Сабақтың реті: 57 Пәні: Биология Сынып: 8 Тарау



Дата26.08.2017
өлшемі106,81 Kb.
#29038
түріСабақ
Алматы қаласы,Түрксіб ауданы № 59мектеп-гимназиясының сертификатталған,

жоғары санатты биология пәні мұғалімі: ОрайхановаАнар Темирхановна

Қысқа мерзімді жоспарлау

Қысқа мерзімді жоспарлау, орта мерзімді жоспарлаудың негізінде, күнтізбе және пәндік бағдарлама бойынша

ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ САБАҚ ЖОСПАРЫ

Жұмыс орны: №59 мектеп-гимназия

Мерзімі: 16.04

Сабақтың реті: 57

Пәні: Биология

Сынып:8

Тарау:

ХІІІ бөлім. Организмнің жеке дамуы (4 сағат)

Сабақ тақырыбы:

Ұрықтың дамуы (2 сабақ)

Сабақтың мақсаты:

Ұрықтың даму кезеңдерін ажырата алады.Ұрыққа әсер ететін факторларды талдайды.

Күтілетін нәтиже:

( орта мерзімді жоспардан алынады)



Оқығанын саналы түсінуге, өз ойын басшылыққа алуға, ойын білдіруге үйренеді. Білгендерін анықтап, білмейтіндерін сұрауға әзірленеді. Сабақта салыстыру, салыстыра отырып топтастыру сияқты процестер жүзеге асады. Оқушылардың ойлау қабілеті, есте сақтау қабілеттері дамиды. Алған білімді қолданып тапсырмаларды орындайды.

Табыс критерийлері:

Ұрықтың даму кезеңдерін ажырата алады.Ұрыққа әсер ететін факторларды талдайды.

Негізгі түйін:

Ұрық дамуының биологиялық мәнін түсінеді

Сабақтың әдіс-тәсілдері:

СТО стратегиясы.талдау, анықтау,қолдану

Сабақтың типі:

Жаңа материалды меңгерту

Пән аралық байланыс:

Әдебиет,адам анатомиясы, гигиенасы,физиология,эмбриология

Оқулық:

(Білім және Ғылым министрлігі ұсынған)



Биология. Алматы «Мектеп» 2013 жыл

Ж.Шілдебаев,Ж.Қожантаева, Л.Аманжолова



Сабақтың барысы/мұғалім жазбасы:


Кезеңдер мен уақыт

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының

іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Формативті

(ОҮБ) СуммативтіБ)

Ұйымдастыру

2 мин

Мұғалім оқушыларды түрлі түсті қағаз бойынша топқа бөледі. Топ ережесін есіне түсіреді.Сыныпта жағымды атмосфера қалыптастыру үшін топтар бір-біріне жігерлендіретін сөздер айтады

Оқушылар топқа бөлінеді

Бір-біріне жігерлендіретін тілек айтады







Топ атауы бар карточкалар

Үй тапсырмасын тексеру

Тест жұмысы

5 минут

1.Жыныс жасушаларының қосылуы:А.ұрықтану В.ажырау С.даму Д.тозаңдану Е.қалыптасу

2.Жұмыртқа жасушаларының түзілуі:А.аталық безде. В.аналық безде С.жатырда Д.қынапта Е.Жатыр түтігінде

3.Жұмыртқа жасушаларының даму уақыты: А.10-15 тәулік В.30-31 тәулік С.27-28 тәулік

Д.5-10 тәулік.Е.12-17 тәулік



4.Ұрықтану жүреді: А.аталық безде. В.аналық безде С. қынапта Д. Жатыр түтігінде Е. Жатырда

5.Ұрықтану нәтижесінде түзіледі:

А.жатыр түтігі В.гамета С.жұмыртқа жасуша Д.сперматозоид Е.зигота



6.Зиготадағы хромосома жиынтығы:А.46.В.45.С.23.Д.25 Е.30

7.Гамета дегеніміз:А.ұрық В.жыныс жасушасы С.зигота Д.аталық безде Е.аналық безде

8.Спермотозоидтағы хромосома саны А.46 В.48 С.23.Д.25 Е.26

9.Ұрық пен ана организмінің байланысуына қатысады А.кіндік бау В.қынап.С.жатыр Д.жатыр мойыны Е.аналық безде

10.Екінші реттік жыныс белгілерінің қалыптасуына әсер етеді: А.жыныс гормоны В.қынапС.жыныс жасушалары Д.сыртқы секреция бездері Е.жыныс бездері

Тест жұмысын дәптерге орындайды







Қызығушылығын ояту

2 минут

Шәкәрім Құдайбердіұлы мына өлеңінде бізге не айтқысы келді

Жатырда қанды емізген,

Ауыссыз тамақ жегізген.

Туғызып,түзеп,өсіріп,

Өзімді,өзім дегізген

Өлеңнің мағынасын айтып, тақырыпты ашады


Критерий қою арқылы бағалау

-Мәтінді толық меңгеруі



оқулық ,интер белсенді тақта, қосымша мәліметтер


Мағынаны тану

3 минут

1 минут баяндайды


10 минут
1 минут

5 минут

5 минут

4 минут



1.Бейнежазба «Ұрықтың даму кезеңдері» Бейнежазбадан не көрдің,нені байқадың, не нәрсеге ұқсайды?

2.қосымша мәтін беріледі.

мәтінді және көрген бейнежазбаны пайдалана отырып «Борт күнделігін» толтырамыз



Мен білетін ақпарат

Жаңа ақпарат







3.Кластер «Ұрық дамуына зиян келтіретін факторлар»


4.Термин сөздермен жұмыс:

Әйелдердің репродуктивті жүйелері ішкі және сыртқы жыныс мүшелерінен тұрады. Бұл жүйе әйелдерді еркектерден ерекшелеп тұрады, яғни әйел жыныстылардың анатомиясына ғана тән ерекшелік болып табылады.

Репродуктивті жүйелер арқылы әйел жүкті болады, ұрықтың дамып, дүниеге келгенге дейінгі барлық жағдайын жасайды.

1.Репродуктивті жүйе-репродуктивная ситема-reproductive system

2.Ұрық-зородыш (эмбрион)-embryo

3.Зигота-зигота(грекше)-zygote

4.Онтогенез(жеке даму)-онтогенез (грекше)- ontogenesis

5.жүктілік-беременность-pregnancy

6.гормон-гормон(грекше)-hormones

7.шарана-плацента(латын)-placenta

5.Орнын тап


Не көргендігі туралы баяндайды

Борт күнделігін мәтінді пайдалана отырып толтырып ұжымда жариялайды.

Кластерді интербелсенді тақтада орындайды.

Термин сөзді дәптерге жазады.









5 минут

Ұрықтың дамуы тақырыбында Sinkuein немесе бес жолды өлең стратегиясы

– оқушы берілген тапсырма бойынша өлең құрастырады. Бес жолды өлеңді құрудың ережесі мынадай: бірінші жолда 1 зат есім, екінші жолда 2 сын есім, үшінші жолда 3 етістік, төртінші жолда 4 сөзден тұратын сөйлем яғни ойды түйіндеу, бесінші жолда тақырыпқа байланысты 1 синоним сөз жазылады

Бағалау стратегиялары:

Қолдау стратегиясы




Бағалау 1минут


Бағалау парағы арқылы өздерін, және топты бағалайды

Бағалау парағы арқылы өздерін, және топты бағалайды







Үйге тапсырма

1минут

58 парагрофты оқу

Берілген мәтінді оқиды







Тұқым қуалаушылық фактор

Физикалық әсер

Темекі шегу

есірткі

Химиялық әсер

ішімдік

Вирусты,бактериялы жұқпалы аурулар

стресс

1.аяқ-қол п.б

2.қозғалыс айы

3.жүрегі минутына 120-140 рет соғады

4.терісі әжімді

5.30 мин ішінде 20-60 қозғалыс жасайды

6.ұзындығы 45 см

7.тырнақ өседі

8.жүйке жүйесі дамиды



8 ай

5 ай

6 ай

2 ай



Орында.

жұмыстар


критерийлер

дискрепторлар

балл

Тест

Қатесіз орындауы

Бір дұрыс жауапқа 1 балл

1

Бейне

жазба


түсінгендігі

Бейнежазбаны түсінді

Толық түсінбеді



1

0


Мәтінмен жұмыс

Мәтінді түсінуі

1.мәтінді толық түсінді

2.мәтінді шала түсінді



1

0


Дәптермен жұмыс


Борт күнделігін толтыру

1.кестенің барлық бөлігі нақты толтырылды

2. кесте толық толтырылмады



1
0

Кластер

Кластер

құрастыру



1.нақты жауап берді

2.толық жауап берілмеді



1

0


Орнын тап

Орналастыр

1.дұрыс орналастырды

2.дұрыс орналастыра алмады



1

0


Синквейн

Синквейн

1.синквейн мағыналы жазылды

2.синквейн мағынасыз,нақты емес



1

0


Оқушының аты-жөні:


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет