Ақтөбе облыстық арнайы (түзетім) есту қабілеті бұзылған балалар мектеп-интернат-колледжі
Ашық сабақ
«Тіл дамыту» 5 «а» класс
Тақырыбы: «Асханадағы кезекшілік»
мәтінмен жұмыс
(Тіл дамыту оқулығы және электронды нұсқасы бойынша)
Қазақ тілі пәнінің мұғалімі: А.К. Нағашыбаева
Сабақтың тақырыбы: Асханадағы кезекшілік
Сабақтың мақсаты: Өткізілген тақырыппен байланыстыра отырып,жаңа сабақты
түсіндіру.Сабақ барысында пәнаралық байланыс орнату.
Етістіктің шақтарын әңгімелесу барысында қолдану.
Шығармашылық қабілеттерін жетілдіру.Ойлау, есте сақтау
қабілеттерін, байланыстарып сөйлеу тілдерін дамыту.
Мектеп-интернаттағы жұмыстарға араласу арқылы
еңбексүйгіштікке тәрбиелеу. Коррекциялық түзету жұмыстарын
жүргізу.
Сабақтың әдістері: Сұрақ-жауап, түсіндіру, көрсету
Пәнаралық байланыс: Тіл дамыту,қазақ тілі,тәрбие сабағы
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру
а) Оқушыларды түгендеп,қабылдағыштарын тексеру.
- Класта кезекші кім?
- Класта кім жоқ?
б) Кластағы кезекші оқушыға кезекшілік міндетін жақсы атқару үшін,жақсы тілектер айтқызу
ІІ.Тіл жаттығулары
- Қазір қандай сабақ болады?
- Біз қандай тақырып өтіп жатырмыз?
- Мектебіміздің асханасы қандай?
- Асханада не істейміз?
- Асханада кімдер жұмыс жасайды?
ІІІ.Үй тапсырмасын тексеру
-Үйге қандай тапсырма берілді
(5-тапсырма)
IV.Жаңа сабақ
2-сабақ
1. Асханадағы кезекшілік
Балалар,бүгін біз сабақ қызықты өту үшін арамыздан кішкентай мұғалім дайындап алайық. Кімді сайлайсыңдар? (сайланған оқушының аты-жөні)
а) Кішкентай мұғалімнің оқушыларға сұрақ беруі және жауабын тыңдауы.
ә) Қай шақтағы іс-әрекет екенін оқушылардың табуы (пәнаралық байланыс)
2.Жаңа сабақ бойынша жұмыс
1) Тақырыпты хабарлау
(күннің жадысын ,«Асханадағы кезекшілік» тақырыптың атын дәптерге жазу)
а) Сөздікпен жұмыс
Кірісті – жұмыс жасады, таратты – орындарына қойды, тойып – тамақты көп ішті.
Тәртіп, жуу, ерте, апта, кезекшілік.
ә) Мұғалімнің мәтінді оқуы,түсіндіруі.
- Не түсіндіңдер?
- Мәтін не туралы айтылған?
- Кезекші баланың аты кім?
2.3-тапсырма. Сұрақтармен жұмыс
- Интернаттағы балалар міндеті не?
- Аслан неге ерте тұрды?
- Аслан кезекшілік міндетін қалай атқарды?
3.4-тапсырма (өзбетіндік жұмыс)
Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойып жазыңдар
4.6-тапсырма.(Шығармашылық жұмыс)
«Менің асханадағы кезекшілік міндетім» тақырыбына жоспар бойынша шағын әңгіме жазу.
Керекті сөздер: Үстел үстінде, кезекшілік міндетім,жақсы өтеді,өтті,тәртібін қарау.
V. Үйге тапсырма беру
7-тапсырма. Қысқаша хат жазу.
VІ. 1.Сабақты қорыту
-Біз сабақта не істедік?
2. Тыңда және қайтала. Анық айт.
Мектеп-интернатта
Аспазшыларға көмек
Кірісті
Таратты
VIІ. Кішкентай мұғалімнің оқушыларды бағалауы.
Тіл дамыту сабағы
Тақырыбы: «Асханадағы кезекшілік»
Достарыңызбен бөлісу: |