Дамытушылығы: күнделікті өмірден түрлі мысалдар келтіре отырып, оқушылардың қысым туралы түсінігін нақты мысалдармен дәлелдете отырып , оқушылардың сыни ойлау қабілеттерін арттыру;
Тәрбиелік: жүйелі білім алаған ізденімпаз тұлға тәрбиелеу.
Міндеттері:
1. Жеке жұпта, топта жұмыс жасауға үйрете отырып, бір-бірімен пікірлесуіне мүмкіндік беру;
2.Қысым туралы түсінігін қалыптастыру;
3. Бірлескен жұмыс арқылы өз ойын еркін жеткізе білетін тұлға тәрбиелеу.
Қолданылған модульдері: диалогтік оқыту, сын тұрғысынан ойлауға үйрету, ОүБ және ОБ, АКТ қолдану, талантты және дарынды балаларды оқыту, жас ерекшелігіне сәйкес оқыту және оқу, оқытудағы басқару және көшбасшылық.
Әр топ топтық жұмыстың «Алтын ережесіне» өз қағидаттарын қайталап,секе түсіреді.
Тамаша !
Жарайсыңдар!
Стикер, топ аттары жазылған қағаздар, флипчарт, маркер
Тұсауке
сер
Қызығушы
лықты ояту сатысы
8 минут
«Кубизм» стратегиясы арқылы үйге берілген тапсырманы тексеремін.
Тапсырма №1 1.Күш дегеніміз не? Күштің белгіленуі? . Күштің қандай түрлері бар?
2. Қандай күшті үйкеліс күші деп атайды және оның түрлері формуласы?
3. Серпімділік күші Гук заңы дегеніміз не Формуласы қандай?
4.Үйкелісті қалай азайтуға болады?
5. Ауырлық күші туралы не білесіз? Формуласы қандай?
6. Диномаметр, деформация деп нені айтады.
Тапсырма №2
Сәйкесін тап формалалар беріледі.
Тапсырма №3
Топтық есептер
Бағдаршам арқылы топтардың бағалауы
Сабақтың мақсатын айтамын да, енді оқушылардың мақсатын білгім келетіндігін хабарлаймын.
Ал, балалар, сiздердің бүгінгі сабақтан не білгілерiңіз келеді?Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: Қысым. Олай болса сабағымызды мынадай тәжрибеден бастайық. Білімділік: Күнделікті тұрмыста пышақ. Қайшы, ине т.б. құралдарды пайдаланамыз. Мысалы: бір денені өткір пышаққа қарағанда. Өтпейтін пышақпен кесу қиын, сол себепті құралдардың жүзінің ауданын кішірейтіп, мұқият қайрауға тырысамыз. Демек қысым ауданға тәуелді. «Қансонарда бүркіттші шығады аңға»
Сегіз найза қолында, көз аудармай,
Батыр да аяп қалмай ертең таңға.
Қанат құйрық суылдап, ысқырады.
Көктен қыран сорғалап құйылғанда. А.Құнанбаев
Осы жерде сегіз найза деп отырғанымыз бүркіттің тырнақтары. Бұл жышртқыш құстың тырнақтары мен тұмсықтары қатты өткір жылтыр болып келеді. Аудандары кішкентай болғандықтан, тіпті болымсыз ғана күшпен зор қысым жасап, аң аулауға шамасы келеді.
Конвертте сұрақтар болады бірінші оқушы тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді.
Бәрекелді!
Өте жақсы, тамаша!
Негізгі бөлім
Мағынаны ажырату сатысы
10 мин
10 минут
Қысым дегеніміз не? Қысымның өлшем бірлігі туралы не білеміз?
Белгілі бір бетке түсетін күш әрекетінің нәтижесін сипаттайтын шаманы қысым деп атайды.
Қысым бетке перпендикуляр бағытта әрекет ететін күштің осы беттің ауданына қатынасымен анықталады:
р-қысым,
Ғ-бетке перпендикуляр бағытта әрекет ететін күш немесе қысым күші;
Сабақтың мақсаты: Білімділік: қысым тақырыбын түсіндіре отырып,формуласын анықтау Дамытушылық: оқушылардың ой-өрісін есеп шығаруда дамыту Тәрбиелілік: тұрмыста қолданылатын құралдарды пайдалануға,шапшаңдылыққа тәрбиелеу Сабақтың әдісі: «Блум» Сабақтың түрі: Жаңа сабақты түсіну Пән аралық байланыс: математика,биология,география,еңбек,әдебиет Сабақтың көрнекілігі: оқулық, слайд,интерактивті тақта,ине,қайшы,үлестірме қағаз (суреттер, құмы бар ыдыс,үстел) Сабақтың барысы: Ұйымдастыру Амандасу Оқушыларды түгендеу Сынып тазалығын тексеру Үй тапсырмасын тексеру: 1. Үйкеліс күші дегеніміз не? 2. Үйкелістің түрлерін ата? 3. Үйкелісті қалай азайтуға болады? 4. Күнделікті өмірде өздеріңе үйкелістің қандай түрлері жиі кездеседі? 5. Үйкелістіңпайдасымензиянықандай? 6. Неге тірібалықтықолдаұстаптұруқиын? Жаңасабақ: БүгінгісабағымыздыңтақырыбыҚысым. Жаңасабақтытүсінуүшін «Блум» әдісінқолданғалыотырмын. Бұләдісарқылыжаңасабақтытүсініп,талдаужасап,пайымдаужасайаламыз.
«Қансонардабүркітшішығадыаңға» Сегізнайзақолында, көзаудармай, Батыр да аялқылмайертеңтаңға. Қанатқұйрықсуылдап, ысқырады, Көктенқырансорғалапқұйылғанда. А.Құнанбаев Осы жердесегізнайзадепотырғанымызбүркіттіңтырнақтары. Бұлжыртқышқұстыңтырнақтары мен тұмсықтарықаттыөткіржылтырболыпкеледі. Аудандарыкішкентайболғандықтан , тіптіболымсыз ғанакүшпензорқысымжасап, аңаулауғашамасыкеледі.
Түсіну:
Талдау: • Белгілібірбеткетүсетінкүш әрекетініңнәтижесінсипаттайтын шаманы қысымдепатайды. • Қысымбетке перпендикуляр бағыттаәрекетететінкүштің осы беттіңауданынақатынасыменанықталады: Өлшембірлігі: Паскаль (қысқаша Па) 1Паскаль-1Н күштің 1м2 ауданғатүсіретінқысымы: 1Па=1Н/м2 ТәжірибедеҚысымныңүлкенбірліктерінпайдаланамыз: 1гПа =100Па=102Па 1кПа =1000Па=103Па 1МПа =1 000 000 Па=106Па Пайдалану: № 1 100 см2ауданға 50 Н күшәрекететеді. Қысымдыанықтаңдар? №2 Шынжыртабандытракторыныңмассасы 6610 кг, ал оныңекішынжыртабаныныңтіреуауданы 1,4 м2. Осы трактордыңтопырақбетінетүсіретінқысымдыанықтау? №3. Жұқамұзжапқанөзенніңортасындажүзіпжүргенбалыққажетуүшінтүлкімұздыңүстіменжүрді. Солкездемұзтүлкінікөтермейді. Оны білгенқутүлкі , мұздыңүстінежатыпжайлапжылжиды Сұрақ: Түлкімұздатөртаяғыменжүргенде бата ма? Әлдежайлапжылжығандабатама? Себебінтүсіндір. Тест сұрақтары: 1.Қысымның SI жүйесіндегіөлшембірлігіқандай? А) м В) м/с С) Ғ Д) Па Е) км 2. Қысымныңформуласы? А) күштіңауданғақатынасы В) күштіңсалмаққақатынасы С) ауданныңуақытқақатынасы Д) ауданныңкүшкеқатынасы\ 3.Қысым неге тәуелді? А) күшке В) ауданға С) көлемге Д) массаға Е) салмаққа 4. Дененіңауданынкішірейткенде ,қысымы... А) артады В) кемиді С) дұрысжауабыжоқ 5. 1 Па-неге тең? А) 1м/с В) 1кг/м3 С ) 1Н/м2 Д) 1Н/кг Е) мм Пайымдау: 1. Қысымдепненіатайды? 2. Қысым неге тәуелді? 3. Қысымдыарттырыпнемесекемітуге бола ма? 4. Қолменістіккенкезденеліктенбармаққаоймақкиеді? 5. Жүкмашиналарыныңартқыдоңғалақтарықос-қостанболатынынеліктен? Үйтапсырмасы: §33. Қысым 15-жаттығу №2 15-тапсырма №2 Бағалау:
Күні: 25.01.14
Сыныбы: 7
Пәні:физика
Сабақтың аты
§43 Қысым
Сілтеме
Жоспар
Жалпы мақсаты
Белгілі бір бетке түсетін қысым жайлы мағлұмат беру
Белгілі бір бетке түсетін қысымның күнделікті өмірде, формуласын есеп шығаруда қолдана білуге үйрету