Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Тұрақты электр тогы
Long term plan unit:
|
Мектеп: Н.Тілендиев атындағы облыстық мектеп-интернат
|
Күні: 28.02.2020ж.
|
Teacher name:Bakhanova E.O.
Мұғалім: Баханова Э.О.
|
Grade:8 «А» Сынып : 8 «А»
|
Қатысқандар:
|
Келмегендер:
|
Сабақ тақырыбы
The topic of the lesson:
|
Электр тогының химиялық әсерi (Фарадейдiң заңы)
Практикалық сабақ №23 «есеп шығару»
|
Learning objectives (s) that this lesson is contributing to:
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары):
|
8.4.2.18 – сұйықтардағы электр тогын сипаттау.
|
Сабақ
Мақсаттары
Lesson objectives:
|
электролиз, электролиттік диссоциация ұғымдарын түсіну;
сұйықтардағы электр тогының пайда болу құбылысын толығымен сипаттау;
электролиздің қолданылуына мысалдар келтіру
|
Бағалау критерийлері
|
Электролиз, электролит және электролиттік диссоциация ұғымдарын біледі
Электрлиттегі электр тогын пайда болу принципін түсінеді
Электролиз процесін сипаттайды.
Электролиздің қолдануына сипаттама береді.
Фарадей заңын қолданады.
|
Тілдік мақсаттар
Language objectives
|
Subject –Specific Vocabulary and Terminology
Пәнге тән лексика мен терминология:
Электролиттік диссоциация, электролиз, иондық өткізгіштік, электролит, катиондар және аниондар, электролиз заңы, заттың электрохимиялық эквиваленті.
қазақша
|
орысша
|
ағылшынша
|
circuit
|
электр тізбегі
|
электрическая цепь
|
current
|
электр тоғы
|
Электрический ток
|
Әр түрлі ортадағы электр тогы
|
Электрический ток различных средах
|
Electric Current in Different Media
| Сұйықтардағы электр тогы |
Электрический ток в жидкостях
| Electric Current in Liquids (Electrolytes) |
Газдардағы электр тогы
|
Электрическийтоквгазах
| Electric Current in Gases |
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
Сұйық өткізгіштер – электролиттердегі электр тогының табиғаты ......................... қарағанда өзгеше.
Тұздардың, қышқылдардың және сілтілердің ерітінділері, сонымен қоса тұздар мен металдардың қорытпалары ............ деп аталады.
|
Құндылықтарды дамыту
|
Ашықтық. Оқушылар үшін ақпарат көзі ашық болып табылады. Олар өздерінің білгендерін өзге құрбыларымен де бөлісіп отырады.
Ынтымақтастық. Сабақ барысында топтық жұмысты орындағанда, берілген тапсырмаларды орындағанда олардың ынтымақтаса жұмыс істеуі маңызды.
Өмір бойы білім алу. Оқушылардан бүгінгі сабақтан алған білімдерін өмірде де қолдану мүмкіндігі айтылып өтіледі.
|
Пәнаралық байланыс
Interdisciplinary contacts:
|
Ағылшын, химия, математика
Russian, English, Mathematics, Physics
|
Бастапқы білім
Previous learning:
|
Оқушылар металдардағы электр тогы тақырыбының теориясын біледі.
|
АКТ қолдану дағдылары
|
STEM Smart Panel, PowerРoint, интернет желісіндегі ресурстар
|
Жоспарланған уақыт
Planned Times
|
Planned activities Жоспарланған іс-әрекет
|
Resources Ресурстар
|
Organization moments
Ұйымдастыру:
3 минут
|
Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Greetings, inventory.Топқа бөлу үшін https://ultragenerator.com/splitgroups/
бағдарламасы арқылы 3 топқа бөлініп отырады. Https://ultragenerator.com/splitgroups/ for group sharing
|
Практикум. https://www.classtools.net/random-name-picker/
8-сынып оқулық
|
Миға шабуыл
|
Check home task Өтілген тақырыпты қайталау (жеке жұмыс)
1.Металдардағы еркін электр тогын тасымалдаушылар нелер (электрондар)
What are the carriers of free electric current in metals? (electrons)
2. Қатты күйдегі металдардың негізі не болып табылады. (кристалл торы)
What is the basis of solid state metals? (crystal lattice)
3. Еркін электрондардың реттелген қозғалысы не деп аталады. (металдардағы электр тогы)
What is called the regulated motion of free electrons? (electric current in metals)
Бағалау: әр дұрыс жауапқа 1 ұпайдан беріледі
Evaluation: 1 point is awarded for each correct answer
|
Қызығушылықты ояту
|
Оқушылардың зерттеу дағдысын дамыту үшін берілген құралдармен тәжірибе көрсету
Мақсат: Қандай заттар электр тогын өткізеді? What substances conduct electric current?
Оқушылар берілген кестені толтырады Students complete the given schedule
Заттар
Items
|
Шам жанадыма, әлде шам жанбайды ма
The light comes on, or the light does not light
|
Қорытынды
the conclusion
|
|
|
|
Оқушыларға Bilimland сайтынан бейнежазба көрсетіледі.
Students will be shown a video from Bilimland
Оқушылар сіздер қазір бейнеролик көру барысында бүгінгі сабағымыздың тақырыбы мен мақсатын өздеріңіз анықтайтын боласыздар және сұрақтарға жауап бересіздер
As you watch this video, students will determine the topic and purpose of our lesson and answer questions.
Жалпылама талқылауға арналған жетелеу сұрақтары.
Guidance questions for general discussion.
1.Қалай ойлайсыздар, неліктен тұз таза суда ток өткізбейді. Бірақ тұз ерітілген су ток өткізеді? Do you know why salt does not conduct current in clean water. But does the salt dissolve the water?
2.Осы құбылысты молекулалық құрылым бойынша қалай түсіндіруге болады? How can we explain this phenomenon by molecular structure?
Видео көрсету:Электролиз : Show video: Electrolysis
https://www.youtube.com/watch?v=k4u8Wy8ZWeA
Электролиз:
https://www.youtube.com/watch?v=TjfTYmVQn5c
Оқушылар сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды.
Students identify the subject and purpose of the lesson.
Оқушылар бүгінгі сабақтың термин сөздерімен танысады.
Students will get acquainted with the terms of the lesson today.
қазақша
|
орысша
|
ағылшынша
|
Әр түрлі ортадағы электр тогы
|
Электрический ток различных средах
|
Electric Current in Different Media
| Сұйықтардағы электр тогы |
Электрический ток в жидкостях
| Electric Current in Liquids (Electrolytes) |
Газдардағы электр тогы
|
Электрическийтоквгазах
| Electric Current in Gases |
|
Құралдар: ток көзі, электр шамы, кілт, электрод, әр түрлі сұйықтар
Tools: power source, electric light, wrench, electrode, various liquids
бейнетаспа
STEM Smart Panel
video
|
Мағынаны тану
|
Топтық жұмыс . 3 топқа тақырып оқулықтың мәтіндері бойынша тапсырмалар беріледі. Groups will be given tasks on texts of the textbook. Постер құрастырады. Creates a poster .«Аялдама» әдісі бойынша келесі топтарға екі өкіл барып постерді қорғайды. The "stop" method allows two groups to go to the next group and defend the poster
1.Электролиттегі электр тогы 1. Electric current in electrolyte
2.Электролиз.Фарадей заңы 2. Electrolysis. Faraday's law
3.Электролиздің қолданылуы 3. Application of electrolysis
Бағалау: 1топты қалған 2 топ бағалайды.
Grade: Group 1 is evaluated by the other 2 groups.
|
STEM Smart Panel , ДК, таратпа материал
|
Ой толғаныс
|
Практикалық жұмыс Practical work
1.Бұйымдарға күміс жалату үшін 15 минут бойына 5 А токты пайдаланды. Осы уақыт ішінде күмістің қанша мөлшері жұмсалады? (K=1.118*10-6 кг/кл)
It used 5 A current for 15 minutes to silver the products. How much silver is spent during this time? ((K=1.118*10-6 кг/кл)
2.Тотияйын ерітіндісін элктролиздеуде 50 минут ішінде 6г бөлінсе онда жүріп өткен токтың күші қандай?
What is the power of the passing current when electrolysis of a solution of parrot is 6g for 50 minutes?
3. Электролит арқылы 1,5 А ток өткенде 5 мин ішінде катодта 137 мг зат жиналды. Бұл қандай зат?
At a current of 1.5 A through the electrolyte, for 5 min, 137 mg of substance was deposited on the cathode. What kind of thing is it?
Бағалау критерийлері Evaluation criteria
|
Дескриптор
Descriptor
|
Электролиз заңын қолданады
Apply the law of electrolysis
|
- есептің шартын дұрыс құрады. 1 ұпай
- correctly concluded the terms of the report. 1 point
- формуланы дұрыс жазады. 1 ұпай
spells the formula correctly. 1 point
-жауабын дұрыс табады1 ұпай
correct answer1 point
|
Ұпаймен бағаланады It is evaluated by points
|
Таратпа материал
Handout
https://www.plickers.com/library#now-playing
|
Қорытындылау
Summarize
|
https://www.plickers.com/library#now-playing
Сұрақтар: Questions:
1.Еріткіштің әрекетінен әраттас иондарға ыдырайтын заттар қалай аталады?
1.What is the name of the substances that decompose ions into different ions under the action of a solvent?
А) Электролит В) оң ион С) теріс ион Д) электролиз
A) Electrolyte B) positive ion C) negative ion D) electrolysis
2.Электролитте электр тогын тасымалдаушылар?
2.Carriers of electric current in electrolytes?
А) электрондар В) оң иондар С) теріс иондар Д) оң және теріс иондар
A) electrons B) positive ions C) negative ions D) positive and negative ions
3.Тұрақты токтың әсерінен электролиттегі заттардың электродта бөлініп шығуы
3. Exposure of electrolyte substances on the electrode under the influence of direct current
А) гальванопластика В) Фарадей заңы С) электролиз
Д) диссоциация
A) galvanoplasty B) Faraday's law C) electrolysis
D) dissociation
Бағалау: мақтау, мадақтау Valuation: praise, praise
|
Тест тапсырмасы,
QR кодтары бар флипчарттар
Test task,
Flipcharts with QR codes
|
Additional information
Келесі оқу
|
§29. Электр тогының табиғаты. Электр тоғының химиялық әсері. Фарадей заңы. §29. Nature of electric current. Chemical effect of electric current. Faraday's law.
|
8-сынып оқулық. 145-149 бет 8th grade textbook.
|
Рефлекция
Reflexes
|
«Ашық микрофон» әдісі. Бір оқушы шығып әр топтан интервью алады. The "open microphone" method. One student goes out and interviews each group.
Сіз бүгін не білдіңіз? 1. What have you learned today?
Сізге нені түсіну қиын болды? What was difficult for you to understand?
Бүгінгі сабақта қай тапсырма ұнады? What task did you like in today's lesson?
Ұсынысыңыз. Recommend
|
Микрофон
microphone
|
Evaluation (2 min)
Бағалау (2 мин)
|
The leader of the group fill in the assessment sheet and pass it to the teacher (accumulation, evaluation)
Топ басшылар бағалау парағын толтырып мұғалімге тапсырады
( жинақтау, бағалау)
|
|
Кері байланыс
Feedback
|
Knowledge Tree. What Did I Learn? What do I want to know?
Білім ағашы Не білдім? Не білгім келеді?
|
кері байланыс парағы
feedback page
|