Сабақ тақырыбы Құқықтың негізгі белгілері мен функциясы



бет1/220
Дата11.05.2022
өлшемі6,23 Mb.
#142695
түріСабақ
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   220
Байланысты:
10 сынып Құқық негіздері ҚМЖ 10 сынып ҚГБ
дизайн 5 сынып, кожа, семинар 19, ЛЕКЦИЯ 1-2 Философия, Саясаттану. Дәріс 1., 1601985361

Құқық негіздері
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
Мемлекет және құқық

Мектеп: №68 «Жібек жолы» ЖОМ

Күні: 10.09.2019ж-10 «А» сынып

Мұғалімнің аты-жөні: Өтегенова С

Сынып: 10 «Ә»- 11.09.2019ж

Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Құқықтың негізгі белгілері мен функциясы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

10.1.1.1 құқық белгілерін қорытындылай отырып, ұғымын түсіндіру



Сабақ мақсаттары

Құқықтың мәні, белгілері және функциялары туралы түсініктерді қалыптастыру

Жетістік критерийлері

Қолдану
Құқық түсінігін түсіндіреді, құқық белгілерін біріктіреді
Сыни ойлау
Құқық мәнін куәландыратын дәлелдер келтіреді.

Тілдік мақсаттар



Оқушылар біледі:
Құқықтық салаларды және құқықтың негізгі белгілерін жіктеу (оқу және сөйлеу дағдылары).
Пәндік лексика және терминология
Құқық
Мемлекет
Құқықтық жүйе
Құқық саласы
Диалог / хат үшін пайдалы сөз тіркестерінің сериясы
Құқық бұл ...
Менің ойымша ...

Құндылықтарды дарыту

  • Топтық жұмысты орындау кезінде бір-біріне сыйластық көрсету;

  • Мәселелерді талқылау кезіндегі ашықтық;

  • Өмір бойы оқу.

Пәнаралық байланыстар

Қазақстан тарихымен пәнаралық интеграция

АКТ қолдану дағдылары

Берілген Интернет ресурстармен қажетті ақпаратты іздеу және өңдеу дағдылары, презентацияны және электрондық ақпаратты қолдана білу.

Бастапқы білім



Күнделікті өмірде алған дағдыларын пайдаланылады, сондай-ақ БАҚ-тан алынған ақпаратты және 9 сынып үшін негізгі мектеп бойынша алған білімдерін қолданады.
Қазақстандағы қазіргі кездегі құқықтық және саяси-әлеуметтік оқиғалардан хабардар болуы керек. Алдыңғы тақырыптардағы негізгі ұғымдарды біледі



Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет



Ресурстар

Сабақтың басы

Коллабораторлық ортаны құру. Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен танысу.

Тақта, суреттер
http://kiwi.kz/watch/1m1g6ugv7rsj/
Ата заңымыздың құрылымы мен тарихы.
Жұмағали А, Қыдырқожаева Н, Жайлин Ғ. Құқық негіздері. Оқулық. - Алматы: «Мектеп».
Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің ақпараттық-құқықтық жүйесі.

Сабақтың ортасы



Қазіргі заманның адамнына құқық өмірінде қажет. Егер заңдардар болмаса, әркім ойына келген әрекет жасайтын болады. Құқық әрдайым болған жоқ. Алғашқы қауымдық қоғамда өмір негізінен әдет-ғұрып арқылы реттелді. Қоғамның таптарға бөлінуіне және мемлекеттің пайда болуына байланысты әдет-гұрыптар өмірдің талаптарына сәйкес келмейтін болды. Әрине, құқық бір күнде емес, біртіндеп пайда болды. Ол мемлекетпен тығыз байланысты. Құқық ұғымы неғұрлым күрделі және бір мағыналы емес ұғымдар топтарына жатады.
"Құқық" ұғымына сәйкес біз оның белгілері мен функцияларын анықтаймыз.
Сипаты Функциясы
Белгісі қызмет бағыты
(ТЖ) Тақтада тәртіпсіздікте құқықтың белгілері мен функциялары жазылған немесе парақшаларда жазылып ілініп тұрады, оқушылар топтарда оларды реттейді.
Тақтадағы тізім:
1. Нормативтік сипаты.
2. Қоғамдық қатынастардың реттеушісі болып табылады.
3. Орындау міндеттілігі.
4. Бірнеше рет қолдану.
5. Қоғам мен мемлекетке әсер етеді.
6. Қоғамда қалыптасқан экономикалық, қоғамдық және басқа да қатынастарды бекітеді.
3.Құқық «торы», оның "кірпіші" болып құқық нормасы табылады.
Құқық нормасы - мемлекет қорғайтын міндетті мінез-құлық ережесі.

ҚҰҚЫҚ НОРМАЛАРЫНЫҢ ҚҰРЫЛЫМЫ

Гипотеза (болжау)

диспозиция

санкция










Топтарға тапсырма: құқық нормаларының мысалдарын келтіріңіз.

Құқық саласы

норма

Азаматтық құқық




Еңбек құқығы




Отбасы құқығы




Қылымыстық құқық




Тапсырманы орындауға дескрипторлар:
1. Гипотезаны бөліп шығару. Кімге жолданған немесе жағдайлар.
2. Мінез-құлық ережесі.
3. Мемлекеттік мәжбүрлеу шаралары.
Барлық топтар қалған топтардың мысалдарымен танысып, оларды жалпысыныптың қарауына шығарады және қорытынды жасайды.
Заңдар әдет-ғұрыптан пайда болады деген пікір бар. Әдет-ғұрыптар туындаған заңдардың мысалдарын келтіреді.

http://adilet.zan.kz
Қазақстан Республикасы Президентінің ресми сайты.
http://www.akorda.kz/

Әбсаттаров Р., Құқықтық мемлекеттің негізгі принциптері қандай? / Р. Әбсаттаров//Ақиқат.- 2004.- N12.-30-36б.


А. Ибраева, Г. Әлібаева, Қ. Айтхожин. «Құқықтану».–Алматы: Мектеп, 2006 жыл .
Е. Қуандықов, Ш. Маликова, С. Есетова. «Құқықтану». – Алматы: Дәуір, 2007 жыл.

Жоламан Қ.Д. «Мемлекет және құқық теориясы». – Алматы: Нұр-пресс, 2007.





Сабақтың соңы
5 мин

Рефлексия: " Үлкен саусақ» әдісі
- нені білдім, нені үйрендім
- нені толық түсінбедім
- немен жұмысты жалғастыру қажет




Саралау
Сабақта визуалдар мен аудиалдар үшін жеткілікті материалдар дайындалған. Тапсырманы оқушылардың өздеріне дауыстап оқыту және тақтада презентация ретінде көрсету қамтамасыз етілген. Топтық жұмыста қабілетті оқушылар басқа оқушыларға кейбір терминдер мен ұғымдарды түсіндіру, жағдаяттарды талдау жұмыстарын жүргізеді.

Бағалау
Жетістік критерийі бойынша өзара бағалау және өзін-өзі бағалау.
Сабақ барысында басымдық берілетін ең маңызды критерий – ғылыми тілді пайдалану

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
Компьютермен және басқа да техника түрлерімен жұмыс жасау ережелері

Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?




Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:


2:


Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:


2:


Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

Тексерген:




Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   220




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет