Сабақ Сабақтың тақырыбы: Сусындар. Сабақтың мақсаты



Дата27.12.2016
өлшемі44,82 Kb.
#6072
түріСабақ
Ашық сабақ

Сабақтың тақырыбы: Сусындар.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: азық – түліктер тақырыбы бойынша алған білімдерін пысықтау, алдыңғы сабақтарда меңгерген сөздерді әр түрлі жағдайда қолдана білуге үйрету, мәнерлеп оқу, ойды жүйелеп айту дағдыларын қалыптастыру, қазақ тіліне тән дыбыстардың дұрыс айтылып – жазылуына назар аударту;

Дамытушылық: жаңа сөздермен оқушылардың сөздік қорын молайту, өз беттерімен сөйлем құрауға үйрету, жазбаша тапсырмаларды дұрыс, сауатты орындау дағдыларын, оқушылардың дүниетанымын, ауызекі сөйлеу тілдерін дамыту;

Тәрбиелік: оқушылардың қазақ тілі пәніне деген қызығушылығын арттыру, мәдениеттілікке тәрбиелеу. Нанның қасиеті туралы тәрбиелік мәні зор әңгіме ұйымдастыру.

Сабақтың түрі: оқушылардың білімдерін ойын элементтері арқылы қорыту, жүйелеу сабағы.

Сабақтың әдіс – тәсілдері: сұрақ – жауап, дидактикалық ойындар, диалог, жазбаша, ауызша, жеке, жұптық жұмыстар, суретпен жұмыс

Көрнекілігі: суреттер, тапсырмалар.

Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру кезеңі:

1. Амандасу, түгендеу, сабаққа дайындықтарын тексеру.

2. Тіл дамыту сұрақтары: Айтылым.

- Қазір жылдың қай мезгілі?

- Қазір жылдың қыс мезгілі.

- Қыс айларын ата.

- Қыс айлары: желтоқсан, қаңтар, ақпан.

- Қазір қай ай?

- Қазір қаңтар айы.

- Қыста ауа райы қандай болады?

- Қыста ауа райы суық болады, қар жауады, аяз болады...

- Қыста адамдар қалай киінеді?

- Қыста адамдар жылы киінеді.

3. Суретпен жұмыс: Тақтада қыс тақырыбына плакат ілінген. « Қыс» тақырыбын 1 оқушыға әңгімелету. Тыңдалым. Айтылым.

- Қыста қандай мейрамдар бар?

- Дұрыс. Тәуелсіздік күні мен жаңа жыл мейрамы бар.

- Жаңа жылда адамдар қайда барады, не алады?

- Дұрыс. Дүкенге барады, азық – түлік алады.

II. Үй тапсырмасын тексеру: Тыңдалым. Айтылым.

1. Жаңа сөздер: азық – түліктерге қатысты сөздерді « Мұғалім мен оқушы» ойынын ойнату арқылы тексеру. Яғни, тақтаға мұғалім рөлінде оқушы шығып, оқушылармен диалог жүргізеді:

- Мынау не?

- Мынау - шұжық.

- Мынау нан ба?

- Жоқ, бұл - ірімшік.

- Нан қандай?

- Нан - жұмсақ.

- Кәмпит қандай?

- Кәмпит - тәтті.

2. Мақал - мәтел, тақпақ айту: Айтылым.

- Балалар, ең басты тағам қандай?

- Дұрыс, ең басты тағам – нан.

- Қандай өлең, мақалдар білеміз?

« Ас атасы – нан», « Дастарқанда нан болмаса, Тамақта мән болмас»

,, Нан иісі’’ - тақпақты жатқа айту.

Сергіту сәті: Нанды шашпа,

Аяғыңмен баспа.

Жерде жатса көтеріп,

Торғайларға таста.

- Нанды шашуға бола ма?

- Аяқпен басуға бола ма?

3. «Азық – түлік» дүкенінде – диалог. Тыңдалым. Айтылым.

Екі – үш оқушыдан шығарып, «Дүкенде» ойынын ойнату. Сатушы мен сатып алушы болып рөлдік ойын көрсету.

- Қыз өз кезегін әжеге берді, ол дұрыс істеді ме?

- Ондай оқушыны қалай атаймыз?

- Азық – түліктер біздің организмге қаншалықты қажет болса, біз тағы несіз өмір сүре алмаймыз?

- Дұрыс. Сусыз.

- Суды ішеміз, тамақ пісіреміз, жуынамыз...



III. Жаңа сабақ: Сусындар. Қандай? ( Сабақтың тақырыбы мен мақсатын айту)

1. Жаңа сөздер: Тыңдалым. Айтылым. Жазылым.

Сусындар – Напитки

Шырын – Сок

Жылы – Теплый

Суық – Холодный

Ыстық – Горячий

Тәтті – Сладкий

Жұмсақ – Мягкий

Дәмді – Вкусный

Тоңазытқыш – Холодильник

1. Сөздерді оқу, оқушыларға оқыту

2. Сөздерді буынға бөлу

Су - сын - дар, шы - рын, жы - лы, су - ық, ыс - тық, тәт - ті, жұм - сақ, дәм - ді, то - ңа - зыт - қыш ( қандай?

3. Сөздермен сөз тіркестерін, сөйлемдер құрату

Жылы сүт, суық су, ыстық шай...

Бүгін күн суық. Мен шырын сатып алдым.

2. Мәтінмен жұмыс: Тыңдалым. Оқылым.

Мынау – азық - түлік дүкені. Дүкен кең, таза, жарық. Дүкенде нан, май, қант, шұжық, ірімшік сатылады. Сусындар бөлімінде шырын, су, сүт, айран сатылады. Салқын сусындар тоңазытқышта тұр.

3. Суретпен жұмыс: Сұрақ – жауап:

- Бұл не?

- Бұл - дүкен.

- Бұл қандай дүкен?

- Бұл - азық - түлік дүкені.

- Дүкен қандай?

- Дүкен - үлкен, жарық.

- Дүкенде нелер сатылады?

- Дүкенде азық - түліктер, сусындар сатылады.

- Қандай сусындар сатылады?

Дүкенде су, шырын, айран сатылады.

- Сусындар қайда тұр?

- Сусындар тоңазытқышта тұр.

Сергіту сәті:

Дүкенге біз барамыз,

Қолға сөмке аламыз.

Кәмпит, айран, шырынды

Алып үйге қайтамыз.

4. Тапсырма: Суретте берілгендерді топтап айтыңдар. Айтылым.

5. Дәптермен жұмыс: 137 – бет, 4 – тапсырма. Жазылым.

6. Тірек кесте: Қандай? сұрағына сөздерді атап, тірек кестені толтыру.

7. Сабақты «Пальма» ойынын ойнату арқылы бекіту:

- Мынау не?

- Мынау маймыл.

- Маймыл қайда отыр?

- Маймыл нені жақсы көреді?

- Маймылдың қолында не бар?

- Қолында неше банан бар?

- Маймылға көмектесеміз бе?

Мына банандарда тапсырма жазылған. Сол тапсырмаларды орындасақ, банандарды пальмаға ілеміз.

- Сусындар қайда сатылады?

- Шай қандай болады?

- Сладкий сөзінің аудармасы?

- Жұмсақ сөзінің аудармасы қалай болады?

- Сүттің түсі қандай?

- Кәмпиттің дәмі қандай болады?

8. Үйге тапсырма: жаңа сөздерді жаттау, мәтіннің мазмұнын айту.



Бағалау
Каталог: uploads -> doc -> 0510
doc -> Сабақ тақырыбы: Шерхан Мұртаза «Ай мен Айша» романы Сабақ мақсаты: ҚР «Білім туралы»
doc -> Сабақтың тақырыбы Бала Мәншүк ( Мәриям Хакімжанова) Сілтеме
doc -> Ана тілі №2. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық Мақсаты
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
0510 -> Сабақтың тақырыбы: Буын «Не деу керек?»
0510 -> Сабақтың тақырыбы Сағ сан Оқытуда қолданыла-тын әдіс-тәсілдер


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет