САБАҚ ЖОСПАРЫ
Пәні: Қазақ тілі Сыныбы: 9 «б» Мерзімі: 18 наурыз
Сабақ тақырыбы: «Семей полигоны»
Сабақ мақсаты: Экологиялық апаттарға тоқтала отырып, «Семей полигоны» туралы мәліметті жан-жақты түсініп, біліп, тақырып бойынша кластер арқылы мәтін құрастырып, табиғатты қорғауға үйрену
Сабақ міндеттері: 1. Оқушыларды экологиялық апаттар туралы ақпарат жинай білуге машықтандырып, «Семей полигоны» туралы мәліметті жан-жақты біліп, табиғатты қорғау туралы мәлімет алып түсінгенін әңгімелеп беруіне жағдай жасау
2.Түрлі тапсырмалар орындау арқылы білімдерін жетілдіру
Күтілетін нәтиже: 1.Қарапайым сөйлемдер арқылы экологиялық апат түрлерін сипаттай алады.
2. Семей полигоны туралы өз ойларын айтып, сұрақтарға жауап бере алады
3. Сөздікпен жұмыс жасап, еске сақтап, сөздік қорын молайтады
4. Оқушылар тірек сөздерді пайдалана отырып, «Семей полигоны» тақырыбына кластер, 5-6 сөйлемнен тұратын мәтін құрастырып шыға алады
5. Оқушылар мәтінді оқып шығып, өздерінің құрастырған мәтіндерімен салыстырып өзгешеліктерін айтып шығады.
6. Оқушылар құрастырған мәтіндерінің ішінен салалас, сабақтас құрмалас сөйлемдерді ажыратып, дәптерге жаза алады
7. Оқушылар «Семей полигоны» туралы кезектесіп сұрақ қойып, жауап бере алады.
Көрнекі, техникалық құралдар: Интер.тақта, бейнебаян, бағалау парақшалары, слайд-презентация, әдістемелік құрал, дидактикалық материалдар, сөздік, смайликтер, маркерлер мен плакаттар, суреттер
Сабақ барысы
Уақыты
|
Сабақ кезеңдері.
Жұмыс түрлерінің мазмұны
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
2мин
|
Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу
|
Мұғалім «Көңіл-күйді анықтау» тренингінің негізінде сабақ басында оқушыларға А4 парағы мен маркерлер таратады.
|
Оқушылар параққа маркермен өзінің көңіл-күйін сипаттайтын сурет (смайлик) (күліп немесе езу тартып тұрған, қабағы түюлі, бейтарап, т.б.) салады.
|
1 мин
|
Топқа бөлу кезеңі
|
Мұғалім оқушыларды топпен жұмыс жасауға дайындайды(пазлдарды құрастыру арқылы)
Спикер, секундомер (топбасшы, уақыт қадағалаушы) тағайындау
|
Оқушылар пазлдарды құрастыру арқылы топпен жұмыс жасауға дайындалады, топ ішінен топбасшы, уақыт қадағалаушы тағайындайды
|
2 мин
|
Бағалау парағы
|
Мұғалім оқушыларға бағалау парағын таратады
|
Оқушылар бағалау парағын толтырады
|
5 мин
|
Өткен сабақты тексеру
|
Өткен сабақтың тапсырмасын тексереді. Кемшіліктерін анықтайды,түзетеді, бағалайды
|
«Хабар»- агенттік телеарнасы туралы мен не білдім? (Оқушылар бейнебаян көрсету арқылы үй тапсырмасын айтып өтеді)
|
5 мин
|
I.Қызығушылықты ояту
|
Оқушыларға интерактивті тақтадан тақырыпқа қатысты дайындаған слайдтарын көрсетеді, сұрақтар қояды: – Балалар, сендер экологиялық апат дегеннің не екенін біле- сіңдер ме? Семей полигоны туралы қандай ақпарат бере аласыңдар?
|
Оқушылар бейнебаян, слайдтарды көреді, экологиялық апат, Семей полигоны туралы айтып, сұрақтарға жауап береді.
|
15 мин
|
II. Мағынаны тану
|
1.Сөздікпен жұмыс
Мұғалім интерактивті тақтадан тақырыпқа қатысты жаңа сөздермен таныстырады, аудармасын айтады. Оларды оқиды, оқушыларға қайталатады
2. Топтық жұмыс. «Болжау» стратегиясы- ның негізінде «Семей полигоны» деген мәтін құрғызады.
1-топ.
2-топ.
Тірек сөздерді, жаңа сөздерді пайдалана отырып, «Семей полигоны» тақырыбына кластер, 5-6 сөйлемнен тұратын мәтін құрастыру
3. Мәтінмен жұмыс.
А) Тыңдалым. Оқылым.
Салыстыру.
Оқушылар оқулықта берілген 4-тапсырмадағы мәтінді оқып шығады
4. Дәптермен жұмыс
Құрастырған мәтіндерінің ішінен салалас, сабақтас құрмалас сөйлемдерді дәптерге жазғызу
|
Тыңдалым.Оқылым. Жаңа сөздерді тыңдайды, қайталайды, мұғаліммен бірге оқиды
Айтылым. Дұрыс айтылуымен ауызша жаттығу жүргізеді
Оқушылар жаңа сөздерді көзбен көру арқылы еске сақтайды
Жазылым. Оқушылар тірек сөздерді, тақырыптағы жаңа сөздерді пайдалана отырып, тақырып бойынша суреттерді таңдап «Семей полигоны» тақырыбына кластер 5-6 сөйлемнен тұратын мәтін құрастырып шығады
Топ мүшелері өз жұмыстарын қорғап шығады
Тыңдалым. Оқылым. Оқушылар мәтінді оқып шығып, өздерінің құрастырған мәтіндерімен салыстырып өзгешеліктерін айтып шығады.
Жазылым. Оқушылар құрастырған мәтіндерінің ішінен салалас, сабақтас құрмалас сөйлемдерді дәптерге жазып шығады
|
5 мин
|
III. Бекіту
|
Топ жарыс. «Ара ұясы» техникасын пайдаланып, «Семей полигоны» туралы оқушыларға екі сұрақтан дайындауларын сұрайды.
|
Оқушылар «Семей полигоны» туралы кезектесіп сұрақ қояды, сұраққа басқа топ мүшелері жауап береді.
|
2 мин
|
IV.Бағалау
|
Формативті бағалау. Мұғалім оқушылардың бағалауы бойынша өз ойын айтып, қорытынды бағаны өзі қояды.
|
Топбасшы бағалап шығады
|
1 мин
|
V.Үй тапсырмасы
|
Оқулықтағы 7-тапсырманы орындау, сөздік жаттау
|
Балалар күнделікке үй тапсырмасын жазып алады
|
2 мин
|
VI. Рефлексия
|
« Мәуе ағашы»
|
Оқушылар «Мәуе
ағашына» сабақтан алған әсерін стикерлерге жазып, оқып, іліп көрсетеді.
|
Достарыңызбен бөлісу: |