Күні:04.09.
|
Мұғалімнің аты-жөні: Каменова П.С
|
Сынып: 11 «А»
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны
|
Сабақтың тақырыбы:
|
10 сыныптағы геометрия курсын қайталау
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
|
Есептер ді тақырыптар бойынша шешу арқылы түсінік алу,.тіл байлығының,сөздік қорын байытады, сөйлеу тілінің дамуы.
|
Сабақ мақсаттары
|
Тақырыпты түсініп оқи білуге баулу. Тілін, сөздік қорларын дамыту арқылы сабаққа деген қызығушылығын арттыру
|
Құндылықтарды дарыту
|
Ұйымшылдыққа, ынтымақтастыққа қалыптасады, сүйіспеншілік-пен қарауға үйренеді, өзіне және айналадағы адамдарға құрмет
|
Сабақ барысы
|
|
Сабақта орындалатын іс-әрекеттер
|
|
Сабақтың басы
|
Білу
|
Ұйымдастыру бөлімі.
Оқушылармен амандасу. Сабаққа дайындықтарын тексеру.
Сабақтың мақсатын қойып тақырыппен таныстыру.
Өткенге шолу
10 сыныпта өткенді қайталау
Геометрияның негізгі ұғымдары ата
Геометрияның қолданысы
стереометрия дегенимиз не?
|
|
Сабақтың ортасы
|
Түсіну
Қолдану
|
Тапсырмалар
1. Геометрия дегеніміз не?
2. Геометрия ғылымының дамуына үлес қосқан ерте заман ғалымдарын ата.
3. Геометрия неше салаға бөлінеді және оларды ата?
4. Шар, кесінді, конус, цилиндр, сызық. Осы фигураларды геометрияның қай саласы зерттейтінін ата.
5. Кез келген екі нүктені белгіле.
6. Екі нүкте арқылы түзу сыз;
7. Екі нүктенің ара қашықтығын өлшеп дәптерге жаз
8. Екі нүкте арқылы неше түзу жүргізуге болады?
Планиметриялық фигуралар жөнінде өмірден мысалдар келтіріп, қолданылуы жайлы деректер беруі тиіс.
Стереометриялық фигуралар жөнінде өмірден мысалдар келтіріп, қолданылуы жайлы деректер келтіруі қажет.
|
|
Сабақтың соңы
|
Сабақтың
соңы
|
Рефлексия/
|
|
Күні:08.09.
|
Мұғалімнің аты-жөні: Каменова П.С
|
Сынып: 11 «А»
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Көпжақты бұрыш, геометриялық дене туралы түсінік
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
|
Есептер ді тақырыптар бойынша шешу арқылы түсінік алу,.тіл байлығының,сөздік қорын байытады, сөйлеу тілінің дамуы.
|
Сабақ мақсаттары
|
Тақырыпты түсініп оқи білуге баулу. Тілін, сөздік қорларын дамыту арқылы сабаққа деген қызығушылығын арттыру
|
Құндылықтарды дарыту
|
Ұйымшылдыққа, ынтымақтастыққа қалыптасады, сүйіспеншілік-пен қарауға үйренеді, өзіне және айналадағы адамдарға құрмет
|
Сабақ барысы
|
|
Сабақта орындалатын іс-әрекеттер
|
|
Сабақтың басы
|
Білу
|
Ұйымдастыру бөлімі.
Оқушылармен амандасу. Сабаққа дайындықтарын тексеру.
Сабақтың мақсатын қойып тақырыппен таныстыру.
|
|
Сабақтың ортасы
|
Түсіну
Қолдану
|
Көпжақ – көпбұрыштармен шектелген кеңістіктің бөлігі. Көпбұрыштар көпжақтың жақтары деп аталады.
Көпжақтың жақтарының қабырғалары мен төбелері оның сәйкес қырлары мен төбелері деп аталады. Жақтар көпжақтың бетін құрайды. Көпжақты оның төбелерін белгілеген әріптермен жазамыз.
Көпжақтардың ең қарапайым тобын дөңес көпжақтар құрайды.
1-анықтама. Егер көпжақ өзінің жағын қамтитын жазықтықтардың кез келгеніне қарағанда тұтастай бір жақ бетінде орналасса, онда ол дөңес көпжақ деп аталады
ЕГЕР ДӨҢЕС КӨПЖАҚТЫҢ ЖАҚТАРЫ ҚАБЫРҒАЛАРЫНЫҢ САНЫ БІРДЕЙ ДҰРЫС КӨПЖАҚТАР БОЛСА ЖӘНЕ КӨПЖАҚТЫҢ ӘРБІР ТӨБЕСІНЕН ШЫҒАТЫН ҚЫРЛАР САНЫ БІРДЕЙ БОЛСА, ОНДА ОНЫ ДҰРЫС КӨПЖАҚ ДЕП АТАЙДЫ
Дұрыс көпжақтың бес түрі бар:
Дұрыс тетраэдрдың жақтары – дұрыс үшбұрыштар, оның төбесінде үш қыры тоғысады. Дұрыс тэтраэдр барлық қырлары тең болатын үшбұрышты пирамида.
Кубтың жақтары – квадраттар, оның әрбір төбесінде үш қыры тоғысады. Куб - барлық қырлары өзара тең тікбұрышты параллелепипед. Октаэдрдың жақтары – дұрыс үшбұрыштар, оның әрбір төбесінде олар төртеуден тоғысады. Грек тілінен аударғанда, “октаэдр” – “сегіз жақты” деген мағына береді.
Додекаэдрдың жақтары – дұрыс бесбұрыштар, оның әрбір төбесінде үшеуден тоғысады. Грек тілінен аударғанда, “додекааэдр” – “он екі жақты” деген мағына береді.
Икосаэдрдың жақтары – дұрыс үшбұрыштар, оның әрбір төбесінде бесеуден тоғысады. Грек тілінен аударғанда, “икосаэдр” – “жиырма жақты” деген мағына береді.
Оқулықпен жұмыс
|
Достарыңызбен бөлісу: |