Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
Алғашқы функция және интеграл
|
Мектеп: №129 ЖОББМ
|
Күні:11.10
|
Мұғалімнің аты-жөні: Алпысбаева Ж.
|
Сынып: 11 Ә
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ тақырыбы
|
Анықталған интегралдың геометриялық және физикалық есептерді шығаруда қолданылуы
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
11.3.1.8 – берілген сызықтармен шектелген жазық фигураның ауданын есептеу;
11.3.1.9 – айналу денесінің көлемін анықталған интеграл көмегімен есептеу формуласын білу және қолдану;
11.3.2.1. – анықталған интегралды жұмыс пен арақашықтықты есептеуге берілген физикалық есептерді шығару үшін қолдану;
|
Сабақ мақсаттары
|
анықталған интегралды есептеу үшін және қисықсызықты трапецияның ауданын табу үшін Ньютон-Лейбниц формуласын қолдану;
|
Жетістік критерийлері
|
Дағды
|
Жетістік критерийлері
|
Білу, түсіну
|
анықталған интегралды есептеуді, қисықсызықты трапецияның ауданын табу жолдарын біледі
|
Білімін қолдану
|
Формуланы қолданып есептер шығара алады
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар:
- туындыларды табу бойынша қадамдарды сипаттау үшін дұрыс математикалық терминдерді қолданады.
Пәнгетән лексика мен терминология:
дифференциалдау;
интегралдау;
бөліктеп интегралдау;
айнымалы енгізу;
айналу денелерінің көлемі.
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
- Егер мен осы функцияны дифференциалдасам, ..... болады.
- Егер мен оны қайтадан дифференциалдасам, ..... болады.
- Осы функция градиентінің графигін сызу.
- Экстремалдық нүкте маңындағы градиентті сипаттау.
- Стационар нүктенің сипаттамасын табу үшін екінші ретті туындыны пайдалану.
|
Құндылықтарды дарыту
|
Құндылықтарды дарыту жеке жұмыс, жұптық жұмыс арқылы жүзеге асады. Пікірталас, өз ойын қорыту, пікірін көпшілік алдында дәлелдей білу, диалог кезінде өз ойын түсіндірумен қатар басқалардың да пікірін тыңдап, құрметтеу, өзара көмек көрсету сияқты әрекеттер жүргізіледі.
|
Пәнаралық байланыстар
|
физика
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Сабақта алынған кез-келген ақпарат Интернет-ресурстармен және электронды кітаптармен және оқулықтармен расталады
|
Бастапқы білім
|
Алгебралық формулалармен сенімді жұмыс жасау, көпмүшенің түбірлерін табу, бүтін коэффициентті дәреже қасиеттері, көпмүшелер, функция графигінің қасиеттері (монотондық аралықтары, экстремум нүктелері және т.б.) және графиктерді сыза білу.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
5 минут
|
І. Ұйымдастыру:
Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылардың сабақтың оқу мақсаттарымен, жұмыс барысымен таныстыру.
Жетістік критерилерін тұжырымдау үшін оқушыларды талпындыру.
|
|
Сабақтың ортасы
10 минут
10 минут
15 минут
|
Үй тапсырмасын тексеру
Есеп1. Парабола түзу және өсімен шектелген фигураның ауданын табу керек (8-сурет).
Шешу: параболасының өсімен қиылысу нүктелерінің абсциссаларын табамыз. Ол үшін деп ұйғарсақ, онан болып анықталады. (17) формуласы бойынша фигураның ауданы былай есептеледі:
.
Есеп2. Парабола және түзу мен шек-телген фигураның ауданын табу керек.
Шешу: 9-суретте берілген фигура кескінделген. Ол жоғарыдан түзуімен, төменнен парабола пен шектелген. (18) формуласы бойынша берілген фигураның ауданын есептеп табу үшін парабола мен түзудің қиылысу нүктелерінің абсциссала-рын білу керек. Олар теңдеулер жүйесі ; -ті біріктіріп шешкенде табылады. Жүйені шешсек, болып шығады. Демек, (18) формула бойынша
болатынын көреміз.
ІІ. Жұптық жұмыс
№1. Интегралды есептеңіз:
Жауабы: 21
№2. Мына сызықтармен шектелген фигураның ауданын табыңыз.:
y=4x-x , y=5, x=0, x=3.
Жауабы: 6
№3.Мынасызықтарменшектелгенфигураныңауданынтабыңыз: y = x3және y = .
Жауабы: 1 .
№4. Мына сызықтармен шектелген фигураның ауданын табыңыз:
y = x2, y = 2 - x
жауабы: A) 4,5
ТЕСТ ЖҰМЫСЫ
Тарауды бекітуге арналған тест жұмысы
№1. интегралынесептеңіз:
A) 1 B) 1 C) 1 D) 1 E) 1
№2. Мынасызықтарменшектелгенфигураныңауданынтабыңыз
y = , у = 1, х = 4
A) 7 B) 4 C) 1 D) E) 3
№3. Мына сызықтармен шектелген фигураның ордината осінен айналу нәтижесінде шыққан дененің көлемін табыңыз.
А) ; В) ; С) ; D) ; Е) .
№4. сызықтарымен шектелген ауданның осінен айналуынан пайда болған дененің көлемі неге тең?
А) ; В) ; С) ; D) ; Е) .
|
Презентация
Bilimland.kz
|
Сабақтың соңы
5 минут
|
Үй тапсырмасы:
Рефлексия жазу.
Нені білдім?
|
Нені үйрендім?
|
Нені білгім келеді?
|
|
|
|
|
А.Н.Шыныбеков
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
|
|
Көз жаттығулары.
Сергіту сәттері
Қауіпсіздік техникасы ережелерініңтармақтары
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|