Сабақтың тақырыбы: №37- сабақ. 4 санын қосу және азайту Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты



бет1/2
Дата17.11.2023
өлшемі2,35 Mb.
#191613
түріСабақ
  1   2
Байланысты:
1 сын. Матем. 37-40 -сабақ Ләззат


Білім беру ұйымының атауы




Пәні:

Математика

Бөлім:

Менің отбасым

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сынып:

1 сынып




Сабақтың тақырыбы:

37- сабақ. 4 санын қосу және азайту

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

1.1.2.4 біртаңбалы сандарды ондықтан аттамай қосу кестесін құру, білу және қолдану;
1.1.2.3 қосудың ауыстырымдылық қасиетін қолдану

Сабақтың мақсаты

4 санын қосы мен азайтуды меңгерту

Құндылықтар

Талап: ізденімпаз,жасампаз ұрпақ

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//
уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ
тың басы
5 минут
Өткенді пысықтау
5 минут

Сабақ
тың ортасы
20 минут

Сергіту сәті


2 минут

Сабақты қорыту
6минут
Қосымша тапсырма
2минут

Кері байланыс


5 минут



Сабаққа дайындық жасау
Психологиялық ахуалды жақсарту
Сабаққа дайындық жасату
Өткенді пысықтау
«Доп лақтыру» әдісі.
Мұғалім допты бір оқушыға лақтырады.
Допты қағып алған оқушыға тапсырма ұсынады.
Ойын осылай бірнеше рет жалғасады.
2 санын қосу кестесін сұрайды.
1+2=
3+2=
6+2=
8+2=
3 санын қосу кестесін сұрайды.
2+3=
4+3=
5+3=
7+3=


Тақырыпты ашу
№1тапсырма
4 санын қалай қосуға, азайтуға болатынын естеріне түсіреді. Кестенің қалай құрылғанына назар аударады.
Қосудың ауыстырымдылық қасиетін пайдаланып, 4 саны мен 4 санына қосудың кестелік жағдайларын қарастырамыз. Сонымен қатар қосуға кері амал ретінде саннан 4 санын азайтудың кестелік жағдайларын қарастырамыз. Есептеуді орындайды.

Есіңде сақта!



Жаңа тақырып
Өзіндік жұмыс
2-тапсырма
Сандардың құрамын айт.
–6 санының құрамы 4пен қандай сан?(2)
–7 санының құрамы 4пен қандай сан? (3)
–9 санының құрамы 4пен қандай сан? (5)
–Өзің азайтуға мысалдар құрастыр.

6 – 4 = 2 7 – 4 = 3


6 – 2 = 4 7 – 3 = 4
9 – 4 = 5
9 – 5 = 4

ФС тапсырмасы


3-тапсырма
«Кім зерек?» ойыны.
Оқушылардың шапшаңдығы мен зеректігін анықтайды.
8-4=4
6+4=10
9-4=5
ЕБҚ
Қарындаштарыңды сана. Олардан кез кегенін алып таста. Нәтижесін айт
5-3=2
8-1=7
6-4=2
10-1=9
9-5=4

ЕҚБ:
Өзің мысалдар құрастыр және оларды шығар.


Зерттеушілік тапсырма


№4 тапсырма
Кестені пайдаланып, қандай сандар қалып кеткенін анықтайды.
6 + 4 = 10 9 – 4 = 5
10 – 4 = 6 5 + 4 = 9
8 – 4 = 4 7 – 4 = 3
7 – 3 = 4 6 – 3 = 3

№5 тапсырма


№5 тапсырманы жұппен орындайды.
Жазбаны түсіндір. Дәптеріңе жаз. Есепте.
Мұғалім оқушыларға бөліктеп қосу, азайту естеріне салады.
5+2+2=9 9 – 3 – 1=6
8 – 2 – 2=4 3+3+1=7
10 – 2 – 2=6 6+1+2=9

ҚЖ:
Бақылау жұмысы


Амалдарды орында
10-8=2 3+7=10
3+4=7 5-4=1
2+8=10 1+2=3
6+4=10 6+3=9






Оқу құралдарын түгелдейді
Мұғалім допты бір оқушыға лақтырады.
Допты қағып алған оқушыға тапсырма ұсынады. Оқушы тапсырманы орындайды
Тапсырманы орындайды

Сандардың құрамын айтады


Ойын ойнайды


Жеке жұмыс жасайды


Тақтаға орындайды
Қалып кеткен сандарды анықтайды

Дәптермен жұмыс жасайды


Амалдарды орындайды

Кері байланыс жасайды



Мақтап, мадақтап отыру

ҚБ:


Дескриптор:
4 санын қалай қосуға, азайтуға болатынын есіне түсірді.
4 саны мен 4 санына қосудың кестелік жағдайларын есінде сақтады.

Дескриптор.
Сандардың құрамын айтты
Азайтуға мысалдар құрастырды

Дескриптор:


Оқушылар әрбір суретке сәйкес жазбаны анықтады Олардың мәнін есептеді.

Керемет жұмыс жасадың!





Керемет!
ДескриптоР:
Кестені пайдаланып, бос орындарға тиісті сандарды анықтады.



ДескриптоР:


Бөліктеп қосу және азайту жазбаларын түсіндірді.
Есептеуді орындады.
ДескриптоР?
Амалдарды орындады
Бақылау жұмысын орындауды үйренді

«Білім қоржыны» әдісі




Суреттер

Доп
оқулық





Оқулық
Кестелер





оқулық

Қарындаш
Тар
Тақта
Оқулық
Қима қағаздар
Жұмыс дәптері

Жұмыс парақтары


Қоржындар

Стикерлер




Ресурстар:







Білім беру ұйымының атауы




Пәні:

Математика

Бөлім:

Менің отбасым және достарым

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сынып:

1 сынып




Сабақтың тақырыбы:

38 сабақ. 5 санын қосу және азайту

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

1.1.2.4 біртаңбалы сандарды ондықтан аттамай қосу кестесін құру, білу және қолдану;
1.1.2.3 қосудың ауыстырымдылық қасиетін қолдану

Сабақтың мақсаты

5 санын қосу мен азайтуды үйренеді



Құндылықтар

Талап: ізденімпаз,жасампаз ұрпақ

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//
уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ
тың басы
5 минут
Өткенді пысықтау
5 минут
Сабақ
тың ортасы
20 минут

Сергіту сәті


2 минут

Сабақты қорыту
6минут

Қосымша тапсырма


2минут
Кері байланыс
5 минут



Сабаққа дайындық жасау
Психологиялық ахуалды жақсарту
Қол алысып, кәне, біз,
Достасайық бәріміз.
Айтарым барсендерге,
Тез тұрыңдар шеңберге.
Қандай жақсы бір тұру,
Достарменен бір жүру!
Қандай жақсы дос болу!
Мұғалім оқушылармен достық туралы әңгіме жүргізеді.

Өткенді пысықтау


«Кім жылдам?» ойыны



Тақырыпты ашу
«Ыстық орындық» әдісі.
Оқушылар сұрақтар құрастырып, орындыққа отырған оқушыға сұрақ қояды.
2 санын қосу кестесін айт.
1+2=
3+2=
5+2=
7+2=
3 санын қосу кестесін сұрайды.
3+3=
4+3=
5+3=
6+3=
4 санын қосу кестесін сұрайды.
1+4=
2+4=
4+4=
6+4=
Жаңа тақырып
«Миға шабуыл» әдісі
1-тапсырма
5 санын қалай қосу мен азайтуды естеріне түсіреді. Кестенің қалай құрылғанына назар аударады.
Қосудың ауыстырымдылық қасиетін пайдаланып, 5 саны мен 5 санына қосудың кестелік жағдайларын қарастырамыз. Сонымен қатар қосуға кері амал ретінде саннан 5 санын азайтудың кестелік жағдайларын қарастырамыз. Есептеуді орындайды.

Есіңде сақта!



2-тапсырма


Оқулықтағы №2тапсырманы өзбетімен орындау ұсынылады. Сандардың құрамын айт.
–8 санының құрамы 5пен қандай сан?(3)
–7 санының құрамы 5пен қандай сан? (2)
–9 санының құрамы 5пен қандай сан? (4)
–Өзің азайтуға мысалдар құрастыр.
8 – 5 = 3 7 – 5 = 2 8 – 3 = 5 7 – 2 = 5
9 – 5 = 4
9 – 4 = 5

ЕҚБ
«Үйдің кілтін тап» ойыны



ЕБҚ
Амалдарды орында



Сергіту сәті


«Дорбаны толтыр» ойыны
Амалдарды орындап, дорбаға салады
3-тапсырма
Оқулықтағы №3 тапсырма оқушылар жұппен орындауды ұсынады.
Әрбір санды 5-ке арттырады.
Ол үшін кестені пайдаланады.
Әрбір санды 5-ке кемітеді.
Ол үшін кестені пайдаланады.
3 + 5 = 8 5 – 5=0
4 + 5 = 9 6 – 5=1
2 + 5 = 7 7 – 5=2
1 + 5 = 6 8 – 5=3
5 + 5 = 10 9 – 5=4
10 – 5=5

Зерттеушілік тапсырма


4-тапсырма
Оқулықтағы №4 зерттеушілік тапсырманы орындауды ұсынады.
Бос орындарға тиісті сандарды анықтап, оларды жазу қажет.
3+5=8 3+3=6
5+5=10 6+3=9
2+5=7
7+3=10
ҚЖ:
Топтық жұмыс





Оқушылар өздерінің достары туралы әңгімелейді
Тақтаға екі оқушыдан шығып амалдар орындайды
Оқушылар сұрақтарға жауап береді.
Орындықта отырған оқушы тез жауап беруі тиіс.

Кестемен жұмыс жасайды


5 санын қосу мен азайтуды есіне түсіреді


Өзіндік жұмыс орындайды


Сәйкестен
діру жасайды

Амалдарды орындайды


Ойын ойнайды


Әрбір санды 5-ке арттырады және 5-ке кемітеді.
Зерттеушілік тапсырманы орындайды
Топтық жұмыс атқарады

Кері байланыс жасайды



Мақтап, мадақтап отыру



Дескриптор:
4 санын қосу мен азайту біледі
Амалдарды орындай ады



Дескриптор:


Оқушылар сұрақтар құрастыра алды
Қосу кестесін біледі



Дескриптор:
5 санын қосу мен азайтуды есіне түсірді.
5 саны мен 5 санына қосудың кестелік жағдайларын есінде сақтады.

Дескриптор:


Сандардың құрамын айтты
Азайтуға мысалдар құрастырды.
Тамаша!



Мен саған сенемін!





Мықтысыңдар!


Дескриптор:
Әрбір санды 5-ке арттырды.
Әрбір санды 5-ке кемітеді.



Дескриптор:


Бос орындарға тиісті сандарды анықтады
5 санын қосу мен азайтуды БІЛЕДІ
Тамаша жұмыс жасадыңдар!

Өз ойларын айтады

суреттер
Суреттер
оқулық
«Ыстық орындық»
Әдісі
Қосу кестесі

Кесте

оқулық
Суреттер



оқулық

Суреттер

Қима қағаз





Оқулық

Қимаар
Оқулық


Тапсырма парақтары


Кері байланыс тақтасы














Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет