Тақырыбы: Қазақстанның ішкі суларының түрлері
|
Мектеп:
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Сынып: 9
|
Қатысқан оқушылар саны:
|
Қатыспаған оқушылар саны:
|
Оқу бағдарламасына сілтеме
|
Гидросфера.
|
Сабақтың мақсаты
|
1.Қазақстанның ішкі суларының түрлерімен танысып, ерекшеліктерін талдайды.
|
Оқу мақсаты
|
9.3.3.1 Қазақстанның ішкі суларын топтастырады, көрсеткіштерін талдайды және сипаттайды: өзендер мен көлдер, мұздықтар мен мәңгі тоң, жерасты сулар
|
Бағалау критерийі
|
Білу және түсіну
Қазақстанның ішкі суларының түрлерін ажыратады.
Су көздерінің басты көрсеткіштерін анықтайды
Қодану:
Ішкі сулардың түрлерін картада белгілейді.
Зерттеу және талдау
Қазақстанныі ішкі сулары туралы мәліметтерді шығармашылық және академиялық түрде талдап ұсынады.
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар ішкі су түрлерін анықтау үшін топпен жұмыс істейді (айтылым, оқылым, жазылым дағдылары) Пәнге қатысты лексика мен терминология:
Өзен, өзен бастауы, көл, батпақ, мәңгі тоң, мұз жамылғысы, жер асты сулары, адам әрекеті, грунт, артезиан, Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: Пайдалы сөзорамдар келесілерді кіріктіре алады:
Бұл мәліметтер жаңылдыру мүмкін, себебі…
Бұл мәліметтер …екендігін айғақтайды
Өзгерістер кеңістікте де, уақыттада жүріп жатады, өйткені…
…байланысты.
|
Құндылықтарды дарыту
|
Оқушының бойына қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік құндылықтарын дарыту барысында еліміздің, дүниежүзі елдерінің ішкі сумен қамтамасыз етілуіне баға береді, оқушының өзара әркет ету және түрлі елдердің статистикалық мәліметтерімен жұмыс жасауда құрмет, ынтымақтастық, ашықтық, еңбек және шығармашылық, өмір бойы білім алу құндылықтарын дарыту.Ынтымақтаса оқу, көшбасшылық, сындарлы ойлау.
|
Пәнаралық байланыстар
|
Биология,экология, экономика,қазақ тілі
|
АКТ-ны қолдану
|
Оқушылар АКТ қолдана отырып статистикалық мәліметтермен жұмыс жасайды, картамен жұмыс түрлерін көрсетеді. Берілген сілтемелер бойынша кестелермен жұмыс жасай алады, ішкі сулардың пайда болуын анықтап, себептері туралы айта алады Қосымша ақпараттардан негізгі түйінін ажырата алу және оны пайдалана алу
|
Алдыңғы білім
|
Атмосфера бөлімі
|
Сабақ барысы:
|
Сабақ кезеңдері:
|
Сабақта орындалатын іс-әрекеттер
|
Оқыту ресурстары
|
0-1мин
2-4
5-6
|
Оқушылардың зейінін шоғырландыру.
Тақырыпқа шығу.
Бейнефильм көру арқылы Қазақстанның өзендерімен танысу.
Мұғалім іс-әрекеті:
-Бүгінгі сабақ не туралы болмақ?
Сабақтың тақырыбы анықталады. Сабақтың мақсаты, бағалау критерийлерімен таныстырылады.
|
http://bilimland.kz/upload/content/lesson/14642/media/c77a0582ba5ce318224e0970d1d56567/content/script_00017/media/geo_kaz_04_17_01v.mp4
Презентация
|
7-15
16-20
21-30
31-35
|
Оқушы іс-әрекеті:
Топтық жұмыс
Тапсырма №1. Оқулықтағы мәтінмен жұмыс Тақырыбы: Қазақстанның өзендері
Мақсаты: Қазақстанның ішкі суларының түрлерімен,ерекшеліктерімен, өзен суының шығыны мен жылдық ағыны және қоректенуімен танысу.
1-топ: Өзен жүйелері мен өзен алаптары
2-топ: Көл жүйесінің ерекшелігі
3-топ: Өзен суының шығыны мен жылдық ағыны
4-топ: Өзендердің қоректенуі мен режимі
Бағалау_критерийі'>Бағалау критерийі: Білу және түсіну, Қолдану
Бағалау дескрипторы:
Қазақстанның ішкі суларына түсінік береді.
Көл жүйесінің ерекшелігін сипаттайды.
Өзен суының шығыны мен жылдық ағынын есептейді
Өзендердің қоректенуі мен режимін анықтайды
Бағалау. Топтар бірін- бірі галерея әдісі бойынша бағалайды.
Кері байланыс.
Тапсырма №2. Кестемен жұмыс (Жұптық жұмыс)
Тақырыбы: Қазақстанның көлдері
Мақсаты: Ғаламтор желісіндегі ақпарат көздерін пайдалана отырып Қазақстанның ірі бес көліне кесте арқылы сипаттап, талдау жасау.(Каспий,Арал,Балқаш,Зайсан,Алакөл)
№
|
Көл атауы
|
Географиялық орны мен ерекшелігі, көлемі
|
Пайда болу жолы
|
Халық шаруашылығындағы маңызы
|
1
|
|
|
|
|
2
|
|
|
|
|
3
|
|
|
|
|
Бағалау дескрипторы:
Көлдердің географиялық орны мен ерекшелігін анықтайды
Көл жүйесінің пайда болу жолдарын сипаттайды.
Шаруашылығындағы маңызын атайды
Бағалау. Жұптар бірін- бірі бағалайды.
Кері байланыс
|
8 сынып. Ә.Бейсенова, Қ.Карпеков «Қазақстанның физикалық географиясы» оқулығы
Презентация
Атлас
Кескін карта
|
Соңы
36-340
|
Рефлексия
INSERT стратегиясы
білемін
|
білдім
|
білгім келеді
|
|
|
|
|
Кестемен жұмыс
|
|
|
|
Үйге: Кескін картамен жұмыс:
Республикасының аумағында сегіз: Арал-Сырдария, Балқаш-Алакөл, Ертіс, Есіл, Жайық-Каспий, Нұра-Сарысу, Тобыл-Торғай және Шу-Талас өзен су шаруашылығы бассейндерін кескін картаға түсіру
|
|
Ой толғау
Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары шынайы болды ма?
Бүгін оқушылар нені үйренді?
Оқыту ортасы қандай болды?
Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма?
Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба?
Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?
|
|
|
|
Қорытынды бағалау
Ең жақсы өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты)
1:
2:
Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)?
1:
2:-
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім?
|