Минигалиева Альбина Рафитовна
Ақкөл ауданы М. Горький атындағы орта мектебінің
қазақ тілі мен әдебиет пәні мұғалімі
ДОСТЫҚ. НӘТИЖЕ САБАҚ
Сабақтың мақсаты: 1. «Достық» тақырыбынан алған білімдерін грамматикалық тақырыптарды пысықтау.
2. Оқушылардың сөйлеу дағдыларын дамыту, қисынды ойлау қабілеттерін қалыптастыру.
3. Достықты бағалай білуге баулу.
Сабақтың түрі: пысықтау сабағы (нәтиже сабақ)
Сабақтың әдісі: әңгімелеу, талдау,ойын, топтық жұмыс
Сабақтың көрнекілігі: слайд, үй суреті, мақал-мәтел, стикерлер, тапсырмалар, сөзжұмбақ, плакат.
Сабақтың барысы:
I.Ұйымдастыру кезеңі
-амандасу;
- кезекші рапорты
-ынтымақтастық атмосферасын орнату( психологиялық ахуал)
Шаттық шеңбері( оқушылар бір бірлеріне жақсы тілектер тілейді)
Үлкенге де сіз,
Кішіге де сіз
Баршаңызды құрметтеп
Бас иеміз біз!
II. Миға шабуыл (жаңа сабақ)
-Сөзжұмбақ шешу
- Сабақтың тақырыбы мен мақсатын айту.
- Сұрақ-жауап.
1.Достық дегеніміз не?
2. Достықтың қандай түрлерін білесіңдер?
3.Сенің досың бар ма? Аты кім? Ол қандай дос?
4. Достық қандай болу керек?
-Ендеше, балалар, біздің де достығымыз берік, мықты болу үшін "Достық" үйін немесе "Бірлік" үйін салуымыз керек. Бізге үй салу үшін не керек?(кірпіш)
-Дұрыс. Ендеше, мына жердегі кірпіштерден біз "Достық" үйін саламыз. Ол үшін кірпіштің артындағы тапсырмаларды орындауымыз керек.Орындаймыз ба?
№1 тапсырма.
Топтарға бөлініңдер де тақтадағы сөйлемдермен жұмыс жаса. (Қораптағы жазулар бойынша оқушылар екі топқа бөлінеді.1-ші топ: Достар, 2-ші топ: Құрбылар)
- бар, екі, менің, жақсы, досым.
- доспыз, үшеуіміз, біз, балабақшадан.
- бір, қазір, оқимыз, сыныпта, біз.
- де, үшеуіміз, доспыз, тату.
№2 тапсырма.
Өз топ атуларыңды септеңдер!
№3 тапсырма
Сурет сал( топтық жұмыс)
№4 тапсырма
Достық жайлы қандай мақал-мәтел білесіңдер?Қай топ көп мақал біледі екен?
№5 тапсырма
"Ойлан, тап!" ойынын ойнаңдар.
керез, ыдлықа, ітпедә, ідмірійем
ідмінес, ысқаж, ітпітрәт, ытпықұ
-Енді, балалар, бізге үйдің шатырын қоюға болады екен. Достықты құру үшін біз қандай қасиеттерге ие болуымыз керек екен? Сонда ғана біздің достығымыз осындай үйдей берік, мықты болады екен.
- Қазір бір жаттығу жасап бір тынығып алайық!Мен сендерге қазақша бұйрық беремін, сол бұйрықты сендер бұлжытпай орындауларың керек.
Тұрамыз, көзді ашып-жұмамыз, оңға қарамыз, солға қараймыз, қасындағы досыңмен амандасамыз, достарыңды құшақтаймыз, отырамыз.
(Бейнероликтен сергіту сәтін қайталау.)
III Қорытынды:
1. -Бүгінгі сабақта не білдік біз?
-Достық дегеніміз не екен?
-Қандай грамматикалық тақырыптарды қайталадық?
-Дос деген қандай болу керек?
Кері байланыс
2. "ИЯ", "ЖОҚ" позициясын орындау.
- Достық сөзінің аудармасы "друзья"
- Біздің достығымыз берік
- Дос коп болған жаман
- Етістік заттың атын білдіреді
- Қазақ тілінде 7 септік бар.
IV. Бағалау.
Рефлексия
Достарыңызбен бөлісу: |