Сабақтақырыбы Мінез құлықтың р ефлекторлық табиғаты: шартсыз және шартты рефлекстер. Шартты рефлекстердің сөнуі



Дата04.04.2022
өлшемі32,47 Kb.
#137808
түріСабақ
Байланысты:
1606497963 (1)
Курс лекций по Мировой и отечественной детской литературе, Семинар 6, 472 б йры ы бойынша жасал ан мж келесі бетте, голуби, Авторлық бағдарлама «Танысайық, бұл МЕН!», 4 практика маркетинг, Дизайн без названия 20231109 113446 0000

Ұзақмерзімді жоспар бөлімі:
7.3С: Координация жәнереттелу

Мектеп: Дінмұхамед Ахметұлы Қонаев атындағы орта мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Рәпілбекова А.Б

Сынып: 7

Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:




Сабақтақырыбы

Мінез-құлықтың рефлекторлық табиғаты: шартсыз және шартты рефлекстер. Шартты рефлекстердің сөнуі.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.1.7.6 мінез-құлықтың рефлекторлық табиғатын түсіндіру



Сабақ мақсаттары

  • Мінез-құлықтың рефлекторлық табиғатын түсіну.

  • Шартты және шартсыз рефлекс түрлерін ажырату

  • Адам үшін рефлекстің маңызын анықтау




Бағалау критерийлері

Мінез-құлықтың рефлекторлық табиғатын түсінеді.
Шартты және шартсыз рефлекс түрлерін ажыратады.
Адам үшін рефлекс маңызын анықтайды.

Тілдік мақсаттар



Оқушыларжасай алады:

  • «Рефлекс» ұғымын түсіндіреді

  • Рефлекс пен рефлекторлық доғаға мысалдар келтіреді.

Пәнге қатысты лексика мен терминология:
Рефлекторлық доға – рефлекторная дуга - reflex arc
Рецептор – рецептор – receptor
Эффектор – эффектор - effector
Cенсорлық нейрон – сенсорный нейрон – sensory neuron
қимыл нейроны – двигательный нейрон - motorneuron
қондырма нейрон - вставочный нейрон - inter neuron
Диалог құруға / жазылымға қажетті сөздер топтамасы:
Рефлекс дегеніміз-
Шартты рефлекстерге ...
Шартсыз рефлекстерге...



Құндылықтарды дарыту

Шартты және шартсыз рефлекстердің адам өміріндегі маңыздылығын түсіндіру, алынған ақпаратты өмірде пайдалану.

Пәнаралықбайланыстар

Психология адамның ақыл-ой қызметтерінің, мінез-құлықының физиологиялық және әлеуметтік қажеттіліктерінің байланысы.
Физика жүйке импульстерінің өткізілуі



АКТ қолдану дағдылары

Презентация, бейнематериалдар

Бастапқы білім



7 сыныптың «7.3C Координация және реттелу» бөлімінде оқушылар «Рефлекстік доға: рецептор, сезгіш, аралық, қозғалыс нейрондары, жұмыс мүшесі» атты тақырыбын өтіп кетті.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет



Ресурстар

Сабақтың басы
0-2 минут

2-10 минут



Ұйымдастыру
А) оқушылармен сәлемдесу
Ә) оқушы санын күнделік кз-те белгілеу
Б) оқушылардың назарын сабаққа аудару, көңіл күйлерін анықтау
Үй тапсырмасын сұрау.Миға шабуыл әдісі арқылы
1) Рефлекс дегеніміз не?
2) Рецептор сөзінің мағынасы қандай?
3) Рефлекс доғасы неден тұрады?
4) Егерде рефлекс доғасына бір нейрон қатыспаса, онда рефлекс жүре ма?
5)Сезімтал нейрон қандай қызмет атқарады?
6)Сыртқы ортадан тітіркенуді не қабылдайды?
7) Рефлекс сөзінің мағынасы
8)Рефлекс доғасы дегеніміз не?
9) Рефлекске мысалдар келтіріңдер
Оқушыларға смайликтер тарату арқылы бағаланады.



Презентация


Презентация


смайликтер

Сабақтың ортасы
10-13 минут

13-25

25-30

30-37




Жаңа сабақ.
Сабақтың тақырыбы, мақсаты айтылады. Оқушылармен бағалау критерийлерін анықтайды.

Видеоролик көрсетіледі.


Жаңа сабақты бастамас бұрын оқушылар үш топқа гүл түрлері бойынша бөлінеді.
1 топ «раушангүлдер»
2 топ «түймедақтар»
3 топ «лотостар».

1)Тапсырма. Топтық жұмыс.«кластер әдісі» бойынша постер жасайды. Дескриптор:



Топтар постерлерін қорғайды. Топтар бір-бірін «екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы бағалайды.

2)Тапсырма. «Дұрыс» немесе «дұрыс емес»


Жасыл түс – дұрыс, қызыл түс - дұрыс емес деген белгіні білдіреді.





Гүл суреттері таратылады


Презентация


Білімленд


3 топқа тақырыпқа қатысты материалдар, А3 қағаздары, маркерлер таратылады


Білімленд


Білімленд. Түрлі – түсті қиындылар



Сабақтыңсоңы
37-40 минут



Рефлексия.
Ай әдісі арқылы орындалады. Толық ай – толық түсіндім, жарты ай – жартылай түсіндім, жаңадан туылған ай – түсінбедім.

Үйге тапсырма.§45.





Стикерлер

Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдарымен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу.
Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолдана алады

Оқушылардың жеке жауабы.
Топтық жұмыс



Денсаулық сақтау технологиялары.
Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.
Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары



Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылғанба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткіздіме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілдіме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталдыма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.




Жалпыбаға
Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)?
1:
2:
Сабақтыжақсартуғанеықпалетеалады (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)?
1:
2:
Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарданегекөңілбөлуқажет?




Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет