Бөлім
|
Жанды табиғат
|
Педагогтің аты-жөні
|
Нугиманова М.Б.
|
Күні:
|
05.09.22ж.
|
Сынып: 3 «А»
|
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ тақырыбы
|
Тіл жəне сөйлеу
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсат-тары
|
3.1.1.1 тыңдаған материал бойынша тірек сөздерді белгілеу, ашық және жабық сұрақтарға жауап беру
3.1.2.1 мәтіннің тақырыбы мен берілген суреттер, фото, диаграмма бойынша мәтіннің мазмұ-нын болжау
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлық оқушылар: тыңдаған материал бойынша тірек сөздерді белгілеп, сұрақтарға жауап береді. Мәтіннің мазмұнын болжай алады.
Көптеген оқушылар: мәтіндегі кейіпкер мен сөздерді сәйкестендіре алады.
Кейбір оқушылар: сөйлеудің ауызша, жазбаша түрлеріне мысалдар келтіре алады.
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезең
уақыт
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурс
|
Сабақтың басы
7 мин
|
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді.
Оқу материалын жариялау «Сұрақтар ілмегі» әдісі бойынша жүреді.
-Өткен сабақта қандай тақырып өттік?
-Сөйлеудің неше түрі бар? Оның түрін қалай ажыра-тамыз?
- Сөйлеу түрлеріне мысалдар келтір.
- Олай болса бүгінгі сабағымызда не істейміз деп ойлайсың?
|
Жақсы тілек айтады.
Сұрақтарға жауап беріп, тақырыпты ашады.
|
ҚБ: мадақтау
|
слайд
|
Сабақтың ортасы
7 мин
10 мин
1 мин
7 мин
7 мин
|
(Ұ) «Ашық микрофон» әдісі, дәптермен жұмыс.
6-жаттығу. Мұқият тыңда. Сөйлеу мәнері кімге тән екенін анықта.
– Алматы уақыты 9 сағат 15 минут.
– Аузыңды аш, «а-а» де.
– Ыстық самса алыңыз.
– Абайлаңыз, есік жабылады. Келесі аялдама –
«Абылай хан» даңғылы.
– Ойыншықтарыңды тағы да шашып тастағансың
ба?!
7-жаттығу. Мәтінді тиісті дауыс ырғағымен оқы.
Хатты әрі қарай жалғастырып жаз.
Сергіту жаттығуы: «Суреттер сөйлейді» ойыны.
(Д) Дәптермен жұмыс.
8-жаттығу. Тапсырмалар арқылы сөйлеудің қай түрі жүзеге асырылғанын тауып көр. Сөйлеу түрі мен оған сәйкес тапсырманың тұсына «+» таңбасын қой.
9-жаттығу. Оқы. Мәтінді оқуда сөйлеудің қай түрін қолданасың?
Қарамен жазылған сөздер мәтіндегі сөйлемдерді байланыстырып тұрғанына назар аудар. Сол сөздерді басқа сөздермен алмастырып айтып көр.
Алғашқы адамдар суреттердің көмегімен сөйлеудің қай түрін жүзеге асырды? Ойыңмен бөліс. Ойыңды «Жазбаша сөйлеу бірден пайда болған жоқ» сөйлемімен баста.
|
Берілген сұраққа жауап беріп, тапсырмаларды орындайды.
- Сөйлеу мәнері кімге тән екенін анықтайды.
- Мәтінді тиісті дауыс ырғағымен оқиды.
- Хатты әрі қарай жалғастырып жазады.
Суреттер туралы әңгімелейді.
- Сөйлеудің қай түрі жүзеге асырылғанын табады.
- Мәтінді оқып, сөйлеу-дің қай түрін қолдана-тынын айтады.Қарамен жазылған сөздерді басқа сөздермен алмастырып айтады.Алғашқы адам-дар суреттердің көмегі-мен сөйлеудің қай түрін жүзеге асырғанын болжайды.
|
ФБ:
1-10 балл
ФБ:
1-10 балл
ФБ:
1-10 балл
|
слайд
оқулық,
дәптер
слайд
оқулық,
бейнежазба
дәптер
|
Бекіту
3 мин
|
Көп нүктенің орнына қажетті сөзді қойып, сөйлем-дерді толықтырыңдар:
Ауызша тіл адамдардың бір-бірімен ....... арқылы көрінеді
а/ сөйлесуі б/ ойлауы
ә/ хат жазуы в/ оқуы
Жазбаша тіл дегеніміз -.....
а/ хабарласу б/ ойды қағазға жазу
ә/ пікірлесу в/ ойды айту
Ауызша сөйлеу түріне жататын сөйлемді табыңдар:
а/ Хат жаздым
ә/ Телефонмен сөйлестім
б/ Жаттығуды жазбаша орындадым
в/ Интерактивті тақтаға жаздым
Жазбаша сөйлеу түріне жататын сөйлемді табыңдар:
а/ Мен телефонмен сөйлестім
ә/ Досыма хабарлама жаздым
б/Атам мен әжем әңгімелесіп отыр
в/ Ол жиналыс болатынын хабарлады
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау
Тест тапсырмасын орындайды.
|
ФБ:
1-10 балл
|
интертақта
|
Сабақтың соңы
3 мин
|
Рефлексия: «Менің сөзім» әдісі бойынша өтеді.
Үйге: 10-жаттығу, 9бет..
|
Сабақтан алған білімін, үйренгенін айтады.
|
|
|