Сабақ түрі
|
Бұл сабақ шетелдік мұғалім Miguel Araujo мырзамен бірлесе өткізілді.
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары
|
Тербеліс көздерінен дыбыстың пайда болу процесін сипаттау;
Сығылу және ортаны сирету процестері тұрғысынан бойлық дыбыс толқындар табиғатын сипаттау;
Дыбыстың толқынды таралуына ортаның қажет екендігін және толқын жылдамдығының әртүрлі ортада әртүрлі екендігін түсіну;
|
|
|
Сабақтың мақсаты
|
Тербеліс көздерінен дыбыстың пайда болу процесін сипаттай алуды үйрету;
Ауадағы дыбыс жылдамдығын анықтап, қажетті есептеулерді жүргізе алуды үйрету;
|
Тілдік мақсаттар
|
English
Kazakh
Russian
sound waves
дыбыс толқындары
звуковые волны
vibrating sources
тербеліс көздері
вибрирующие источники
compression and rarefaction
сығу және сирету
сжатия и разряжения
liquid
сұйық
жидкость
solid
қатты дене
т
ердое тело
pressure wave
толқын қысымы
волновое давление
tuning fork
камертон
камертон
Пәнге қатысты лексика мен терминология: Жылдамдық, қашықтық, жаңғырық, период, кейіннен жаңғырық естілуімен алақан шапалақтау.
Диалог құруға / жазылымға қажетті сөздер топтамасы тіркестері:
… болғанша … реттеңіз;
…………өлшеңіз;
Қашықтық және … кейін;
Алынған деректерді кестеге енгізіңіз;
……….кестесін құрыңыз.
|
Алдыңғы білім
|
Электромагниттік толқындар
|
Сабақ қезеңдері
|
Сабақта орындалуы тиіс іс-әрекеттер
|
Оқыту ресурстары
|
Сабақтың басы
3 мин
|
Амандасу. Сынып ішіндегі тазалық пен оқушылардың сабаққа қатысуын қадағалау.
Жаңа сабақтың тақырыбын ашу үшін шағын көрініс көрсетіледі. Ол үшін арнайы қолдан жасалынған телефон арқылы екінші мұғалімге қоңырау шалынады.
Samat: Miguel! Where are you? I’m waiting for you. We have lesson today.
Miguel: Samat, I am sorry, I forgot! I will go now. Мұғалім келгенге дейін оқушыларға сұрақ қойылады.
Осындай телефонды қолданып бір-бірімізбен байланысу мүмкін бе?
Мигель сырттан қолына домбыраны алып кіреді. Why did you bring the dombra?
How to produce sound from dombra?
Сонымен, бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай болмақ?
|
Жіппен байланысқан телефон, домбыра.
|
4-5 мин
|
Сабақтың тақырыбы ашылғаннан соң оқу мақсаттары айтылады және қазақша-орысша-ағылшынша сөздік беріледі. Оқушылар мұғаліммен бірге сөздерді қайталайды.
|
Презентация,
Сөздік.
|
6-18 мин
|
Оқушылар топқа бөліну арқылы шағын мәтіндерді оқып, талқылайды.
1-топ. Дыбыс және дыбысты есту үшін қажетті шарттар.
Тәжірибе. Дыбыс туындауының себепкері.
2-топ. Сығылу және ортаны сирету процестері тұрғысынан бойлық дыбыс толқындар табиғатын сипаттау.
Тәжірибе. Дыбыстың сұйықта таралуы.
3-топ. Дыбыстың әр түрлі ортада таралуы. Тәжірибе. Дыбыстың қатты денеде таралуы.
Әр топ постер дайындайды және қорғайды.
|
Қосымша 1
Камертон.
Суы бар ыдыс, қоңырау.
|
19-21 мин
|
How does the pressure change as the sound wave travels? What happens when the particles are close to each other and what happen when they are far apart? (Дыбыс туралы видео көрсетіледі)
| |