Сабақтың мақсаты: Білімділік: Оқушыларға трапеция ауданын табуды үйрету және формула бойынша есептеуге машыықтандыру
Дата 29.03.2017 өлшемі 12,71 Kb. #12476 түрі Сабақ
Сабақтың мақсаты: Білімділік: Оқушыларға трапеция ауданын табуды үйрету және формула бойынша есептеуге машыықтандыру. Дамытушылық : Геометриялық фигуралардың ауданын табу үшін теориялық білімдерін дамыту. Тәрбиелік: Трапеция ауданын табуда өлшем бірлігіне назар аудару,яғни біріңғай өлшем бірліктің сақталуын назардан тыс қалдырмауға және нақты есептеуге тәрбиелеу. І. Сабақтың типы: Жаңа сабақ ІІ.Сабақтың түрі: Ақпараттық сабақ. ІІІ. Сабақтың әдісі: Дамыта оқыту ,саралап оқыту,топпен жұмыс әдістері. ІV. Сабақтың көрнекілігі: Интерактивты тақта,формулалар,сызбалар. V.Сабақтың барысы. 1. ұйымдастыру , 3 топқа бөліп орналастыру. 2. Үй жұмысын тексеру. 2. Үй жұмысын тексеру. а) Есеп 138- есеп. Параллелограмның ауданы. 3. Жаңа сабаққа қызығушылығын ояту және белсенділігін арттыру.(Үш топ оқушылары жарыса отырып орындайды). 3. Жаңа сабаққа қызығушылығын ояту және белсенділігін арттыру.(Үш топ оқушылары жарыса отырып орындайды). Аудандар Тік төртбұрыш ауданы Тік бұрышты үшбұрыш ауданы 1) S△=ah / 2 2) S△=ab / 2 3) Sкв= а Ә) Венн диаграммасын құру.(Жай фигуралардың аудандарының ұқсастығы мен айырмашылығын диаграммасын құру). Ә) Венн диаграммасын құру.(Жай фигуралардың аудандарының ұқсастығы мен айырмашылығын диаграммасын құру). б) Трапеция туралы не білеміз (үш топқа берілетін тапсырма ,әр топ оқушылары тақтаға өздері орындайды). Бүйір қабырғасы әр түрлі Тең бүйірлі Тік бұрышты 1.Екі табаны 2.Екі бүйірі 3.4 ішкі бұрышы 4.Орта сызығы 1.Трапецияның анықтамасы 2.Орта сызығы 3.Орта сызығы туралы теорема
4. Жаңа сабақ өту. 4. Жаңа сабақ өту. Теорема.Трапецияның ауданы табандарының жарты қосындысы мен биіктігінің көбейтіндісіне тең. Бер:АВСD-трапеция AD; P B C ВС табандары. Д/К:Sтр=(AD+BC)• CQ /2 A Q D Дәлелдеу: ΔACD-ң CQ-биіктігін ΔABC-ң АР биіктігін жүргіземіз.Ауданды өлшеудің 30-қасиеті бойынша S=SΔACD + SΔCAB = 1/2 AD • CQ + 1/2 BC• AP . APCQ- тік төртбұрышында CQ=AP => S= 1/2 AD • CQ + 1/2 BC• CQ= 1/2 (AD+BC)•CQ яғни: S=(AD+BC)• CQ /2 жалпы түрде а, b – табаны, Һ-биіктігі болса, Sтр = (a+b)h/2 . 5. Жаңа білімнің берілуін тексеру. 5. Жаңа білімнің берілуін тексеру. ( үш топ оқушыларына берілетін тапсырма ,оқушылар жұмыстарын алмастыра отырып ,өздері бағалайды.Дұрыс жауабын тақтамен өздері тексереді). Бер: а= 10см b= 5 см h= 4 см Sтр=? 2) Бер: а= 6 см b= 4 см h= 3 см Sтр=? 3) Бер: а= 6 дм b= 4 дм Sт.тб = ? Бер: Sтр=60 дм2 а= 6 дм b= 4 дм h= ? 2) Бер: а= 9 см b= 6 см h= 4 см Sтр=? 3) Бер: а= 9 см b= 6 см Sт.тб = ? Бер: Sтр=300 мм2 b= 5 мм h= 30 мм а= ? 2) Бер: а= 19 см b= 6 см h= 10 см Sтр=? 3) Бер: а= 15 см b= 6 см Sт.тб = ? Жауаптары: (жасырын түрда жазылады.) І-топ ІІ-топ ІІІ-топ 1) Sтр = 30 см2 h=12 дм а=15 мм 2) Sтр = 15 см2 Sтр = 30 см2 Sтр = 125 см2 3) Sт.тб = 24 дм2 Sт.тб = 54 дм2 Sт.тб = 90 см2
6.Жаңа сабақты бекіту. №18 есеп.(экономикалық мазмұнды есептер кітабынан). Трапеция тәрізді шабындықтың (табндары 450м және 0,62км,ал биіктігі -325м) әр гектарынан орта есеппен 40ц шөп жиналды. Осы шабындықтан жиналатын шөптің мөлшерін анықтаңдар. Бер: a= 450 м b=0,62 км=620 м h=325 м әр гектардан 40 ц шөп жиналды. Т/к: Жиналатын шөптің мөлшері -? Шешуі: Sтр = (a+b)h/2 ; Sтр = (450м + 620 м) • 325м /2 = 535м • 325м = 173875≈17 (га) Шөп мөлшері : 17 • 40 = 680 (ц) ≈68 (т) Жауабы: 68 (тонна) №147 есеп.(оқулықтан) №147 есеп.(оқулықтан) Бер: S=84 см2 ; AB=17 см ; CD=11 см; T/k: CK=? I Шешуі: Sтр = (AB+CD)• CK / 2 84=(17+11) ) • CK /2 168=28 CK CK= 6 Жауабы: СК=6 (см) 8. Үйге тапсырма. 8. Үйге тапсырма. № 148 есеп. Достарыңызбен бөлісу: