Сабақтың тақырыбы : Етістер. Өздік етіс Сабақтың мақсаты



Дата27.12.2016
өлшемі109,68 Kb.
#6250
түріСабақ
Сынып :4

Сабақтың тақырыбы:Етістер. Өздік етіс

Сабақтың мақсаты:

  1. Білімділік: Етістер туралы және өздік етіс туралы толық мәлімет беру. Етістерді мәтіндерден тауып құрамына талдай білуге үйрету.

  2. Дамытушылық:Берілген мәтіндерден етістерді табу.Талдай алуға, сөздік қорларын кеңейтіп, әдемі, көркем сауатты жазу дағдыларын дамыту.

  3. Тәрбиелік: Бір – бірін тындауға, уақытын тиімді пайдалана білуге тәрбиелеу. Пәнге деген қызығушылықтарын арттыру

Сабақтың эпиграфы: Өз уақытыңды үнемдей біл,

Өзгенің уақытын бағала



Сабақтың түрі: Жаңа сабақ

Сабақтың типі: жаңа оқу материалын таныту сабағы

Сабақтың көрнекілігі: слайд,қима қағаздар

Пәнаралық байланыс: әдебиет

Сабақтың әдіс-тәсілдері: сөз әдісі /сұрақ-жауап, әңгімелеу/

практикалық әдіс /талдау, мәнерлеп

оқу/, логикалық әдіс /өздік жұмыс,

шығармашылық тапсырма/



Сабақтың барысы: Сәлемдесу. Кезекшімен сұхбаттасу.

Мен сіздерге бағалау парағын таратамын сол бағалау парағы арқылы бағалаймыз.

Толық, қатесіз орындалса – «5»

Толық орындалса – «4»

Жартылай орындалса – «3»

Үй жұмысын тексеру. 236 - жаттығуды тексеру.

1-кезең. «Тілашар» ойыны.

Берілетін әріптер «Т», «Б», «Ж», «К»



Берілген әріптерден көп етістіктер айту. (Команда капитандары шығады)

Сабақтың мақсатын сұрау оқушылардан.

кесте толтыру.









Карточкамен жұмыс

1.Жалпы етістік туралы мәлімет беріңіз

2.Болымды, болымсыз етістік туралы мәлімет беріңіз.

3. Салт, сабақты етістік туралы мәлімет беріңіз.

4. Дара, күрделі етістік туралы мәлімет беріңіз.

2-кезең.

-ЫН, -ІН, -Т, -ЫС, - ЫЛ

Осы жұранақтар сіздерге таныс па?

Мысал келтіріп көрейік.


Кітап оқылды, кітап оқылмады (салыстыру)

Әңгіме айтылды, әңгіме айтылмады.



Өз сөзім.

Қимылдың, іс - әрекеттің орындаушының арасындағы қатынасын білдіру үшін белгілі бір қосымшалар арқылы жасалатын етістіктің түрін етіс дейміз. Мысалы: Олар бір – бірімен хат жазысты.

Болымсыз етістік жұрнағы етіс жұрнағынан кейін жалғанады.Мысалы:Ки- ін – бе.

Өздік етіс- істі орындаушының өзі істегенін білдіреді. –ЫН, -ІН,-Н жұрнағы етістікке жалғануы арқылы жасалады. Мысалы: Бала өзі ки –ін - ді


3-кезең.

1-топ .238 жаттығу.

2-топ. Берілген сөздерді сөз құрамына талдаңыз.

Таранды, киінді, жуынды,ойланды

3-топ. Таранды, киінді, жуынды,ойланды сөздерін қатыстырып сөйлем құраңыздар.

4-топ.239-жаттығу.Өздік етістерді теріп жазыңыздар, қалай жасалғанын айтындар.
4-кезең. Слайдпен жұмыс. Суреттермен мәтін құрау, оның ішінде өздік етістігі көп болу керек.
Сергіту сәті. Алма кетті домалап

Көше бойын жағалап,

Кім алманы табады,

Сол ойыннан шығады.(Ортаға шығып жаттығу көрсетеді)


5-кезең.СЕМАНТИКАЛЫҚ КАРТА.Жеке –дара жұмыс

ЕТІСТІКТЕР

Сабақты

етістік


Болымсыз

етістік


Өздік етіс

Салт етістік

Болымды етістік

Жүгірді










+

+

Ойланды

+




+




+

Жарияланды







+

+

+

Киінбеді




+

+

+




Отырды










+

+

Шақырды

+










+

Ойлады

+










+

6 кезең «Жәрмеңке» ойыны. Оқушылар жәрмеңкеге қойылған заттарды сұрақтарға жауап беру арқылы сатып алады.

1.Етістер дегеніміз не?

2.Өздік етіс дегеніміз не?

3.-ын, -ін, - н ненің жұрнағы?

4.Өздік етіске сөйлем құраңыздар?

7-кезең. Тест жеке-дара

1. Етіс неше түрге бөлінеді

А) 2 В) 3

С) 4 Д) 5



2. Өздік етістің жұрнағын табыңыз.

А) – ыс, -іс, -с В) – ын, - ін, - н

С) – ыл, іл, - л Д) – ғыз,- гіз, -қыз

3. Өздік етісті табыңыз.

А) Біз аянбай еңбек етеміз.

В) Марат өзі киінді.

С) Өлең айтқызды.

Д) Біз үй салыстық.

4. – ын, -ін, -н жұрнағы қай етістін жұрнағы

А) Өзгелік етіс В) Ортақ етіс

С) Ырықсыз етіс Д) Өздік етіс

5. Өздік етіс бар сөзді белгілеңіз.

А) Таң атқанша тарандық В) Сен жұртты сөйлетпедің

С) Жақсы сөз айтылды Д) Хатты тез жеткізді.


Жауап кілті.

1. С


2. В

3. В


4. Д

5. А
8 – кезең. Қорытынды (мақсатқа оралу) Сабақтың мақсатына жеттік пе?Нені жете түсіндің? Нені түсіне алмадым?



рефлексия

Бұрын білгенмін

Нені үйрендім?

Нені үйренгім келеді?











Үй жұмысы: 1. 240-жаттығу

2. Көркем шығармалардан картотека теру



Автор

Шығарма аты

Беті

Етістер












3. Ой-толғау (еркін тақырып)



Бағалау. Оқушылар өз-өздерін бағалайды.


Аты-жөні

1

2

3

4

5

6

7

8

Қорытынды






























Толық, қатесіз орындалса – «5»

Толық орындалса – «4»

Жартылай орындалса – «3»



Резервті жұмыс.
Абай өлеңінен етісті тауып, сөзқұрамына талдау жаса.

Ғылым таппай мақтанба,
Орын таппай баптанба,
Құмарланып шаттанба,
Ойнап босқа күлуге,-

(«Ғылым таппай мақтанба»)


Терме диктанты.Өздік етіс бар сөздерді теріп жазу.

Жуынды, оқылды, өнерпаз, киінді, қызылдау, бойшаң, таранды, келді, сыланды, бармады, көрмеді, қаранды, баста, бердім, тазаланды, көрінбеді,бар, сезінді.

Дұрыс жауабы:

Жуынды, киінді, таранды, сыланды, қаранды, тазаланды, көрінбеді, сезінді



Кестені толтыру.


Сөздер

Өздік етіс

Сөйлем


Киінді







Жуынды







Ойланды



















Сөздер

Өздік етіс

Сөйлем


Көрінді







Қаранды







Ойланбады









Сөздер

Өздік етіс

Сөйлем


Киінбеді







Жуынбады







Жарияланды










Сөздер

Өздік етіс

Сөйлем


Сезінбеді







Көрінбеді







Сезінді








Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет