Тексерілді:
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
3. Физикалық география
3.4 Биосфера
|
Мектеп:
|
Күні: 15.01.2020ж.
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Сынып: 9
|
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың түрлері
|
оқу мақсаты
|
9.3.4.2- ерекше қорғалатын аумақтардың (қорықтар, қорықшалар, ұлттық саябақтар) құрылу мақсатын түсіндіреді
|
Сабақ мақсаттары
|
Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы ақпараттарды жинақтау, ерекшеліктеріне тоқталу, пікірлесу арқылы ойларын жүйелеу. Қорытынды жасай білуге үйрету.
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәндік лексика және терминология: қорықтар, қорықшалар, ұлттық саябақтар
Оқытудың тілдік мақсаты: Ерекше қорғалатын аумақтар туралы мәтіндерді оқиды және зерттеу, сыныптастарымен бірлесе отырып қорытындыларын (оқу, жазу, сөйлеу, тыңдау дағдылары) түсіндіндіреді (презентация, буклет, диалог т.б.).
Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы: Суретте … Ерекше қорғалатын аумақтар.............құрылған. Себебі ............сақтауымыз қажет.
|
Құндылықтарды
дарыту
|
- жұптық және топтық жұмыстар орындау барысында өзіне және айналадағы адамдарға деген құрмет;
- топтық жұмыстарды орындау барысындағы ынтымақтастық;
- өз пікірін білдіру барысындағы ашықтық;
- топтық жұмыстар, креативті шығармашылық ізденістер барысындағы еңбек және шығармашылық;
- білімін тереңдету, қажетті материалдарды табу, оған талдама жасау мақсатында өмір бойы оқу.
|
Пәнаралық байланыстар
|
Биология, экология, химия, экономика
|
АКТ қолдану дағдылары
|
АКТ мүмкіншіліктерін пайдалану (ноутбук, интер белсенді тақта)
https://bilimland.kz
|
Бастапқы білім
|
9.3.4.1.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
0-5 мин
|
- Ұйымдастыру. Сәлемдесу. Жағымды атмосфералық ахуал.
Мұғалім:
Оқушыларды жаңа білім қабылдауға және игеруге «Атаулар туралы үш сұрақ» арқылы белсенділендіреді.
(Сабақтың басында жаңа тақырып бойынша тақтаға үш ұғымдарды жазып, оқушыларға сұрақтар қойыңыз)
«Ерекше қорғалатын, республикалық маңызы бар, флора мен фауна»
Сұрақтар:
Қайда? Бұл сөздерді сіз бұрын қайда және қандай мағынада кездестіріп едіңіз?
Қалай? Өз тәжірибеңізден осы сөздерді қолданудың мысалдарын келтіре аласыз ба?
Қандай? Осы сабақта бұл атаулар қандай қолданыста болады деп ойлайсыз?
(С) Сабақтың тақырыбы және мақсаттарымен таныстыру.
(С) Оқушылар қорық, қорықша, ұлттық саябақ термин сөздерін еске түсіреді.
|
Әлімов А.Қ. Интербелсенді оқу әдістемесін мектепте қолдану (Оқу құралы). -Астана: «Назарбаев Зияткерлік мектептері» ДББҰ Педагогикалық шеберлік орталығы, 2014.
|
Сабақтың ортасы
|
Оқушылар мәтінді оқып, бейне материалды көріп, І тапсырманы орындайды.
(Д) І тапсырма. «Ерекше қорғалатын аумақтардың» құрылу мақсаты мен ерекшелігін анықтаңыз:
Ерекше қорғалатын аумақтар
|
Құрылу мақсаты
|
Ерекшеліктері
|
табиғи қорықтар
|
|
|
мемлекеттік ұлттық табиғи саябақтар
|
|
|
қорықшалар
|
|
|
Дескриптор
|
Білім алушы
|
|
Еліміздегі Ерекше қорғалатын аумақтардың құрылу мақсатын түсіндіреді;
Ерекше қорғалатын аумақтардың ерекшелігін анықтайды.
|
Оқушыларға ауызша және смайликтер арқылы кері байланыс беріледі.
(Ж) ІІ тапсырма. Карта бойынша ерекше қорғалатын аумақтардың қай облыстың территориясында орналасқандығын анықтаңыздар:
Дескриптор
|
Білім алушы
|
|
карта бойынша ерекше қорғалатын аумақтардың қай облыстың территориясында орналасқандығын анықтайды.
|
Оқушылар бірін-бірі бағалайды.
(Т) ІІІ тапсырма. Таңдауыңыз бойынша қорықтар, қорықшалар, ұлттық саябақтардың біріне сипаттама беріңіз:
Жоспары:
Атауы мен құрылған жылы;
Құрылу мақсаты;
Географиялық орналасуы;
Қызыл кітапқа енген жануарлары мен өсімдіктері.
Дескриптор
|
Білім алушы
|
|
ерекше қорғалатын аумақтардың бірін жоспар бойынша сипаттайды
|
Берілген уақыт аяқталғанда әр топтан баяндаушылар кезекпен сөз алады. Топ ұжымы бірігіп жұмыс жасайды, қорытындылайды.
Әр топ жасаған жұмыстарын қорғап болған соң марапатталады.
Марапаттау. Мұғалім топтардың жұмысын бағалайды және мадақтайды. Номинациялар беріледі:
«Ең ұйымшыл топ»
«Ең креативті топ»
«Ең белсенді топ»
«Ең шебер топ»
«Ең тапқыр топ»
|
Мәтін таратылады
https://bilimland.kz/kk/courses/geografiya-kk/erekshe-qorhalatyn-aumaqtar/lesson/erekshe-qorhalatyn-aumaqtar
Қызыл кітапқа сілтеме http://www.redbookkz.info/ => қазақша тіл =>
жануарлар мен өсімдіктер
|
Сабақтың соңы
Кері байланыс
|
«Менің сабақтан кейінгі әсерім»
Қандай ой пайда болды?
|
Не сезіндім?
|
|
|
|
Әлімов А.Қ. «Интербелсенді оқу әдістемесін мектепте қолдану" (Оқу құралы).-Астана: «Назарбаев Зияткерлік мектептері» ДББҰ Педагогикалық шеберлік орталығы, 2014.
|
Саралау оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасыныңсақталуы
|
Қабілеті жоғары оқушылар:
Топта ұйымдастыру жұмыстарын орындай алады;
Сабақ бойындағы тапсырмалар оқушылардың ойын қозғауға, дамытуға арналады.
Қабілеті орта оқушылар:
Мәтін оқи отырып, тапсырмаларды орындауда осы деңгейдегі оқушыларға қолдау береді;
Тақырыпқа қатысты тапсырмаларды орындайды
Қабілеті төмен оқушылар:
Тапсырмаларды топта орындайды
Мұғалімнің қолдауы;
Кері байланыс береді
|
Ынталандыру, қолдау көрсету, формальды емес бағалау түрлері;
Оқушылар өзара бағалайды;
Қалыптастырушы бағалау
|
Оқушылар сабақ барысында қауіпсіздік шараларын сақтайды
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары / оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткіздіме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрысжүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
|
|
|
Жалпы баға: Сабақта қойылған сабақ мақсаты мен оқу мақсаттарына жеттім.
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік /қиындықтары туралы нен ібілдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|