Сабақтың тақырыбы: 1916 жылғы ұлт-азаттық қозғалыс Сабақтың мақсаты
Дата 24.04.2017 өлшемі 33,43 Kb. #14878 түрі Сабақ
Бұл бет үшін навигация:Дамытушылық: Дайындалған дерек көздерін,кесте сызбаларды пайдалана отырып,сабақтың мазмұнын аша білу дағдысын қалыптастыру. Жастардың еліміздің саяси өмірін дұрыс бағалай білуге бағыт беру. Тәрбиелік: Жастардың Отан тарихын сүю, ұлтжандылық сезімдерін ояту. Сабақтың түрі: Ашық сабақ Сабақтың көрнекілігі: Карта, слайд суреттер, хронологиялық кесте, Амангелді туралы деректі фильмі, тапсырмалар, кесте. Сабақтың барысы : І.Ұйымдастыру бөлімі ІІ.Үй тапсырмасымен жұмыс ІІІ.Жаңа сабақ ІV.Тапсырмалармен жұмыс V. Жаңа сабақты бекіту VІ. Қорытындылау. 1. Қозғалыстың себептері. 2. Қозғалыстың мақсаты ,сипаты және қозғаушы күштер. 3. Қозғалыс туралы қазақ қоғамындағы көзқарастар. 1916 жылғы ұлт-азаттық қозғалыс Алғышарттары: Қоныстандыру саясаты; Жер мәселесі; Соғыс салығы; 1917-1912 жылдары 2 млн. 400 мың адам қоныстандырылды; 1916 жылы қазақтардың 40 млн. га жер алынды; Әрбір жергілікті тұрғынға – 0,21 десятина жер бөлінді; Басталу себебі Жетісу – Б.Әшекеев, Т.Бокин, Т.Рысқұлов, Ұ.Саурықов, Ж.Мәмбетов, А.Қосанов; Торғай - Ә.Жанбосынов, Ә.Жангелдин, А.Иманов; Ұлт-азаттық; Отаршылдыққа қарсы; Антифеодалдық; V. Жаңа тақырыпты бекіту. «Ойашар» сәйкестендіру V. Жаңа сабақты бекіту: Қашан Қандай оқиға болды 1916ж ______________________________________________ ҮІІ. Бағалау. Сабаққа белсене араласқан жекелеген оқушыларды бағалаймын. ҮІІ. Үйге тапсырма: 1916ж ұлт-азаттық қозғалыс мазмұндау,тест, ребус дайындау «Аманкелді» тақырыбында реферат жазу. БАЙЖАНОВА ҒАЛИЯ ТӘТТІБАЙҚЫЗЫ
ТАРИХ ПӘНІНІҢ МҰҒАЛІМІ
Қазақстан тарихы 11 "Б" сынып
Сабақтың тақырыбы: 1916 жылғы ұлт-азаттық қозғалыс
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: .1916 жылғы көтерілістің мақсаты,сипаты мен тарихи маңызын баяндау ,патшаның отаршылдық саясатына қарсы бағытталған қарсылықтары туралы баяндай келе,оқушылардың өз халқының меңгеруге ықпал ету.
Дамытушылық: Дайындалған дерек көздерін,кесте сызбаларды пайдалана отырып,сабақтың мазмұнын аша білу дағдысын қалыптастыру. Жастардың еліміздің саяси өмірін дұрыс бағалай білуге бағыт беру.
Тәрбиелік: Жастардың Отан тарихын сүю, ұлтжандылық сезімдерін ояту.
Сабақтың түрі: Ашық сабақ
Сабақтың әдісі: Интерактивті тақта ,баяндау, сұрақ жауап, салыстыру, картамен жұмыс.
Сабақтың көрнекілігі: Карта, слайд суреттер , хронологиялық кесте, Амангелді туралы деректі фильмі, тапсырмалар, кесте.
Сабақтың барысы :
І.Ұйымдастыру бөлімі
ІІ.Үй тапсырмасымен жұмыс
ІІІ.Жаңа сабақ
ІV.Тапсырмалармен жұмыс
V. Жаңа сабақты бекіту
VІ. Қорытындылау.
VІІ. Оқушыларды бағалау
VІІІ. Үйге тапсырма беру
ІІІ. Үй тапсырмасымен қорытындылау .
ІІІ. Жаңа сабақ:
Жаңа сабақтың жоспары:
1. Қозғалыстың себептері.
2. Қозғалыстың мақсаты ,сипаты және қозғаушы күштер.
3. Қозғалыс туралы қазақ қоғамындағы көзқарастар.
4. Жетісу-қозғалыстың орталығы.
5. Қозғалыстың Торғай ошағы.
6. Қозғалыстың жеңілу себептері, жеңілістің зардаптары, тарихи маңызы.
1916 жылғы ұлт-азаттық қозғалыс
Алғышарттары:
Қоныстандыру саясаты;
Жер мәселесі;
Соғыс салығы;
1917-1912 жылдары 2 млн. 400 мың адам қоныстандырылды;
1916 жылы қазақтардың 40 млн. га жер алынды;
1917 жылы “Қоныстандыру қоры” 45,147765 десятина жер тартып алды ;
Әрбір қоныстанушыға – 3,17 десятина жер берілді;
Әрбір жергілікті тұрғынға – 0,21 десятина жер бөлінді;
Басталу себебі:
1916 жылғы 25 маусымда патша үкіметінің “Түркістан мен Дала өлкесінен 19-43 жас аралығындағы 500 мың адамды қара жұмысқа алу туралы” жарлығы шықты;
Көтеріліс аумағы:
Жетісу – Б.Әшекеев, Т.Бокин, Т.Рысқұлов, Ұ.Саурықов, Ж.Мәмбетов, А.Қосанов;
Торғай - Ә.Жанбосынов, Ә.Жангелдин, А.Иманов;
Орал облысы мен Бөкей Ордасы – С.Мендешев, Ә.Әйтиев;
Маңғыстау – Ж.Мыңбаев;
Ақтөбе - Ә.Майкөтов;
Сипаты:
Ұлт-азаттық;
Отаршылдыққа қарсы;
Антифеодалдық;
V. Жаңа тақырыпты бекіту. «Ойашар» сәйкестендіру
Сөйлемді толықтыр.
1. _________ жылдардағы қозғалыс.
2. Ә.Жанбосынов____ ханы болды.
3. ________ - Патша жарлығы шықты.
4. Жетісу облысынан _________ десятина жер тартып алынды.
V. Жаңа сабақты бекіту:
Қашан? Қандай оқиға болды
1916ж ______________________________________________
Жетісу______________________________________________
Торғай ______________________________________________
Мақсаты______________________________________________
қозғаушы күші_____________________________________________
VІ. Қорытындылау.
Тарих сахнасында 74 жыл өмір сүрген Кеңес Одағының жарқын кезеңдері баршылық. Бірақ.... дей тұрсақ та қазақ халқы үшін қаралы беттер де айтарлықтай. .Болашақ ұрпақ ата-бабаларының қандай қасіреттерді бастан өткергенін біліп жүруіне қажет . Сабағымыздың соңында ұзаттық үшін құрбан болған ата-бабаларымызды еске алып, бір минут үнсіздік жариялайық.
ҮІІ. Бағалау.
Сабаққа белсене араласқан жекелеген оқушыларды бағалаймын.
ҮІІ. Үйге тапсырма: 1916ж ұлт-азаттық қозғалыс мазмұндау,тест, ребус дайындау
«Аманкелді» тақырыбында реферат жазу. Достарыңызбен бөлісу: