Пән: химия
|
Күні, уақыты: 10.04.13
Сабақ ұзақтығы:
45 мин
|
Сынып: 10 «И»
Оқушылар саны: 35
|
Сабақтың тақырыбы:
|
VIIА топ элементтеріне жалпы сипаттама. Галогендер.
|
Оқу құралдары
|
компьютер, экран, видеоматериалдар, Д.И. Менделеевтің ПЖ, қосымша әдебиеттер (анықтамалықтар, сөздіктер, химия журналдары), лабораториялық құрал-жабдықтар, хлоридтер, күміс нитраты, натрий фосфаты.
|
Сабақтың мақсаты:
|
Білімділік: VIIА топ элементтерінің периодтық жүйедегі орнына атомдық тұрғыдан сипаттама беруі, қосылыстары туралы білім білік дағдыларының қалыптасуы. Галогендер және олардың қосылыстары олардың маңызы жайлы мағлұмат алуы.
Дамытушылық: Галогендердің адам өміріндегі маңыздылығы туралы алған білімдерін өмірде қолдана алуы.
Тәрбиелік: Галогендердің адам өміріндегі қолдану аясының түсінігі дамып, Отансүйгіштікке, елін, жерін қорғауға тәрбиеленуі. Элементтің қасиетіне орай білімдерін жинақтауға дағдылану.
|
Оқыту нәтижесі:
|
VIIА топ элементтеріне қандай элементтер жататынын біледі.
Галогендерге топ және период бойынша физика химиялық тұрғыдан сипаттама бере алады.
Галогендерге тән химиялық реакция теңдеулерін жаза алады.
Қорытынды жасай біледі
|
Сабақтың түрі:
|
Жарнамалық сабақ.
|
Сабақтың әдіс-тәсілі:
|
сыни тұрғыдан ойлау (Блум таксономиясы), дарынды балалармен жұмыс, оқытудағы жаңа тәсілдер, диалог, оқу үшін бағалау және оқыту үшін бағалау.
|
Өлшемдік ойлау қабілеті:
|
10 «И»
|
Негізгі түсініктер:
Өздерінің оқу құралдарын сипаттап беру
|
Өткен сабақпен байланысы:
Элементтердің ПЖ орны, валентті электрондар
|
Бағалау:
Бақылау
Жұмысты бағалау
Сапалы білімді бағалау
(оқушылар комментариясымен)
|
Пәнаралық байланыс:
|
Физика, биология, география, АӘД
|
Сыныпты ұйымдастыру. Сабақта жұмыс жүргізу үшін қалыпты сыртқы жағдайды қамтамасыз ету. Оқушыларды қарым-қатынасқа психологиялық дайындау
|
Көрнекіліктер:
Оқулық (оқу құралдары), Д.И.Менделеетің элементтердің периодтық жүйесі, тұздың, қышқылдың, негіздедің суда еруі, , сұрақ жауап, үлестірмелі материалдар, фишкалар, интерактивті тақта, интернат желісі, фотоаппарат.
|
Формативтік бағалау түрі
|
|
Тапсырманы толық және нақты орындаса (өте жақсы) «5»
|
|
Тапсырманы орташа орындаса (жақсы) «4»
|
|
Тапсырманы төмен орындаса (қанағаттанарлық) «3»
|
Уақыты
|
Жұмыстың түрі
|
Мұғалімнің рөлі
|
Оқушының рөлі
|
2мин
|
Қызығушылықты ояту
|
Сыныпта психологиялық ахуал тудыру үшін оқушыларға смайликтерді таратамын. Сабақ басында және сабақ соңында өз көңіл күйлерін смайликтер арқылы көрсетті.
|
Сабақ басында және сабақ соңында өз көңіл күйлерін смайликтер арқылы көрсетеді.
|
1 мин
|
Сабақтың мақсаты
|
Сабақтың мақсатын мұғалім қоямын.
|
Оқушылар сабақтың мақсатына орай алдарына міндеттерін анықтап алады.
|
2мин
|
Көпірше жасау
|
Өткен сабақ пен жаңа сабақ арасын байланыстыратын сұрақтар ұйымдастыру:
|
Оқушылар слайдтан шыққан сұрақтар бірден жауап береді.
|
3 мин
5 мин
|
Мағынаны ашу
|
Слайдтан мағынаны ашуға арналған мәтінді оқимын.
Аталған элементтердің бір топта орналасуына не себеп бар деп ойлайсыңдар?
|
Слайдта келтірілген физика-химиялық қасиеттеріне оқушылар топ бойынша тоқталып өту.
|