Сабақ тақырыбы : Н .Оразалин . Мамыр. Сөйлемдегі сөздердің байланысы.160 – 162 - жаттығу
Сабақ мақсаты . Білімділік . Қазақстан халықтары бірлігі күні туралы түсінік беріп , ұлттар достығының маңызын ұғындыру . Сөйлемдегі сөздердің бір - бірімен байланысын сұрақ қою арқылы табуға үйрету .
Дамыту . Дүниетанымын , көркем жазуын , сөйлем ұғымын дамыту .
Тәрбиелік . Ұқыптылыққа , өзара , ұлтаралық достыққа , құстарға деген құрмет сезімге тәрбиелеу .
Сабақ түрі : аралас .
Сабақ типі :дәстүрлі емес .
Сабақ көрнекілігі : СТОТ педтехнологиясының сызбалары , қараторғай , құлын суреті , тақырыпқа сай таблица ,дәйексөз ,компьютер .
Қолданылған әдіс- тәсілдер : түсіндіру , талдау , сұрақ - жауап , жеке жұмыс , ойын , қорытынды .
Сабақ барысы : I. Ұйымдастыру . Мақсаты : Сабақта жұмыс жүргізу үшін қалыпты жағдайды қамтамасыз ету . 1 .Оқушылардың сабаққа даярлығын тексеру .
Қарашы ,досым ,
Дайын ба оқу құралың ?
Орнында ма ,
Басталды , міне , сабағың .
2 . Психологиялық дайындық . « Көңіл күй » жаттығуы . Жүрек тұсымызды ұстап , бір - бірімізге мейірлене қарайық және жақсы тілек тілейік .
3 . Зейіндерін сабаққа аудару .
II. Өткен сабақты пысықтау . Мақсаты : Балалардың өткен тақырыптар бойынша білімін тексеру .Кемшілікті жоюмен жұмысты жоспарлау . « Ой шақыру » стратегиясы . Дидактикалық ойын « Бәйге ». Цифрға сәйкес карточканы таңдап , сұраққа жауап беру .
– Сөйлем неден құралады ?
- Сөйлемдегі сөздер қалай жазылады ?
- Сөйлем соңына қандай тыныс белгісі қойылады ?
- ? ! белгісі қойылатын сөйлем құрап айт .
« Топтау » стратегиясы . ( Заттың аты , дыбыс) . Тақтада екі оқушы тапсырма орындайды ( Сөйлем жазып ,сөз табына талдау . Заттың қимылы - топтастыру )
III. Жаңа сабаққа әзірлік . Мақсаты : Алдына мақсат қойып , соған жетуге талпынуға баулу .Оқыған материалды есте сақтауға баулу . « Қызығушылықты ояту » стратегиясы . Электронды поштамен хат келді . « Сәлеметсіздер ме ,балалар ! Мен бұл хатты үлкен өтінішпен жолдап отырмын . Маған сендердің көмектерің керек . Сендерге сағынышпен ұшып келемін . Маған деп ұя даярлап қоя аласыңдар ма ? Сәлеммен ҚАРАТОРҒАЙ .»
- Қараторғайға көмектесеміз бе ? Егер сабақ тапсырмаларын дұрыс орындасақ , ұя да дайын болады .Балалар көзімізді жұмып ,өз досымызды , оның жақсы қасиеттерін еске түсірейік . Балалар досымызды ойлап болсақ , көзімізді ашайық . Бір жол әдемі етіп досыңның атын жаза ғой . (Көркем жазу минуты). Бүгінгі сабағымыздың да дәйексөзі «Шын дос - таусылмас қазына ». Достар арасында өте тығыз байланыс болуы керек . Сол сияқты сөйлемдегі сөздер арасында да байланыс болу керек екен ,әйтпесе , сөздер бір - біріне ренжіп , дос болмай қалады екен . Достық ,ынтымақ , бірлік , татулық бір мағынаны білдіреді . Олай болса бүгінгі сабағымыздың мақсаты да былай екен деп сабақ мақсаттарымен таныстыру .
IV. Жаңа сабақ . Мақсаты : материалды еске сақтап ,терең білімнің өмірде пайдасын ұғындыру . «Түртіп алу » стратегиясы . Достар тату ойнайды - сөйлеміндегі сөздердің байланысын табу . Оқулықтағы суретпен жұмыс . Өлеңді мәнерлеп оқу , түсіндіру, екі - үш оқушыға мәнерлеп оқыту .
V. Сабақты меңгергенін тексеру . Мақсаты : Өз бетімен жұмыс жасай білу қабілетін шыңдау . Алған білімін қолдана алуға баулу . « Ой толғау» стратегиясы .162 - жаттығу .
VI. Қорытынды . Рефлексия . Мақсаты : Оқушылардың сабақтан алған әсерлерін айтқызу .Талдауын дамыту . Не меңгердік ? ҚАРАТОРҒАЙҒА көмектесе алдық па ?
VII. Бағалау . Мақсаты : Ерекше көзге түсіп , белсенділік танытқан оқушыларды жекелей атап өту , бағалау .
«Шаңырақ» көпсалалы мектеп – гимназия» коммуналдық мемлекеттік мекеме
Әдебиеттік оқу
М.Зверев. Суықторғай.
Бейнелеу өнері
Түс және символ. Белгі символдары.
Камзинова Ж . М .
Бастауыш сынып мұғалімі
Риддер қаласы 2015 -2016 оқу жылы
Сабақ тақырыбы : М.Зверев . Суықторғай . Белгі символдары .
Сабақ мақсаты : Әңгіме мазмұнымен таныса отырып,түйінді ойды ашуға және белгі символдвры жайлы білетінін пайдаланып мәтіндегі негізгі кейіпкерге символ құрап үйренеді.
Күтілетін нәтиже : Мәнерлеп , түсініп оқиды ; өз ойын жүйелі айта біледі , шығарманы талдай алады ; шығармашылықпен жұмыс істейді ; түйінді ойды айқындай алады ; құстарқа қамқор болады ; әсемдікке дағдыланады .
Сабақ түрі : жаңа сабақ .
Сабақ типі :дәстүрлі емес , кіріктірілген сабақ .
Сабақ көрнекілігі : СТОТ педтехнологиясының сызбалары , оқулық , құстар және символдар суреті, тақырыпқа сай таблица ,үлестірмелер ,компьютер .
Қолданылған әдіс- тәсілдер : түсіндіру , талдау , сұрақ - жауап , жеке, жұптық , топтық жұмыс , ойын , қорытынды .
Сабақ барысы : I.Проблеманы айқындау кезеңі .
I. Ұйымдастыру . Мақсаты : Сабақта жұмыс жүргізу үшін қалыпты жағдайды қамтамасыз ету . 1.Оқушыларды 5 топқа бөліп , отырғызу . (түстерді, жыл және қыстап қалатын құстар суретін таңдау бойынша). Бояулар, құстар , қарлығаш , тоқылдақ , шымшық – топ атаулары .
2 . Психологиялық дайындық . « Көңіл күй » жаттығуы . Арқа тұсымызды түйістіріп , қолымыздан ұстап , бір - бірімізге жылуымызды шашайық .
3 . « Қызығушылықты ояту » стратегиясы . Топтық жұмыс : Топтастыру құрастыр.
Түстер – Бояулар түсінің көңіл күйі. Құстар – құстардың ерекшелігін жаз . Қарлығаш , тоқылдақ , шымшық – қандай құстар екенін жаз .(Рефлексия. Бармақпен бағалау жасату)
II. Жаңа сабаққа әзірлік . Мақсаты : Алдына мақсат қойып , соған жетуге талпынуға баулу .Оқыған материалды есте сақтауға баулу .Проблеманы шешу :Бүгін сабақта нені меңгерем деп ойлайсың?
II.Проблеманы шешу кезеңі.
III. Жаңа сабақ . Мақсаты :жеке, жұппен , топпен жұмыс істеу арқылы мәтінді өз бетімен ұғыну, бірін – бірі оқыту.
Оқулықпен жұмыс . Жеке жұмыс – әңгіме 5 топқа бөлініп беріледі .Әңгімені мәнерлеп , түсініп оқу .
Жұптық жұмыс – «3 қадамды сұхбат» , бір – біріне түсіндіреді, мәнерлеп оқиды, сұраққа жауап алады .
IV. Сабақты меңгергенін тексеру . Мақсаты : Өз бетімен жұмыс жасай білу қабілетін шыңдау . Алған білімін қолдана алуға баулу .
Топтық жұмыс – «Сұрақ – жауапқа құрылған хат» , мәтінді меңгергенін бекіту мақсатында әр топқа сұрақ беріледі.
1 – топ: 1. Мәтінде кім? 2.Қай жерде? 3. Не істеді? 4. Үйге қарай қалай бет алды?
2-топ: 1. Кім? 2. Қай жерде? 3. Не байқады? 4. Ол қандай ой түйді?
3-топ: 1. Қай жерде? 2. Не істеді ? 3. Қолына не ілікті? 4. Не байқады?
4-топ: 1. Кім? 2. Қай жерде? 3. Не істеді? 4. Торғай қандай әрекет істеді?
5-топ: 1. Кім?Не? 2. Қай жерде? 3. Торғай қандай әрекеттер жасады? 4. Оқиға қалай аяқталды? (Рефлексия. Бармақпен бағалау жасату)
III.Проблема шешімін қолдану кезеңі.
V. Қорытынды . Рефлексия . Мақсаты : Оқушылардың сабақтан алған әсерлерін бейнелі түрде жеткізуі .Шығармашылығын дамыту.
Бейнелеу пәнінде өткен түс және символ тақырыбында заттар өздеріне тән түске ие. Соған сәйкес түрлі сезім мен көңіл күйді,құбылысты көрсетуге болатынын білдің.Түстерді пайдаланып символ да құрастыруды үйрендің.Енді сол біліміңді осы мәтінде қолдан.
Топ. Жүрегімнің жылуын арнаймын деген суретті сал.
Топ . Құс ұясын бұзба деген символды сал.
Топ . Құсты атпа деген символды сал.
Топ . Бұл жолда балапанын ерткен құстар жүреді деген символды сал.
Топ . Бейбітшілік белгісін білдіретін құстың суретін сал
Кері байланыс : Мен не үйрендім? Не қызық болды? Не ұнамады? ( Тілек ағашына ілу)
VI. Үйге тапсырма беру. Мақсаты: Өткенді қорыту, тиянақтау,алдыға мақсат алу .
Әңгімеге жоспар құр. Мазмұны бойынша сурет сал. Қысқы табиғат көрінісін тамашала,
VII. Бағалау . Мақсаты : Ерекше көзге түсіп , белсенділік танытқан оқушыларды жекелей атап өту , бағалау .
Достарыңызбен бөлісу: |