Сабақтың тақырыбы: Абай шығармашылығы «Сегіз аяқ» өлеңі
Күні: 04.09.23ж.
|
Мұғалімнің аты-жөні:
Байкенова М. С.
|
Жезқазған қаласы
№10 орта мектебі
10 «А» сыныбы
|
Қатысқан оқушылар саны:
|
Қатыспаған оқушылар саны:
|
Сабаққа негізделген оқу мақсаттары
|
10.Т/Ж3 Көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау.
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлығы:
Көркем шығарманың кейіпкері туралы ақпарат біледі.
Көбісі:
Шығармадағы көркем бейнені сомдайды.
Кейбірі:
Көркем бейне жасауға қажетті өмірлік материалды жинақтайды,әдеби тұлғаны даралайды.
|
Бағалау критерийі
|
Көркем шығарманы кейіпкері туралы ақпарат біледі.
Шығармадағы көркем бейнені сомдайды.
Көркем бейне жасауға қажетті өмірлік материалды жинақтайды,әдеби тұлғаны даралайды.
|
Тілдік құзіреттілік
|
Сатира, пародия, ұйқас
|
Сабақта қамтылған
құндылықтар
|
Құрметтеу: оқушылардың топтық және өз бетімен жұмыс жасау дағдыларын жетілдіре отырып, бір-біріне құрметпен қарауға шақыру;
|
Әдіс-тәсілдер
|
Түртіп алу, екі жақты күнделік. Рефлексия.
|
Пәнаралық байланыс
|
Музыка, қазақ тілі,тарих
|
Алдыңғы оқу
|
Абай Құнанбайұлының өмірімен, шығармашылығымен таныс.
|
Сабақтың жоспары
|
Жоспарланған уақыт
|
Сабақ барысы :
|
Бағалау түрлері
|
Басталуы
5 минут
|
Сабақ мақсатымен таныстыру.
І.Ұйымдастыру кезеңі
Білім алушылар назарын сабаққа аударып, сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру.
ІІ.Қызығушылықты ояту
Студенттерді сабақ мақсатына жетелеу үшін сұрақтар қойылады.
Абайша айтқанда «Біріңді қазақ бірің дос, көрмесең істің бәрі бос» деген сөздері шын мәнінде ұлт болып ұюымыздың негізгі шарты ма,қалай ойлайсыңдар?
«Тізбектен не түсіп қалған?» әдісімен Абайдың өлеңі беріледі, соны оқушылар ұйқасын тауып мәнерлеп оқып шығады. Өлеңнің мазмұнын түсіне отырып тақырыпқа болжам
|
|
Жаңа білім
10 минут
|
Білу және түсіну
1-тапсырма.
Түсіну картасын жасау.
Өлең несімен ерешеленеді?
|
Өлең шумақтық өрнегі қазақ поэзиясына әсері қандай болды?
|
Өлеңдегі көтерілген мәселенің ұлттық мүддеге қатысы қандай?
|
Әдебиет тоериясы бойынша
2-тапсырма.
ТТ.
Пародия, сатира,ұйқас түрлері туралы ойталқы .
3- тапсырма.
ЖТ
Қолданып көр.
Өлеңді мәнерлеп оқу..
Осы өлең жолдарындағы афоризмге айналған сөздерді анықтау
|
Оқулық,
мәтіндер.
|
Ортасы
10 минут
|
Қолдану
Дәптермен жұмыс.
1. Абайдың «Сегіз аяқ» өлеңіндегі қанатты сөздерді теріп жазу.
2. «Сегіз аяқ» өлеңі бойынша әр шумақтағы сөздердің синонимдік қатарын жаса.
3. Өлеңді тыңдап, негізігі идеясын анықтап, түйіндеме жаз.
|
|
Сергіту сәті
2 минут
|
Абай өлеңдерін мәнерлеп оқу. Поэзия сәтін ұйымдастыру.
|
Өлеңдер жинағы
|
Аяқталуы
Сабақты бекіту
10 минут
|
Синтез
Қалай ойлайсың «Сегіз аяқ өлеңі стиліндегі өлеңдер қазақ поэзиясында кездесе ме? Абай тәсілімен өлең шығару.
|
|
Бағалау
5 минут
Кері байланыс
3 минут
|
Интервью әдісі арқылы
Сұрақтар
|
Оқушы жауабы
|
Сабақ сізге ұнады ма? Өз пікіріңізді дәлелдеңіз.
|
|
Сабақтың ең ұтымды тұсы қандай болды?
|
|
Бүгінгі үйренгеніңіз сіз үшін болашақта қажет болады деп ойлайсыз ба?Неліктен?
|
|
Сабақта қандай әрекет атқардыңыз?
|
|
«Аяқталмаған сөйлемдер» әдісі арқылы
«Бүгін мен...................... білдім»
2.«................. қызықты болды» «.......................... қиын болды»
3.« ......................... екенін түсіндім»
4.«Мен..................................... білім алдым»
5. «.................. мені таңғалдырды»
|
Кері байланыс кемесі
|
Қосымша ақпарат
|
Саралау – Сіз қосымша
көмек көрсетуді қалай
жоспарлайсыз? Сіз
қабілеті жоғары
оқушыларға тапсырманы
күрделендіруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Бағалау - Оқушылардың
үйренгенін тексеруді
қалай жоспарлайсыз?
|
Пəнаралық байланыс
Қауіпсіздік жəне еңбекті
қорғау ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтардағы
байланыс
|
Топтағы саралау жұмысы тапсырма арқылы саралау жолымен жүзеге асырылады.
Айталық, тапсырма орындауда барынша қолдауды қажет ететін студенттер клишелерді пайдаланып орындайды. Орташа қолдау қажет студенттер дайын сұрақтарға жауап беру арқылы орындайды. Қолдауды қажет етпейтін білім алушылар берілген өлең желісі бойынша талдау жасайды.
|
Сабақтағы жеке, жұмыс оқушылардың кері байланыс берулері арқылы жүзеге асады. Алған ақпаратты түсінуіне, жаңа ақпарат алуға мұғалімнің қолдау көрсетуі ынталандыру, марапаттау сөздерімен іске асады.
|
Оқушылардың тақырыпты меңгеруі, сабақ барысында өздерін жайлы сезінулері және жаңа ақпарат алу, топта ынтымақтаса жұмыс жасау мақсатында оқытудың интербелсенді әдістері қолданылады. Жеке жұмыстар барысында студенттерге жағдай жасалып, қалыпты орта қалыптастырылат
|