Қысқа мерзімді жоспар
29 – сабақ
Тақырыбы: Сөйлем туралы өткенді қайталау
Сыныбы: 3 «А»
Күні: 20.10.2015 ж
Мақсаты: -Сөйлем және оның түрлері, сөз тіркестері туралы алған білімдерін қайталау;
-шығармашылық қабілеттерін дамыту;
-ауызша диологтық сөйлеу дағдысын жетілдіру
Күтілетін нәтиже: - Сөйлем және оның түрлерін ажырата алады;
-шығармашылық қабілеттерін дамытады;
-ойын еркін жеткізе алады;
Қолданылған модульдер: «Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер», «сыни тұрғыдан ойлауға үйрету», «оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау», «оқушыларды жас ерекшеліктеріне сәйкес білім беру және оқыту», «оқыту мен оқуда ақпараттық – коммуникациялық техникаларды қолдану», талантты және дарынды балаларды оқыту», оқытуды басқару және көшбасшылық».
Әдіс-тәсілдер: «Ха» әдісі, «Қожанасырдың қоржыны», Топқа біріктіру, «Миға шабуыл», «Автобустық аялдама», «Сергіту сәті», 5 мин эссе, «Фишбоун» әдісі, рефлексия «Қосу, алу, қызықты»
Сабақ кезеңдері/ уақыты
|
Жоспар мазмұны
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушылардың іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Негізгі дереккөздер
|
Кіріспе
3мин
2 мин
|
«Ха» әдісі
Мақсаты: Тұлғааралық байланыс орнату
«Қожанасырдың қоржыны»
Мақсаты: үй тапсырмасын тексеру.
Топқа біріктіру:
Қарлы кесектер
«Алтын ереже»
|
«Ха» әдісін қолдану арқылы бойдағы кедергілерді шығару.
Оқушылардың сабаққа қызығушылықпен қатысуына ықпал ету мақсатында қарлы кесек тарата отырып, сұрақтар қойылады, парақшада жазылған сұрақтар арқылы мәтінді қайталап, еске түсіреді
-Мәтін дегеніміз не?
-Мәтіннің түрлерін атап бер.
-Сипаттау мәтініне мысал келтір
-Пайымдау мәтініне мысал келтір т.б.
Қағаз түсіне қарай топқа бөлу.Топ ережесін сақтап отыруларын ескерту
Оқушылардың топқа бөлінуін қадағалау
Топ басшысын сайлау
Рөлдерге бөлу
|
Оқушылар бойындағы кедергілерді шығарады
Оқушылар сұрақтарға жауап береді
Оқушылар қар кесектерін таңдап әрқайсысы өз орындарына отырады
Топ ережесін естеріне түсіреді:
-Бірлескен жұмыс
-Белсенділік
-Уақыт тиімділігі
-Тәртіп
-Жауапкершілік
-Бір-бірінің пікірін тыңдау
-Нәтижелі жұмыс
Әр топ өздерінің топ басшыларын сайлайды
|
Қалыптастырушы бағалау:
Ауызша мадақтау
«Өте жақсы!»
«Тамаша!»
«Тамаша!»
«Өте жақсы!»
«Тамаша!»
«Жарайсыңдар!»
|
Қоржын
Қарлы кесектер
«Алтын ереже»
Бағалау парақшалары
|
Тұсаукесер
3 мин
|
«Миға шабуыл»
Буыннан сөз құра
Мақсаты: ішкі уәжді ояту, ынталандыру
|
Берлген «жаң,-быр, жа,-пы,-рақ,би,-дай, құс,-тар» буыны арқылы сөз құрату.
-Күзде қандай өзгерістер болады?
Түрткі сұрақтар қою.
-Біз буындардан не құрадық?
-Сөзден не құрадық?
-Мәтін мен сөйлемнің қандай айырмашылығы бар?
-Сөйлем дегеніміз не?
- Мағынасына қарай сөйлемнің түрлерін ата?- Сабақтың мақсатымен танысады.
|
1-топ: Құстар
2-топ: Жапырақ
3-топ: Жаңбыр
4-топ: Бидай туралы сөйлем құрастырады;
Өз ойларын,білетіндерін ортаға салады
|
Ауызша мадақтау
«Өте жақсы!»
«Тамаша!»
Жұлдызша
|
Интербелсенді тақта
|
Негізгі бөлім
20 мин
3 мин
5 мин
|
«Автобустық аялдама»
Мақсаты: Тақырыпты меңгерту, игерту
«Сергіту сәті» - Көңілді күн
5 мин эссе
«Фишбоун» әдісі
Мақсаты: тақырыпты пысықтау
|
1-аялдама: 1-жаттығу
Қайсысы сөйлем? Неліктен?
2-аялдама: 2-жаттығу
Сөйлемде сөздер бір-бірімен қалай байланысады? Осы сөздерден сөйлем құрап жаз.
3-аялдама: 5-жаттығу
Өлеңді оқы. Нүкте не үшін керек?
4-аялдама: 3-жаттығу
Ертегіні оқы.Неше сөйлем бар екенін анықта.
Музыка ырғағымен жаттығуды қайталайды.
Сурет бойынша эссе жазу
Балық сүйегіне сөйлем туралы алған білімдерін пысықтап, қорытынды жасайды.
|
Оқушылар топпен аялдамадағы тапсырмаларды орындайды.
1-аялдама:
1.Білім, кітап, бұлақ.
2.Кітап-білім бұлағы.
2-аялдама:
1.Кітап,оқы,көп.
2.Сендер,білім,кітап,
көмектеседі,болу.
3-аялдама:
Нүкте туралы өлеңді оқиды,сұраққа жауап береді.
4-аялдама:
«Арыстан мен түлкі» ертегісіне көрініс
Музыка ырғағымен билейді
Эссе жазып, бір-бірін жапон әдісі бойынша бағалайды.
Топпен кластер құрастырады
|
«Жарайсыңдар!»
«Тамаша!»
Жұлдызша
«Супер!»
«Өте жақсы!»
«Тамаша!»
«Жапондық бағалау»
Смайлик
|
Аялдама суреттері
Сигналдық белгілер
Оқулық
Интербелсенді тақта
дәптер
Флипчарт,
Маркерлер
|
Қорытынды
|
Рефлексия «Қосу, алу, қызықты»
Мақсаты: игерген білімге кері байланыс орнату
|
Оқушыларға игерген білімге кері байланыс жасату.
|
Қағазға стикерлер жабыстырады
|
«Жақсы!»
|
Флипчарт Стикерлер
|
|
Үйге тапсырма:
3,7-жаттығу, 59-бет
Бағалау:
|
Сөйлемдерді жазу.
Өзін-өзі бағалау
|
Үй тапсырмасын күнделікке жазады.
|
Қалыптастырушы бағалау
|
Бағалау парақшалары
|
Достарыңызбен бөлісу: |