Сабақ№________ Сыныбы__7 «а»_ Күні_26.11.16 ж__
Тақырыбы: Африканың халқы және саяси картасы
Мақсаты:
Білімділік: Оқушыларға Африканың халқы және елдері, ұлттық, діни, тілдік құрамы, басқару жүйелері жөнінде түсіндіру.
Дамытушылық: Өз бетінше ізденіспен шығармашылық тұрғыда жұмыс істеуге дағдыландыру. Өз ойларын еркін де сауатты, нақты жеткізу қабілеттерін арттыру.
Тәрбиелік: Жан-жақтылыққа, ізденімпаздыққа баулу, тыңдай және сөйлей білу мәдениетін арттыру.
Болжамдап отырған нәтиже: Африканың халқы және елдерімен танысқан тұлға.
Сабақтың типі: Жаңа білім беру сабағы
Сабақтың түрі: Ашық сабақ
Сабақтың әдісі: 1. Сұрақ-жауап. 4. Картамен жұмыс
2. Әңгіме-дәріс. 5.сәйкестендіру
3. Кестемен жұмыс.
Сабақтың көрнекілігі: Қосымша деректер, оқулық, кескін карта,интерактивті тақта, карта т.б.
Сабақтың жоспары:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
Сұрақ-жауап. «Кім шапшаң»
Сәйкестендіру кестесі
ІІІ. Үй тапсырмасын қорытындылау
Ойын. « Мен – саған, сен-маған»
Жұмбақ сауалнама.
ІІІ. Жаңа сабақ.
1. Әңгіме-дәріс.
2. Дәптермен жұмыс.
3. Картамен жұмыс.
4. Білім пирамидасы
5. Сандар сөйлейді
Үйге тапсырма.
IV. Жаңа сабақты бекіту.
1. Сұрақ-жауап.
V. Қорытындылау, бағалау.
VІ. Үйге тапсырма беру.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушыларды түгендеу, оқу құралдарын дайындатып, зейіндерін сабаққа аударту.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
1. Сұрақ-жауап «Кім шапшаң?»Өсімдіктер беріледі, атын және қай табиғат зонасында орналасқан
Өсімдіктің суреті
|
Өсімдіктің атауы
|
Табиғат зонасы
|
|
ДУМ ПАЛЬМАСЫ
|
Саванналар мен сирек ормандар
|
|
ОЛЕАНДР
|
Саванналар мен сирек ормандар
|
|
МАНИОК
|
Саванналар мен сирек ормандар
|
3. Сәйкестендіру кестесі
Саванналар мен сирек ормандар Солт. Африканың үлкен
ауданын алып жатыр
Ылғалды экваторлық ормандар Африка жерінің 40% алып
жатыр
Тропиктік шөлдер Жерорта теңізі мен оңт
Африканың
жағалауын алып жатыр
Субтропиктік қатты жапырақты
ормандар Конго қазаншұңқырлары
мен Гвиния шығанағы
жағалауларын алып
жатыр
4. Ойын. « Мен – саған, сен-маған»
Жұмбақ сауалнама.
Африканың 40 пайыз аймағын
Алатын табиғат зонасы.
Өсімдігі мол қалың,
Аңға толы арасы.
Білімі терең оқушы
Тез-ақ табар шамасы. (Саванна)
Арғы тегі жағынан
Адамға жақын келетін.
Мәңгі жасыл орманда
Африкада өмір сүретін.
Аса үлкен маймылды
Кім айтады айбында? (Горилла)
Ең алып құс әлемдегі
Хандар таққан қауырсынын.
Ірі малға теңеу қылған
Қандай шебер менің халқым.
Африканы көп оқыған
Атай алар оның атын. (Түйеқұс)
Сирақтары сырықтай
Мойын деген құрықтай
Шөк десең шөкпейді,
Мойны жерге түспеді. (Керік)
Жылқы тұқымды,
Матрос киімді,
Есек жалды,
Білесің бе мұндай аңды? (Зебра)
Тұмсығы насос, кран да,
Таңғаламын бұл аңға.
Шөпті қорек етеді.
Тиіспейді еш жанға. (Піл)
ІІІ. Жаңа сабақ.
«Ой қозғау»
1. Жер шары халқы қандай негізгі нәсілдерге бөлінеді?
2. Әр нәсілдің сырт пішініндегі айырмашылығы қандай?
3. Климаты ыссы аймақта мекендейтін нәсіл және ол қай материкте өмір сүреді?
1. Әңгіме-дәріс.
Жаңа сабақ әңгіме-дәріс беруден басталады.
2. Кестемен жұмыс.
Кесте арқылы Африканың халқын түсіндіру
Тутси, хими
|
Солтүстік Африка саванналарында мекендейді. Ең бойшаң халық.
|
Пигмейлер
|
Экваторлық ормандарда мекендейді. Бойлары ең аласа халық.
|
Нилоттар
|
Ніл өзенінің жоғары және орта ағысында, шығыстағы көлдер маңында тұрады.
|
Бушмендер мен готтентоттар
|
Калахари шөліне қоныстанған.
|
Эфиоптар
|
Эфиопия таулы қыратын мекендейді.
|
Арабтар, берберлер
|
Солтүстік Африканы мекендейді.
|
Француздар
|
Жерорта теңізі жағалауында тұрады.
|
Африканерлер, ағылшындар
|
Оңтүстік Африкада тұрады. Нидерландыдан көшіп барғандардың ұрпақтары.
|
3. Тірек-сызбамен жұмыс.
Тірек-сызба арқылы Солтүстік Африка елдерін аймақтар бойынша түсіндіру.
Солтүстік Африка елдері
Алжир, Либия, Египет, Марокко, Батыс Сахара, Тунис.
4. Топтастыру.
Топтастыру арқылы Африка халқының тілдік құрамын түсіндіру.
Судан
Ағылшын
Араб
Африка халқының тілдік құрамы.
Француз
Банту
5. Африканың саяси картасын түсіндіру
Достарыңызбен бөлісу: |