Бөлім: «Мәңгілік Ел – мәңгілік мұрат» |
Мектеп: №21 Пәні: қазақ әдебиеті
|
Күні: 22.05.2023ж
|
Мұғалім: Г.А.Ибрагимова
|
Сынып: 9ә
|
Қатысқан оқушылар саны:
|
Қатыспағандар:
|
Бөлім тақырыбы
|
Қ.Мұхамбетқалиев «Тар кезең» романындағы ойдың төл әдебиетіміздегі шығармалармен сабақтастығы.
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
|
9.3.4.1 әдеби шығарманы қазақ әдебиеті мен әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, шағын сын мақала жазу.
|
Сабақтың мақсаттары
|
Барлық оқушылар: роман мазмұнын біледі, өзге жазушылар шығармасымен салыстыруға тырысады.
Көптеген оқушылар: әдеби шығарманы қазақ әдебиеті мен әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, шағын сын мақала жазады;
Кейбір оқушылар: әдеби шығарманы қазақ әдебиеті мен әлем әдебиеті үлгілерімен салыстырады
|
Бағалау критерийлері
|
Әдеби шығарманы қазақ әдебиеті мен әлем әдебиеті үлгілерімен салыстырады;
шағын сын мақала жаза алады.
|
Ойлау дағдыларының деңгейі
|
Бағалау
|
Тілдік мақсаттар
|
Пән лексикасы және терминология: сын мақала.
|
Пәнаралық байланыс:
|
тарих
|
Осыған дейін меңгерілген білім
|
Қ.Мұхамбетқалиев «Тар кезең» романы
|
Жоспар
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру.
Оқушыларға
бөлімнің атауы
сабақтың тақырыбы
оқу мақсаты таныстырылады.
Қызығушылықты ояту. Оқушылар сын мақала туралы мәлімет алады.
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады.
|
Оқушылар назары сабаққа аударылады.
Оқушылар сын мақала туралы мәлімет алады.
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады.
|
ҚБ
|
9-сынып қазақ әдебиеті
|
Сабақтың ортасы
|
Мағынаны тану.ЖЖ. 1-тапсырма
Тақырып мақсатына сай зерттеп оқыңыз. Екі шығарманы салыстырыңыз. Мәтіннің негізгі ойы қандай? Тақырып бойынша ұсынылған мәтіндермен танысып, талдау нәтижесін кестеге жазады.
Салыстыру өлшемдері
|
Қ.Мұхамбетқалиев «Тар кезең» романы
|
М. Шаханов «Нарынқұм зауалы»
|
Тақырыбы
|
|
|
Негізгі деректер
|
|
|
Жанрлық ерекшелігі
|
|
|
Идеясы
|
|
|
Дескриптор:
екі шығарманың тағырыбын анықтайды;
негізгі деректерді анықтайды;
жанрлық ерекшелігін анықтайды;
идеясын анықтайды.
ҚБ
2-тапсырма. Жеке жұмыс. Жоғарыда ұсынылған кесте негізінде екі шығарманы салыстыра отырып, шағын сын мақала жазады.
Сыни мақала жазуда төмендегі қадамдарды орындайды.
Сөз басы
Шығарма авторы, шығарма атауы, шыққан жылы, т.б. ақпараттарды қамтитын, талданатын шығарма туралы қысқаша ақпарат беру.
Шығарма тезисін 1-2 сөйлеммен сипаттау.
Автор ұсынған аргументтерді сипаттап болған соң, өз тұжырымын жасау. Шығарманың маңыздылығы неде? Неліктен құнды?
Негізгі сөз
Шығарманың мазмұнына қысқаша сипаттама беру.
Қоғамдық мәселені талқылау (құрылым, стиль, көзделген аудиториясы, автор көзқарасы).
Шығармадан дәлел келтіру. Автор ұстанымын, өз ұстанымын дәлелдеу, т.б. үзінділерді қолдану.
Сөз соңы
Автор көздеген мақсатына жетті ме? Шығармадан қандай ой түюге болады? Қандай қорытынды шығаруға болады?
Дескриптор:
Мәтін идеясын біледі
Мәтінге талдау жасайды.
Жоғарыда ұсынылған кесте негізінде екі шығарманы салыстыра отырып, шағын сын мақала жазады.
ҚБ
«Автор орындығы». Үздік сыни мақалалар «Автор орындығында» оқылады.
|
Оқушылар жұпта тақырып мақсатына сай зерттеп оқиды.
Жеке жұмыс. Жоғарыда ұсынылған кесте негізінде екі шығарманы салыстыра отырып, шағын сын мақала жазады.
Үздік сыни мақалалар «Автор орындығында» оқылады.
|
ҚБ
Оқушылар сабақты жақсы түсіндім, оқу мақсатын орындай алдым десе, алдындағы кестені жасыл түспен, ал сабақ бойынша түсінбей қалған жерім бар, орташа түсіндім, әлі де дамытуым керек десе сары, ал түк түсінген жоқпын, маған көмек керек деген оқушы болса, қызыл түспен бояйды.
Сабақ бойынша топтар бір-бірін бағалайды (төмендегі кесте бойынша) «Жұлдызша» белгісін – бәрін түсінікті орындаған; ал «жүректі» – әлі де толықтыруы керек; «төрт бұрышты күлтешені» – еш ақпарат айта алмады деп белгілеп алады.
|
Қ.Мұхамбетқалиев «Тар кезең» романы
https://abai.kz/post/5471
https://massaget.kz/forum/viewtopic.php?f=211&t=20418
|
Сабақтың соңы Рефлексия
2 минут
Үйге тапсырма:
|
Сабақтың соңында оқушылар:
Үйренгендері туралы ойланады
1. Қызық?
2. Қажет?
3. Қиын?
Романнан не түйдің? Ой толғау жазу
|
|