Сабақтың тақырыбы 2 санын қосу және азайту Сабақтың мақсаты



Дата05.06.2017
өлшемі202,09 Kb.
#17841
түріСабақ

Мұғалімнің аты-жөні:

Баймхамбетова Жанар Мұханбеджанқызы

Үшінші (негізгі) деңгей

Жамбыл бастауыш  мектеп

Сынып

 1 «А» сынып

Сабақтың тақырыбы 

2 санын қосу және азайту

Сабақтың мақсаты:

Сандарға 2-ні қосу және азайту тәсілін үйренеді. Оқушылардың есте сақтау, логикалық ойлау қабілеті, математикалық тілі дамиды.

Қолданған

модулдер:

Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету,талантты және дарынды балаларды оқыту,оқушылардың жас ерекшелігіне сәйкес оқыту. Топты бағалау.

Интербелсенді және коммуникативті қабілеттерін дамыту;



Сабақтан күтілетін нәтижелер:.


Үйренеді:

Оқушылар топ арасындағы ынтымақтастыққа үйреніп,өз ойларын айта алады,әртүрлі деңгейде тапсырмалар орындай алады.



Сабақта  қаралған негізгі  идеялар:

 


Ұйымдастыру:

Сабақтың шарты:  әртүрлі түстер арқылы топқа бөлінеді.

Белсенді қатысқан оқушы өте жақсы, жақсы деген бағамен бағаланады.


Сабақтың көрнекілігі

Шырша ағашы, ойыншықтар .Оқулық,тақта.Сандар және тапсырмалдар жазылған карточкалар.семантикалық карта.стикерлар

Сабақтың әдіс-тәсілдері

 ой- қозғау, ойын элементтері, сұрақ-жауап




Сабақтың жоспары

Сабақ кезеңдері.

Уақыты

Мұғалімнің іс -әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

  І кезең        

І. Топқа бөлу.

Психологиялық дайындық.  





Оқушылармен амандасу, зейінін сабаққа аудару.

Әр түрлі шырша ойыншықтарының түстері арқылы 4 топқа бөлу.

Оқушыларды шеңберге тұрғызып өлең жолын хормен айтқызу.




Әр түрлі шырша ойыншықтарының түстері арқылы 4 топқа бөлінеді.


Біздер тату баламыз
Өсіп алға барамыз
Есептерді шығарып,
Біз білімді боламыз

Қызығушылығын арттыру.




Партаның ортасындағы ойыншықтарға жапсырылған сұрақтарға жауап береді

1 топ.

Сандарды тура санайды

2 топ.

Сандарды кері санайды

3 топ.

Көршілерін атайды

4 топ.

Белгісіз санды табады


ІІ.. Ой-қозғау:






Шырша орнату

3 + 2 ꞊  І 6 +2 ꞊ ІІІ

- 2 ꞊ -2 ꞊

5 +2 ꞊  ІІ 8 +2 ꞊  ІҮ

-2 ꞊ -2 ꞊ 

0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 1 0



І-топ. ІІ-топ



5 8
ІІІ –топ ІҮ-топ

7 10
Оқушылармен бірге

2 санын қосып,азайту арқылы оқу.




ІІІ. Тақтамен жұмыс.

Оқулықпен жұмыс








54 сабақ. Жұлдызша ілу

1 тапсырма:

Жазуды жалғастыр

0 2

10 8


1 3

9 7
2 тапсырма.

Өрнектерді орындай арқылы шыршаны безендіру


0 2 4 6 8 10

10 8 6 4 2 0

1 3 5 7 9

9 7 5 3 1
1 топ. 5 2 топ. 6

6-1 7-1


3+2 4+2

7-2 8-2
3 топ. 7 4 топ. 8

5+2 10-2

6+1 9-1


9-2 7+1

Сергіту сәті:




Тамаша,тамаша

Шыршамыз тұр жараса

Басында әсем жұлдызы

Көз тоймайды қараса

Келіңдер,келіңдер

Шырша тойын көріңдер.

Аппақ аяз атадан

Сыйлық алып көріңдер.





Дәптермен жұмыс




Шырша сақиналарын ілу.

Осындай кесінді сыз.

Ұзындығын 2 см арттыр.

Оның ұзындығын 2 см кеміт.

1 -ден 10- ға дейін тура жазу

10- нан 1–ге дейін кері жазу



------------------- 4 см

----------------------------- 6 см

------------ 2 см
0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 0





ІҮ Бекіту.Семантикалық карта






Артық,кем, өрнек қосылғыш айырма теңдікке,теңсіздік

Тауып белгілейді



Сұрақ - жауап әдісі
Рефлексия

Бағалау.


Үйге тапсырма:






1. Бүгінгі сабақта не үйрендік?

 Бүгінгі сабақта не үйрендің саған ұнады ма, хат жазып ақшақарға  

жібер.  

Қай топ жақсы жауап берді,сол топқа сыйлығыңды табыс ет

Бір таңбалы сандарды екі сан аттай отырып тура және кері жаз.


Оқушылардың жауаптары.


 

3 + 2 ꞊  



-2 ꞊

6 +2 ꞊ - 2 ꞊

8+2꞊

-2 ꞊

5 +2 ꞊  -2 ꞊

-2 ꞊


8 +2 ꞊  -2 ꞊ -2 ꞊

0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

6-1 7-1 3+2 4+2 7-2 5+2 8-2 10-2 6+1 9-1 9-2 7+1

1- ден 10- ға дейінгі сандарды сандарды тура сана



Сабақтың тақырыбы: 2 санын қосу және азайту

Сабақтың мақсаты:
1) 10 көлеміндегі санға 2-ні қосу және азайту тәсілімен таныстыру
2) Оқушылардың есте сақтау, логикалық ойлау қабілет, математикалық тілін дамыту
3)Оқушыларды тапқырлыққа, жылдам ойлауға, ойын қорыта білуге тәрбиелеу.

Сабақтың әдісі: Аралас сабақ
Сабақтың түрі: түсіндіру,ойын сабақ
Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта (слайд), жеке суреттер, ойыншықтар.

Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
1.Сабаққа әзірлену
Біздер тату баламыз
Өсіп алға барамыз
Есептерді шығарып,
Біз білімді боламыз.
2. Қызығушылықты ояту.
- Балалар терезеге қарайықшы, қазір жылдың қай мезгілі?
- Қандай ай?
- Қыс мезгілінде балалардың асыға күтетін қандай мерекесі бар?
- «Қазақстан Тәуелсіздік» күні және «Жаңа жыл» мерекесі
- Қане балалар тақтаға қарайықшы, кімнің суретін және нелерді көріп тұрсыңдар?
- ҚР -сын кім басқарды?
- ҚР рәміздерін кім атап береді?
- Қазақстанның астанасы қай қала?
- Ендеше балалар, биыл 2011 жылы ҚР Тәуелсіздігіне неше жыл толады?
- 20 жыл толады екен?
- Өте жақсы
- Балалар тағы қыс мезгілінде қандай мереке бар?
- Жаңа жыл мерекесінде ортаға не құрамыз?
- Ендеше бүгін бізде ортаға жасыл шырша құрамыз

ІІ. Өткен сабақты пысықтау.
Шырша құрастыру арқылы, кестелік қосу және азайту ( +1, -1) есептеу.
7 + 1 =
9 – 1 =
10 – 1 =
8 + 1 =
2 + 1 =
5 – 1 =
9 + 1 =
4 – 1 =

III. Жаңа сабаққа дайындық кезеңі.
Математикалық жұмбақ

ІV. Жаңа сабақ.
1.Ой қозғау

2 + 4 = 6
2 + 3 =
2 + 2 =
6 – 2 = 4
5 – 2 =
4 – 2 =

- Енді шыршаны безендірейік. Шыршаға ойыншықтар ілу. Ойыншықтардағы тапсырмалар жасырын тұрады, соны өздері орындап шығады.

- Балалар, шыршаны безендірдік, енді «баспалдақ» ойыны арқылы шыршаға жұлдызды ілу керек.
Ережені қорытындылап айтқан балаға жұлдыз беріледі, ол жұлдызды шыршаның басына іледі

V. Оқулықпен жұмыс.
- Балалар, біздің әсем шыршамызға аяз ата мен ақшалар келуге асығуда, ендеше ортаға аяз атамыз бен ақшақарды шақырайық.
- Аяз ата мен ақшақар келіп, қонақтар мен оқушылармен амандасып, жаңа жыл мерекесімен құттықтай отырып, оқушыларға тапсырма ала келгені туралы айтады. Тапсырмасын орындаған оқушыларға өз сыйлығын береді.

VІ. Сергіту сәті
Ән айтылады, оқушылар билейді.

VІІ. Дәптермен жұмыс
1-тапсырма.
Қосылғыштардың бірі 2 болатын қосындыларды кесте арқылы жазу.
2-тапсырма.
Азайтқышы 2 болатын айырмаларды жаз.
3 – тапсырма.
Сурет бойынша өрнек құрастыр.
4 –тапсырма.
«Қар жауар» оны арқылы математикалық диктант жазу.
Логикалық тапсырмаларды орындату.

VІІІ. Қорытынды
- Балалар, бүгінгі сабақта нені үйрендік? Нені білдік?
- Қандай мерекені есімізге түсірдік?
- Сонымен бүгін не құрастырып шығардық?
- Шыршамызға кімдерді шақырдық?
- Аяз ата қандай тақырыпқа байланысты тапсырмалар берді?

ІV. Бекіту.
- Балалар, осы шыршамызға келген аяз аталарының сыйлықтары бар екен, сол сыйлықтарды аяз - ата сабаққа қатысқан оқушыларға үлестіреді.
- Балалар сабақ ұнады ма?
- Сендер шаршадыңдар ма?
- Қандай көңіл-күй сендерге көмек береді?
- Бір күліп сергіп алайық

Х. Мадақтау.
Қонақтарды жаңа жыл мерекесімен құттықтап, ашық хат беріледі.
Сабағымыз аяқталды. Рахмет! Сау болыңыздар! 

Шырша орнату

3 + 2 ꞊  І 6 +2 ꞊ ІІІ

- 2 ꞊ -2 ꞊

5 +2 ꞊  ІІ 8 +2 ꞊  ІҮ

-2 ꞊ -2 ꞊ 

0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 1




 

 






Мұғалімнің аты-жөні:

Баймхамбетова Жанар Мұханбеджанқызы

Үшінші (негізгі) деңгей

Жамбыл бастауыш  мектеп

Сынып

 1 «А» сынып

Сабақтың тақырыбы 

2 санын қосу және азайту

Сабақтың мақсаты:

Сандарға 2-ні қосу және азайту тәсілін үйренеді. Оқушылардың есте сақтау, логикалық ойлау қабілеті, математикалық тілі дамиды.

Қолданған

модулдер:

Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету,талантты және дарынды балаларды оқыту,оқушылардың жас ерекшелігіне сәйкес оқыту. Топты бағалау.

Интербелсенді және коммуникативті қабілеттерін дамыту;



Сабақтан күтілетін нәтижелер:.


Үйренеді:

Оқушылар топ арасындағы ынтымақтастыққа үйреніп,өз ойларын айта алады,әртүрлі деңгейде тапсырмалар орындай алады.



Сабақта  қаралған негізгі  идеялар:

 


Ұйымдастыру:

Сабақтың шарты:  әртүрлі түстер арқылы топқа бөлінеді.

Белсенді қатысқан оқушы өте жақсы, жақсы деген бағамен бағаланады.


Сабақтың көрнекілігі

Шырша ағашы, ойыншықтар .Оқулық,тақта.Сандар және тапсырмалдар жазылған карточкалар.семантикалық карта.стикерлар

Сабақтың әдіс-тәсілдері

 ой- қозғау, ойын элементтері, сұрақ-жауап
Сабақтың жоспары

Сабақ кезеңдері.

Уақыты

Мұғалімнің іс -әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

  І кезең        

І. Топқа бөлу.

Психологиялық дайындық.  





Оқушылармен амандасу, зейінін сабаққа аудару.

Әр түрлі шырша ойыншықтарының түстері арқылы 4 топқа бөлу.

Оқушыларды шеңберге тұрғызып өлең жолын хормен айтқызу.




Әр түрлі шырша ойыншықтарының түстері арқылы 4 топқа бөлінеді.


Біздер тату баламыз
Өсіп алға барамыз
Есептерді шығарып,
Біз білімді боламыз

Қызығушылығын арттыру.




Партаның ортасындағы ойыншықтарға жапсырылған сұрақтарға жауап береді

1 топ.

Сандарды тура санайды

2 топ.

Сандарды кері санайды

3 топ.

Көршілерін атайды

4 топ.

Белгісіз санды табады

ІІ.. Ой-қозғау:






Шырша орнату

3 + 2 ꞊  І 6 +2 ꞊ ІІІ

- 2 ꞊ -2 ꞊

5 +2 ꞊  ІІ 8 +2 ꞊  ІҮ

-2 ꞊ -2 ꞊ 

0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 1 0



І-топ. ІІ-топ



5 8
ІІІ –топ ІҮ-топ

7 10
Оқушылармен бірге

2 санын қосып,азайту арқылы оқу.




ІІІ. Тақтамен жұмыс.

Оқулықпен жұмыс







54 сабақ. Жұлдызша ілу

1 тапсырма:

Жазуды жалғастыр

0 2

10 8


1 3

9 7
2 тапсырма.

Өрнектерді орындай арқылы шыршаны безендіру



0 2 4 6 8 10

10 8 6 4 2 0

1 3 5 7 9

9 7 5 3 1

1 топ. 5 2 топ. 6

6-1 7-1

3+2 4+2


7-2 8-2
3 топ. 7 4 топ. 8

5+2 10-2


6+1 9-1

9-2 7+1


Сергіту сәті:




Тамаша,тамаша

Шыршамыз тұр жараса

Басында әсем жұлдызы

Көз тоймайды қараса

Келіңдер,келіңдер

Шырша тойын көріңдер.

Аппақ аяз атадан

Сыйлық алып көріңдер.






Дәптермен жұмыс




Шырша сақиналарын ілу.

Осындай кесінді сыз.

Ұзындығын 2 см арттыр.

Оның ұзындығын 2 см кеміт.


1 -ден 10- ға дейін тура жазу

10- нан 1–ге дейін кері жазу



------------------- 4 см

----------------------------- 6 см

------------ 2 см
0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 0




ІҮ Бекіту.Семантикалық карта






Артық,кем, өрнек қосылғыш айырма теңдікке,теңсіздік

Тауып белгілейді



Сұрақ - жауап әдісі
Рефлексия

Бағалау.


Үйге тапсырма:






1. Бүгінгі сабақта не үйрендік?

 Бүгінгі сабақта не үйрендің саған ұнады ма, хат жазып ақшақарға  

жібер.  

Қай топ жақсы жауап берді,сол топқа сыйлығыңды табыс ет

Бір таңбалы сандарды екі сан аттай отырып тура және кері жаз.


Оқушылардың жауаптары.

 

 



 

 

 

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет