Тараудың тақырыбы: "ХАЛЫҚТАРДЫҢ МОНҒОЛ-ТАТАР ШАПҚЫНШЫЛЫҒЫНА ҚАРСЫ КҮРЕСІ".
Сабақтың тақырыбы: "Орыс жері монғол-татар шапқыншылығы қарсаңында" - §35-36.
Сабақтың мақсаты:
Орыс жерің монғол-татар шапқыншылығы қарсаңындағы тарихымен, орыс жеріңде болған оқиғалармен танысу, қоғамдық құрылысың сипаттау.
Оқыған тақырыптар бойынша қорытындылау жасау, ой-өрісін кеңейту, пәнге деген қызығушылық ояту, дамыту;
Оқушыларды өткен оқиғалардың тарихымен таныстыра, өз Отанын сүюге, адамгершілікке, адал болуға тарту, тәрбиелеу.
Сабақ типі: жаңа тақырыпты талдау
Сабақ түрі: баяндау, слайдпен жұмыс істеу, кроссворд жасау.
Сабақтың көрнекілігі: карта, кластер, слайд, энциклопедия,, суреттер.
Негізгі ұғымдар: кінәздік, бытыраңқылық, половшылар, құрылтай, Темучин.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
- оқушылармен амандасу
- сынып тізімің тексеру
- оқушыларды зейінге аудару.
ІІ. Ұй жұмысың тексеру:
Египетті арабтар қай жылдары басып алды?
Мәмлүктер деген кімдер?
Аксум мемлекетіндегі қоғамдық құрылысы?
Сонгай мемлекетінің қоғамдық құрылысы?
VII ғасырда Африканың солтүстігін кімдер жаулап алды?
ІІІ. Жаңа тақырыпты талдау:
1 тапсырма:
Тақырыпты оқушылардың арасында 2 топқа бөлу. 1 топ – Алуа мен Абзал, 2 топ – Диана, Айдар, Дидар.
1 топ кластер арқылы §35 тақырыпты дайындайды, ал 2 топ §36 тақырыпты талдайды. Тақырыпты кластер арқылы талдау.
2 тапсырма:
басқа топқа өз тақырыптарына қатысты қысқаша тест жасау /парақта/ - 5 сұрақ, 4 вариант жауабымен.
3 тапсырма:
Қысқаша кроссворд жасау /1 топтың қілт сөзі – КІНӘЗ/, 2 топтың кілт сөзі /МОНҒОЛ/. Әр топ кроссвордтарды бөлек парақшаға дайындайды, нөмірлеп, сұрақтарды астынан жазу керек.
4 тапсырма:
Берілген сөйлемдерде қате сөз табу. Бүл сөздер өз тақырыптарыңда бар.
1 топтың сөйлемі:
1.Владимир-Суздаль хандығы Всеволод Юрьевич Большое Гнездо тұсында дамудың ең жоғары деңгейіне жетіп, орыс жерінің саяси дамуына әсерін тигізді.
2. Бүрінғі Ресей астанасы Псков қаласын 1147 жылы кінәз Юрий Долгорукий салдырды.
|
3. Днестр жағасындағы Галиц қаласы өте әдемі болған, қыштаң үйлер, мешіттер, мүнаралар, шіркеулер көп салынған.
|
2 топтың сөйлемдері:
1.1155 жылы Есугей баһадүр отбасында қыз бала дүниеге келді.
2. Кеңес сөзінің екінші мағынасы заң дегенді білдіреді.
3. 1225 жылы Жошы өзінің астанасы Қарақорымға келеді.
|
5 тапсырма:
1-2 топ өз тақырыбына сай анограмма жазу /15 сөз/ - дүрыс жауабымен.
IV. Бекіту:
Әр оқушыға бекіту ретінде тапсырма беріледі. Әр конвертте сөздер дайындалған, оларды жинап бір сөйлем құрастыру керек.
1-Алуа
ЮРИИ
|
ДОЛГОРУКИЙ
|
1125
|
1157
|
ВЛАДИМИР
|
СУЗДАЛЬ
|
КІНӘЗІ
|
ОЛ
|
КӨРШІЛІРІНЕ
|
ШАБУЫЛ
|
ЖАСАП
|
КІНӘЗДІК
|
ЖЕРІН
|
КЕҢЕЙТІП
|
ОТЫРДЫ
|
2-Абзал
ГАЛИЧ
|
ВОЛЫНЬ
|
КІНӘЗДІГІНІҢ
|
КҮШЕЙГЕН
|
КЕЗІ
|
ЯРОСЛАВ
|
ОСМОМЫСЛ
|
БИЛІК ЕТКЕН
|
ТҰС
|
|
3-Айдар
1204
|
1205
|
ЖЫЛЫ
|
ӨЗІНІҢ
|
КӨРШІ
|
ТАЙПАЛАРЫН
|
ЖЕҢІП
|
ЖЕРІҢ
|
КЕҢЕЙТЕ
|
ТҮСЕДІ
|
4-Гүлден
ШЫҢҒЫС
|
ҰРПАҚТАРЫНЫҢ
|
ЖАЛПЫ
|
ИМПЕРИЯЛЫҚ
|
ЖИНАЛЫСЫ
|
ҚҰРЫЛТАЙ
|
ХУРИЛТАЙ
|
ЗОР
|
АТҚАРДЫ
|
РӨЛ
|
5-Дидар
КЕҢЕС
|
СӨЗІНІҢ
|
ЕКІНШІ
|
МАҒЫНАСЫ
|
ТОЙ
|
ДЕГЕНДІ
|
БІЛДІРГЕН
|
|
|
|
V. Бағалау:
Алуа
|
Гүлден
|
Абзал
|
Дидар
|
Айдар
|
|
VI. Үй жұмысы – параграф 37 154-157 беттер оқу, тестке жауап беру.
VІI. Рефлексия:
Сабақ қызықты болды ма?
Әсіресе не үнады?
Осы тақырыпқа не қосу болады?
.
Ақмола облысы
Зеренді ауданы
Васильковка негізгі мектебі
«Бекітілді»
Васильковка
негізгі мектебінің
директоры
_________Кафанова А.Е.
«___» ________ 2017 жыл
Ашық сабақ
Тақырып: "Орыс жері монғол-татар шапқыншылығы қарсаңында"
Сынып: 7 «а»
Өткізген: тарих мұғалімі
Шаймуханова Г.Ж.
2016-2017 оқу жылы
1 топтың сөйлемі:
1.Владимир-Суздаль хандығы Всеволод Юрьевич Большое Гнездо тұсында дамудың ең жоғары деңгейіне жетіп, орыс жерінің саяси дамуына әсерін тигізді.
2. Бүрінғі Ресей астанасы Псков қаласын 1147 жылы кінәз Юрий Долгорукий салдырды.
|
3. Днестр жағасындағы Галиц қаласы өте әдемі болған, қыштаң үйлер, мешіттер, мүнаралар, шіркеулер көп салынған.
|
2 топтың сөйлемдері:
1.1155 жылы Есугей баһадүр отбасында қыз бала дүниеге келді.
2. Кеңес сөзінің екінші мағынасы заң дегенді білдіреді.
3. 1225 жылы Жошы өзінің астанасы Қарақорымға келеді.
|
5 тапсырма:
1-2 топ өз тақырыбына сай анограмма жазу /15 сөз/ - дүрыс жауабымен.
IV. Бекіту:
Әр оқушыға бекіту ретінде тапсырма беріледі. Әр конвертте сөздер дайындалған, оларды жинап бір сөйлем құрастыру керек.
1-Алуа
ЮРИИ
|
ДОЛГОРУКИЙ
|
1125
|
1157
|
ВЛАДИ-МИР
|
СУЗДАЛЬ
|
КІНӘЗІ
|
ОЛ
|
КӨРШІЛІРІНЕ
|
ШАБУЫЛ
|
ЖАСАП
|
КІНӘЗДІК
|
ЖЕ-РІН
|
КЕҢЕЙ-ТІП
|
ОТЫРДЫ
|
2-Абзал
ГАЛИЧ
|
ВОЛЫНЬ
|
КІНӘЗДІГІНІҢ
|
КҮШЕЙГЕН
|
КЕЗІ
|
ЯРОСЛАВ
|
ОСМОМЫ-СЛ
|
БИЛІК ЕТКЕН
|
ТҰС
|
|
3-Айдар
1204
|
1205
|
ЖЫЛЫ
|
ӨЗІНІҢ
|
КӨРШІ
|
ТАЙПАЛАРЫН
|
ЖЕҢІП
|
ЖЕРІҢ
|
КЕҢЕЙТЕ
|
ТҮСЕДІ
|
4-Гүлден
ШЫҢ-ҒЫС
|
ҰРПАҚТАРЫНЫҢ
|
ЖАЛПЫ
|
ИМПЕРИЯЛЫҚ
|
ЖИНАЛЫСЫ
|
ҚҰРЫЛТАЙ
|
ХУРИЛТАЙ
|
ЗОР
|
АТҚАРДЫ
|
РӨЛ
|
5-Дидар
КЕҢЕС
|
СӨЗІНІҢ
|
ЕКІНШІ
|
МАҒЫНАСЫ
|
ТОЙ
|
ДЕГЕНДІ
|
БІЛДІРГЕН
|
|
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |