Бұрхан Несібелі Сапиқызы,
І .Есенберлин атындағы жалпы орта мектебінің математика пәнінің мұғалімі
ОҚО,Ордабасы ауданы, Батыр ата ауылы
Тақырыбы: Квадрат теңдеу және оның түбірлері.
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі:Квадрат теңдеу және оның түбірлерін табу тәсілдері туралы білімдерін кеңейту.
Дамытушылығы:Оқушылардың логикалық ойлауын жетілдіре отырып,
шығармашылық қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелілігі:Дидактикалық,логикалық ойындар арқылы оқушылардың
ақыл- ой белсенділігін қалыптастыра отырып,бәсекеге
қабілетті жеке тұлға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі:Дәстүрлі емес
Сабақтың типі:қайталау
Сабақтың әдіс-тәсілдері: Жеке,жұппен, ДЖИГСО стратегиясы
Сабақтың көрнекілігі: көңілді смайликтер,кеспе қағаздары,стикерлер,
маркерлер,бағалау парағы.
Сабақтың барысы:
І.Үйымдастыру кезеңі.
а).Сәлемдесу.Оқушыларды түгелдеу,дайындығын қадағалау.
ә).Оқушылардың көңіл- күйін анықтау.
Тақтаға «Көңіл –күйді» білдіретін смайликтер іліп оқушыларға өз көңіл күйлерін білдіру тапсырылады.Сабақтың аяғына дейін көңіл –күйлерін көтеріңкі деңгейде ұстау керектігі тапсырылады.
б) «Геометриялық фигураларды» таңдау арқылы оқушыларды үш топқа бөлемін.
І топ. Үшбұрыш
ІІ топ. Төртбұрыш
ІІІ топ. Шаршы
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру және өткен тақырыпты қайталау.
Оқушылар интерактивті тақтадан үй жұмысын тексеріп, өзіне баға қояды, яғни оқушылар өзін-өзі бағалайды.
№241
(х-2)2-49=0 2) 9(2х+3)2-25=0
Х............2-4х-45=0 36х2+108х+56=0
D=(-4)2+4*1*45=196 9х2+27х+14=0
x1=9 x2=-5 D=225
х1=-7/3 х2=-2/3
2(3х+5)2=7(3х+5) 4) (3х-1)2=4-12х
18х2+39+15=0 3х2+2х-1=0
D=49 D= 16
Х1 х2 Х1 х2
Слайдта берілген сұрақтарға әр топтан екі оқушы жауап береді:
Сұрақтар:
А) қандай теңдеуді квадрат теңдеу деп атайды?
Ә) квадрат теңдеудегі бірінші коэффициент а=0 шарты не үшін қажет?
Б) Квадрат үшмүше дегеніміз не?
В)Қандай теңдеулерді толымсыз квадрат теңдеулер деп атайды?
Г) Дискриминант сөзінің қазақша мағынасы?
Д) D › 0 кезінде квадрат теңдеу түбірі бола ма, болса неше?
ІІІ.Квадрат теңдеу тақырыбына мәтінді есептер шығару:
Әр топқа кеспе қағаздарына жазылған есептер таратылады.
Есепті жеке ,жұппен және топпен шығарады.
І.топ
Мәжіліске қатысушылар бір-бірімен сәлемдесіп қол алысқан,біреу қол алысудың барлық саны 66 болғанын санапты. Мәжіліске қанша адам келген?
Шешуі :
Мәжіліске қатысушы-х адам
Әр қайсысы х-1 адаммен қол алысқан.
Барлық қол алысу х(х-1)
х2-х-132=0
х1=12 х2=-11
Жауабы: х=12
ІІ топ.
Бір ұядағы барлық бал арасының жартысының квадрат түбіріне тең аралар жасмин бұтасына қонған,олардың артында аралардың -і қалған. Лотостың хош иісті гүлінің тұзағына абайсызда түсіп калған серік арасының ызыңына ұшып келген осы ұядағы аралардың тек біреуі ғана лотосты айналып ұшып жүр.Бір ұяда қанша бал арасы болған?
Шешуі:
Аралардың ізделінді саны-х
у жаңа айнымалы Х 2
2у2-9у-18
у1 у2-
х1 х2
Жауабы: бал арасының ұясында 72 ара болған.
ІІІ топ (үнді есебі)
Топ маймыл.
Бөлініп алып екі топқа,
Майиылдар ойынды ермек еткен,
Сегізден бірінің квадраты
Тоғайда жадырап секектеген;
Он екісінің шат үні
Маужыраған ауаны жаңғырықтырған,
Сен айтшы, барлығы неше
Маймыл болған бұл тоғайда?
Шешуі: Топ маймыл саны –х
( )2 +12
Х1 х2
Жауабы: 48 немесе 16 маймыл.
Сергіту сәті: «Аққу» күйінен үзінді тыңдатамын.
ІV. Семантикалық картамен жұмыс жұргізу арқылы нақыл сөзді құрастыру.
(Бақыт кілті еңбекте).
І топ
Достарыңызбен бөлісу: |