Сабақ: С. Жүнісов «Ақырғы бәйге»



Дата24.05.2017
өлшемі64,45 Kb.
#16809
түріСабақ
Қысқа мерзімді жоспар

Сабақ: С.Жүнісов «Ақырғы бәйге»

Мектеп: 266

Күні: 7/04/17

Мұғалімнің есімі: Жакупова Ақгүл Төлегеновна

Сынып:5-Б


Қатысқандар саны: 26


Қатыспағандар саны: 1

Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)



Сәкен. Жүнісов өмірі, шығармашылығымен танысу.


«Ақырғы бәйге» әңгімесінің мазмұнын түсіну.


Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

  • С. Жүнісов өмірі мен шығармашылығы туралы мағлұмат алады

  • «Ақырғы бәйге» әңгімесінің негізгі мазмұнына түсінеді.

Оқушылардың басым бөлігі:

  • «Ақырғы бәйге» шығармасына тезис-жоспар құрады біледі.

Кейбір оқушылар:

Тілдік мақсат

Оқушылар:

Шығарманы талдай алады.




Негізгі сөздер мен тіркестер:

Бәйге,дода,жарыс,пырақ.

Сыныптағы диалог/жазылым үшін тілдік бірліктер:

Оқыту барысында сараланған жеке оқытуда алынған стратегиялар тиімді болды. Топтық жұмыс барысында әңгімелесудің үш түрі топтық әңгіме, журналистік әңгіме, дебат-диалог жақсы өрбіді. Себебі оқушылар топта «Ақырғы бәйге» шығармасын, ондағы жағымды , жағымсыз кейіпкерлерді бірлесе талқылады.

Талдауға арналған тармақтар:

Ақан сері мен Құлагердің ауыр тағдырының қайғылы кезеңі қалай бейнеленеді?Осы кейіпкерлер арқылы жан дүниеңде қандай өзгеріс байқалды? Не себепті?


Жазылым бойынша ұсыныстар:

Шығарманы композициялық талдау

Алдыңғы оқу

Мұқағали Мақатаев өлеңін жаттау

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар

Басталуы

1мин
5мин


3мин


1мин

1.Ұйымдастыру кезеңі 1 мин


2. Сынып оқушылары «Адасқан әріптер» әдісі арқылы ІІІ топқа топтастыру. Құрастырылған әріптерден үш сөз шығады. Олар: «Бәйге», «дода», «жарыс». Осы сөздер бойынша оқушылар ІІІ топқа топтастырылады.
3.Оқушыларға сұрақтар қойылады:

-Балалар, қандай сөздер шықты?

-Қалай олайсыңдар бүгінгі біздің тақырыбымыз қандай?

-Жарайсыңдар, олай болса, бүгінгі біз С.Жүнісовтың «Ақырғы бәйге» әңгімесінің мазмұнымен танысамыз.

Интербелсенді тақта арқылы С.Жүнісов туралы бейнероликтер көрсету.
Түрткі сұрақтар:

-Балалар, бейнеролик арқылы Сәкен ағамыз туралы не білдік? Жазушының қандай шығармалары бар?Шығарма не себепті Ақырғы бәйге деп аталған?




Қағаз қиындылары

Электронды оқулық 5-сынып


Ортасы

Топтық жұмыс

20 мин

(жеке оқып алу-5мин, жұпта талқылау-5мин, топта талқылау-5мин, баяндамашының-5мин уақыты -3мин)



Бағалауға 2мин

7 мин


Жеке жұмыс

3мин
2мин


(Оқушылар рөлдерге бөлінеді)

І топ Ерейменнің бауырында өткен Сағынайдың асы туралы

ІІ топ Күреңбай ақсақалдың тұлпарды сынауы

ІІІтоп Әңгімедегі Ақан мен Құлагер бейнесі
Әр топтың баяндамашылары қорғайды.

Топтардың өзара бағалауы «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» арқылы жүргізіледі «Болжау стратегиясы»

Оқулықтан «Ақырғы бәйгенің» бірінші бөлімін оқи отырып оқушыларға болжаусұрақтарын қою.

1.Көкшенің дүлділі кім?

 2.Күреңбай ақсақал неге жұртты өзіне қаратты?

3.Жұрт сөз қылған тұлпарға елдің берген бағасы қандай?

4.Құлагерді не себептен пырақ деп атады?

Бағалаудың критерийі

1.Сабаққа белсенді қатысқаны үшін

2.Берілген сұрақтарға дұрыс жауап беруі

3.Топтық жұмыстарда өзінің идеясын айтып отырғаны үшін

Оқушыларға арнайы бағалау бетшелерін беру.  Оқыту үшін бағалау (Формативті)

Ақан серінің әні “Құлагер” әнін оқушыларға тыңдату.

Ж.Елебеков орындаған.


Оқулық 5-сынып

Бағалау парағы

Оқулықпен жұмыс.


Таратпа қағаздар
Интербелсенді тақтаға дайын жауап үлгісі көрсетіледі.


Аяқталуы

3 мин


Рефлексия

Түрлі-түсті стикерлерге сабақтан алған әсерлерін жазу. Не білдім? Не түсіндім?


Үй жұмысы: Шығарманы бөлімдерге бөліп оқу.

Таратпалар

Қосымша ақпарат

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері

АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс

Барлық оқушылар шығарманың мазмұнын білді. Сұрақтарға жауап бере алды. Қабілеті жоғары оқушыларға күрделі тапсырмалар берілді.

Сабақ барысында оқушылар бір-біріне сұрақ қою арқылы ынтымақтастық атмосферасын құрды. Сабаққа кері байланыс орната білді. Бағалау критерийлерін ұтымды пайдаланды.

  • Өнер, тарих,

  • Таныстырылым, инетбелсенді тақта,электронды оқулық

  • Сын тұрғысынан ойлау, жақсы қарым-қатынас. Бірлескен жұмыс. Достық қарым-қатынас орнату. Білім алуға дайын болу.

Рефлексия

Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?



Оқу мақсаты стандартқа сай құрылған . Себебі саралау тапсырмалары арқылы сабақ мақсаттары айқын көрініс таба білді.Оқушылар жазушының шығармасымен толық танысты. Сыныпта ынтымақтастық атмосферасы орнады . Жоспар бойынша сабақ өз деңгейінде өтті . Оқушылар мен топтық, жұптық,жеке жұмыстар жүргізілді.

Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?

1:Оқушылардың топқа бөлініп, жұмыс жасауы


2:Өздері мәтінді оқып, түсіндіре алуы
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (Оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?
1:оқушылар әңгіме бойынша тезис – жоспар құра білді

2:дебат-диалог жақсы өрбіді


Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіру көмектесетін не білдім?

Ілияс Жансүгіровтің Құлагер поэмасымен толық танысу керек екендігін ескердім






Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет