Сабақ тақырыбы Көлбеу жазықтықтың ПӘК-ін анықтау. Зертханалық жұмыс. Жеке кәсіби даму мақсаты



Дата05.04.2022
өлшемі25,82 Kb.
#138039
түріСабақ
Байланысты:
1 fizika -7syn jenergija kolbeu-zhazyqtyqtyn-pak-i -qysqa-merzimdi-sabaq-zhospary (1)


Сабақ жоспары Физика пәні

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:


Күні:
Сынып: 7

Мектеп:
Мұғалімнің аты –жөні:
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны: -

Сабақ тақырыбы

Көлбеу жазықтықтың ПӘК-ін анықтау. Зертханалық жұмыс.

Жеке кәсіби даму мақсаты




Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.2.3.8 Көлбеу жазықтықтың пайдалы әсер коэффициентін тәжірибеде және есептер шығару барысынды анықтау;

Сабақ мақсаттары

- оқушылардың жүйедегі толық жұмыс пен пайдалы жұмысқа талдау жасау дағдыларын қалыптастыру;
- жүйенің ПӘК-інің физикалық мағынасын білу және түсіну;
- есептер шығаруда ПӘК-тің формуласын қолдану.

Бағалау критерийлері

Білу және түсіну

ПӘК-тің физикалық мағынасын білсе және түсінсе

Талдау

Жүйенің толық жұмысы мен пайдалы жұмысын ажыратып, талдау жүргізсе

Қолдану

Есептер шығаруда ПӘК-тің формуласын қолданса

Математикалық сауаттылық

Есептеулер жүргізгенде нәтижелерді дұрыс өңдесе




Тілдік мақсаттар

Оқушылар өздерінің түсініктерін көрсететін жаңа сөздерді пайдаланулары керек.
Арнайы пәндік лексика және терминология:
Толық жұмыс, пайдалы жұмыс, құрылғының пайдалы әсер коэффициенті (ПӘК)

Қазақ тілінде

Орыс тілінде

Ағылшын тілінде

Жылдамдық

Скорость

Speed – тек сан мәні, velocity – бағыты да бар

Үдеу

Ускорение

Acceleration

Жай механизмдер

Простые механизмы

Simple mechanisms

Көлбеу жазықтық

Наклонная плоскость

Ramp, inclined plane

Көлбеу жазықтықта сырғанаған дененің үдеуі

Ускорение тела, движущегося на наклонной плоскости

The acceleration of a body moving on an inclined plane

Ұтыс

Выигрыш

Gain

Сына

Клин

Wedge

Иіндік

Плечо

Arm

Бұранда

Ворот

Winch

Тірек

Опора

Support

Диалогқа/жазуға қажетті сөз тіркестері:
- пайдалы жұмыстың толық жұмысқа қатынасы….
- пайдалы әсер коэффициенті скаляр шама.

Құндылықтарды дарыту




Пән аралық байланыстар

Математика. Теңдеулермен жұмыс.

АКТ қолдану дағдылары

Интерактивті тақта.

Бастапқы білім




Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет



Ресурс

Сабақтың бірінші бөлімі
40 мин

  1. Ұйымдастыру. Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Сабаққа қатыспағандарды тіркеу.

2 мин

  1. Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен танысу.

(презентация көмегімен) Мұғалімнің АКТ қолдануы.
3 мин

  1. Үй жұмысын тексеру:

Үйге берілген есептерге тексеру жүргізу.
Бағалау (мұғалім комментарийі, кері байланыс)
5 мин
Жаңа білімдер мен дағдыларды қолдану.
Активити (сағат әдісі)
Оқушылардың оқылым дағдысын қалыптастыру мақсатында оқушыларға жаңа тақырыптың теориялық материалдары таратылады. Оқушылар теориялық материалдармен танысып, тақырып мазмұнына сәйкес сыныптастарына арналған сұрақтар құрастырады. Әрбір сыныптасымен кездесу ұйымдастырып, өзінің сұрағына жауап алады және сыныптасының қойған сұрағына жауап береді.
Іс-әрекет түрі (жеке)
Бағалау (мұғалімнің комментарийлері, бірін-бірі бағалау)
Бағалау критерийлері

Білу және түсіну

ПӘК-тің физикалық мағынасын білсе және түсінсе

Талдау

Жүйенің толық жұмысы мен пайдалы жұмысын ажыратып, талдау жүргізсе

Қолдану

Есептер шығаруда ПӘК-тің формуласын қолданса

Математикалық сауаттылық

Есептеулер жүргізгенде нәтижелерді дұрыс өңдесе

Дифференциация (сыныптастарының қабілетін болжай отырып, деңгейіне бағытталған сұрақтар қояды)
25 мин
Бағалау және кері байланыс
Тапсырма соңында мұғалім оқушыларды кезекпен атап, сыныптастарының қанша сұрақтарына жауап бергендігін тексереді. Жауабы табылмаған сұрақтарға кері байланыс береді.
3 мин


Сабақты қорытындылау.
Жетістік кестесіндегі оқушылардың көрсеткіштерінің нәтижесін шығару.
2 мин

Презентация


Жұмыс парағы


Сабақтың екінші бөлімі
35 мин



Жаңа білімдер мен дағдыларды қолдану.
Активити (есептер шығару, есептерге талдау жүргізу)
Тақырыпқа байланысты есептер шығарылады.
Іс-әрекет түрі (Жұптық)
Бағалау (жауап кілтімен өзін-өзі бағалау, мұғалімнің комментарийлері)
Бағалау критерийлері

Білу және түсіну

ПӘК-тің физикалық мағынасын білсе және түсінсе

Талдау

Жүйенің толық жұмысы мен пайдалы жұмысын ажыратып, талдау жүргізсе

Қолдану

Есептер шығаруда ПӘК-тің формуласын қолданса

Математикалық сауаттылық

Есептеулер жүргізгенде нәтижелерді дұрыс өңдесе

Дифференциация (тапсырманы тез аяқтаған оқушылар сыныптастарына қолдау көрсетеді)
15 мин


Жаңа білімдер мен дағдыларды қолдану.
Активити (Зертханалық жұмыс)
Іс-әрекет түрлері (Жұппен)
Бағалау (бір-бірін бағалау, мұғалім комментарийі, кері байланыс)
Бағалау критерийлері
-тапсырманы жылдам бітіру мадақталады;
- тапсырманы ерте аяқтаған оқушылар өзге топтың жұмыстарына тексеру жүргізеді;
- көлбеу жазықтықтың ПӘК-ін дұрыс анықтайды;
- жұмыстың орындалу барысын дұрыс жоспарлайды;
- жұмыстың нәтижелеріне дұрыс талдау жасайды;
- нәтижелерге талдау жасағанда ПӘК-тің формуласын қолданады.
Дифференциация (тапсырманы тез аяқтаған оқушылар сыныптастарына қолдау көрсетеді)

15 мин



Сабақты қорытындылау.
Мұғалім сұрақ-жауап арқылы сабақта өткен материалдарға қайталау жасайды. Оқушылардың нәтижелері қорытындыланып, қорытынды бағаланады.
5 мин

Презентация

Презентация


Қажетті құрал-жабдықтар

Таратпа материалдар





Сабақ соңы
5 мин

Рефлексия. БББ әдісі
Үй жұмысы: таратпа материал

Стикерлер
Қосымша

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Барлығы
Көлбеу жазықтықтың пайдалы әсер коэффициентін анықтауды біледі


Көпшілігі
Жүйедегі толық жұмыс пен пайдалы жұмысқа талдау жасауға дағдыланады


Кейбіреуі
Жәй механизмнің басқа түрлеріне пайдалы әсер коэффициентін анықтауға мысалдар келтіреді

Сағат әдісі арқылы оқушылардың дайындаған сұрақтары арқылы мұғалім оқушының білу және түсіну деңгейлерін бағалайды, ал оқушылар әдістің екінші бөлімінде бірін-бірі бағалау ұйымдастырады. Мұғалім оқушылардың бағалауы бойынша кері байланыс береді.
Жұптық жұмыс оқушылардың нәтижелерін талдау арқылы бағалау критерийлеріне сәйкес бағаланады.

СанПиН нормаларына сәйкес интербелсенді тақтаны бір күн көлемінде пайдалану ұзақтығы 30 минуттан аспау керектігін ескеріп, бір сабақта 10 минуттан артық қолданылмайды. Оқушылардың көру қабілетіне кері әсер етпеу мақсатында интербелсенді тақта және электронды бағдарламаларды қолданылу ұзақтығы ескеріледі.

Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?


Жеткізбесе, неліктен?


Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?


Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?


Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?






Жалпы баға


Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:


Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?
1:


Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?




Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет