: Натрий гидроксидінің массалық үлесі 10% ,көлемі 20 мл ерітіндісін дайындау үшін (ƿ= 1,109 г/мл) натрий гидроксидтің қандай массасы қажет болатынын есептеңіздер.

1.Натрий гидроксиді ерітіндісінің массасы:

m(ерітінді)=ƿV = ƿ(ерітінді NaOH)*V( ерітінді NaOH) =1,109г/моль *20 мл =22,18≈ 22,2г

2. Берілген ерітіндідегі натрий гидроксидінің массасын есептейміз:

ԝ(NaOH) =m(NaOH) /m(ерітінді)*100%

Бұдан: m(NaOH) =ԝ(NaOH)*m(ерітінді) /100%

m(NaOH) = 10% *22.2/100% = 2.22 г

ІІ топ: Натрий гидроксидінің массалық үлесі 20% ,көлемі 40 мл ерітіндісін дайындау үшін (ƿ =1,109 г/мл) натрий гидроксидінің массасын табыңыз.

1.Натрий гидроксиді ерітіндісінің массасы:

m(ерітінді)=ƿV = ƿ(ерітінді NaOH)*V( ерітінді NaOH) =1,109г/моль *40 мл =44,36≈ 44,4г

2. Берілген ерітіндідегі натрий гидроксидінің массасын есептейміз:

ԝ(NaOH) =m(NaOH) /m(ерітінді)*100%

Бұдан: m(NaOH) =ԝ(NaOH)*m(ерітінді) /100%

m(NaOH) = 20% *44,4/100% = 8,88 г

ІІІ топ: Калий гидроксидінің массалық үлесі 5%, көлемі 25 мл ерітіндісін дайындау үшін (ƿ =1,090 г/мл) калий гидроксидінің массасын есептеңіз.

1.Калий гидроксиді ерітіндісінің массасы:

m(ерітінді)=ƿV = ƿ(ерітінді КOH)*V( ерітінді КOH) =1,090г/моль *25 мл =27,25≈ 27,3г

2. Берілген ерітіндідегі натрий гидроксидінің массасын есептейміз:

ԝ(КOH) =m(КOH) /m(ерітінді)*100%

Бұдан: m(КOH) =ԝ(КOH)*m(ерітінді) /100%

m(КOH) = 5% *27,3/100% = 1,365 г


Мән мағынасын түсініп білу мақсатында мысалдармен нақты дәлелдеу

Кубизм әдісі

Оқушылардың алған білімдерін жүйелеу мақсатында кубизм әдісі арқылы сұрақтарға жауап қарастырылады.

  1. Калцийдің алынуы

  2. Формуланы атаңыз:

CaSO4 *2 H2O

3. Магнийдің табиғатта таралуы

4. Ағылшын тұзының (ащы тұз) формуласын атаңыз.

5. Кальцийдің физикалық қасиеті

6. Магний құймаларының қолданылуы


  1. Электролиз әдісі арқылы

  2. Алебастр

  3. Магний табиғатта таралуы бойынша сегізінші орында.Ол 200-ге жуық минерал құрамына кіреді.

  4. MgSO4 *7H2O

  5. Ca –күмістей ақ түсті жеңіл, қатты металл. Оның тығыздығы (1,55 г/см3) сілтілік металдардың тығыздығына жақын.

  6. Магнийдің берік және жеңіл құймаларын авиацияда және машина жасауда жеңіл қолданылады.




Бірінші келген үш оқушы бағаланады.

Оқушыларды бағалау

Мұғалім сабақ құрылымының дұрыстығын және мақсатқа жету барысындағы қиындықтарды анықтап бағалайды.

Топ мүшелері өзара тапсырмаларды орындау барысында көрсеткен білімдерін өзара бағалайды

6.Бағалау парағы

Өзара бағалау

Формативті бағалау


Үйге тапсырма

§6.6,6.7 Магний және кальций.Кальций және магний қосылыстары.Оларды табиғаттағы және техникадағы рөлі







Үй тапсырмасын сұрау: «Химиялық диктант»

1.Мұхит суларында ...% натрий хлориді кездеседі.

2.Мирбилиттің формуласы қандай?

3.Натрий алғаш қандай тәсілмен алынды? Тиісті реакция теңдеуін жазыңыз.

4.Натрий хлориді .... қолданылады.

5.Мына айналымдарды жүзеге асыр:

Na→NaOH→Na2CO3→NaCl→Na

Жаңа сабақты меңгерту

20

12

Кальций

Магний

ІV периодта, ІІ А негізгі топшада орналасқан

ІІІ периодта, ІІ А негізгі топшада орналасқан

Валенттілігі: ІІ тот.дәрежесі: +2

ІІ; +2

1s22s22p63s23p64s2

1s22s22p63s2

Күмістей ақ түсті металл

Күміс түстес ақ түсті металл

«Ойлан тап»

І топ: Натрий гидроксидінің массалық үлесі 10% ,көлемі 20 мл ерітіндісін дайындау үшін (ƿ= 1,109 г/мл) натрий гидроксидтің қандай массасы қажет болатынын есептеңіздер.

1.Натрий гидроксиді ерітіндісінің массасы:

m(ерітінді)=ƿV = ƿ(ерітінді NaOH)*V( ерітінді NaOH) =1,109г/моль *20 мл =22,18≈ 22,2г

2. Берілген ерітіндідегі натрий гидроксидінің массасын есептейміз:

ԝ(NaOH) =m(NaOH) /m(ерітінді)*100%

Бұдан: m(NaOH) =ԝ(NaOH)*m(ерітінді) /100%

m(NaOH) = 10% *22.2/100% = 2.22 г

ІІ топ: Натрий гидроксидінің массалық үлесі 20% ,көлемі 40 мл ерітіндісін дайындау үшін (ƿ =1,109 г/мл) натрий гидроксидінің массасын табыңыз.

1.Натрий гидроксиді ерітіндісінің массасы:

m(ерітінді)=ƿV = ƿ(ерітінді NaOH)*V( ерітінді NaOH) =1,109г/моль *40 мл =44,36≈ 44,4г

2. Берілген ерітіндідегі натрий гидроксидінің массасын есептейміз:

ԝ(NaOH) =m(NaOH) /m(ерітінді)*100%

Бұдан: m(NaOH) =ԝ(NaOH)*m(ерітінді) /100%

m(NaOH) = 20% *44,4/100% = 8,88 г

ІІІ топ: Калий гидроксидінің массалық үлесі 5%, көлемі 25 мл ерітіндісін дайындау үшін (ƿ =1,090 г/мл) калий гидроксидінің массасын есептеңіз.

1.Калий гидроксиді ерітіндісінің массасы:

m(ерітінді)=ƿV = ƿ(ерітінді КOH)*V( ерітінді КOH) =1,090г/моль *25 мл =27,25≈ 27,3г

2. Берілген ерітіндідегі натрий гидроксидінің массасын есептейміз:

ԝ(КOH) =m(КOH) /m(ерітінді)*100%

Бұдан: m(КOH) =ԝ(КOH)*m(ерітінді) /100%

m(КOH) = 5% *27,3/100% = 1,365 г

Тәжірибелік бөлім:

Натрий және калий тұздарының үлгілерімен танысу арқылы кестені толтырады.

6. Зертханалық жұмыс. Натрий мен калийдің маңызды тұздарының үлгілерімен танысу

Атауы

Формуласы, құрамы

Сыртқы түрі

Қолданылуы













Кубизм әдісі.

Оқушылардың алған білімдерін жүйелеу мақсатында кубизм әдісі арқылы сұрақтарға жауап қарастырылады.

1. Калцийдің алынуы ( электролиз әдісі арқылы)

2. Формуланы атаңыз:

CaSO4 *2 H2O (алебастр)

3. Магнийдің табиғатта таралуы ( Магний табиғатта таралуы бойынша сегізінші орында.Ол 200-ге жуық минерал құрамына кіреді.)

4. Ағылшын тұзының (ащы тұз) формуласын атаңыз.( MgSO4 *7H2O)

5. Кальцийдің физикалық қасиеті ( Ca –күмістей ақ түсті жеңіл, қатты металл. Оның тығыздығы (1,55 г/см3) сілтілік металдардың тығыздығына жақын.)



6. Магний құймаларының қолданылуы (Магнийдің берік және жеңіл құймаларын авиацияда және машина жасауда жеңіл қолданылады.)
Каталог: uploads -> doc -> 028f
doc -> Сабақтың тақырыбы Бала Мәншүк ( Мәриям Хакімжанова) Сілтеме
doc -> Ана тілі №2. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық Мақсаты
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
028f -> Сабақтың тақырыбы: «Көшпенділер»
028f -> Сабақтың технологиялық картасы І блок «Мақсаттылық»
028f -> Сабақ Сабақ уақыты: Тарау: yi тарау. Жалпақ құрттар типі (3сағат)


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет