Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
9.3А бөлім: Тізбектер
|
Мектеп: №61
|
Күні: 04/12/2019ж
|
Мұғалімнің аты-жөні: Успанов Е
|
Сынып: 9
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ тақырыбы:
|
Арифметикалық және геометриялық прогрецияға есептер шығару
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
9.2.3.3
арифметикалық прогрессияның анықтамасын және сипаттамалық қасиетін біледі, сан тізбектерінің арасынан арифметикалық прогрессияны таниды;
9.2.3.4 арифметикалық прогрессияның n-мүшесінің, алғашқы n мүшелерінің қосындысының формулаларын қорытып шығарады және қолданады;
|
Сабақ мақсаттары
|
берілген тізбектердің ішінен арифметикалық прогрессияны таниды;
тізбектердің ортақ мүшесін табады;
арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысын табады;
|
Бағалау критерийлері
|
Оқушылар:
сандық тізбектердің берілу тәсілдері туралы біледі;
сандық тізбектердің жалпы мүшесінің формуласын пайдалана біледі
сан тізбегінің жалпы мүшесінің формуласын қорытады;
сан тізбегінің мүшелерін табады.
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәндік лексика мен терминология
сандық тізбектер;
тізбектің берілу тәсілдері;
тізбектің алдыңғы мүшесі, тізбектің кейінгі мүшесі;
тізбектің бірінші мүшесі және т.с.с., тізбектің n-мүшесі;
тізбектің n-мүшесінің формуласы;
рекурренттік формула;
арифметикалық прогрессияның айырмасы;
арифметикалық ортасы;
|
Саралау түрі
|
күрделендіру, терендету, деңгейлі тапсырмалар
|
Құндылықтарды дарыту
|
Құрмет құндылығын бір-бірін тындау, түсіну, ой бөлісу арқылы; ынтымақтастық құндылығын жұппен жұмыс, топтық жұмыс арқылы; ал еңбек және шығармашылық құндылығын өздігімен жұмыс жасау, басқалардың жұмысын бағалау арқылы жүзеге асады
|
Пәнаралық байланыстар
|
Сызу, биология
|
АКТ қолданудағдылары
|
Интерактивти тақта
|
Бастапқы білім
|
Сандық тізбектер, дәрежесі бар тізбектер түсініктері. Бүтін көрсеткішті дәрежесі бар тізбектің заңдылығын анықтау және жетіспейтін мүшесін таба білу.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
1. Ұйымдастыру.
а) амандасу , түгендеу (1 мин)
ә) психологиялық ахуал – адамның жақсы қасиеттерін арифметикалық прогрессия қолданып айтуға (3 мин)
б) топқа болу – анықтаманы талдау (геометрия , арифметика, прогрессия) 1 мин
2. Өткенді қайталау:
а) сәйкестендіру (2 мин)
ә) математикалық диктант (5 мин)
|
Слайд 1-2
|
Сабақтың ортасы
|
- Деңгейлік есептер (10 мин)
- Көңілді эстафета. Есептер шығару (Жұптасып деңгейлік тапсырмалар орындау) (5 мин)
- Практикалық есептер . Галерея әдісі. (10 мин)
- Мандайдағы стикер (6 мин)
|
Слайд 3-11
|
Жаңа тақырып
|
Математикалық диктант
2-мүшесінен бастап әрбір мүшесі алдыңғы мүшесіне қандай да бір тұрақты санды қосқанда шығатын сандар тізбегін …. деп атаймыз.
2-мүшесінен бастап есептегендегі кез келген мүшесі алдыңғы мүшесін нөлден өзге қандай да бір тұрақты санға көбейткенде шығатын сандар тізбегін…. деп атайды
Арифметикалық прогрессияның айырымы -қосылатын .... кез келген көршілес екі мүшенің айырымының мәніне тең
Геометриялық прорессияның еселігі – келесі мүшесін алу үшін алдыңғы мүшесіне.....
Жауабы
Арифметикалық прогрессия
Геометрия прогрессия
Тұрақты сан
Көбейтілетін сан
|
Таратым
|
Теориясы
|
«Көңілді эстафета» - өздік жұмыс. Әр оқушыға тапсырмалар жазылған парақ таратылады. Топта қанша оқушы бар сонша тапсырма. Тапсырмалар деңгейі қарапайымнан орташаға дейін.
1
|
Берілгені: (а n ), а1 = – 3, а2 = 4.
Табу керек: а16 – ?
|
Аты-жөні:_________
Жауабы:________
|
2
|
Берілгені: (b n ) , b 12 = – 32, b 13 = – 16.
Табу керек: q – ?
|
Аты-жөні _________
Жауабы:________
|
3
|
Берілгені: (а n ), а21 = – 44, а22 = – 42.
Табу керек: d - ?
|
Аты-жөні _________
Жауабы:________
|
4
|
Берілгені: (b n ) , bп > 0, b2 = 4, b4 = 9.
Табу керек: b3 – ?
|
Аты-жөні _________
Жауабы:________
|
Практикалық есептер – галерея әдісі
а) Кәсіпкер банктен 500 000 теңгені 15٪-дық жылдық өсіммен кредит алды. Кәсіпкер 3 жылдан соң қанша қайтару керек?
Шешуі:
1-ші жылдық өсімі:250 000∙ 15/100=37500тг
2-ші жылдық өсімі:
58500∙ 17/100=9945тг
58500+9945=68445тг
3-ші жылдық өсімі:
287500+43125=330625 тг.
330625∙ 15/100=49593,75 тг.
3 жылда: 250000+37500+43125+49593,75=250000+130218,75=380218тг75тиын
Жауабы: Кәсіпкер 3 жылдан соң 380218тг 75тиын
ә) Салымшы депозитке 50 000 теңге 17% -дық жылдық өсіммен салды. Салымшы 2 жылдан соң қанша ақшасы алады?
Шешуі:
1-ші жылдық өсімі:
500000∙ 15/100=75000тг
2-ші жылдық өсімі:
500000+75000=575000тг
575000∙ 15/100=86250тг.
3-ші жылдық өсімі:
575000+86250=661250 тг.
661250∙ 15/100=99187,5 тг.
3 жылда:
500000+75000+86250+99187,5=500000+260437,5=760437 тг 50тиын
Жауабы: Кәсіпкер 3 жылдан соң 760437 тг 50тиын
б) Кәсіпкер банктен 250 000 теңге 15% -дық жылдық өсіммен кредит алды. Кәсіпкер 3 жылдан соң қанша қайтару керек?
Шешуі: 1-ші жылдық өсімі:
50000∙ 17/100=8500тг
50000+8500=58500тг
2-ші жылдық өсімі:
250000+37500=287500тг
287500∙ 15/100=43125тг.
Жауабы:
Салымшы 2 жылдан соң 68445тг алады
|
|
Сабақтың соңы
1 мин
|
Рефлексия. Блоб ағашы арқылы оқушылар өздерін бағалап, кері байланыс береді.
|
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Топта сұрақтар құрастыуда оқушылар әр деңгейде сұрақтар құрастырады.
Жұппен жұмыста қабілеті жоғары оқушы жұбына көмектеседі (Жұппен жұмыс орындаудың алдында қабілеттерін ескере отырып өзім жұпқа бөлемін).
|
Құрастырылған критерийлер бойынша бірін бірі, өздерін бағалайды. Сонымен қатар жетістік критерийі арқылы бағаланады.
|
Сабақ барысында жағымды психологиялық ахуал туғызу үшін тренинг өткізіледі.
Тапсырмалар жас ерекшеліктеріне сәйкес келеді.
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|