Сабақтың тақырыбы: Абай Құнанбайұлының қара сөздері. «Бірінші сөз» Бөлім



Дата22.12.2021
өлшемі71,65 Kb.
#127710
түріСабақ
Байланысты:
кмж Г


Қысқамерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Абай Құнанбайұлының қара сөздері. «Бірінші сөз»


Бөлім:

2 – бөлім. Абайды оқы, таңырқа!

Педагогтің аты-жөні:

Усенова Г.И.

Күні:

30.11.2021ж.

Сыныбы: 6«Б»

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Абай Құнанбайұлының қара сөздері. «Бірінші сөз»

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты:

6.2.1.1. шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасау.

Сабақтың мақсаты:

-Бірінші қарасөздің мазмұнын түсінеді;

-Қарасөздегі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасайды.



Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту

3 мин.


Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушылармен амандасу.

Түгендеу.

Оқушылардың бір-біріне жақсы тілек айту арқылы жағымды ахуал қалыптастыру.

Топқа бөлу.
Мақсаты: оқушылар бойында идея немесе тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру.

Тиімділігі: оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл-күйін көтереді, бауырмалдық сезімін оятады.


  • Оқушылар жақсы тілектерін айтады.







Сабаққа кіріспе

5 минут


«Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыпты пысықтау мақсатында «Google forms» платформасы арқылы тест жұмысы

Мұғалім оқушыларды сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады.


«Google forms» платформасында тест сұрақтарына жауап береді.




Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту.

Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады.

Дескриптор:

Жалпы-5 балл





Сабақтың ортасы

Мағынаны ашу.

5 мин.


Мәтінмен жұмыс.

Абай Құнанбайұлының қарасөзі «Бірінші сөз»



Сөз сыры

Тілемсек – біреуге емінген, сұрамсақ, сұраншақ, тіленшік адам деген мағынада.

Күйік – қайғы, мұңға бату, жалғызсырау.

Кездеме – мата, бұл

Харекет – іс-әрекет

Софылық - сопы болушылық

Сопы – дін жолына түскен адам, тақуа

Абайдың бірінші қара сөзін оқиды. Сыныптастарымен талқылайды. Пікір алмасады. Ой бөліседі.

Дескриптор: Жалпы -2 балл.

- Мәтінді оқып шығады.

-сыныптастырымен пікір алмасады.


Оқулық

Жұмыс дәптерлері



5 минут

22 минут


1-тапсырма Тірек сөздер арқылы қарасөзде суреттелген оқиғаны рет-ретімен жүйеле.

Тірек сөздер: Ел бағу, мал бағу, ғылым бағу, дін бағу, балаларды бағу



Ғылым сөзін сөйлесер адам жоқ




қалайша бағудың мәнісін де білмеймін, не болсын деп бағам, қай елге қосайын, қай харекетке қосайын?




Балалар өздеріне керегінше өздері бағар.




Көңілі басылмаған жастар




Не көңілде, не көрген күніңде бір тыныштық жоқ




2-тапсырма. Эпизодтың маңызды бөлігін ала отырып, «FiLA» әдісіне салып талдаңыз.





Оқылым-айтылым:

ел бағу

мал бағу

ғылым бағу

Оқушылар:

Мәтінді тірек сөздер арқылы түсінеді.

Оқиға алгоритмін жазады.

Оқушылар:

Нақты дерек келтіреді.

Өз пікірін білдіре алады.

Сұрақ құрастыра алады.

Түйінді ой, өзіндік тұжырым жасайды.


Дескриптор: Жалпы -2 балл

- Берілген ұғымдарға түсінік береді.

- Оқиға алгоритмін жазады.

Дескриптор: Жалпы -4 балл

Нақты дерек келтіреді.

Өз пікірін білдіре алады.

Сұрақ құрастыра алады.

Түйінді ой, өзіндік тұжырым жасайды.


Оқулық

Жұмыс дәптерлері,

кесте


Сабақтың соңы

Ой толғаныс.

Рефлексия

5 мин.





«Аяқталмаған сөйлем» әдісі.

Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.



Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады.

Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды.

Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді.

Жеке жұмыс:

- бүгінгі сабақта мен....түсіндім, ...білдім, ....көзімді жеткіздім.

- бүгін сабақта қуантқаны.....

- мен өзімді.....үшін мақтар едім.

- маған ерекше ұнағаны.....

- сабақтан соң маған........келді

- бүгін маған..........сәті түсті.

- қызықты болғаны.....

- ......қиындық тудырды.

- менің түсінгенім.....

- енді мен......аламын.


Дискриптор:

1 балл
Мұғалім оқушыларды «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды. Жарайсың!

Жақсы!


Талпын!
Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.





Ақынның осы ойға келу себебі неліктен? Ойыңды кеңейтіп жаз.

Бұл жасқа келгенше жақсы өткіздік пе, жаман өткіздік пе, әйтеуір бірталай өмірімізді өткіздік: алыстық, жұлыстық, айтыстық, тартыстық - әурешілікті көре-көре келдік. Енді жер ортасы жасқа келдік: қажыдық, жалықтық; қылып жүрген ісіміздің баянсызын, байлаусызын көрдік, бәрі қоршылық екенін білдік. Ал, енді қалған өмірімізді қайтіп, не қылып өткіземіз? Соны таба алмай өзім де қайранмын.



______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

3- тапсырма

Абай орнында болып, өміріңе сараптама жасасаң немен айналысар едің? Ойыңды сараптап жаз.

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________


Мақсаты

себебі

Менің түсінгенім

Ел бағу







Мал бағу







Ғылым бағу







Софылық қылып, дін бағу







Балаларды бағу








3-тапсырма «Болжам кестесі» әдісі.

Бұл әдісте де білім алушылар мәтіннің үзінділерін оқи не тыңдай отырып, онда айтылған ойды анықтайды. Мәтіннің келесі бөлігінде көтерілетін мәселеге болжам жасайды, өз болжамдарын түпнұсқамен салыстырады және мәтіннің басты идеясын анықтайды. Әдісті жүзеге асырудың тәсілдері: 1-қадам. Білім алушылар жұппен шығарма үзінділерін оқиды. 2-қадам. Мұғалім білім алушыдан үзіндіде айтылған ойды бірінші бағанға жазуды ескертеді

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет