Сабақ:Әдебиеттік оқу
Такырыбы: М.Әуезов. Күзгі құс керуені
|
Мектеп:Біркөлік ш.ж.н.о.м
|
Күні: 30.09.2015ж
|
Мұғалімнің есімі:Ж.Бейсенбай
|
Сынып:3
|
Қатысқандар саны:6
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)
|
М.Әуезовтың «Күзгі құс керуені»шығармасының мазмұнымен таныстыру.Күз туралы білімдерін өткен сабақтармен байланыстыра отырып талдауға қалыптастыру.
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар:
|
М.Әуезовтың «Күзгі құс керуені» шығармасы туралы мағлұмат алады. Мәтінді рөлге бөліп айта алады.
|
Оқушылардың басым бөлігі:
|
Жыл құстарымен қысқа төзімді құстарды ажырата алады.
М.Әуезовтың өмірімен шығармалары туралы біледі.
|
Кейбір оқушылар:
|
Құстар туралы зерттеп, зерделей алады.
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар:
|
Негізгі сөздер мен тіркестер:
|
Тізбектеліп,құстардың легі,тырна,аққу,үйрек,топтасып, бұрыштанып,жолбасшы,ұйымшыл,ақылды.
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
|
Талқылауға арналған тармақтар:
|
Жыл құстарының қайтуы туралы не білесің?
Құстардың ұшуынан сендерді не қызықтырды,не таңдандырды?
Құстардың жылы жаққа ұшуынан өзің үшін қандай жаңалық білдің?
|
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?
|
Аспандағы ауа қабатының кедергісін құстар қалай жеңеді?
Жыл құстары күзде неге топ-топ болып қайтады?
«Күзгі құс керуені»тақырыбын басқаша тағы қалай атауға болады?
|
Жазылым бойынша ұсыныстар:
|
Құс керуені,қоңыр күз,үйрек,қаз,құстар легі,тізбектеліп, бұрыштанып,жолбасшы,ұйымшыл.
|
Алдыңғы оқу
|
Т.Жараков.Күз
|
Жоспар
|
Жоспарланған уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)
|
Ресурстар
|
Басталуы
2мин
8 мин
3 мин
|
Сәлемдесу.Оқушыларды түгелдеу. Психологиялық ахуал. «Ыстық алақан»тренингі арқылы шаттық шеңберін құрып бір-біріне сәттілік тілейді. .Құстар суретінің қималарын құрастыру арқылы екі топқа бірігеді. Үй тапсырмасынпысықтау мақсатында«Күз»өлеңін жатқа сұраумын. «Сұрақты доп»әдісі арқылы сұрақ-жауап ұйымдастырамын. Оқушылар бір-бірін бағалайды.
|
Құстар суреті
доп
|
Ортасы
8 мин
12 мин
2 мин 7 мин
|
Жаңа сабақты ашу мақсатында бейнефильм көрсетіп,сұрақ-жауап арқылы толықтыру.Ассоциация» әдісі арқылы шығарманың авторы туралы мәліметтерді топтастырып, жинақтау. Берілген тапсырмалар бойынша оқушылар өз топ мүшелерімен ақылдаса отырып флипчартқа түсіріп,талдау жасап постерлерін қорғайды.Тақырыпты меңгерту мақсатында«Күзгі құс керуені» мәтінін бөліктерге бөліп «Джиксо»әдісі бойынша сыни тұрғыдан ойланып түрлі суреттермен мәтін мазмұнын ашу тапсырмасы беріледі.Әр топ бөлінген мәтінді оқып,талқылап,постерге түсіріп қорғайды.
Сергіту сәті:би скилетики.
Сабақты қорытындылау мақсатында «Синквейн»әдісі бойынша құстарға бес жолды өлең шығару.
|
Бейнефильм «Күзгі құс керуені»
түрлі-түсті
маркер
плакат
оқулық
|
Аяқталуы
3 мин
|
Кері байланыс:екі жұлдыз,бір тілек
Бағалау:бағдаршам,Смайлик
Келесі оқу:Күзгі құс керуені
|
екі жұлдыз,бір тілек
бағдаршам,смайлик
|
Қосымша ақпарат
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?
|
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін жоғары тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтардағы байланыс
|
Деңгейлік тапсырмалар, эссе жазу
|
Формативті бағалау:бағдаршам, смайлик,мадақтау.
|
АКТ.бейнелеу өнері
дүниетану
|
Рефлексия
Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
|
Оқу мақсаттары шынайы болды.Бүгін оқушылар «Күзгі құс керуені» шығармасының мазмұнын білді.Сыныптағы ахуал күндегіден өзгеше, топпен бірігіп жұмыс жасады.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда шаттық шеңберін құрды.Мен жоспарлаған саралау шаралары өте тиімді болды.Мен берілген уақыт ішінде толық үлгере алмадым.Уақытты тиімді пайдалануды енгіздім.
|
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1.Сұрақты доп,Джиксо
2.Екі жұлдыз, бір тілек арқылы оқушылардың білім деңгейлерін қай дәрежеде екенін келесі сабақта дамыту жұмыстарын жоспарлауға мағлұмат жинадым.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1.Әңгіме барысында оқушылар өз ойларын еркін жеткізуге септігін тигізді.
2.Постер жасау жұмысына барлық оқушылар белсене қатысты.
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|